2017–18 UEFA Europa League


The 2017–18 UEFA Europa League was the 47th season of Europe's secondary club football tournament organised by UEFA, and the 9th season since it was renamed from the UEFA Cup to the UEFA Europa League.

2017–18 UEFA Europa League
Tournament details
DatesQualifying:
29 June – 24 August 2017
Competition proper:
14 September 2017 – 16 May 2018
TeamsCompetition proper: 48+8
Total: 157+33 (from 55 associations)
Final positions
Champions Atlético Madrid (3rd title)
Runners-up Marseille
Tournament statistics
Matches played205
Goals scored556 (2.71 per match)
Attendance4,545,716 (22,174 per match)
Top scorer(s) Aritz Aduriz
Ciro Immobile
(8 goals each)
Best player(s) Antoine Griezmann (Atlético Madrid)[1]

The final was played at the Parc Olympique Lyonnais in Décines-Charpieu, France.[2] Atlético Madrid defeated Marseille to win their third Europa League title.

As winners, Atlético Madrid earned the right to play against the winners of the 2017–18 UEFA Champions League, Real Madrid, in the 2018 UEFA Super Cup. Moreover, they would also have been automatically qualified for the 2018–19 UEFA Champions League group stage,[3] but since they had already qualified through their league performance, the berth reserved was given to the third-placed team of the 2017–18 Ligue 1, the fifth-ranked association according to next season's access list.[4]

Manchester United qualified for the 2017–18 UEFA Champions League as the title holders of Europa League.[5] They were unable to defend their title as they qualified for the Champions League knockout phase, and were eliminated by Sevilla in the round of 16.

Association team allocation


A total of 190 teams from all 55 UEFA member associations participated in the 2017–18 UEFA Europa League.[6] The association ranking based on the UEFA country coefficients was used to determine the number of participating teams for each association:[7]

  • Associations 1–51 (except Liechtenstein) each had three teams qualify.
  • Associations 52–54 each had two teams qualify.
  • Liechtenstein and Kosovo (association 55) each had one team qualify (Liechtenstein organised only a domestic cup and no domestic league; Kosovo as per decision by the UEFA Executive Committee).[8]
  • Moreover, 33 teams eliminated from the 2017–18 UEFA Champions League were transferred to the Europa League.

Starting from this season, Gibraltar were granted two spots instead of one in the Europa League.[9] Kosovo, who became a UEFA member on 3 May 2016, made their debut in the UEFA Europa League.[8][10]

Association ranking

For the 2017–18 UEFA Europa League, the associations were allocated places according to their 2016 UEFA country coefficients, which took into account their performance in European competitions from 2011–12 to 2015–16.[11][12]

Apart from the allocation based on the country coefficients, associations could have additional teams participating in the Europa League, as noted below:

  • (UCL) – Additional teams transferred from the UEFA Champions League
  • (UEL) – Vacated berth due to UEFA Europa League title holders playing in UEFA Champions League
Rank Association Coeff. Teams Notes
1 Spain 105.713 3 +1 (UCL)
2 Germany 80.177 +3 (UCL)
3 England 76.284 −1 (UEL)
4 Italy 70.439 +1 (UCL)
5 Portugal 53.082 +1 (UCL)
6 France 52.749 +1 (UCL)
7 Russia 51.082 +2 (UCL)
8 Ukraine 44.883 +1 (UCL)
9 Belgium 40.000 +1 (UCL)
10 Netherlands 35.563 +1 (UCL)
11 Turkey 34.600 +1 (UCL)
12 Switzerland 33.775 +1 (UCL)
13 Czech Republic 32.925 +2 (UCL)
14 Greece 29.700 +1 (UCL)
15 Romania 25.383 +2 (UCL)
16 Austria 25.100 +1 (UCL)
17 Croatia 23.875 +1 (UCL)
18 Poland 22.500 +1 (UCL)
19 Cyprus 22.175
Rank Association Coeff. Teams Notes
20 Belarus 20.000 3 +1 (UCL)
21 Sweden 19.875
22 Norway 19.250 +1 (UCL)
23 Israel 18.625 +1 (UCL)
24 Denmark 18.600 +1 (UCL)
25 Scotland 17.300 +1 (UCL)
26 Azerbaijan 14.875
27 Serbia 14.625 +1 (UCL)
28 Kazakhstan 14.125 +1 (UCL)
29 Bulgaria 13.125 +1 (UCL)
30 Slovenia 13.125
31 Slovakia 12.000
32 Liechtenstein 10.500 1
33 Hungary 9.875 3
34 Moldova 9.125 +1 (UCL)
35 Iceland 8.750 +1 (UCL)
36 Georgia 8.125
37 Finland 7.400
Rank Association Coeff. Teams Notes
38 Bosnia and Herzegovina 7.125 3
39 Albania 6.625
40 Macedonia 6.000 +1 (UCL)
41 Republic of Ireland 5.450
42 Latvia 5.375
43 Luxembourg 5.250
44 Montenegro 4.875
45 Lithuania 4.625
46 Northern Ireland 4.500
47 Estonia 4.250
48 Armenia 4.125
49 Faroe Islands 3.625
50 Malta 3.583
51 Wales 3.500
52 Gibraltar 1.000 2
53 Andorra 0.999
54 San Marino 0.333
55 Kosovo 0.000 1

Distribution

In the default access list, Manchester United entered the group stage (as the sixth-placed team of the 2016–17 Premier League).[10] However, since they qualified for the Champions League as the Europa League title holders, the spot which they qualified for in the Europa League group stage was vacated, and the following changes to the default allocation system were made:[13][14][15][16]

