3rd Scottish Parliament


This is a list of members (MSPs) returned to the third Scottish Parliament at the 2007 Scottish Parliament election. Of the 129 MSPs, 73 were elected from first past the post constituencies with a further 56 members being returned from eight regions, each electing seven MSPs as a form of mixed member proportional representation.

3rd Scottish Parliament
2nd Scottish Parliament 4th Scottish Parliament
Overview
Legislative bodyScottish Parliament
JurisdictionScotland, United Kingdom
Meeting placeScottish Parliament Building
Term14 May 2007 – 22 March 2011
Election2007
GovernmentFirst Salmond government
Members129
Presiding OfficerAlex Fergusson
First MinisterAlex Salmond
Deputy First MinisterNicola Sturgeon
Leader of the OppositionJack McConnell (2007)
Cathy Jamieson (2007)
Wendy Alexander (2007–08)
Cathy Jamieson (2008)
Iain Gray (2008–11)

The 2007 Scottish Parliament election produced another hung parliament which saw the Scottish National Party replace Scottish Labour as the largest party group in the Parliament. On 16 May 2007, the Scottish Parliament elected Alex Salmond as First Minister of Scotland. The next day, Salmond officially took office after being sworn in at the Court of Session and went on to form the Parliament's first minority administration.

Composition


Party May 2007
election
March 2011
dissolution
Scottish National Party4747
Scottish Labour Party4646
Scottish Conservative Party1716
Scottish Liberal Democrats1616
Scottish Green Party22
Independents11
Presiding Officer01
Total 129
Government majority −35 −34

Government parties denoted with bullets (•)

Graphical representation


These are graphical representations of the Scottish Parliament showing a comparison of party strengths as it was directly after the 2007 Scottish Parliament election and its composition at the time of its dissolution in March 2011:

  • Note this is not the official seating plan of the Scottish Parliament.

List of MSPs


This is a list of MSPs at dissolution. The changes table below records all changes in party affiliation during the session. See here a list of MSPs elected in the 2007 election.

