2nd Scottish Parliament


This is a list of members (MSPs) returned to the second Scottish Parliament at the 2003 election. Of the 129 members, 73 were elected from first past the post constituencies with a further 56 members being returned from eight regions, each electing seven MSPs as a form of mixed member proportional representation.

2nd Scottish Parliament
1st Scottish Parliament 3rd Scottish Parliament
The Scottish Parliament Building opened during this term
Overview
JurisdictionScotland, United Kingdom
Meeting placeGeneral Assembly
Scottish Parliament Building
Election2003
GovernmentSecond McConnell government
Members129
Presiding OfficerGeorge Reid

Composition

Party May 2003
election
April 2007
dissolution
Scottish Labour Party5050
Scottish National Party2725
Scottish Conservative Party1817
Scottish Liberal Democrats1717
Scottish Green Party77
Scottish Socialist Party64
Solidarity02
Scottish Senior Citizens Unity Party11
Independents35
Presiding Officer01
Total 129
Government majority 6 5

Government coalition parties denoted with bullets (•)

Graphical representation

This is a graphical comparison of party strengths in the 2nd session of the Scottish Parliament at the time of its dissolution in April 2007.

  • Note this is not the official seating plan of the Scottish Parliament.

List of MSPs

This is a list of MSPs at dissolution. For a list of MSPs elected in the 2003 election see here. The changes table below records all changes in party affiliation during the session.

