Athletics_at_the_1968_Summer_Paralympics
Athletics at the 1968 Summer Paralympics
Paralympic sport
Athletics at the 1968 Summer Paralympics consisted of 70 events, 35 for men and 35 for women.
- Argentina (18)
- Australia (22)
- Austria (20)
- Belgium (10)
- Canada (22)
- Ethiopia (2)
- Finland (2)
- France (12)
- Great Britain (33)
- India (9)
- Ireland (2)
- Israel (26)
- Italy (22)
- Jamaica (7)
- Japan (38)
- Malta (6)
- Netherlands (14)
- New Zealand (12)
- Norway (8)
- Rhodesia (7)
- South Africa (8)
- South Korea (2)
- Spain (5)
- Switzerland (16)
- United States (61)
- West Germany (39)
More information Rank, Nation ...
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | United States (USA) | 16 | 11 | 16 | 43 |
2 | Israel (ISR)* | 9 | 11 | 12 | 32 |
3 | Argentina (ARG) | 9 | 8 | 8 | 25 |
4 | Australia (AUS) | 7 | 7 | 5 | 19 |
5 | South Africa (RSA) | 5 | 7 | 4 | 16 |
6 | Great Britain (GBR) | 5 | 5 | 4 | 14 |
7 | Italy (ITA) | 5 | 4 | 5 | 14 |
8 | Canada (CAN) | 5 | 4 | 3 | 12 |
9 | West Germany (FRG) | 3 | 5 | 2 | 10 |
10 | Jamaica (JAM) | 2 | 0 | 0 | 2 |
11 | Japan (JPN) | 1 | 2 | 5 | 8 |
12 | Rhodesia (RHO) | 1 | 1 | 2 | 4 |
13 | New Zealand (NZL) | 1 | 1 | 1 | 3 |
14 | France (FRA) | 1 | 0 | 0 | 1 |
15 | Austria (AUT) | 0 | 4 | 2 | 6 |
16 | Ireland (IRL) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totals (16 entries) | 70 | 70 | 70 | 210 |
Close
Men's events
More information Event, Gold ...
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Novices 60 m wheelchair dash A details |
Patterson Canada |
Walter Hertle West Germany |
Mitsuaki Sakonju Japan |
Novices 60 m wheelchair dash B details |
Wilson Canada |
Hans Jung West Germany |
Bourne Canada |
Novices 60 m wheelchair dash C details |
Ariel Roman United States |
Walter Dann Canada |
Richard Feltes United States |
100 m wheelchair A details |
Gary Hooper Australia |
Bruno Moretti Australia |
Dick Thompson Great Britain |
100 m wheelchair B details |
Kevin Munro Australia |
David Williamson United States |
Johann Schuhbauer West Germany |
100 m wheelchair C details |
Gary Odorowski United States |
Denver Branum United States |
Taketoshi Miyazawa Japan |
4×40 m relay open details |
United States (USA) Denver Branum Chess Gary Odorowski Ariel Roman |
Australia (AUS) Gary Hooper John Martin Bruno Moretti Kevin Munro |
Argentina (ARG) Carlos Carranza Jorge Diz Hugo Loto Bautista Rubio |
Club throw A details |
Vic Renalson Australia |
Daniel Erasmus South Africa |
Antonio Arizzi Italy |
Club throw B details |
Eugene Reimer Canada |
David Williamson United States |
Nel South Africa |
Club throw C details |
H. Smith United States |
Germano Pecchenino Italy |
Emilio Porto Italy |
Club throw D details |
Roberto Marson Italy |
Neault Canada |
Horst Gotthelf West Germany |
Club throw special class details |
Ed Owen United States |
Jorge Diz Argentina |
Cameron United States |
Discus throw A details |
Vic Renalson Australia |
Daniel Erasmus South Africa |
Antonio Arizzi Italy |
Discus throw B details |
Eugene Reimer Canada |
Germishuizen South Africa |
J. Meyer South Africa |
Discus throw C details |
Yitzhak Galitzki Israel |
H. Smith United States |
Arballo United States |
Discus throw D details |
Roberto Marson Italy |
Israel Even-Sahav Israel |
Amnon Weiss Israel |
Discus throw special class details |
Ed Owen United States |
Demorest United States |
Miguel Ángel González Argentina |
Javelin throw A details |
Daniel Erasmus South Africa |
Vic Renalson Australia |
Dick Thompson Great Britain |
Javelin throw B details |
David Williamson United States |
Eugene Reimer Canada |
J. Meyer South Africa |
Javelin throw C details |
Johann Schuhbauer West Germany |
Germano Pecchenino Italy |
Reno Levis United States |
Javelin throw D details |
Roberto Marson Italy |
Russ Scott Great Britain |
Amnon Weiss Israel |
Javelin throw special class details |
Miguel Ángel González Argentina |
Cameron United States |
Ed Owen United States |
Precision javelin throw open details |
Vincent Excell Jamaica |
Engelbert Rangger Austria |
Reno Levis United States |
Shot put A details |
Daniel Erasmus South Africa |
Goll Austria |
Vic Renalson Australia |
Shot put B details |
J. Meyer South Africa |
Gary Hooper Australia |
Germishuizen South Africa |
Shot put C details |
Benincasa Italy |
Johann Schuhbauer West Germany |
Leonard Chrysler United States |
Shot put D details |
Horst Gotthelf West Germany |
Amnon Weiss Israel |
Roberto Marson Italy |
Shot put special class details |
Ed Owen United States |
Miguel Ángel González Argentina |
Jorge Diz Argentina |
Slalom A details |
Bruno Moretti Australia |
Bill Mather-Brown Australia |
Mitsuaki Sakonju Japan |
Slalom B details |
Robert McIntyre Australia |
John Martin Australia |
Makio Suga Japan |
Slalom C details |
Hisashi Furukawa Japan |
Mikio Egawa Japan |
Teruyoshi Tsuchiya Japan |
Slalom cervical class details |
Allan McLucas Australia |
Gianino United States |
Dunn United States |
Pentathlon complete details |
Johann Schuhbauer West Germany |
Heinz Simon West Germany |
Leslie Manson-Bishop Rhodesia |
Pentathlon incomplete details |
H. Smith United States |
Clark Great Britain |
Tommy Taylor Great Britain |
Pentathlon special class details |
Ed Owen United States |
Denver Branum United States |
Jorge Diz Argentina |
Close
Women's events
More information Event, Gold ...