NameImageMember forTypeParty
Brian Adam Aberdeen North Constituency Scottish National Party
Bill Aitken Glasgow Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Wendy Alexander Paisley North Constituency Scottish Labour Party
Alasdair Allan Western Isles Constituency Scottish National Party
Jackie Baillie Dumbarton Constituency Scottish Labour Party
Claire Baker Mid Scotland and Fife Regional Scottish Labour Party
Richard Baker North East Scotland Regional Scottish Labour Party
Sarah Boyack Edinburgh Central Constituency Scottish Labour Party
Rhona Brankin Midlothian Constituency Scottish Labour Party
Ted Brocklebank Mid Scotland and Fife Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Gavin Brown Lothians Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Keith Brown Ochil Constituency Scottish National Party
Robert Brown Glasgow Regional Scottish Liberal Democrats
Derek Brownlee South of Scotland Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Bill Butler Glasgow Anniesland Constituency Scottish Labour Party
Aileen Campbell South of Scotland Regional Scottish National Party
Jackson Carlaw West of Scotland Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Malcolm Chisholm Edinburgh North and Leith Constituency Scottish Labour Party
Willie Coffey Kilmarnock and Loudoun Constituency Scottish National Party
Angela Constance Livingston Constituency Scottish National Party
Cathie Craigie Cumbernauld and Kilsyth Constituency Scottish Labour Party
Bruce Crawford Stirling Constituency Scottish National Party
Roseanna Cunningham Perth Constituency Scottish National Party
Margaret Curran Glasgow Baillieston Constituency Scottish Labour Party
Nigel Don North East Scotland Regional Scottish National Party
Bob Doris Glasgow Regional Scottish National Party
Helen Eadie Dunfermline East Constituency Scottish Labour Party
Fergus Ewing Inverness East, Nairn and Lochaber Constituency Scottish National Party
Linda Fabiani Central Scotland Regional Scottish National Party
Patricia Ferguson Glasgow Maryhill and Springburn Constituency Scottish Labour Party
Alex Fergusson Galloway and Upper Nithsdale Constituency Presiding Officer
Ross Finnie West of Scotland Regional Scottish Liberal Democrats
Joe FitzPatrick Dundee West Constituency Scottish National Party
George Foulkes Lothians Regional Scottish Labour Party
Murdo Fraser Mid Scotland and Fife Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Kenneth Gibson Cunninghame North Constituency Scottish National Party
Rob Gibson Highlands and Islands Regional Scottish National Party
Karen Gillon Clydesdale Constituency Scottish Labour Party
Marlyn Glen North East Scotland Regional Scottish Labour Party
Trish Godman West Renfrewshire Constituency Scottish Labour Party
Annabel Goldie West of Scotland Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Charlie Gordon Glasgow Cathcart Constituency Scottish Labour Party
Christine Grahame South of Scotland Regional Scottish National Party
Rhoda Grant Highlands and Islands Regional Scottish Labour Party
Iain Gray East Lothian Constituency Scottish Labour Party
Robin Harper Lothians Regional Scottish Green Party
Christopher Harvie Mid Scotland and Fife Regional Scottish National Party
Patrick Harvie Glasgow Regional Scottish Green Party
Hugh Henry Paisley South Constituency Scottish Labour Party
Jamie Hepburn Central Scotland Regional Scottish National Party
Jim Hume South of Scotland Regional Scottish Liberal Democrats
Fiona Hyslop Lothians Regional Scottish National Party
Adam Ingram South of Scotland Regional Scottish National Party
Cathy Jamieson Carrick, Cumnock and Doon Valley Constituency Scottish Labour Party
Alex Johnstone North East Scotland Regional Scottish Conservative and Unionist Party
James Kelly Glasgow Rutherglen Constituency Scottish Labour Party
Andy Kerr East Kilbride Constituency Scottish Labour Party
Bill Kidd Glasgow Regional Scottish National Party
Johann Lamont Glasgow Pollok Constituency Scottish Labour Party
John Lamont Roxburgh and Berwickshire Constituency Scottish Conservative and Unionist Party
Marilyn Livingstone Kirkcaldy Constituency Scottish Labour Party
Richard Lochhead Moray Constituency Scottish National Party
Kenny MacAskill Edinburgh East and Musselburgh Constituency Scottish National Party
Lewis Macdonald Aberdeen Central Constituency Scottish Labour Party
Margo MacDonald Lothians Regional Independent
Ken Macintosh Eastwood Constituency Scottish Labour Party
Paul Martin Glasgow Springburn Constituency Scottish Labour Party
Tricia Marwick Central Fife Constituency Scottish National Party
Jim Mather Argyll and Bute Constituency Scottish National Party
Michael Matheson Falkirk West Constituency Scottish National Party
Stewart Maxwell West of Scotland Regional Scottish National Party
Liam McArthur Orkney Constituency Scottish Liberal Democrats
Frank McAveety Glasgow Shettleston Constituency Scottish Labour Party
