2017 IHF Emerging Nations Championship


The 2017 IHF Emerging Nations Handball Championship was the second edition of the IHF Emerging Nations Championship held in Bulgaria under the aegis of International Handball Federation. The tournament was held in two cities, Gabrovo and Veliko Tarnovo, from 12 to 18 June 2017.[1]

2nd IHF Emerging Nations Championship 2017
Tournament details
Host country Bulgaria
Dates12–18 June
Teams16 (from 2 confederations)
Venue(s)2 (in 2 host cities)
Final positions
Champions Faroe Islands (2nd title)
Runner-up Turkey
Third place Kosovo
Fourth place Cyprus
Tournament statistics
Matches48
Goals scored2885 (60.1 per match)
Top scorer(s) Svetlin Dimitrov
(65 goals)
Next

A total of sixteen countries participated in the tournament out of which 15 are European except China.

Faroe Islands defended their title by defeating Turkey 26–25 in the final.[2]

Three best-ranked teams from this tournament earned the right to participate at the 2nd phase of qualification for EURO 2020

Venues


The championship were played at two venues in Gabrovo and Veliko Tarnovo in Bulgaria.[3]

Gabrovo
Orlovetz Sports Hall
Capacity: 1,920
Veliko Tarnovo
Palace of Culture and Sport
Capacity: 1,600

Participating teams


CountryPrevious appearances in championship
 Albania1 (2015)
 Andorra1 (2015)
 Armenia1 (2015)
 Azerbaijan0 (debut)
 Bulgaria1 (2015)
 China1 (2015)
 Cyprus0 (debut)
 Faroe Islands1 (2015)
 Georgia0 (debut)
 Great Britain1 (2015)
 Ireland1 (2015)
 Kosovo1 (2015)
 Luxembourg0 (debut)
 Malta1 (2015)
 Moldova1 (2015)
 Turkey0 (debut)
1 Bold indicates champion for that year. Italics indicates host.

Draw


The draw was held on 7 March 2017 at 19:00.[4]

Seeding

Pot 1 Pot 2 Pot 3
 Cyprus
 Turkey
 Luxembourg
 China
 Faroe Islands
 Kosovo
 Georgia
 Bulgaria
 Albania
 Andorra
 Armenia
 Azerbaijan
 Great Britain
 Ireland
 Moldova
 Malta

Referees


The following referees were appointed for the championship:[5]

Preliminary round


The top two teams from each group advanced to the knockout stage.

All times are local (UTC+3).[6]

Tie-breaking criteria

For the group stage of this tournament, where two or more teams in a group tied on an equal number of points, the finishing positions will be determined by the following tie-breaking criteria in the following order:[7]

  1. Number of points obtained in the matches among the teams in question
  2. Goal difference in the matches among the teams in question
  3. Number of goals scored in the matches among the teams in question (if more than two teams finish equal on points)
  4. Goal difference in all the group matches
  5. Number of goals scored in all the group matches
  6. Drawing of lots

Group A

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Turkey 3 3 0 0 120 62 +58 6 Quarterfinals
2  Kosovo 3 2 0 1 115 72 +43 4
3  Ireland 3 1 0 2 106 121 15 2
4  Albania 3 0 0 3 62 148 86 0
Source: IHF
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
12 June 2017
14:00
Turkey  25–24  Kosovo Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Bennani, Bennani (SWE)
Döne 7 (13–12) Beshiri 5
   Report  
12 June 2017
16:00
Albania  33–50  Ireland Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Zhou, Cheng (CHN)
Shingjini 10 (18–25) Bregazzi 13
  Report  

13 June 2017
14:00
Kosovo  47–30  Ireland Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Duplii, Kaverina (UKR)
Jupa 10 (23–14) J. Krohn, O'Brien 6
  Report  
13 June 2017
16:00
Turkey  54–12  Albania Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Hollis, Le-Mon (GBR)
Öztürk 10 (27–6) Shingjini 6
  Report  11× 

