1997 World Men's Handball Championship


The 1997 World Men's Handball Championship was the 15th team handball World Championship. It was held in Kumamoto, Japan and was the first World Championship not played in a European country. Russia won the championship.

1997 World Men's Handball Championship
1997年男子世界ハンドボール選手権大会
Tournament details
Host country Japan
Dates16 May–1 June
Teams24
Venue(s)4 (in 3 host cities)
Final positions
Champions Russia (2nd title)
Runner-up Sweden
Third place France
Fourth place Hungary
Tournament statistics
Matches80
Goals scored3741 (46.76 per match)
Top scorer(s) Yoon Kyung-shin (KOR) 62 (12)
Best player Talant Duyshebaev (ESP)
Next

Qualification


CompetitionDatesVacanciesQualified
Host nation1 Japan
1995 World Men's Handball Championship7–21 May 19951 France
1996 European Men's Handball Championship24 May – 2 June 19964 Russia
 Spain
 FR Yugoslavia
 Sweden
1996 Pan American Men's Handball Championship8–13 October 19963 Cuba
 Argentina
 Brazil
1996 African Men's Handball Championship16–29 October 19964 Algeria
 Tunisia
 Egypt
 Morocco
European qualification20 August – 1 December 19966 Czech Republic
 Hungary
 Iceland
 Italy
 Norway
 Portugal
Asian qualification30 September – 4 December 19963 Saudi Arabia
 China
 South Korea
EHF v OCHF Play-off31 January – 2 February 19971 Lithuania
UnknownUnknown1 Croatia

Venues


The organizing committee used four venues to host the 1997 World Men's Handball Championship:[1]

Preliminary round


The top 4 placed teams of each group continues to the knockout stage. The teams are ranked through the following rules.

  1. Team with the most points (2 points for each won game, 1 point for each drawn game).
  2. If two teams get the same points, the winner in the game between the two teams get ranked first.
  3. If the game between the teams ended in a draw, the team with the best goal difference get ranked first.

Group A

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Iceland 5 4 1 0 124 106 +18 9 Round of 16
2  FR Yugoslavia 5 4 0 1 129 111 +18 8
3  Lithuania 5 2 1 2 110 102 +8 5
4  Japan 5 2 0 3 101 104 3 4
5  Algeria 5 1 2 2 103 112 9 4
6  Saudi Arabia 5 0 0 5 94 126 32 0
Source: [citation needed]
17 May
19:30
Iceland  24 – 20  Japan Park Dome, Kumamoto
(14-10)

18 May
15:00
Saudi Arabia  18 – 27  Lithuania Park Dome, Kumamoto
(6-12)
18 May
17:00
FR Yugoslavia  22 – 19  Japan Park Dome, Kumamoto
(9-7)
18 May
19:00
Algeria  27 – 27  Iceland Park Dome, Kumamoto
(13-15)

19 May
13:00
FR Yugoslavia  29 - 21  Lithuania Park Dome, Kumamoto
(17-10)
19 May
15:00
Algeria  19 – 14  Saudi Arabia Park Dome, Kumamoto
(6-3)

21 May
19:00
Japan  23 – 20  Saudi Arabia Park Dome, Kumamoto
(15-10)
22 May
13
Lithuania  19 – 19  Algeria Park Dome, Kumamoto
(10-10)
22 May
15:00
Iceland  27 – 18  FR Yugoslavia Park Dome, Kumamoto
(11-9)

24 May
15:00
Saudi Arabia  20 – 32  FR Yugoslavia Park Dome, Kumamoto
(11-15)
24 May
17:00
Algeria  14 - 24  Japan Park Dome, Kumamoto
(4-13)
24 May
19:00
Lithuania  19 – 21  Iceland Park Dome, Kumamoto
(8-10)

25 May
15:00
Saudi Arabia  22 – 25  Iceland Park Dome, Kumamoto
(12-15)
25 May
17:00
Japan  15 – 24  Lithuania Park Dome, Kumamoto
(7-11)
25 May
19:00
FR Yugoslavia  28 – 24  Algeria Park Dome, Kumamoto
(14-12)

Group B

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  France 5 4 0 1 127 114 +13 8 Round of 16
2  Sweden 5 4 0 1 141 101 +40 8
3  South Korea 5 3 1 1 128 127 +1 7
4  Norway 5 1 2 2 104 109 5 4
5  Italy 5 1 1 3 100 105 5 3
6  Argentina 5 0 0 5 96 140 44 0
Source: [citation needed]
18 May
15:00
France  25 – 21  Italy City gym, Kumamoto
(12-10)
18 May
17:00
Norway  21 – 21  South Korea City gym, Kumamoto
(11-8)
18 May
19:00
Sweden  36 – 17  Argentina City gym, Kumamoto
(17-6)