  • The domestic cup winners of association 13 (Czech Republic) were promoted from the third qualifying round to the group stage.
  • The domestic cup winners of association 18 (Poland) were promoted from the second qualifying round to the third qualifying round.
  • The domestic cup winners of associations 25 and 26 (Scotland and Azerbaijan) were promoted from the first qualifying round to the second qualifying round.
Teams entering in this round Teams advancing from previous round Teams transferred from Champions League
First qualifying round
(100 teams)
  • 29 domestic cup winners from associations 27–55
  • 36 domestic league runners-up from associations 18–54 (except Liechtenstein)
  • 35 domestic league third-placed teams from associations 16–51 (except Liechtenstein)
Second qualifying round
(66 teams)
  • 8 domestic cup winners from associations 19–26
  • 2 domestic league runners-up from associations 16–17
  • 6 domestic league fourth-placed teams from associations 10–15
  • 50 winners from first qualifying round
Third qualifying round
(58 teams)
  • 5 domestic cup winners from associations 14–18
  • 9 domestic league third-placed teams from associations 7–15
  • 5 domestic league fourth-placed teams from associations 5–9
  • 3 domestic league fifth-placed teams from associations 4–6 (League Cup winners for France)
  • 3 domestic league sixth-placed teams from associations 1–3 (League Cup winners for England)
  • 33 winners from second qualifying round
Play-off round
(44 teams)
  • 29 winners from third qualifying round
  • 15 losers from Champions League third qualifying round
Group stage
(48 teams)
  • 13 domestic cup winners from associations 1–13
  • 1 domestic league fourth-placed team from association 4
  • 3 domestic league fifth-placed teams from associations 1–3
  • −1 Europa League title holders
  • 22 winners from play-off round
  • 10 losers from Champions League play-off round
Knockout phase
(32 teams)
  • 12 group winners from group stage
  • 12 group runners-up from group stage
  • 8 third-placed teams from Champions League group stage
Redistribution rules

A Europa League place was vacated when a team qualified for both the Champions League and the Europa League, or qualified for the Europa League by more than one method. When a place was vacated, it was redistributed within the national association by the following rules (regulations Articles 3.03 and 3.04):[7]

  • When the domestic cup winners (considered as the "highest-placed" qualifier within the national association with the latest starting round) also qualified for the Champions League, their Europa League place was vacated. As a result, the highest-placed team in the league which had not yet qualified for European competitions qualified for the Europa League, with the Europa League qualifiers which finished above them in the league moving up one "place".
  • When the domestic cup winners also qualified for the Europa League through league position, their place through the league position was vacated. As a result, the highest-placed team in the league which had not yet qualified for European competitions qualified for the Europa League, with the Europa League qualifiers which finished above them in the league moving up one "place" if possible.
  • For associations where a Europa League place was reserved for either the League Cup or end-of-season European competition play-offs winners, they always qualified for the Europa League as the "lowest-placed" qualifier. If the League Cup winners had already qualified for European competitions through other methods, this reserved Europa League place was taken by the highest-placed team in the league which had not yet qualified for European competitions.

Teams

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:[17][18]

  • CW: Cup winners
  • 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, etc.: League position
  • LC: League Cup winners
  • RW: Regular season winners
  • PW: End-of-season European competition play-offs winners
  • UCL: Transferred from the Champions League
    • GS: Third-placed teams from the group stage
    • PO: Losers from the play-off round
    • Q3: Losers from the third qualifying round
Round of 32
CSKA Moscow (UCL GS) Atlético Madrid (UCL GS) Spartak Moscow (UCL GS) RB Leipzig (UCL GS)
Celtic (UCL GS) Sporting CP (UCL GS) Napoli (UCL GS) Borussia Dortmund (UCL GS)
Group stage
Villarreal (5th) Vitória de Guimarães (4th) Lugano (3rd) İstanbul Başakşehir (UCL PO)
Real Sociedad (6th) Lyon (4th) Fastav Zlín (CW) Young Boys (UCL PO)
1. FC Köln (5th) Lokomotiv Moscow (CW) Copenhagen (UCL PO) Nice (UCL PO)
Hertha BSC (6th) Zorya Luhansk (3rd) Slavia Prague (UCL PO) 1899 Hoffenheim (UCL PO)
Arsenal (CW) Zulte Waregem (CW) Rijeka (UCL PO) FCSB (UCL PO)
Atalanta (4th) Vitesse (CW) Astana (UCL PO)
Lazio (5th) Konyaspor (CW) Hapoel Be'er Sheva (UCL PO)
Play-off round
BATE Borisov (UCL Q3) Rosenborg (UCL Q3) Sheriff Tiraspol (UCL Q3) Dynamo Kyiv (UCL Q3)
Legia Warsaw (UCL Q3) Ludogorets Razgrad (UCL Q3) Partizan (UCL Q3) AEK Athens (UCL Q3)
FH (UCL Q3) Viitorul Constanța (UCL Q3) Viktoria Plzeň (UCL Q3) Club Brugge (UCL Q3)
Vardar (UCL Q3) Red Bull Salzburg (UCL Q3) Ajax (UCL Q3)
Third qualifying round
Athletic Bilbao (7th) Bordeaux (6th) PSV Eindhoven (3rd) Universitatea Craiova (5th)[Note ROU]
SC Freiburg (7th) Zenit Saint Petersburg (3rd) Fenerbahçe (3rd) Austria Wien (2nd)
Everton (7th) Krasnodar (4th) Sion (4th) Dinamo Zagreb (2nd)
Milan (6th) Olimpik Donetsk (4th) Sparta Prague (3rd) Arka Gdynia (CW)
Braga (5th) Oleksandriya (5th) PAOK (CW)
Marítimo (6th) Gent (3rd) Panathinaikos (3rd)
Marseille (5th) Oostende (PW) Dinamo București (3rd)
Second qualifying round
Utrecht (PW) Panionios (5th) Apollon Limassol (CW) Bnei Yehuda (CW)
Galatasaray (4th) Astra Giurgiu (6th)[Note ROU] Dinamo Brest (CW) Brøndby (2nd)
Luzern (5th) Sturm Graz (3rd) Östersund (CW) Aberdeen (2nd)
Mladá Boleslav (4th) Hajduk Split (3rd) Brann (2nd) Gabala (2nd)
First qualifying round
Rheindorf Altach (4th) Ordabasy (4th) VPS (4th) Crusaders (2nd)
Osijek (4th) Botev Plovdiv (CW) Široki Brijeg (CW) Coleraine (3rd)
Jagiellonia Białystok (2nd) Levski Sofia (3rd) Željezničar Sarajevo (2nd) Ballymena United (PW)
Lech Poznań (3rd) Dunav Ruse (4th)[Note BUL] Sarajevo (3rd) Levadia Tallinn (2nd)
AEK Larnaca (2nd) Domžale (CW) Tirana (CW) Nõmme Kalju (3rd)
AEL Limassol (4th) Gorica (2nd) Partizani (2nd) Flora Tallinn (4th)
Shakhtyor Soligorsk (2nd) Olimpija Ljubljana (3rd) Skënderbeu (3rd) Shirak (CW)
Dinamo Minsk (3rd) Slovan Bratislava (CW) Pelister (CW) Gandzasar Kapan (2nd)
AIK (2nd) Ružomberok (3rd) Shkëndija (2nd) Pyunik (4th)
IFK Norrköping (3rd) Trenčín (4th) Rabotnički (3rd) (CW)
Odd (3rd) Vaduz (CW) Cork City (CW) NSÍ Runavík (3rd)
Haugesund (4th) Ferencváros (CW) Derry City (3rd)[Note IRL] B36 Tórshavn (4th)
Maccabi Tel Aviv (2nd) Videoton (2nd) Shamrock Rovers (4th) Floriana (CW)
Beitar Jerusalem (3rd) Vasas (3rd) Ventspils (CW) Balzan (2nd)
Lyngby (3rd) Dacia Chișinău (2nd) Jelgava (2nd) Valletta (4th)[Note MLT]
Midtjylland (PW) Milsami Orhei (3rd) Liepāja (4th) Bala Town (CW)
Rangers (3rd) Zaria Bălți (4th) Differdange 03 (2nd) Connah's Quay Nomads (2nd)
St Johnstone (4th) Valur (CW) Fola Esch (3rd) Bangor City (PW)
Inter Baku (3rd) Stjarnan (2nd) Progrès Niederkorn (4th) Lincoln Red Imps (2nd)
Zira (4th) KR (3rd) Sutjeska Nikšić (CW) St Joseph's (3rd)
Red Star Belgrade (2nd) Torpedo Kutaisi (CW) Zeta (2nd) UE Santa Coloma (CW)
Vojvodina (3rd) Chikhura Sachkhere (2nd) Mladost Podgorica (3rd) Sant Julià (2nd)
Mladost Lučani (4th) Dinamo Batumi (3rd) Trakai (2nd) Tre Penne (CW)
Kairat (2nd) SJK (CW) Sūduva Marijampolė (3rd) Folgore (3rd)
Irtysh Pavlodar (3rd) HJK (2nd) Atlantas (4th) Prishtina (2nd)[Note KOS]