14 June 2017
14:00
Ireland  26–41  Turkey Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Doychinov, Gpretsov (BUL)
J. Krohn 7 (14–18) Kanberoğlu 10
  Report  
14 June 2017
16:00
Kosovo  44–17  Albania Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: El-Saied, El-Saied (EGY)
Tahirukaj 9 (20–8) Shingjini 7
  Report  

Group B

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Luxembourg 3 3 0 0 111 86 +25 6 Quarterfinals
2  Georgia 3 2 0 1 91 81 +10 4
3  Great Britain 3 1 0 2 80 89 9 2
4  Malta 3 0 0 3 65 91 26 0
Source: IHF
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
12 June 2017
18:00
Luxembourg  35–29  Georgia Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Doychinov, Gpretsov (BUL)
Müller 10 (18–14) Orjonikidze, Tskhovrebadze 6
  Report  
12 June 2017
20:00
Malta  18–24  Great Britain Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Sá, Sá (POR)
Di Pilato 9 (8–12) Negrete Lindsay 10
  Report  

13 June 2017
18:00
Georgia  34–26  Great Britain Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Vujačić, Kažanegra (MNE)
Orjonikidze 7 (17–11) Negrete Lindsay 6
  Report  
13 June 2017
20:00
Luxembourg  39–27  Malta Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Boričić, Marković (SRB)
Müller 8 (17–11) Baldacchino 8
  Report  

14 June 2017
18:00
Great Britain  30–37  Luxembourg Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Belkhiri, Hamidi (ALG)
Goodwin 10 (11–20) Müller 9
  Report   
14 June 2017
20:00
Georgia  28–20  Malta Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Zhou, Cheng (CHN)
Bulbulashvili, Orjonikidze 5 (19–9) Harrison 4
  Report  

Group C

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Cyprus 3 3 0 0 96 64 +32 6 Quarterfinals
2  Bulgaria (H) 3 2 0 1 101 75 +26 4
3  Azerbaijan 3 1 0 2 93 96 3 2
4  Andorra 3 0 0 3 53 108 55 0
Source: IHF
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
(H) Host
12 June 2017
18:30
Cyprus  25–22  Bulgaria Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Bolic, Hurich (AUT)
Argyrou 12 (11–12) Dimitrov 11
  Report  
12 June 2017
20:30
Andorra  23–31  Azerbaijan Sportna Zala, Gabrovo
Referees: El-Saied, El-Saied (EGY)
Pascual 6 (6–15) Butenko 10
  Report  

13 June 2017
18:00
Bulgaria  41–34  Azerbaijan Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Jerlecki, Łabuń (POL)
Dimitrov 15 (20–15) Askerov 10
   Report   
13 June 2017
20:00
Cyprus  39–14  Andorra Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Xhema, Jahja (KOS)
Antreou 9 (19–7) Bernabé, Pascual 3
  Report  

14 June 2017
18:00
Bulgaria  38–16  Andorra Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Hollis, Le-Mon (GBR)
Dimitrov 16 (19–6) Toha 4
  Report  
14 June 2017
20:00
Azerbaijan  28–32  Cyprus Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Sá, Sá (POR)
Askerov 8 (13–18) Argyrou 14
  Report   

Group D

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Faroe Islands 3 3 0 0 114 59 +55 6 Quarterfinals
2  China 3 2 0 1 95 64 +31 4
3  Moldova 3 1 0 2 98 82 +16 2
4  Armenia 3 0 0 3 31 133 102 0
Source: IHF
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
12 June 2017
14:00
Armenia  13–46  Moldova Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Zendali, Riello (ITA)
Sahakyan 5 (7–20) Untu 10
  Report  
12 June 2017
16:00
China  23–30  Faroe Islands Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Belkhiri, Hamidi (ALG)
Liu, Wang J. 6 (7–15) Klein Olsen 6
  Report  