20 May
13:00
France  26 – 27  South Korea City gym, Kumamoto
(18-11)
20 May
15:00
Sweden  24 – 17  Norway City gym, Kumamoto
(12-8)

21 May
18:00
Italy  19 – 19  Norway City gym, Kumamoto
(10-9)
21 May
20:00
Argentina  20 – 24  France City gym, Kumamoto
(8-12)

22 May
13:00
Argentina  15 – 21  Italy City gym, Kumamoto
(3-10)
22 May
15:00
South Korea  21 – 36  Sweden City gym, Kumamoto
(9-21)

24 May
15:00
South Korea  32 – 22  Argentina City gym, Kumamoto
(19-13)
24 May
17:00
Norway  20 – 23  France City gym, Kumamoto
(10-11)
24 May
19:00
Sweden  19 – 17  Italy City gym, Kumamoto
(8-10)

25 May
15:00
Italy  22 – 27  South Korea City gym, Kumamoto
(9-12)
25 May
17:00
Norway  27 – 22  Argentina City gym, Kumamoto
(14-9)
25 May
19:00
France  29 – 26  Sweden City gym, Kumamoto
(12-14)

Group C

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Spain 5 4 1 0 141 103 +38 9 Round of 16
2  Egypt 5 4 1 0 129 94 +35 9
3  Czech Republic 5 3 0 2 119 105 +14 6
4  Tunisia 5 2 0 3 92 108 16 4
5  Portugal 5 1 0 4 119 123 4 2
6  Brazil 5 0 0 5 65 132 67 0
Source: [citation needed]
18 May
15:00
Portugal  26 – 18  Brazil City gym, Yamaga
(13-7)
18 May
17:00
Czech Republic  22 – 24  Egypt City gym, Yamaga
(11-12)
18 May
19:00
Spain  32 – 21  Tunisia City gym, Yamaga
(13-11)

20 May
13:00
Brazil  10 – 24  Czech Republic City gym, Yamaga
(6-12)
20 May
15:00
Egypt  19 – 19  Spain City gym, Yamaga
(11-10)
21 May
18:00
Tunisia  19 – 18  Portugal City gym, Yamaga
(9-7)

21 May
20:00
Spain  32 – 11  Brazil City gym, Yamaga
(15-3)
22 May
13:00
Egypt  24 – 17  Tunisia City gym, Yamaga
(12-8)
22 May
15:00
Czech Republic  28 – 24  Portugal City gym, Yamaga
(14-11)

24 May
15:00
Brazil  11 – 33  Egypt City gym, Yamaga
(4-18)
24 May
17:00
Czech Republic  19 – 18  Tunisia City gym, Yamaga
(10-12)
24 May
19:00
Portugal  26 – 29  Spain City gym, Yamaga
(11-12)

25 May
15:00
Tunisia  17 – 15  Brazil City gym, Yamaga
(11-6)
25 May
17:00
Portugal  25 – 29  Egypt City gym, Yamaga
(14-12)
25 May
19:00
Spain  29 – 26  Czech Republic City gym, Yamaga
(13-11)

Group D

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Russia 5 5 0 0 150 84 +66 10 Round of 16
2  Hungary 5 4 0 1 128 103 +25 8
3  Cuba 5 2 1 2 128 117 +11 5
4  Croatia 5 2 1 2 123 115 +8 5
5  China 5 1 0 4 101 160 59 2
6  Morocco 5 0 0 5 90 141 51 0
Source: [citation needed]
18 May
15:00
Russia  31 – 17  Cuba City gym, Yatsushiro
(17-9)
18 May
17:00
Croatia  34 – 21  China City gym, Yatsushiro
(17-9)
18 May
19:00
Hungary  25 – 19  Morocco City gym, Yatsushiro
(10-8)

19 May
13:00
China  15 – 34  Russia City gym, Yatsushiro
(6-20)
19 May
15:00
Morocco  17 – 26  Croatia City gym, Yatsushiro
(7-14)

21 May
18:00
Russia  30 – 13  Morocco City gym, Yatsushiro
(14-7)
21 May
20:00
Cuba  21 – 22  Hungary City gym, Yatsushiro
(8-11)

22 May
13:00
China  21 – 32  Cuba City gym, Yatsushiro
(9-19)
22 May
15:00
Croatia  20 – 23  Hungary City gym, Yatsushiro
(10-8)