Notably two teams took part in the competition that were not playing in their national top division, Tirana (2nd tier) and Vaduz (representing Liechtenstein, playing in Swiss second tier).

Notes
  1. ^
    Bulgaria (BUL): On 29 May 2017 a UEFA letter to the Bulgarian Football Union declared that CSKA Sofia, the runners-up of the 2016–17 First Professional Football League, were not allowed to compete in the Europa League as they were considered to have been re-formed as a new club and thus did not pass the "three-year rule".[19] As this decision was appealed by CSKA Sofia, the Bulgarian Football Union granted a license to them subject to legal proceedings.[20][21][22] A few hours prior to the Europa League first qualifying round draw, UEFA replaced them with Dunav Ruse, the fourth-placed team of the league.[23]
  2. ^
    Kosovo (KOS): Besa Pejë would have qualified for the Europa League first qualifying round as the winners of the 2016–17 Kosovar Cup, but failed to obtain a UEFA license.[24] As a result, the berth was given to the runners-up of the 2016–17 Football Superleague of Kosovo, Prishtina.
  3. ^
    Malta (MLT): Birkirkara would have qualified for the Europa League first qualifying round as the third-placed team of the 2016–17 Maltese Premier League, but failed to obtain a UEFA licence.[25] As a result, the berth was given to the fourth-placed team of the league, Valletta.
  4. ^
    Republic of Ireland (IRL): Derry City are a club based in Northern Ireland, but participate in the Europa League through one of the berths for the Republic of Ireland (any coefficient points they earn count toward Republic of Ireland and not Northern Ireland).
  5. ^
    Romania (ROU): Voluntari would have qualified for the Europa League third qualifying round as the winners of 2016–17 Cupa României, and CFR Cluj would have qualified for the second qualifying round as the fourth-placed team of the 2016–17 Liga I, but both failed to obtain a UEFA licence.[26] As a result, the third qualifying round berth was given to the fifth-placed team of the league, Universitatea Craiova, and the second qualifying round berth was given to the sixth-placed team of the league, Astra Giurgiu.

Round and draw dates


The schedule of the competition was as follows (all draws were held at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland, unless stated otherwise).[10][27][28]

Phase Round Draw date First leg Second leg
Qualifying First qualifying round 19 June 2017 29 June 2017 6 July 2017
Second qualifying round 13 July 2017 20 July 2017
Third qualifying round 14 July 2017 27 July 2017 3 August 2017
Play-off Play-off round 4 August 2017 17 August 2017 24 August 2017
Group stage Matchday 1 25 August 2017
(Monaco)
14 September 2017
Matchday 2 28 September 2017
Matchday 3 19 October 2017
Matchday 4 2 November 2017
Matchday 5 23 November 2017
Matchday 6 7 December 2017
Knockout phase Round of 32 11 December 2017 15 February 2018 22 February 2018
Round of 16 23 February 2018 8 March 2018 15 March 2018
Quarter-finals 16 March 2018 5 April 2018 12 April 2018
Semi-finals 13 April 2018 26 April 2018 3 May 2018
Final 16 May 2018 at Parc Olympique Lyonnais, Décines-Charpieu

Matches in the qualifying, play-off, and knockout rounds could also be played on Tuesdays or Wednesdays instead of the regular Thursdays due to scheduling conflicts.

Qualifying rounds


In the qualifying rounds and the play-off round, teams are divided into seeded and unseeded teams based on their 2017 UEFA club coefficients,[29][30][31] and then drawn into two-legged home-and-away ties. Teams from the same association cannot be drawn against each other.

