2019 Copa de la Superliga


The 2019 Copa de la Superliga Argentina (named Copa de la Superliga YPF Infinia 2019 due to sponsorship by YPF)[1] was the first edition of the Copa de la Superliga Argentina, Argentina's football league cup competition open to all 26 participants in the Superliga Argentina for the 2018–19 season. The competition was planned by the Executive Committee of the Superliga Argentina throughout 2018 with a final approval being given on 12 December 2018, and was played from 12 April to 2 June 2019, after the conclusion of the Superliga season.[2][3]

2019 Copa de la Superliga Argentina
CountryArgentina
Dates12 April – 2 June 2019
Teams26
ChampionsTigre (1st title)
Runners-upBoca Juniors
Copa LibertadoresTigre
Copa SudamericanaArgentinos Juniors
Matches played49
Goals scored110 (2.24 per match)
Top goal scorer(s)Javier Toledo (6 goals)
2020

Tigre were the champions, beating Boca Juniors by a 2–0 score in the final match played at Estadio Mario Alberto Kempes in Córdoba.[4]

Format


The competition was played as a knockout tournament in its entirety, with the top six teams in the 2018–19 Superliga season receiving byes to the round of 16, and the remaining 20 teams starting the competition in the first round, where they were paired into 10 ties according to their league placement, with the winners advancing to the round of 16. Matchups in all rounds prior to the final were played as two-legged ties, with the team with the best placement in the league season hosting the second leg, whilst the final was played as a single match at a neutral ground.

If teams were tied on aggregate in all rounds prior to the final, the away goals rule was used. If still tied, a penalty shoot-out was used to determine the winner. In the final, 30 minutes of extra time would be played if both teams were tied, and if still tied at the end of extra time, the champions would be determined in a penalty shoot-out.

As champions, Tigre qualified for the group stage of the 2020 Copa Libertadores, with the runners-up being entitled to a berth to the 2020 Copa Sudamericana. However, that berth was passed to semifinalists Argentinos Juniors since runners-up Boca Juniors as well as the other semifinalist Atlético Tucumán qualified for the Copa Libertadores.[3][5]

Schedule


The competition schedule was unveiled by the Superliga Argentina on 27 March 2019.

RoundFirst legSecond leg
First Round12–15 April 201919–21 April 2019
Round of 1626–29 April 20193–6 May 2019
Quarterfinals11–12 May 201914–16 May 2019
Semifinals18–19 May 201925–26 May 2019
Final2 June 2019

Seeding


Teams were seeded 1–26 according to their placements in the Superliga Argentina season. Seeds 1–6 received a bye to the round of 16, and seeds 7–26 played the competition from the first round.

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Starting round
1 Racing 25 17 6 2 43 16 +27 57 Round of 16
2 Defensa y Justicia 25 15 8 2 33 18 +15 53
3 Boca Juniors 25 15 6 4 42 18 +24 51
4 River Plate 25 13 6 6 42 21 +21 45
5 Atlético Tucumán 25 12 6 7 36 29 +7 42
6 Vélez Sarsfield 25 11 7 7 34 25 +9 40
7 Independiente 25 10 8 7 35 28 +7 38 First round
8 Unión 25 9 9 7 29 24 +5 36
9 Tigre 25 9 9 7 39 42 3 36
10 Huracán 25 9 8 8 28 28 0 35
11 Lanús 25 9 7 9 27 32 5 34
12 Talleres (C) 25 9 6 10 25 24 +1 33
13 Aldosivi 25 9 6 10 21 24 3 33
14 Godoy Cruz 25 9 5 11 23 30 7 32
15 Newell's Old Boys 25 7 8 10 26 23 +3 29
16 Banfield 25 6 11 8 27 31 4 29
17 Estudiantes (LP) 25 7 8 10 21 25 4 29
18 Gimnasia y Esgrima (LP) 25 8 5 12 21 32 11 29
19 Patronato 25 7 5 13 29 37 8 26
20 Rosario Central 25 6 8 11 16 26 10 26
21 San Martín (SJ) 25 6 7 12 24 34 10 25
22 Belgrano 25 4 12 9 16 23 7 24
23 San Lorenzo 25 3 14 8 21 30 9 23
24 Colón 25 4 11 10 21 33 12 23
25 San Martín (T) 25 4 11 10 25 38 13 23
26 Argentinos Juniors 25 5 7 13 15 28 13 22
Source: AFA
Rules for classification: 1) points; 2) play-off (only if needed to decide championship); 3) goal difference; 4) goals scored; 5) head-to-head points; 6) head-to-head goal difference; 7) head-to-head goals scored.[6][7]