This article is part of a series on the
politics and government of
Scotland
Scotland portal
NameImageMember forTypeParty
Brian Adam Aberdeen North Constituency Scottish National Party
Bill Aitken Glasgow Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Wendy Alexander Paisley North Constituency Scottish Labour Party
Andrew Arbuckle Mid Scotland and Fife Regional Scottish Liberal Democrats
Jackie Baillie Dumbarton Constituency Scottish Labour Party
Shiona Baird North East Scotland Regional Scottish Green Party
Richard Baker North East Scotland Regional Scottish Labour Party
Mark Ballard Lothians Regional Scottish Green Party
Chris Ballance South of Scotland Regional Scottish Green Party
Scott Barrie Dunfermline West Constituency Scottish Labour Party
Sarah Boyack Edinburgh Central Constituency Scottish Labour Party
Rhona Brankin Midlothian Constituency Scottish Labour Party
Ted Brocklebank Mid Scotland and Fife Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Robert Brown Glasgow Regional Scottish Liberal Democrats
Derek Brownlee South of Scotland Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Bill Butler Glasgow Anniesland Constituency Scottish Labour Party
Rosemary Byrne South of Scotland Regional Solidarity
Dennis Canavan Falkirk West Constituency Independent
Malcolm Chisholm Edinburgh North and Leith Constituency Scottish Labour Party
Cathie Craigie Cumbernauld and Kilsyth Constituency Scottish Labour Party
Bruce Crawford Mid Scotland and Fife Regional Scottish National Party
Roseanna Cunningham Perth Constituency Scottish National Party
Frances Curran West of Scotland Regional Scottish Socialist Party
Margaret Curran Glasgow Baillieston Constituency Scottish Labour Party
David Davidson North East Scotland Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Susan Deacon Edinburgh East and Musselburgh Constituency Scottish Labour Party
James Douglas-Hamilton Lothians Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Helen Eadie Dunfermline East Constituency Scottish Labour Party
Fergus Ewing Inverness East, Nairn and Lochaber Constituency Scottish National Party
Linda Fabiani Central Scotland Regional Scottish National Party
Patricia Ferguson Glasgow Maryhill and Springburn Constituency Scottish Labour Party
Alex Fergusson Galloway and Upper Nithsdale Constituency Scottish Conservative and Unionist Party
Ross Finnie West of Scotland Regional Scottish Liberal Democrats
Colin Fox Lothians Regional Scottish Socialist Party
Murdo Fraser Mid Scotland and Fife Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Phil Gallie South of Scotland Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Rob Gibson Highlands and Islands Regional Scottish National Party
Karen Gillon Clydesdale Constituency Scottish Labour Party
Marlyn Glen North East Scotland Regional Scottish Labour Party
Trish Godman West Renfrewshire Constituency Scottish Labour Party
Annabel Goldie West of Scotland Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Charlie Gordon Glasgow Cathcart Constituency Scottish Labour Party
Donald Gorrie Central Scotland Regional Scottish Liberal Democrats
Christine Grahame South of Scotland Regional Scottish National Party
Robin Harper Lothians Regional Scottish Green Party
Patrick Harvie Glasgow Regional Scottish Green Party
Hugh Henry Paisley South Constituency Scottish Labour Party
John Home Robertson East Lothian Constituency Scottish Labour Party
Janis Hughes Glasgow Rutherglen Constituency Scottish Labour Party
Fiona Hyslop Lothians Regional Scottish National Party
Adam Ingram South of Scotland Regional Scottish National Party
Gordon Jackson Glasgow Govan Constituency Scottish Labour Party
Sylvia Jackson Stirling Constituency Scottish Labour Party
Cathy Jamieson Carrick, Cumnock and Doon Valley Constituency Scottish Labour Party
Margaret Jamieson Kilmarnock and Loudoun Constituency Scottish Labour Party
Alex Johnstone North East Scotland Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Rosie Kane Glasgow Regional Scottish Socialist Party
Andy Kerr East Kilbride Constituency Scottish Labour Party
Johann Lamont Glasgow Pollok Constituency Scottish Labour Party
Carolyn Leckie Central Scotland Regional Scottish Socialist Party
Marilyn Livingstone Kirkcaldy Constituency Scottish Labour Party
Richard Lochhead Moray Constituency Scottish National Party
George Lyon Argyll and Bute Constituency Scottish Liberal Democrats
Kenny MacAskill Lothians Regional Scottish National Party
Lewis Macdonald Aberdeen Central Constituency Scottish Labour Party
Margo MacDonald Lothians Regional Independent
Ken Macintosh Eastwood Constituency Scottish Labour Party
Kate Maclean Dundee West Constituency Scottish Labour Party
Maureen Macmillan Highlands and Islands Regional Scottish Labour Party
Campbell Martin West of Scotland Regional Independent
Paul Martin Glasgow Springburn Constituency Scottish Labour Party
Tricia Marwick Mid Scotland and Fife Regional Scottish National Party
Jim Mather Highlands and Islands Regional Scottish National Party
Michael Matheson Central Scotland Regional Scottish National Party
Stewart Maxwell West of Scotland Regional Scottish National Party
Christine May Fife Central Constituency Scottish Labour Party
Frank McAveety Glasgow Shettleston Constituency Scottish Labour Party
Tom McCabe Hamilton South Constituency Scottish Labour Party
Jack McConnell Motherwell and Wishaw Constituency Scottish Labour Party
Bruce McFee West of Scotland Regional Scottish National Party
Jamie McGrigor Highlands and Islands Regional Scottish Conservative and Unionist Party
David McLetchie Edinburgh Pentlands Constituency Scottish Conservative and Unionist Party
Michael McMahon Hamilton North and Bellshill Constituency Scottish Labour Party
Duncan McNeil Greenock and Inverclyde Constituency Scottish Labour Party
Pauline McNeill Glasgow Kelvin Constituency Scottish Labour Party
Des McNulty Clydebank and Milngavie Constituency Scottish Labour Party
Nanette Milne North East Scotland Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Margaret Mitchell Central Scotland Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Brian Monteith Mid Scotland and Fife Regional Independent
Alasdair Morgan South of Scotland Regional Scottish National Party
Alasdair Morrison Western Isles Constituency Scottish Labour Party
Bristow Muldoon Livingston Constituency Scottish Labour Party
Mary Mulligan Linlithgow Constituency Scottish Labour Party
John Farquhar Munro Ross, Skye and Inverness West Constituency Scottish Liberal Democrats
Elaine Murray Dumfries Constituency Scottish Labour Party
Alex Neil Central Scotland Regional Scottish National Party
Irene Oldfather Cunninghame South Constituency Scottish Labour Party
Peter Peacock Highlands and Islands Regional Scottish Labour Party
Cathy Peattie Falkirk East Constituency Scottish Labour Party
Dave Petrie Highlands and Islands Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Mike Pringle Edinburgh South Constituency Scottish Liberal Democrats
Jeremy Purvis Tweeddale, Ettrick & Lauderdale Constituency Scottish Liberal Democrats
Nora Radcliffe Gordon Constituency Scottish Liberal Democrats
George Reid Ochil Constituency Presiding Officer
Shona Robison Dundee East Constituency Scottish National Party
Euan Robson Roxburgh and Berwickshire Constituency Scottish Liberal Democrats
Mike Rumbles West Aberdeenshire and Kincardine Constituency Scottish Liberal Democrats
Mark Ruskell Mid Scotland and Fife Regional Scottish Green Party
Eleanor Scott Highlands and Islands Regional Scottish Green Party
John Scott Ayr Constituency Scottish Conservative and Unionist Party
Tavish Scott Shetland Constituency Scottish Liberal Democrats
Tommy Sheridan Glasgow Regional Solidarity
Elaine Smith Coatbridge and Chryston Constituency Scottish Labour Party
Iain Smith North East Fife Constituency Scottish Liberal Democrats
Margaret Smith Edinburgh West Constituency Scottish Liberal Democrats
Nicol Stephen Aberdeen South Constituency Scottish Liberal Democrats
Stewart Stevenson Banff and Buchan Constituency Scottish National Party
Jamie Stone Caithness, Sutherland and Easter Ross Constituency Scottish Liberal Democrats
Nicola Sturgeon Glasgow Regional Scottish National Party
John Swinburne Central Scotland Regional Senior Citizens Unity Party
John Swinney North Tayside Constituency Scottish National Party
Murray Tosh West of Scotland Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Jean Turner Strathkelvin and Bearsden Constituency Independent
Jim Wallace Orkney Constituency Scottish Liberal Democrats
Maureen Watt North East Scotland Regional Scottish National Party
Andrew Welsh Angus Constituency Scottish National Party
Sandra White Glasgow Regional Scottish National Party
Karen Whitefield Airdrie and Shotts Constituency Scottish Labour Party
Allan Wilson Cunninghame North Constituency Scottish Labour Party