First qualifying round

The draw for the first qualifying round was held on 19 June 2017, 13:00 CEST.[32] The first legs were played on 29 June, and the second legs were played on 4 and 6 July 2017.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Maccabi Tel Aviv 5–0 Tirana 2–0 3–0
Mladost Lučani 0–5 Inter Baku 0–3 0–2
Shirak 2–4 Gorica 0–2 2–2
Shkëndija 7–0[A] Dacia Chișinău 3–0 4–0
Trenčín 8–1 Torpedo Kutaisi 5–1 3–0
Kairat 8–1 Atlantas 6–0 2–1
Chikhura Sachkhere 1–2 Rheindorf Altach 0–1 1–1
Zira 4–1 Differdange 03 2–0 2–1
Levski Sofia 3–1 Sutjeska Nikšić 3–1 0–0
Lech Poznań 7–0 Pelister 4–0 3–0
Beitar Jerusalem 7–3 Vasas 4–3 3–0
Fola Esch 3–2 Milsami Orhei 2–1 1–1
Vojvodina 2–3 Ružomberok 2–1 0–2
Irtysh Pavlodar 3–0 Dunav Ruse 1–0 2–0
Mladost Podgorica 4–0 Gandzasar Kapan 1–0 3–0
Široki Brijeg 2–0[A] Ordabasy 2–0 0–0
Partizani 1–4 Botev Plovdiv 1–3 0–1
Pyunik 1–9[A] Slovan Bratislava 1–4 0–5
Dinamo Batumi 0–5[A] Jagiellonia Białystok 0–1 0–4
Videoton 5–3 Balzan 2–0 3–3
Red Star Belgrade 6–3 Floriana 3–0 3–3
UE Santa Coloma 0–6 Osijek 0–2 0–4
Tre Penne 0–7[A] Rabotnički 0–1 0–6
Željezničar Sarajevo 3–2 Zeta 1–0 2–2
St Joseph's 0–10[A] AEL Limassol 0–4 0–6
Valletta 3–0 Folgore 2–0 1–0
Zaria Bălți 3–3 (6–5 p) Sarajevo 2–1 1–2 (a.e.t.)
Rangers 1–2 Progrès Niederkorn 1–0 0–2
AEK Larnaca 6–1 Lincoln Red Imps 5–0 1–1
Skënderbeu 6–0 Sant Julià 1–0 5–0
Ventspils 0–1 Valur 0–0 0–1
Bala Town 1–5 Vaduz 1–2 0–3
Domžale 5–2 Flora Tallinn 2–0 3–2
Midtjylland 10–2 Derry City 6–1 4–1
Haugesund 7–0 Coleraine 7–0 0–0
St Johnstone 1–3 Trakai 1–2 0–1
VPS 2–0 Olimpija Ljubljana 1–0 1–0
Crusaders 3–3 (a) Liepāja 3–1 0–2
Dinamo Minsk 4–1 NSÍ Runavík 2–1 2–0
Stjarnan 0–2 Shamrock Rovers 0–1 0–1
Odd 5–0 Ballymena United 3–0 2–0
Connah's Quay Nomads 1–3 HJK 1–0 0–3
Nõmme Kalju 4–2 B36 Tórshavn 2–1 2–1
Ferencváros 3–0 Jelgava 2–0 1–0
IFK Norrköping 6–0 Prishtina 5–0 1–0
Shakhtyor Soligorsk 1–2 Sūduva Marijampolė 0–0 1–2
KR 2–0[A] SJK 0–0 2–0
Levadia Tallinn 2–6 Cork City 0–2 2–4
Lyngby 4–0 Bangor City 1–0 3–0
0–5[A] AIK 0–0 0–5
Notes
  1. ^ a b c d e f
    Order of legs reversed after original draw.

Second qualifying round

The draw for the second qualifying round was held on 19 June 2017, 14:30 CEST (after the completion of the first qualifying round draw).[32] The first legs were played on 12 and 13 July, and the second legs were played on 20 July 2017.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Beitar Jerusalem 1–5[B] Botev Plovdiv 1–1 0–4
Apollon Limassol 5–1 Zaria Bălți 3–0 2–1
Rabotnički 1–4 Dinamo Minsk 1–1 0–3
Slovan Bratislava 1–3 Lyngby 0–1 1–2
Shamrock Rovers 2–5 Mladá Boleslav 2–3 0–2
Željezničar Sarajevo 0–2 AIK 0–0 0–2
Cork City 0–2[B] AEK Larnaca 0–1 0–1
Kairat 1–3 Skënderbeu 1–1 0–2
Panionios 5–2 Gorica 2–0 3–2
Astra Giurgiu 3–1[B] Zira 3–1 0–0
Haugesund 3–4 Lech Poznań 3–2 0–2
Brøndby 3–2 VPS 2–0 1–2
IFK Norrköping 3–3 (3–5 p) Trakai 2–1 1–2 (a.e.t.)
Hajduk Split 3–1 Levski Sofia 1–0 2–1
Nõmme Kalju 1–4 Videoton 0–3 1–1
Maccabi Tel Aviv 5–1 KR 3–1 2–0
Valletta 1–3 Utrecht 0–0 1–3
Ružomberok 2–1 Brann 0–1 2–0
Liepāja 1–2 Sūduva Marijampolė 0–2 1–0
Gabala 3–1 Jagiellonia Białystok 1–1 2–0
Progrès Niederkorn 1–3 AEL Limassol 0–1 1–2
Rheindorf Altach 4–1 Dinamo Brest 1–1 3–0
Östersund 3–1 Galatasaray 2–0 1–1
Inter Baku 2–4 Fola Esch 1–0 1–4
Vaduz 0–2 Odd 0–1 0–1
Valur 3–5 Domžale 1–2 2–3
Irtysh Pavlodar 1–3 Red Star Belgrade 1–1 0–2
Aberdeen 3–1 Široki Brijeg 1–1 2–0
Ferencváros 3–7 Midtjylland 2–4 1–3
Sturm Graz 3–1 Mladost Podgorica 0–1 3–0
Shkëndija 4–2 HJK 3–1 1–1
Trenčín 1–3 Bnei Yehuda 1–1 0–2
Osijek 3–2 Luzern 2–0 1–2
Notes
  1. ^ a b c
    Order of legs reversed after original draw.