13 June 2017
14:00
China  43–12  Armenia Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Bennani, Bennani (SWE)
Wang J. 11 (21–4) Sahakyan 6
  Report   
13 June 2017
16:00
Faroe Islands  40–30  Moldova Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Bolic, Hurich (AUT)
Krogh 7 (21–16) Zacaciurin 8
  Report  

14 June 2017
14:00
Moldova  22–29  China Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Vujačić, Kažanegra (MNE)
Zacaciurin 7 (11–15) He 7
  Report  
14 June 2017
16:00
Faroe Islands  44–6  Armenia Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Zendali, Riello (ITA)
Klein Olsen 8 (18–1) Sahakyan 3
  Report  

Knockout stage


9–16th place bracket

  13th place (18 June – Gabrovo) 13–16th place semifinals (17 June – Veliko Tarnovo) 9–16th place quarterfinals (16 June – Gabrovo) 9–12th place semifinals (17 June – Veliko Tarnovo) Ninth place (18 June – Gabrovo)
                                               
        Ireland  31  
        Malta  22  
      Malta  34           Ireland  33  
      Armenia  23           Azerbaijan  41  
      Azerbaijan  39
        Armenia  21  
      Malta  36           Azerbaijan  31
      Andorra  25           Moldova  45
        Great Britain  42  
          Albania  15  
    Albania  23           Great Britain  34
  15th place (18 June – Gabrovo)         Andorra  32           Moldova (pen.)  35     Eleventh place (18 June – Gabrovo)
      Armenia  23       Moldova  48       Ireland  26
      Albania  24         Andorra  14         Great Britain  39
9–16th place quarterfinals
16 June 2017
14:00
Ireland  31–22  Malta Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Vujačić, Kažanegra (MNE)
J. Krohn 9 (15–9) Di Pilato 7
  Report  

16 June 2017
14:00
Azerbaijan  39–21  Armenia Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Duplii, Kaverina (UKR)
Butenko 10 (21–7) Sahakyan 6
  Report  

16 June 2017
16:00
Great Britain  42–15  Albania Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Bennani, Bennani (SWE)
Whaley 8 (19–8) Shingjini 6
  Report  

16 June 2017
16:00
Moldova  48–14  Andorra Sportna Zala, Gabrovo
Referees: El-Saied, El-Saied (EGY)
Untu 12 (24–6) Toha, Travesset 3
  Report  
13–16th place semifinals
17 June 2017
18:00
Malta  34–23  Armenia Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Jerlecki, Łabuń (POL)
Naudi 9 (18–13) Sahakyan 8
  Report  

17 June 2017
20:00
Albania  23–32  Andorra Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Sá, Sá (POR)
Lala 7 (9–11) Toha 12
  Report  
9–12th place semifinals
17 June 2017
14:00
Ireland  33–41  Azerbaijan Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Zhou, Cheng (CHN)
T. Krohn 8 (18–20) Malyarevich 14
  Report

17 June 2017
16:00
Great Britain  34–35  Moldova Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Duplii, Kaverina (UKR)
Negrete 9 (17–17) Untu, Zacaciurin 11
  Report  

FT: 33–33 Pen: 1–2

15th place game
18 June 2017
10:00
Armenia  23–24  Albania Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Zhou, Cheng (CHN)
Sahakyan 10 (12–11) Shingjini 7
  Report  
13th place game
18 June 2017
12:15
Malta  36–25  Andorra Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Hollis, Le-Mon (GBR)
Naudi 7 (21–10) three players 6
  Report  
Eleventh place game
18 June 2017
16:45
Ireland  26–39  Great Britain Sportna Zala, Gabrovo
Referees: El-Saied, El-Saied (EGY)
Bregazzi 7 (12–20) Goodwin 7
   Report  
Ninth place game
18 June 2017
14:30
Azerbaijan  31–45  Moldova Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Vujačić, Kažanegra (MNE)
Butenko 9 (14–22) Zacaciurin 14
  Report  