Former MSPs

NameImageMember forTypePartyNotes
Mike Watson Glasgow Cathcart Constituency Scottish Labour Party resigned
Keith Raffan Mid Scotland and Fife Regional Scottish Liberal Democrats resigned
David Mundell South of Scotland Regional Scottish Conservative and Unionist Party resigned
Margaret Ewing Moray Constituency Scottish National Party deceased
Mary Scanlon Highlands and Islands Regional Scottish Conservative and Unionist Party resigned

Changes

Date Constituency/region Gain Loss Note
7 May 2003 Ochil Presiding Officer SNP George Reid is elected as the Presiding Officer and had to take voluntary suspension from the SNP.[1]
10 July 2004 West of Scotland Independent SNP Campbell Martin was expelled from the SNP.[2]
10 January 2005 Mid Scotland and Fife Liberal Democrats Liberal Democrats Keith Raffan resigned from Parliament, citing reasons of ill health.[3] He was replaced by Andrew Arbuckle.[3]
17 June 2005 South of Scotland Conservative Conservative David Mundell resigned from the Scottish Parliament as he had won election to the UK Parliament.[4] Derek Brownlee replaced Mundell.[4]
1 September 2005 Glasgow Cathcart Labour Mike Watson resigned from the Scottish Parliament after pleading guilty to a charge of fire-raising.[5]
29 September 2005 Glasgow Cathcart Labour Charlie Gordon wins the Glasgow Cathcart by-election.[6]
08 November 2005 Mid Scotland and Fife Independent Conservative Brian Monteith is expelled from his party after briefing against his party leader David McLetchie.
21 March 2006 Moray SNP Margaret Ewing dies in March 2006.[7]
7 April 2006 North East Scotland SNP SNP Richard Lochhead resigned his regional seat to contest the Moray by-election.[8] Maureen Watt replaced Lochhead.[8]
7 April 2006 Highlands and Islands Conservative Conservative Mary Scanlon resigned her regional seat to contest the Moray by-election.[8] Dave Petrie replaced Scanlon.[8]
27 April 2006 Moray SNP Richard Lochhead wins the Moray by-election.[9]
3 September 2006 Glasgow Solidarity Scottish Socialist Tommy Sheridan resigned from the SSP and formed Solidarity.[10]
3 September 2006 South of Scotland Solidarity Scottish Socialist Rosemary Byrne resigned from the SSP and joined Solidarity.[10]

See also

References

  1. "Reid wins presiding officer role". BBC News. BBC. 7 May 2003. Retrieved 15 May 2016.
  2. "Nationalists throw out rebel MSP". BBC News. BBC. 10 July 2004. Retrieved 15 May 2016.
  3. "Health forces MSP to stand down". BBC News. BBC. 7 January 2005. Retrieved 15 May 2016.
  4. "Tory MSP takes place in chamber". BBC News. BBC. 22 June 2005. Retrieved 15 May 2016.
  5. "Peer pleads guilty to fire charge". BBC News. BBC. 1 September 2005. Retrieved 15 May 2016.
  6. "Labour victory in Cathcart seat". BBC News. BBC. 30 September 2005. Retrieved 15 May 2016.
  7. "SNP veteran Margaret Ewing dies". BBC News. BBC. 22 March 2006. Retrieved 15 May 2016.
  8. "Five candidates to contest Moray". BBC News. BBC. 10 April 2006. Retrieved 15 May 2016.
  9. "SNP's joy at by-election victory". BBC News. BBC. 28 April 2006. Retrieved 15 May 2016.
  10. "Sheridan unveils Solidarity party". BBC News. BBC. 3 September 2006. Retrieved 15 May 2016.