2007 World Women's Handball Championship squads


The following squads and players competed in the World Women's Handball Championship in 2007 in France.[1]

Angola


  1. Maria Tavares
  2. Maria Eduardo
  3. Ilda Bengue
  4. Filomena Trindade
  5. Bombo Calandula
  6. Carolina Morais
  7. Nair Almeida
  8. Rosa Amaral
  9. Isabel Fernandes
  10. Marcelina Kiala
  11. Maria Pedro
  12. Luisa Kiala
  13. Natalia Bernardo
  14. Elizabeth Cailo
  15. Cristina Branco
  16. Cilizia Tavares

Coach: Jeronimo Neto

Argentina


  1. Silvina Schlesinger
  2. Antonela Mena
  3. Cinthya Basile
  4. Georgina Constantino
  5. Bibiana Ferrea
  6. Magdalena Decilio
  7. Maria Romero
  8. Lucia Haro
  9. Maria Acosta
  10. Sonia Meyer
  11. Silvana Totolo
  12. Valentina Kogan
  13. Lucia Fernandez
  14. Valeria Bianchi
  15. Mariana Sanguinetti
  16. Marisol Carratu

Coach: Daniel Marcos Zeballos

Australia


  1. Megan Miller
  2. Olivia Doherty
  3. Katia Boyd
  4. Lilly Maher
  5. Solveig Petersen
  6. Raelene Boulton
  7. Caitlin Wynne
  8. Catherine Kent
  9. Kimberley Tennant
  10. Rosalie Boyd
  11. Allira Hudson-Gofers
  12. Joanna Blondell
  13. Aminta Thomas
  14. Nicole Hughes
  15. Sally Potocki
  16. Mary Kelly

Coach: Katsuhiko Kinoshita

Austria


  1. Natalia Rusnatchenko
  2. Tamara Bösch
  3. Marina Budecevic
  4. Alexandra Materzok
  5. Laura Magelinskas
  6. Lina Simkunaite
  7. Sabrina Thurner
  8. Natascha Schilk
  9. Beate Scheffknecht
  10. Petra Blazek
  11. Isabel Plach
  12. Katrin Engel
  13. Nina Stumvoll
  14. Simona Spiridon
  15. Katharina Reingruber

Coach: Herbert Müller

Brazil


  1. Chana Masson
  2. Fabiana Diniz
  3. Alexandra Nascimento
  4. Fabiana Gripa
  5. Deonise Cavaleiro
  6. Daniela Piedade
  7. Mayara Moura
  8. Aline Waleska Rosas
  9. Viviane Jacques
  10. Juceli Aparecida Rosa
  11. Silvia Helena Pinheiro
  12. Darly Zoqby
  13. Idalina Mesquita
  14. Eduarda Amorim
  15. Aline Silva
  16. Francine Moraes

Coach: Juan Oliver

China


  1. Liu Gui Ni
  2. Wei Qiu Xiang
  3. Liu Yun
  4. Liu Jin Lan
  5. Shen Ping
  6. Yang Liu
  7. Wang Min
  8. Wang Sha Sha
  9. Wang Ru
  10. Huang Hong
  11. Wu Ya Nan
  12. Liu Xiao Mei
  13. Wu Wen Juan
  14. Huang Dong Jie
  15. Shi Xiao Jun
  16. Yan Mei Zhu

Coach: Kang Jae Won

Croatia


  1. Jelena Grubisic
  2. Miranda Tatari
  3. Dijana Golubic
  4. Vesna Milanovic-Litre
  5. Petra Starcek
  6. Anita Gace
  7. Nikica Pusic
  8. Bozica Palcic
  9. Ana Krizanac
  10. Lidija Horvat
  11. Svitlana Pasicnik
  12. Andrea Penezic
  13. Ivana Jelcic
  14. Ivana Lovric
  15. Maja Zebic
  16. Kristina Franic

Coach: Josip Sojat

Dominican Republic


  1. Ofelia Vazquez
  2. Crisleidy Hernandez
  3. Nargelin Amparo
  4. Ingrid Santos
  5. Judith Granado
  6. Yndiana Mateo
  7. Nancy Pena
  8. Mariela Andino
  9. Miledys Garcia
  10. Suleydy Suarez
  11. Yacaira Tejeda
  12. Elisabeth Mejia
  13. Rosa Mambru
  14. Rudth de Leon
  15. Luisa Pierre
  16. Mariela Cespedes