Third qualifying round

The draw for the third qualifying round was held on 14 July 2017, 13:00 CEST.[33] The first legs were played on 27 July, and the second legs were played on 2 and 3 August 2017.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
PSV Eindhoven 0–2 Osijek 0–1 0–1
Trakai 2–4 Shkëndija 2–1 0–3
Krasnodar 5–2 Lyngby 2–1 3–1
Sturm Graz 2–3 Fenerbahçe 1–2 1–1
Panathinaikos 3–1 Gabala 1–0 2–1
Mladá Boleslav 3–3 (2–4 p) Skënderbeu 2–1 1–2 (a.e.t.)
Austria Wien 2–1 AEL Limassol 0–0 2–1
Dinamo Zagreb 2–1 Odd 2–1 0–0
Dinamo București 1–4 Athletic Bilbao 1–1 0–3
Olimpik Donetsk 1–3 PAOK 1–1 0–2
Arka Gdynia 4–4 (a) Midtjylland 3–2 1–2
Östersund 3–1 Fola Esch 1–0 2–1
Bordeaux 2–2 (a) Videoton 2–1 0–1
Maccabi Tel Aviv 2–0 Panionios 1–0 1–0
Utrecht 2–2 (a) Lech Poznań 0–0 2–2
Universitatea Craiova 0–3 Milan 0–1 0–2
Brøndby 0–2 Hajduk Split 0–0 0–2
Gent 2–4 Rheindorf Altach 1–1 1–3
Astra Giurgiu 0–1 Oleksandriya 0–0 0–1
Everton 2–0 Ružomberok 1–0 1–0
Aberdeen 2–3 Apollon Limassol 2–1 0–2
Red Star Belgrade 3–0 Sparta Prague 2–0 1–0
Botev Plovdiv 0–2 Marítimo 0–0 0–2
Bnei Yehuda 1–2[C] Zenit Saint Petersburg 0–2 1–0
Marseille 4–2 Oostende 4–2 0–0
SC Freiburg 1–2 Domžale 1–0 0–2
AEK Larnaca 3–1 Dinamo Minsk 2–0 1–1
AIK 2–3 Braga 1–1 1–2 (a.e.t.)
Sūduva Marijampolė 4–1 Sion 3–0 1–1
Notes
  1. ^
    Order of legs reversed after original draw.

Play-off round


The draw for the play-off round was held on 4 August 2017, 13:00 CEST.[34] The first legs were played on 16 and 17 August, and the second legs were played on 24 August 2017.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Milan 7–0[D] Shkëndija 6–0 1–0
Osijek 2–2 (a) Austria Wien 1–2 1–0
Krasnodar 4–4 (a)[D] Red Star Belgrade 3–2 1–2
Club Brugge 0–3 AEK Athens 0–0 0–3
Marítimo 1–3 Dynamo Kyiv 0–0 1–3
Panathinaikos 2–4 Athletic Bilbao 2–3 0–1
Apollon Limassol 4–3 Midtjylland 3–2 1–1
FH 3–5 Braga 1–2 2–3
Everton 3–1 Hajduk Split 2–0 1–1
Viitorul Constanța 1–7 Red Bull Salzburg 1–3 0–4
Vardar 4–1 Fenerbahçe 2–0 2–1
Ajax 2–4 Rosenborg 0–1 2–3
Rheindorf Altach 2–3 Maccabi Tel Aviv 0–1 2–2
BATE Borisov 3–2 Oleksandriya 1–1 2–1
Dinamo Zagreb 1–1 (a) Skënderbeu 1–1 0–0
Ludogorets Razgrad 2–0 Sūduva Marijampolė 2–0 0–0
Domžale 1–4 Marseille 1–1 0–3
Partizan 4–0 Videoton 0–0 4–0
Utrecht 1–2 Zenit Saint Petersburg 1–0 0–2 (a.e.t.)
Legia Warsaw 1–1 (a) Sheriff Tiraspol 1–1 0–0
Viktoria Plzeň 3–1 AEK Larnaca 3–1 0–0
PAOK 3–3 (a) Östersund 3–1 0–2
Notes
  1. ^ a b
    Order of legs reversed after original draw.

Group stage


Location of teams of the 2017–18 UEFA Europa League group stage.
Red: Group A; Yellow: Group B; Green: Group C; Dark Green: Group D;
Purple: Group E; Pink: Group F; Blue: Group G; Orange: Group H;
Brown: Group I; Deep pink: Group J; Cyan: Group K; Spring green: Group L.

The draw for the group stage was held on 25 August 2017, 13:00 CEST, at the Grimaldi Forum in Monaco.[35] The 48 teams were drawn into twelve groups of four, with the restriction that teams from the same association cannot be drawn against each other. For the draw, the teams were seeded into four pots based on their 2017 UEFA club coefficients.[29][30][31]

In each group, teams played against each other home-and-away in a round-robin format. The group winners and runners-up advanced to the round of 32, where they were joined by the eight third-placed teams of the 2017–18 UEFA Champions League group stage. The matchdays were 14 September, 28 September, 19 October, 2 November, 23 November, and 7 December 2017.

A total of 29 national associations were represented in the group stage. Arsenal, Atalanta, Fastav Zlín, 1899 Hoffenheim, İstanbul Başakşehir, 1. FC Köln, Lugano, Milan, Östersund, Real Sociedad, Red Star Belgrade, Vardar and Vitesse made their debut appearances in the UEFA Europa League group stage (although Milan and Red Star Belgrade had appeared in the UEFA Cup group stage). Vardar were the first team from Macedonia to play in either the Champions League or Europa League group stage.[36]

Group A

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification VIL AST SLP MTA
1 Villarreal 6 3 2 1 10 6 +4 11 Advance to knockout phase 3–1 2–2 0–1
2 Astana 6 3 1 2 10 7 +3 10 2–3 1–1 4–0
3 Slavia Prague 6 2 2 2 6 6 0 8 0–2 0–1 1–0
4 Maccabi Tel Aviv 6 1 1 4 1 8 7 4 0–0 0–1 0–2
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group B

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification DKV PAR YB SKE
1 Dynamo Kyiv 6 4 1 1 15 9 +6 13 Advance to knockout phase 4–1 2–2 3–1
2 Partizan 6 2 2 2 8 9 1 8 2–3 2–1 2–0
3 Young Boys 6 1 3 2 7 8 1 6 0–1 1–1 2–1
4 Skënderbeu 6 1 2 3 6 10 4 5 3–2 0–0 1–1
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group C

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification BRA LUD IBS HOF
1 Braga 6 3 1 2 9 8 +1 10 Advance to knockout phase 0–2 2–1 3–1
2 Ludogorets Razgrad 6 2 3 1 7 5 +2 9 1–1 1–2 2–1
3 İstanbul Başakşehir 6 2 2 2 7 8 1 8 2–1 0–0 1–1
4 1899 Hoffenheim 6 1 2 3 8 10 2 5 1–2 1–1 3–1
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group D