24 May
15:00
Morocco  21 – 25  China City gym, Yatsushiro
(8-13)
24 May
17:00
Croatia  23 – 23  Cuba City gym, Yatsushiro
(13-13)
24 May
19:00
Hungary  19 – 24  Russia City gym, Yatsushiro
(7-13)

25 May
15:00
Cuba  35 – 20  Morocco City gym, Yatsushiro
(17-16)
25 May
17:00
Hungary  39 – 19  China City gym, Yatsushiro
(20-12)
25 May
19:00
Russia  31 – 20  Croatia City gym, Yatsushiro
(15-7)

Final round


Bracket

Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
            
A1  Iceland 32
B4  Norway 28
A1  Iceland 25
D2  Hungary 26
C3  Czech Republic 19
D2  Hungary 20
D2  Hungary 19
B2  Sweden 31
C1  Spain 31
D4  Croatia 25
C1  Spain 24
B2  Sweden 28
A3  Lithuania 20
B2  Sweden 32
B2  Sweden 21
D1  Russia 23
D3  Cuba 20
C2  Egypt 24
C2  Egypt 19
B1  France 22
B1  France 22
A4  Japan 21
B1  France 24
D1  Russia 25
B3  South Korea 37 Third place
A2  FR Yugoslavia 33
B3  South Korea 15 D2  Hungary 27
D1  Russia 32 B1  France 28
D1  Russia 20
C4  Tunisia 14
  5-8th place semifinals     5th place
                 
  A1  Iceland 32  
  C1  Spain 23    
      A1  Iceland 23
      C2  Egypt 20
  C2  Egypt 28    
  B3  South Korea 27   7th place
 
C1  Spain 33
  B3  South Korea 26

Round of 16

27 May
13:00
Iceland  32 – 28  Norway Park Dome, Kumamoto
(13-15)
27 May
13:00
Spain  31 – 25  Croatia City gym, Kumamoto
(16-14)
27 May
15:00
South Korea  37 – 33 (ET)  FR Yugoslavia Park Dome, Kumamoto
(12-13)

FT: 30-30 ET: 7-3

27 May
15:00
Cuba  20 – 24  Egypt City gym, Kumamoto
(9-10)
27 May
18:00
Lithuania  20 – 32  Sweden Park Dome, Kumamoto
(9-18)
27 May
18:00
Czech Republic  19 – 20  Hungary City gym, Kumamoto
(9-11)
27 May
20:00
France  22 – 21  Japan Park Dome, Kumamoto
(11-11)
27 May
20:00
Russia  20 – 14  Tunisia City gym, Kumamoto
(12-5)

Quarter-finals

29 May
18:00
Iceland  25 – 26  Hungary Park Dome, Kumamoto
(11-14)
29 May
18:00
Spain  24 – 28 (ET)  Sweden City gym, Kumamoto
(12-12)

FT: 21-21 ET: 3-7

29 May
20:00
South Korea  15 – 32  Russia Park Dome, Kumamoto
(6-16)
29 May
20:00
Egypt  19 – 22  France City gym, Kumamoto
(8-13)

Placement matches

30 May
13:00
Spain  23 – 32  Iceland Park Dome, Kumamoto
(11-11)
30 May
15:00
South Korea  27 – 28  Egypt Park Dome, Kumamoto
(11-15)

7th place match

31 May
16:00
Spain  33 – 26  South Korea City gym, Kumamoto
(17-12)

5th place match

31 May
16:00
Egypt  20 – 23  Iceland Park Dome, Kumamoto
(9-10)

Semi-finals

31 May
18:00
Hungary  19 – 31  Sweden Park Dome, Kumamoto
(7-14)
31 May
18:00
France  24 – 25 (ET)  Russia City gym, Kumamoto
(12-14)

FT: 21-21 ET: 3-4


Bronze final

1 June
14:00
France  28 – 27  Hungary Park Dome, Kumamoto
(15-12)

Final

1 June
16:00
Sweden  21 – 23  Russia Park Dome, Kumamoto
Attendance: 11,100
(10-11)
Report

Final standings


  1.  Russia
  2.  Sweden
  3.  France
  4.  Hungary
  5.  Iceland
  6.  Egypt
  7.  Spain
  8.  South Korea
  9.  FR Yugoslavia
  10.  Lithuania
  11.  Czech Republic
  12.  Norway
  13.  Croatia
  14.  Cuba
  15.  Japan
  16.  Tunisia
  17.  Algeria
  18.  Italy
  19.  Portugal
  20.  China
  21.  Saudi Arabia
  22.  Argentina
  23.  Morocco
  24.  Brazil

Medalists


Gold Silver Bronze
 Russia
 Sweden
 France

All Star Team


References