Coach: Felix Romero

France


  1. Amandine Leynaud
  2. Stéphanie Lambert
  3. Nina Kamto Njitam
  4. Camille Ayglon
  5. Allison Pineau
  6. Veronique Pecqueux-Rolland
  7. Sophie Herbrecht
  8. Stéphanie Cano
  9. Isabelle Wendling
  10. Myriam Borg
  11. Valérie Nicolas
  12. Siraba Dembele
  13. Delphine Guehl
  14. Christine Vanparys-Torres
  15. Raphaelle Tervel
  16. Maakan Tounkara
  17. Katty Piejos
  18. Mariama Signate

Coach: Olivier Krumbholz

Germany


  1. Sabine Englert
  2. Nadine Härdter
  3. Ulrike Stange
  4. Grit Jurack
  5. Ania Rösler
  6. Nina Wörz
  7. Anne Müller
  8. Nora Reiche
  9. Anna Loerper
  10. Mandy Hering
  11. Nadine Krause
  12. Kathrin Blacha
  13. Susann Müller
  14. Clara Woltering
  15. Maike Brückmann
  16. Maren Baumbach
  17. Stefanie Melbeck

Coach: Armin Emrich

Hungary


  1. Orsolya Herr
  2. Katalin Pálinger
  3. Mónika Kovacsicz
  4. Beatrix Balogh
  5. Ibolya Mehlmann
  6. Ágnes Hornyák
  7. Rita Borbás
  8. Piroska Szamoránsky
  9. Anita Görbicz
  10. Bernadett Ferling
  11. Zita Szucsánszki
  12. Zsuzsanna Tomori
  13. Tímea Tóth
  14. Gabriella Szűcs
  15. Orsolya Vérten
  16. Erika Kirsner

Coach: András Németh

Japan


  1. Sachiko Katsuda
  2. Yuko Arihama
  3. Mariko Komatsu
  4. Mineko Hirai
  5. Kaori Onozawa
  6. Akiko Kinjo
  7. Hitomi Sakugawa
  8. Tomoko Sakamoto
  9. Shio Fujii
  10. Aiko Hayafune
  11. Kimiko Hida
  12. Keiko Mizuno
  13. Noriko Omae
  14. Hisayo Taniguchi
  15. Kazusa Nagano
  16. Akie Uegaki

Coach: Bert Bouwer

Kazakhstan


  1. Ruta Pozhemite
  2. Tatyana Chumakova
  3. Irina Borechko
  4. Marina Pikalova
  5. Lyazzat Kilibayeva
  6. Yelena Kozlova
  7. Anastassiya Batuyeva
  8. Yelena Portova
  9. Olga Yegunova
  10. Yekaterina Mishurina
  11. Natalya Kulakova
  12. Gulzira Iskakova
  13. Zhannat Aitenova
  14. Natalya Kubrina
  15. Natalya Yakovleva
  16. Yana Vassilyeva

Coach: Lev Yaniev

Macedonia


  1. Olga Kolesnik
  2. Robertina Mecevska
  3. Natasa Kocevska
  4. Anzela Platon
  5. Alegra Oholanga Loki
  6. Elena Gjorgjievska
  7. Daniela Noveska
  8. Valentina Radulovic
  9. Natasa Mladenovska
  10. Natalja Todorovska
  11. Julija Portjanko
  12. Biljana Crvenkoska
  13. Tanja Andrejeva
  14. Dragana Pecevska
  15. Marina Lambevska
  16. Mirjeta Bajramoska

Coach: Ljubomir Savevski

Norway


  1. Kari Aalvik Grimsbö
  2. Anette Hovind Johansen
  3. Katja Nyberg
  4. Ragnhild Aamodt
  5. Göril Snorroeggen
  6. Else-Marthe Sörlie Lybekk
  7. Tonje Nöstvold
  8. Karoline Dyhre Breivang
  9. Gro Hammerseng
  10. Kari Mette Johansen
  11. Terese Pedersen
  12. Marit Malm Frafjord
  13. Katrine Lunde Haraldsen
  14. Linn Jörum Sulland
  15. Linn Kristin Riegelhuth
  16. Vigdis Harsaker

Coach: Marit Breivik

Paraguay


Poland


  1. Aleksandra Jacek
  2. Dorota Malczewska
  3. Kaja Zaleczna
  4. Ewa Damiecka
  5. Dagmara Kowalska
  6. Malgorzata Majerek
  7. Kinga Polenz
  8. Iwona Lacz
  9. Agnieszka Wolska
  10. Karolina Kudlacz
  11. Izabela Duda
  12. Magdalena Chemicz
  13. Katarzyna Duran
  14. Kinga Byzdra
  15. Malgorzata Sadowska
  16. Klaudia Pielesz