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification MIL AEK RJK AW
1 Milan 6 3 2 1 13 6 +7 11 Advance to knockout phase 0–0 3–2 5–1
2 AEK Athens 6 1 5 0 6 5 +1 8 0–0 2–2 2–2
3 Rijeka 6 2 1 3 11 12 1 7 2–0 1–2 1–4
4 Austria Wien 6 1 2 3 9 16 7 5 1–5 0–0 1–3
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group E

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification ATA LYO EVE APL
1 Atalanta 6 4 2 0 14 4 +10 14 Advance to knockout phase 1–0 3–0 3–1
2 Lyon 6 3 2 1 11 4 +7 11 1–1 3–0 4–0
3 Everton 6 1 1 4 7 15 8 4 1–5 1–2 2–2
4 Apollon Limassol 6 0 3 3 5 14 9 3 1–1 1–1 0–3
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group F

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification LOM KOB SHE ZLI
1 Lokomotiv Moscow 6 3 2 1 9 4 +5 11 Advance to knockout phase 2–1 1–2 3–0
2 Copenhagen 6 2 3 1 7 3 +4 9[lower-alpha 1] 0–0 2–0 3–0
3 Sheriff Tiraspol 6 2 3 1 4 4 0 9[lower-alpha 1] 1–1 0–0 1–0
4 Fastav Zlín 6 0 2 4 1 10 9 2 0–2 1–1 0–0
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Notes:
  1. Head-to-head results: Sheriff Tiraspol 0–0 Copenhagen, Copenhagen 2–0 Sheriff Tiraspol.

Group G

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification PLZ FCSB LUG HBS
1 Viktoria Plzeň 6 4 0 2 13 8 +5 12 Advance to knockout phase 2–0 4–1 3–1
2 FCSB 6 3 1 2 9 7 +2 10 3–0 1–2 1–1
3 Lugano 6 3 0 3 9 11 2 9 3–2 1–2 1–0
4 Hapoel Be'er Sheva 6 1 1 4 5 10 5 4 0–2 1–2 2–1
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group H

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification ARS ZVE KLN BATE
1 Arsenal 6 4 1 1 14 4 +10 13 Advance to knockout phase 0–0 3–1 6–0
2 Red Star Belgrade 6 2 3 1 3 2 +1 9 0–1 1–0 1–1
3 1. FC Köln 6 2 0 4 7 8 1 6 1–0 0–1 5–2
4 BATE Borisov 6 1 2 3 6 16 10 5 2–4 0–0 1–0
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group I

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification SAL MAR KON VSC
1 Red Bull Salzburg 6 3 3 0 7 1 +6 12 Advance to knockout phase 1–0 0–0 3–0
2 Marseille 6 2 2 2 4 4 0 8 0–0 1–0 2–1
3 Konyaspor 6 1 3 2 4 6 2 6 0–2 1–1 2–1
4 Vitória de Guimarães 6 1 2 3 5 9 4 5 1–1 1–0 1–1
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group J

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification ATH OST ZOR HRT
1 Athletic Bilbao 6 3 2 1 8 5 +3 11[lower-alpha 1] Advance to knockout phase 1–0 0–1 3–2
2 Östersund 6 3 2 1 8 4 +4 11[lower-alpha 1] 2–2 2–0 1–0
3 Zorya Luhansk 6 2 0 4 3 9 6 6 0–2 0–2 2–1
4 Hertha BSC 6 1 2 3 6 7 1 5 0–0 1–1 2–0
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Notes:
  1. Head-to-head results: Östersund 2–2 Athletic Bilbao, Athletic Bilbao 1–0 Östersund.

Group K

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification LAZ NCE ZUL VIT
1 Lazio 6 4 1 1 12 7 +5 13 Advance to knockout phase 1–0 2–0 1–1
2 Nice 6 3 0 3 12 7 +5 9 1–3 3–1 3–0
3 Zulte Waregem 6 2 1 3 8 13 5 7 3–2 1–5 1–1
4 Vitesse 6 1 2 3 5 10 5 5 2–3 1–0 0–2
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group L

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification ZEN RS ROS VRD
1 Zenit Saint Petersburg 6 5 1 0 17 5 +12 16 Advance to knockout phase 3–1 3–1 2–1
2 Real Sociedad 6 4 0 2 16 6 +10 12 1–3 4–0 3–0
3 Rosenborg 6 1 2 3 6 11 5 5 1–1 0–1 3–1
4 Vardar 6 0 1 5 3 20 17 1 0–5 0–6 1–1
Source: UEFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Knockout phase


In the knockout phase, teams played against each other over two legs on a home-and-away basis, except for the one-match final. The mechanism of the draws for each round was as follows:

  • In the draw for the round of 32, the twelve group winners and the four third-placed teams from the Champions League group stage with the better group records were seeded, and the twelve group runners-up and the other four third-placed teams from the Champions League group stage were unseeded. The seeded teams were drawn against the unseeded teams, with the seeded teams hosting the second leg. Teams from the same group or the same association could not be drawn against each other.
  • In the draws for the round of 16 onwards, there were no seedings, and teams from the same group or the same association could be drawn against each other.