First round


The 20 teams placed from seventh to twenty-sixth in the 2018–19 Superliga Argentina played in the first round of the competition. The higher-seeded team in each tie played the second leg at home.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Estudiantes (LP) 2–1 Banfield 0–1 2–0
San Martín (T) 1–4 Unión 1–1 0–3
Colón 2–3 Tigre 0–0 2–3
San Martín (SJ) 2–2 (2–3 p) Talleres (C) 2–0 0–2
Rosario Central 2–3 Aldosivi 0–2 2–1
Belgrano 3–4 Lanús 3–2 0–2
Patronato 2–2 (4–5 p) Godoy Cruz 1–1 1–1
Argentinos Juniors 4–3 Independiente 3–2 1–1
San Lorenzo 0–0 (4–3 p) Huracán 0–0 0–0
Gimnasia y Esgrima (LP) 3–2 Newell's Old Boys 0–1 3–1

First leg

12 April 2019 (2019-04-12) Colón 0–0 Tigre Santa Fe
19:00 Report Stadium: Brigadier General Estanislao López
Referee: Patricio Loustau
13 April 2019 (2019-04-13) Belgrano 3–2 Lanús Córdoba
17:45
Report
Stadium: Julio César Villagra
Referee: Fernando Echenique
13 April 2019 (2019-04-13) San Martín (T) 1–1 Unión San Miguel de Tucumán
20:00
Report
Stadium: La Ciudadela
Referee: Silvio Trucco
14 April 2019 (2019-04-14) Estudiantes (LP) 0–1 Banfield La Plata
15:30 Report
Stadium: Ciudad de La Plata
Referee: Facundo Tello
14 April 2019 (2019-04-14) San Lorenzo 0–0 Huracán Buenos Aires
17:45 Report Stadium: Pedro Bidegain
Referee: Fernando Espinoza
14 April 2019 (2019-04-14) Argentinos Juniors 3–2 Independiente Buenos Aires
20:00
Report
Stadium: Diego Armando Maradona
Referee: Mauro Vigliano
15 April 2019 (2019-04-15) Patronato 1–1 Godoy Cruz Paraná
19:00
Report
Stadium: Presbítero Bartolomé Grella
Referee: Jorge Baliño
15 April 2019 (2019-04-15) Rosario Central 0–2 Aldosivi Rosario
21:10 Report
Stadium: Dr. Lisandro de la Torre
Referee: Fernando Rapallini

Second leg

19 April 2019 (2019-04-19) Banfield0–2
(1–2 agg.)
Estudiantes (LP) Banfield
17:45 Report
Stadium: Florencio Sola
Referee: Germán Delfino
20 April 2019 (2019-04-20) Aldosivi 1–2
(3–2 agg.)
Rosario CentralMar del Plata
13:15
Report
Stadium: José María Minella
Referee: Fernando Espinoza
20 April 2019 (2019-04-20) Lanús 2–0
(4–3 agg.)
BelgranoLanús
15:30
Report Stadium: Ciudad de Lanús – Néstor Díaz Pérez
Referee: Darío Herrera
20 April 2019 (2019-04-20) Godoy Cruz 1–1
(2–2 agg.)
(5–4 p)
PatronatoMendoza
20:00
Report
Stadium: Malvinas Argentinas
Referee: Fernando Echenique
Penalties
21 April 2019 (2019-04-21) Tigre 3–2
(3–2 agg.)
ColónVictoria
13:15
Report
Stadium: José Dellagiovanna
Referee: Mauro Vigliano
21 April 2019 (2019-04-21) Newell's Old Boys1–3
(2–3 agg.)
Gimnasia y Esgrima (LP) Rosario
15:30 Report
Stadium: Marcelo Bielsa
Referee: Diego Abal
21 April 2019 (2019-04-21) Unión 3–0
(4–1 agg.)
San Martín (T)Santa Fe
17:45
Report Stadium: 15 de Abril
Referee: Andrés Merlos
21 April 2019 (2019-04-21) Independiente1–1
(3–4 agg.)
Argentinos Juniors Avellaneda
20:00
Report
Stadium: Libertadores de América
Referee: Facundo Tello