Coach: Zenon Lakomy

Republic of the Congo


  1. Virginia Yende
  2. Jumelle Okoko
  3. Nelle Bouangoli
  4. Jocelyne Mavoungou Tsahout
  5. Didiane Oumba
  6. Prisca Ngoli Madzou
  7. Leontine Kibamba Nkembo
  8. Gisele Donguet
  9. Monona Bassarila Ndona
  10. Clarisse Leroy Opondzo
  11. Chantal Okoye Mbon
  12. Amelie Okombi Mouakale
  13. Aurelle Itoua Atsono
  14. Aubine Menet Ngamabana
  15. Carmelia Assiana
  16. Fleurine Ngayoulou Ngampika

Coach: Gheorghe Ionescu

Romania


  1. Tereza Paslaru
  2. Ramona Maier
  3. Roxana Gatzel
  4. Florina Barsan
  5. Raluca Ivan
  6. Camelia Balint
  7. Adriana Olteanu
  8. Cristina Neagu
  9. Aurelia Bradeanu
  10. Ionela Stanca
  11. Clara Vadineanu
  12. Talida Tolnai
  13. Steluta Luca
  14. Luminita Dinu
  15. Adina Meirosu
  16. Valeria Bese
  17. Narcissa Lecusanu

Coach: Gheorghe Tadici

Russia


  1. Inna Suslina
  2. Polina Vyakhireva
  3. Irina Poltoratskaya
  4. Oxana Romenskaya
  5. Liudmila Postnova
  6. Anna Kareeva
  7. Ekaterina Andryushina
  8. Yana Uskova
  9. Elena Polenova
  10. Emilyia Turey
  11. Natalia Shipilova
  12. Maria Sidorova
  13. Olga Levina
  14. Nadezhda Muravyeva
  15. Elena Dmitrieva
  16. Irina Bliznova

Coach: Evgeny Trefilov

Spain


  1. Tatiana Garmendia Lopez
  2. Patricia Pinedo Saenz
  3. Beatriz Fernandez Ibanez
  4. Maria Berenguel Verdegay
  5. Carmen Martin Berenguer
  6. Elisabeth Pinedo Saenz
  7. Marta Mangue Gonzalez
  8. Macarena Aguilar Diaz
  9. Aitziber Elejaga Vargas
  10. Goretti Castaneda Mora
  11. Patricia Alonso Jimenez
  12. Isabell Ortuno Torrico
  13. Maria Sanchez Bravo
  14. Begona Fernandez Molinos
  15. Andrea Arias Dasilva
  16. Noelia Oncina Moreno

Coach: Jorge Duenas de Galarza

Tunisia


  1. Noura Ben Slama
  2. Sonia Ghribi
  3. Manel Kouki
  4. Rym Mannai
  5. Amira Fekih Romdhane
  6. Sinda Fadhloun
  7. Ines Khouildi
  8. Hela Msaad
  9. Raja Toumi
  10. Ines Jaouadi
  11. Abir Riyahi
  12. Nadia Zekri
  13. Rahma Tered
  14. Ouided Kilani
  15. Haifa Abdelhak
  16. Mouna Chebbah

Coach: Bogosav Peric

South Korea


  1. Oh Young Ran
  2. Woo Sun Hee
  3. Kim On A
  4. Huh Soon Young
  5. Yoo Hyun Ji
  6. An Jung Hwa
  7. Kim Mam Sun
  8. Kim Cha Youn
  9. Oh Seong Ok
  10. Yong Se Ra
  11. Park Chung Hee
  12. Lee Sang Eun
  13. Lee Min Hee
  14. Myoung Bok Hee
  15. Choi Im Jeong
  16. Moon Pil Hee

Coach: Lim Young Chul

Ukraine


  1. Oksana Sakada
  2. Mariya Boklashchuk
  3. Olena Iatsenko
  4. Viktoriya Borshchenko
  5. Olena Radchenko
  6. Olena Tsyhytsia
  7. Iryna Shybanova
  8. Olena Reznir
  9. Viktoriya Tymoshenkova
  10. Yuliya Manaharova
  11. Natalya Lyapina
  12. Tetiana Vorozhtsova
  13. Yuliya Snopova
  14. Viktoria Tsybulenko
  15. Maria Makarenko
  16. Iryna Sheyenko

Coach: Leonid Ratner

References


  1. "Team Info". archive.ihf.info. Retrieved 7 June 2020.