Bracket

Round of 32 Round of 16 Quarter-finals Semi-finals Final
(16 May – Décines-Charpieu)
 Napoli 1 2 3
 RB Leipzig (a) 3 0 3  RB Leipzig 2 1 3
 Celtic 1 0 1  Zenit Saint Petersburg 1 1 2
 Zenit Saint Petersburg 0 3 3  RB Leipzig 1 2 3
 Marseille 3 0 3  Marseille 0 5 5
 Braga 0 1 1  Marseille 3 2 5
 Spartak Moscow 1 2 3  Athletic Bilbao 1 1 2
 Athletic Bilbao 3 1 4  Marseille (a.e.t.) 2 1 3
 FCSB 1 1 2  Red Bull Salzburg 0 2 2
 Lazio 0 5 5  Lazio 2 2 4
 AEK Athens 1 0 1  Dynamo Kyiv 2 0 2
 Dynamo Kyiv (a) 1 0 1  Lazio 4 1 5
 Borussia Dortmund 3 1 4  Red Bull Salzburg 2 4 6
 Atalanta 2 1 3  Borussia Dortmund 1 0 1
 Real Sociedad 2 1 3  Red Bull Salzburg 2 0 2
 Red Bull Salzburg 2 2 4  Marseille 0
 Ludogorets Razgrad 0 0 0  Atlético Madrid 3
 Milan 3 1 4  Milan 0 1 1
 Östersund 0 2 2  Arsenal 2 3 5
 Arsenal 3 1 4  Arsenal 4 2 6
 Red Star Belgrade 0 0 0  CSKA Moscow 1 2 3
 CSKA Moscow 0 1 1  CSKA Moscow (a) 0 3 3
 Lyon 3 1 4  Lyon 1 2 3
 Villarreal 1 0 1  Arsenal 1 0 1
 Copenhagen 1 0 1  Atlético Madrid 1 1 2
 Atlético Madrid 4 1 5  Atlético Madrid 3 5 8
 Nice 2 0 2  Lokomotiv Moscow 0 1 1
 Lokomotiv Moscow 3 1 4  Atlético Madrid 2 0 2
 Astana 1 3 4  Sporting CP 0 1 1
 Sporting CP 3 3 6  Sporting CP (a.e.t.) 2 1 3
 Partizan 1 0 1  Viktoria Plzeň 0 2 2
 Viktoria Plzeň 1 2 3

Round of 32

The draw for the round of 32 was held on 11 December 2017, 13:00 CET.[37] The first legs were played on 13 and 15 February, and the second legs were played on 21 and 22 February 2018.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Borussia Dortmund 4–3 Atalanta 3–2 1–1
Nice 2–4 Lokomotiv Moscow 2–3 0–1
Copenhagen 1–5 Atlético Madrid 1–4 0–1
Spartak Moscow 3–4 Athletic Bilbao 1–3 2–1
AEK Athens 1–1 (a) Dynamo Kyiv 1–1 0–0
Celtic 1–3 Zenit Saint Petersburg 1–0 0–3
Napoli 3–3 (a) RB Leipzig 1–3 2–0
Red Star Belgrade 0–1 CSKA Moscow 0–0 0–1
Lyon 4–1 Villarreal 3–1 1–0
Real Sociedad 3–4 Red Bull Salzburg 2–2 1–2
Partizan 1–3 Viktoria Plzeň 1–1 0–2
FCSB 2–5 Lazio 1–0 1–5
Ludogorets Razgrad 0–4 Milan 0–3 0–1
Astana 4–6 Sporting CP 1–3 3–3
Östersund 2–4 Arsenal 0–3 2–1
Marseille 3–1 Braga 3–0 0–1

Round of 16

The draw for the round of 16 was held on 23 February 2018, 13:00 CET.[38] The first legs were played on 8 March, and the second legs were played on 15 March 2018.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Lazio 4–2 Dynamo Kyiv 2–2 2–0
RB Leipzig 3–2 Zenit Saint Petersburg 2–1 1–1
Atlético Madrid 8–1 Lokomotiv Moscow 3–0 5–1
CSKA Moscow 3–3 (a) Lyon 0–1 3–2
Marseille 5–2 Athletic Bilbao 3–1 2–1
Sporting CP 3–2 Viktoria Plzeň 2–0 1–2 (a.e.t.)
Borussia Dortmund 1–2 Red Bull Salzburg 1–2 0–0
Milan 1–5 Arsenal 0–2 1–3

Quarter-finals

The draw for the quarter-finals was held on 16 March 2018, 13:00 CET.[39] The first legs were played on 5 April, and the second legs were played on 12 April 2018.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
RB Leipzig 3–5 Marseille 1–0 2–5
Arsenal 6–3 CSKA Moscow 4–1 2–2
Atlético Madrid 2–1 Sporting CP 2–0 0–1
Lazio 5–6 Red Bull Salzburg 4–2 1–4

Semi-finals

The draw for the semi-finals was held on 13 April 2018, 12:00 CEST.[40] The first legs were played on 26 April, and the second legs were played on 3 May 2018.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Marseille 3–2 Red Bull Salzburg 2–0 1–2 (a.e.t.)
Arsenal 1–2 Atlético Madrid 1–1 0–1

Final

The final was played at the Parc Olympique Lyonnais in Décines-Charpieu on 16 May 2018. The "home" team (for administrative purposes) was determined by an additional draw held after the semi-final draw.[40]

Marseille 0–3 Atlético Madrid
Report

Statistics


Statistics exclude qualifying rounds and play-off round.

Top goalscorers

Rank[42]PlayerTeamGoalsMinutes played
1 Ciro Immobile Lazio 8 582
Aritz Aduriz Athletic Bilbao 801
3 Júnior Moraes Dynamo Kyiv 7 742
4 Mario Balotelli Nice 6 528
Antoine Griezmann Atlético Madrid 631
Aleksandr Kokorin Zenit Saint Petersburg 698
André Silva Milan 722
Emiliano Rigoni Zenit Saint Petersburg 775
Manuel Fernandes Lokomotiv Moscow 900
10 Harlem Gnohéré FCSB 5 344
Willian José Real Sociedad 384
Patrick Twumasi Astana 717
Valon Berisha Red Bull Salzburg 1138
Mu'nas Dabbur Red Bull Salzburg 1286

Top assists

Rank[42]PlayerTeamAssistsMinutes played
1 Dimitri Payet Marseille 7 811
2 Sergio Canales Real Sociedad 6 557
3 Luis Alberto Lazio 5 644
Stefan Lainer Red Bull Salzburg 1290
5 Theo Walcott Arsenal 4 424
Xabi Prieto Real Sociedad 483
Raphael Holzhauser Austria Wien 536
Bruno Fernandes Sporting CP 567
Mesut Özil Arsenal 609
Hakan Çalhanoğlu Milan 613
Aleksei Miranchuk Lokomotiv Moscow 784

Squad of the season

The UEFA technical study group selected the following 18 players as the squad of the tournament.[43]

Pos. Player Team
GK Jan Oblak Atlético Madrid
Rui Patrício Sporting CP
DF Leonardo Bonucci Milan
Diego Godín Atlético Madrid
Stefan Lainer Red Bull Salzburg
Luiz Gustavo Marseille
Bouna Sarr Marseille
MF Bruno Fernandes Sporting CP
Naby Keïta RB Leipzig
Koke Atlético Madrid
Saúl Ñíguez Atlético Madrid
Gabi Atlético Madrid
Diadie Samassékou Red Bull Salzburg
FW Gelson Martins Sporting CP
Antoine Griezmann Atlético Madrid
Ciro Immobile Lazio
Dimitri Payet Marseille
Timo Werner RB Leipzig

Player of the season

Votes were cast by coaches of the 48 teams in the group stage, together with 55 journalists selected by the European Sports Media (ESM) group, representing each of UEFA's member associations. The coaches were not allowed to vote for players from their own teams. Jury members selected their top three players, with the first receiving five points, the second three and the third one. The shortlist of the top three players was announced on 9 August 2018.[44] The award winner was announced during the 2018–19 UEFA Europa League group stage draw in Monaco on 31 August 2018.