Bracket


Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
                  
Tigre 1 3 4
Unión 2 1 3
Tigre 2 1 3
Racing 0 2 2
Estudiantes (LP) 1 0 1
Racing (a) 1 0 1
Tigre 5 1 6
Atlético Tucumán 0 0 0
Talleres (C) 3 0 3
Atlético Tucumán 2 2 4
Atlético Tucumán (a) 3 1 4
River Plate 0 4 4
Aldosivi 1 0 1
River Plate 1 6 7
Tigre 2
Boca Juniors 0
Argentinos Juniors 1 1 2
San Lorenzo 0 1 1
Argentinos Juniors 0 2 2
Gimnasia y Esgrima (LP) 0 1 1
Gimnasia y Esgrima (LP) 1 2 3
Defensa y Justicia 0 0 0
Argentinos Juniors 0 0 0
Boca Juniors 0 1 1
Lanús 1 0 1
Vélez Sarsfield 2 2 4
Vélez Sarsfield 0 0 0 (4)
Boca Juniors (p) 0 0 0 (5)
Godoy Cruz 1 1 2
Boca Juniors 2 3 5

Round of 16


The top six teams in the 2018–19 Superliga Argentina season entered the competition in this round, joining the 10 first round winners. The higher-seeded team in each tie played the second leg at home.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Estudiantes (LP) 1–1 (a) Racing 1–1 0–0
Tigre 4–3 Unión 1–2 3–1
Talleres (C) 3–4 Atlético Tucumán 3–2 0–2
Aldosivi 1–7 River Plate 1–1 0–6
Lanús 1–4 Vélez Sarsfield 1–2 0–2
Godoy Cruz 2–5 Boca Juniors 1–2 1–3
Argentinos Juniors 2–1 San Lorenzo 1–0 1–1
Gimnasia y Esgrima (LP) 3–0 Defensa y Justicia 1–0 2–0

First leg

26 April 2019 (2019-04-26) Talleres (C) 3–2 Atlético Tucumán Córdoba
21:10
Report
Stadium: Mario Alberto Kempes
Referee: Nicolás Lamolina
27 April 2019 (2019-04-27) Lanús 1–2 Vélez Sarsfield Lanús
17:45
Report
Stadium: Ciudad de Lanús – Néstor Díaz Pérez
Referee: Fernando Espinoza
27 April 2019 (2019-04-27) Estudiantes (LP) 1–1 Racing La Plata
20:00
Report
Stadium: Ciudad de La Plata
Referee: Fernando Echenique
28 April 2019 (2019-04-28) Argentinos Juniors 1–0 San Lorenzo Buenos Aires
15:30
Report Stadium: Diego Armando Maradona
Referee: Andrés Merlos
28 April 2019 (2019-04-28) Aldosivi 1–1 River Plate Mar del Plata
17:45
Report
Stadium: José María Minella
Referee: Mauro Vigliano
28 April 2019 (2019-04-28) Godoy Cruz 1–2 Boca Juniors Mendoza
20:00
Report
Stadium: Malvinas Argentinas
Referee: Silvio Trucco
29 April 2019 (2019-04-29) Tigre 1–2 Unión Victoria
19:00
Report
Stadium: José Dellagiovanna
Referee: Ariel Penel
29 April 2019 (2019-04-29) Gimnasia y Esgrima (LP) 1–0 Defensa y Justicia La Plata
21:10
Report Stadium: Juan Carmelo Zerillo
Referee: Darío Herrera

Second leg

3 May 2019 (2019-05-03) River Plate 6–0
(7–1 agg.)
AldosiviBuenos Aires
21:10
Report Stadium: Monumental Antonio Vespucio Liberti
Referee: Germán Delfino
4 May 2019 (2019-05-04) Atlético Tucumán 2–0
(4–3 agg.)
Talleres (C)San Miguel de Tucumán
15:30
Report Stadium: Monumental José Fierro
Referee: Jorge Baliño
4 May 2019 (2019-05-04) Unión1–3
(3–4 agg.)
Tigre Santa Fe
17:45
Report
Stadium: 15 de Abril
Referee: Hernán Mastrángelo
4 May 2019 (2019-05-04) Racing (a)0–0
(1–1 agg.)
Estudiantes (LP)Avellaneda
20:00 Report Stadium: Presidente Juan Domingo Perón
Referee: Diego Abal
5 May 2019 (2019-05-05) San Lorenzo1–1
(1–2 agg.)
Argentinos Juniors Buenos Aires
15:30
Report
Stadium: Pedro Bidegain
Referee: Pablo Echavarría
Note: The kickoff of the match, scheduled at 15:30, was delayed by 1 hour due to a clash of kits between both teams.
5 May 2019 (2019-05-05) Defensa y Justicia0–2
(0–3 agg.)
Gimnasia y Esgrima (LP) Florencio Varela
17:45 Report
Stadium: Norberto Tomaghello
Referee: Andrés Merlos
5 May 2019 (2019-05-05) Boca Juniors 3–1
(5–2 agg.)
Godoy CruzBuenos Aires
20:00
Report
Stadium: Alberto J. Armando
Referee: Facundo Tello
6 May 2019 (2019-05-06) Vélez Sarsfield 2–0
(4–1 agg.)
LanúsBuenos Aires
21:10
Report Stadium: José Amalfitani
Referee: Fernando Rapallini