Tom McCabe Hamilton South Constituency Scottish Labour Party
Jack McConnell Motherwell and Wishaw Constituency Scottish Labour Party
Jamie McGrigor Highlands and Islands Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Alison McInnes North East Scotland Regional Scottish Liberal Democrats
Ian McKee Lothians Regional Scottish National Party
Christina McKelvie Central Scotland Regional Scottish National Party
Anne McLaughlin Glasgow
(since 12/02/2009)
Regional Scottish National Party
David McLetchie Edinburgh Pentlands Constituency Scottish Conservative and Unionist Party
Michael McMahon Hamilton North and Bellshill Constituency Scottish Labour Party
Stuart McMillan West of Scotland Regional Scottish National Party
Duncan McNeil Greenock and Inverclyde Constituency Scottish Labour Party
Pauline McNeill Glasgow Kelvin Constituency Scottish Labour Party
Des McNulty Clydebank and Milngavie Constituency Scottish Labour Party
Nanette Milne North East Scotland Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Margaret Mitchell Central Scotland Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Alasdair Morgan South of Scotland Regional Scottish National Party
Mary Mulligan Linlithgow Constituency Scottish Labour Party
John Farquhar Munro Ross, Skye and Inverness West Constituency Scottish Liberal Democrats
Elaine Murray Dumfries Constituency Scottish Labour Party
Alex Neil Central Scotland Regional Scottish National Party
Hugh O'Donnell Central Scotland Regional Scottish Liberal Democrats
Irene Oldfather Cunninghame South Constituency Scottish Labour Party
John Park Mid Scotland and Fife Regional Scottish Labour Party
Gil Paterson West of Scotland Regional Scottish National Party
Peter Peacock Highlands and Islands Regional Scottish Labour Party
Cathy Peattie Falkirk East Constituency Scottish Labour Party
Mike Pringle Edinburgh South Constituency Scottish Liberal Democrats
Jeremy Purvis Tweeddale, Ettrick & Lauderdale Constituency Scottish Liberal Democrats
Shona Robison Dundee East Constituency Scottish National Party
Mike Rumbles West Aberdeenshire and Kincardine Constituency Scottish Liberal Democrats
Michael Russell South of Scotland Regional Scottish National Party
Alex Salmond Gordon Constituency Scottish National Party
Mary Scanlon Highlands and Islands Regional Scottish Conservative and Unionist Party
John Scott Ayr Constituency Scottish Conservative and Unionist Party
Tavish Scott Shetland Constituency Scottish Liberal Democrats
Richard Simpson Mid Scotland and Fife Regional Scottish Labour Party
Elaine Smith Coatbridge and Chryston Constituency Scottish Labour Party
Liz Smith Mid Scotland and Fife Regional Scottish Conservative and Unionist Party
Iain Smith North East Fife Constituency Scottish Liberal Democrats
Margaret Smith Edinburgh West Constituency Scottish Liberal Democrats
Shirley-Anne Somerville Lothians
(since 31/08/2007)
Regional Scottish National Party
Nicol Stephen Aberdeen South Constituency Scottish Liberal Democrats
Stewart Stevenson Banff and Buchan Constituency Scottish National Party
David Stewart Highlands and Islands Regional Scottish Labour Party
Jamie Stone Caithness, Sutherland and Easter Ross Constituency Scottish Liberal Democrats
Nicola Sturgeon Glasgow Govan Constituency Scottish National Party
John Swinney North Tayside Constituency Scottish National Party
Dave Thompson Highlands and Islands Regional Scottish National Party
Jim Tolson Dunfermline West Constituency Scottish Liberal Democrats
Maureen Watt North East Scotland Regional Scottish National Party
Andrew Welsh Angus Constituency Scottish National Party
Sandra White Glasgow Regional Scottish National Party
Karen Whitefield Airdrie and Shotts Constituency Scottish Labour Party
David Whitton Strathkelvin and Bearsden Constituency Scottish Labour Party
Bill Wilson West of Scotland Regional Scottish National Party
John Wilson Central Scotland Regional Scottish National Party

Former MSPs

NameImageMember forTypePartyNotes
Stefan Tymkewycz Lothians Regional Scottish National Party resigned 31 August 2007
Bashir Ahmad Glasgow Regional Scottish National Party died 6 February 2009

Changes


Date Constituency/region Gain Loss Note
14 May 2007 Galloway and Upper Nithsdale Presiding Officer Conservative Alex Fergusson is elected as the Presiding Officer and had to take voluntary suspension from his party.
31 August 2007 Lothians SNP SNP Stefan Tymkewycz resigned from the Parliament.[1] He was replaced by Shirley-Anne Somerville.[1]
6 February 2009 Glasgow SNP SNP Bashir Ahmad died.[2] He was replaced by Anne McLaughlin.[3]

See also


References


  1. "MSP announces move to step down". BBC News. BBC. 18 August 2007. Retrieved 19 May 2016.
  2. "Scotland's first Muslim MSP dies". BBC News. BBC. 6 February 2009. Retrieved 19 May 2016.
  3. "By-election figure to become MSP". BBC News. BBC. 9 February 2009. Retrieved 19 May 2016.