Championship bracket

  Fifth place (18 June – Veliko Tarnovo) 5–8th place semifinals (17 June – Gabrovo) Quarterfinals (16 June – Gabrovo) Semifinals (17 June – Gabrovo) Final (18 June – Veliko Tarnovo)
                                               
        Turkey  32  
        Georgia  26  
      Georgia  28           Turkey (OT)  35  
      China  31           Cyprus  32  
      Cyprus  36
        China  26  
      China  30           Turkey  25
      Bulgaria  38           Faroe Islands  26
        Luxembourg  23  
          Kosovo  34  
    Luxembourg  31           Kosovo  30
  Seventh place (18 June – Veliko Tarnovo)         Bulgaria  37           Faroe Islands  33     Third place (18 June – Veliko Tarnovo)
      Georgia  25       Faroe Islands  30       Cyprus  25
      Luxembourg  32         Bulgaria  24         Kosovo  32
Quarterfinals
16 June 2017
18:00
Turkey  32–26  Georgia Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Xhema, Jahja (KOS)
Döne 15 (16–15) Orjonikidze 8
  Report  

16 June 2017
18:00
Cyprus  36–26  China Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Boričić, Marković (SRB)
Georgiou 9 (16–9) Liu Z. 7
  Report  

16 June 2017
20:00
Luxembourg  23–34  Kosovo Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Jerlecki, Łabuń (POL)
Krier 6 (11–17) Dedaj 9
  Report  

16 June 2017
20:00
Faroe Islands  30–24  Bulgaria Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Belkhiri, Hamidi (ALG)
Sigurbjørnsson 9 (13–14) Yakubov 6
  Report  
5–8th place semifinals
17 June 2017
14:00
Georgia  28–31  China Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Zendali, Riello (ITA)
Tskhovrebadze 9 (11–15) Wang J. 12
  Report   

17 June 2017
16:00
Luxembourg  31–37  Bulgaria Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Boričić, Marković (SRB)
Zekan 6 (13–20) Dimitrov 13
 11× Report  
Semifinals
17 June 2017
18:00
Turkey  35–32 (ET)  Cyprus Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Doychinov, Gpretsov (BUL)
Biçer 11 (13–15) Argyrou 10
   Report  

FT: 26–26 ET: 3–3, 6–3


17 June 2017
20:00
Kosovo  30–33  Faroe Islands Sportna Zala, Gabrovo
Referees: Bolic, Hurich (AUT)
Dedaj, Jupa 6 (11–15) Krogh 9
  Report   
Seventh place game
18 June 2017
14:15
Georgia  25–32  Luxembourg Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Xhema, Jahja (KOS)
Bulbulashvili 5 (10–15) Müller 8
  Report  
Fifth place game
18 June 2017
16:30
China  30–38  Bulgaria Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Belkhiri, Hamidi (ALG)
Wang J. 8 (11–18) Atanasov 8
   Report   
Third place game
18 June 2017
18:45
Cyprus  25–32  Kosovo Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Zendali, Riello (ITA)
Fotiou 9 (12–16) Tahirukaj 8
  Report   
Final
18 June 2017
21:00
Turkey  25–26  Faroe Islands Vasil Levski Palace of Culture and Sports, Veliko Tarnovo
Referees: Boričić, Marković (SRB)
Biçer 6 (11–13) Krogh 9
  Report  

Final standings


Rank Team
 Faroe Islands
 Turkey
 Kosovo
4 Cyprus
5 Bulgaria
6 China
7 Luxembourg
8 Georgia
9 Moldova
10 Azerbaijan
11 Great Britain
12 Ireland
13 Malta
14 Andorra
15 Albania
16 Armenia
     Teams advanced to the 2nd phase of qualification for EURO 2020

Statistics


References