Rank Player Team Points
Shortlist of top three
1 Antoine Griezmann[1] Atlético Madrid 388
2 Dimitri Payet Marseille 103
3 Diego Godín Atlético Madrid 84
Players ranked 4–10
4 Jan Oblak Atlético Madrid 43
5 Ciro Immobile Lazio 26
6 Aritz Aduriz Athletic Bilbao 16
Koke Atlético Madrid
8 Luiz Gustavo Marseille 10
Florian Thauvin Marseille
10 Sergej Milinković-Savić Lazio 8

See also


References


  1. "Antoine Griezmann named Europa League Player of the Season". UEFA.com. Union of European Football Associations. Retrieved 31 August 2018.
  2. "Lyon to host 2018 UEFA Europa League final". UEFA.com. Union of European Football Associations. 9 December 2016. Retrieved 9 December 2016.
  3. "Evolution of UEFA club competitions from 2018". UEFA.com. 26 August 2016.
  4. "Who is in the 2018/19 Champions League group stage?". UEFA.com. 26 May 2018.
  5. "Europa League win earns Manchester United a Champions League spot". UEFA.com. 24 May 2017.
  6. "Football Federation of Kosovo joins UEFA". UEFA. 3 May 2016.
  7. "Regulations of the UEFA Europa League 2017/18 Season" (PDF). UEFA.com. 4 April 2017.
  8. "Timeline for UEFA Presidential elections decided". UEFA. 18 May 2016.
  9. "Gibraltar gains an additional spot in the Europa League". Gibraltar Football Association. 20 September 2016. Archived from the original on 4 February 2017. Retrieved 20 September 2016.
  10. "Preliminary Access List 2017/18" (PDF). Bert Kassies. RFEF.
  11. "Country coefficients 2015/16". UEFA.com.
  12. "UEFA Country Ranking 2016". Bert Kassies. Retrieved 28 May 2016.
  13. "The 2017/18 Champions League and Europa League access list". UEFA.com. 26 May 2017.
  14. "UEFA Access List 2015/18 with explanations" (PDF). Bert Kassies.
  15. "Access list 2017/2018". Bert Kassies. Archived from the original on 2 June 2017. Retrieved 21 December 2016.
  16. "The 2017/18 Europa League group stage as it stands". UEFA.com. 30 May 2017.
  17. "Qualification for European Cup Football 2017/2018". Bert Kassies. Archived from the original on 2017-06-02. Retrieved 2016-12-21.
  18. "Who is in this season's UEFA Europa League?". UEFA.com. 13 July 2017.
  19. "УЕФА отхвърли молбата на БФС за участие на ЦСКА-София в евротурнирите". Bulgarian Football Union. 29 May 2017. Archived from the original on 2017-06-01. Retrieved 2017-05-30.
  20. "Решение СТК 01.06.2017 г". Bulgarian Football Union. 1 June 2017. Archived from the original on 2017-06-05. Retrieved 2017-06-03.
  21. "Становище на СТК". Bulgarian Football Union. 2 June 2017. Archived from the original on 5 June 2017. Retrieved 3 June 2017.
  22. "CAS rejects request for interim measures in the arbitration PFC CSKA Sofia / UEFA" (PDF). Court of Arbitration for Sport. 16 June 2017.
  23. "Огромна изненада: УЕФА изкара ЦСКА-София и вкара Дунав в Европа". sportal.bg. 19 June 2017.
  24. "FFK: Besa nuk do të përfitojë nga UEFA, paratë e Kupës së Kosovës i shkojnë Prishtinës". almakos.com. 30 May 2017. Archived from the original on 16 August 2018. Retrieved 31 May 2017.
  25. "Birkirkara FC denied UEFA license, Valletta FC to play Europa League". Malta Today. 9 May 2017.
  26. "Federaţia Română de Fotbal a decis cine poate juca la toamnă în cupele europene". adevarul.ro. 19 April 2017.
  27. "UEFA European Football Calendar 2017/2018". Bert Kassies. Archived from the original on 2017-08-18. Retrieved 2016-12-21.
  28. "2017/18 Europa League match and draw calendar". UEFA.com. 11 January 2017.
  29. "Club coefficients 2016/17". UEFA.com.
  30. "UEFA Team Ranking 2017". Bert Kassies.
  31. "Seeding in the Europa League 2017/2018". Bert Kassies. Archived from the original on 2017-05-28. Retrieved 2017-05-08.
  32. "First and second qualifying rounds draw". UEFA.
  33. "Third qualifying round draw". UEFA.
  34. "Play-off round draw". UEFA.
  35. "Group stage draw". UEFA.com.
  36. "Europa League group stage number crunching". UEFA.org. Union of European Football Associations. 25 August 2017.
  37. "Round of 32 draw". UEFA.com.
  38. "Round of 16 draw". UEFA.com.
  39. "Quarter-final draw". UEFA.com.
  40. "Semi-final and final draws". UEFA.com.
  41. "Full Time Summary Final – Marseille v Atlético Madrid" (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 16 May 2018. Retrieved 16 May 2018.
  42. "Statistics — Tournament phase — Players". UEFA.com. Union of European Football Associations. Archived from the original on 28 May 2018. Retrieved 16 May 2018.
  43. "UEFA Europa League Squad of the 2017/18 Season". UEFA.com. Union of European Football Associations. 17 May 2018.
  44. "Europa League Player of the Season Contenders". UEFA.com. Union of European Football Associations. 9 August 2018. Retrieved 9 August 2018.