Quarterfinals


The higher-seeded team in each tie played the second leg at home.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Tigre 3–2 Racing 2–0 1–2
Atlético Tucumán 4–4 (a) River Plate 3–0 1–4
Vélez Sarsfield 0–0 (4–5 p) Boca Juniors 0–0 0–0
Argentinos Juniors 2–1 Gimnasia y Esgrima (LP) 0–0 2–1

First leg

11 May 2019 (2019-05-11) Tigre 2–0 Racing Victoria
17:45
Report Stadium: José Dellagiovanna
Referee: Andrés Merlos
11 May 2019 (2019-05-11) Atlético Tucumán 3–0 River Plate San Miguel de Tucumán
20:00
Report Stadium: Monumental José Fierro
Referee: Fernando Echenique
12 May 2019 (2019-05-12) Vélez Sarsfield 0–0 Boca Juniors Buenos Aires
20:00 Report Stadium: José Amalfitani
Referee: Diego Abal

Second leg

14 May 2019 (2019-05-14) Racing2–1
(2–3 agg.)
Tigre Avellaneda
19:00
Report Stadium: Presidente Juan Domingo Perón
Referee: Mauro Vigliano
14 May 2019 (2019-05-14) River Plate4–1
(4–4 agg.)
Atlético Tucumán (a)Buenos Aires
21:10
Report
Stadium: Monumental Antonio Vespucio Liberti
Referee: Ariel Penel
16 May 2019 (2019-05-16) Gimnasia y Esgrima (LP)1–2
(1–2 agg.)
Argentinos Juniors La Plata
19:00
Report
Stadium: Juan Carmelo Zerillo
Referee: Andrés Merlos

Semifinals


The higher-seeded team in each tie played the second leg at home.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Tigre 6–0 Atlético Tucumán 5–0 1–0
Argentinos Juniors 0–1 Boca Juniors 0–0 0–1

First leg

18 May 2019 (2019-05-18) Tigre 5–0 Atlético Tucumán Victoria
18:45
Report Stadium: José Dellagiovanna
Referee: Darío Herrera

Second leg

26 May 2019 (2019-05-26) Boca Juniors 1–0
(1–0 agg.)
Argentinos JuniorsBuenos Aires
18:45
Report Stadium: Alberto J. Armando
Referee: Facundo Tello

Final


Tigre2–0Boca Juniors
Report

Statistics


Top goalscorers

Rank Player Club Goals
1 Javier Toledo Atlético Tucumán 6
2 Santiago Silva Gimnasia y Esgrima (LP) 4
3 Nicolás De La Cruz River Plate 3
Federico González Tigre
Lucas Pratto River Plate
Dayro Moreno Talleres (C)
7 Gabriel Hauche Argentinos Juniors 2
Ramón Ábila Boca Juniors
Pablo Pérez Independiente
Facundo Quignon Lanús
Maximiliano Rodríguez Newell's Old Boys
Juan Cavallaro Tigre
Lucas Janson Tigre
Carlos Luna Tigre
Walter Montillo Tigre
Matías Pérez Acuña Tigre
Pablo Cuadra Unión
Nicolás Mazzola Unión

Source: AFA

Awards

The following players were rewarded for their performances during the tournament.[8]


References


  1. "Se presentó la Copa de la Superliga y a su "title sponsor"" (in Spanish). Marketing Registrado. 27 March 2019.
  2. "Así se jugará la Copa de la Superliga, el nuevo torneo del fútbol argentino" (in Spanish). Infobae. 19 July 2018.
  3. "Se aprobó la Copa de la Superliga" (in Spanish). Superliga Argentina. 12 December 2018.
  4. "Boca-Tigre, Copa de la Superliga: el Matador ganó 2-0 y gritó campeón en Córdoba" (in Spanish). La Nación. 2 June 2019.
  5. "REGLAMENTO DE COMPETENCIAS COPA DE LA SUPERLIGA 2019" (in Spanish). Superliga Argentina.
  6. "REGLAMENTO DE COMPETENCIAS PRIMERA DIVISIÓN – 2018/2019" (PDF) (in Spanish). AFA.
  7. "Reglamento General AFA" (PDF) (in Spanish). AFA.
  8. "Se entregaron los premios SAF 2018-2019" (in Spanish). Superliga. 15 July 2019.