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Novices 60 m wheelchair dash A details |
Thibaut France |
Dina Galindez Argentina |
Lorraine Dodd Australia |
Novices 60 m wheelchair dash B details |
Hilda Binns Canada |
Janet Swann Great Britain |
Batia Shviki Israel |
Novices 60 m wheelchair dash C details |
Batia Mishani Israel |
Karin Sammerhofer Austria |
Geula Siri Israel |
60 m wheelchair A details |
Carol Geisse United States |
Kirn United States |
Cornett United States |
60 m wheelchair B details |
Valerie Forder Great Britain |
Neora Even-Zahav Israel |
Ora Goldstein Israel |
60 m wheelchair C details |
Carol Bryant Great Britain |
Jo Ann Keyser United States |
Daphne Hilton Australia |
4×40 m relay open details |
United States (USA) Ella Chafee Carol Giesse Jo Ann Keyser Linda Stratman |
Israel (ISR) Neora Even-Zahav Batia Mishani Shoshana Sharabi Geula Siri |
Argentina (ARG) Silvia Cochetti Amelia Mier Susana Olarte Noemi Tortul |
Club throw A details |
Dina Galindez Argentina |
Maggie Marr Great Britain |
Kirn United States |
Club throw B details |
Hattingh South Africa |
Noemi Tortul Argentina |
Gabriella Monaco Italy |
Club throw C details |
Susana Olarte Argentina |
Le Roux South Africa |
Seeley Canada |
Club throw D details |
Zipora Rubin-Rosenbaum Israel |
Batia Mishani Israel |
Shoshana Sharabi Israel |
Club throw special class details |
Malka Halfon Israel |
Silvia Cochetti Argentina |
Geula Siri Israel |
Discus throw A details |
Dina Galindez Argentina |
Maggie Marr Great Britain |
Kirn United States |
Discus throw B details |
Hattingh South Africa |
Noemi Tortul Argentina |
Bindley United States |
Discus throw C details |
Susana Olarte Argentina |
Le Roux South Africa |
Eve M. Rimmer New Zealand |
Discus throw D details |
Irene Monaco Italy |
Zipora Rubin-Rosenbaum Israel |
Ruth Biton Israel |
Discus throw special class details |
Silvia Cochetti Argentina |
Malka Halfon Israel |
Geula Siri Israel |
Javelin throw A details |
Kirn United States |
Ingrid Voboril Austria |
Galindez Argentina |
Javelin throw B details |
Rosalie Hixson United States |
Hattingh South Africa |
Noemi Tortul Argentina |
Javelin throw C details |
Eve M. Rimmer New Zealand |
Gesina Smit Rhodesia |
Seeley Canada |
Javelin throw D details |
Zipora Rubin-Rosenbaum Israel |
Batia Mishani Israel |
Karin Sammerhofer Austria |
Javelin throw special class details |
Malka Halfon Israel |
Geula Siri Israel |
Silvia Cochetti Argentina |
Precision javelin throw open details |
Baracatt Jamaica |
Silvana Martino Italy |
Rosalie Hixson United States |
Shot put A details |
Kirn United States |
Dina Galindez Argentina |
Ingrid Voboril Austria |
Shot put B details |
Jacqueline Thompson Rhodesia |
Hattingh South Africa |
Rosalie Hixson United States |
Shot put C details |
Susana Olarte Argentina |
Eve M. Rimmer New Zealand |
Ora Goldstein Israel |
Shot put D details |
Zipora Rubin-Rosenbaum Israel |
Batia Mishani Israel |
Avril Davis Rhodesia |
Shot put special class details |
Silvia Cochetti Argentina |
Malka Halfon Israel |
Geula Siri Israel |
Slalom A details |
Carol Giesse United States |
Lorraine Dodd Australia |
Cornett United States |
Slalom B details |
Batia Shviki Israel |
Binns Canada |
Neora Even-Zahav Israel |
Slalom C details |
Carol Bryant Great Britain |
Kayoko Arai Japan |
Marion O'Brien Australia |
Slalom cervical class details |
Susana Masciotra Argentina |
Gurman United States |
Rosaleen Gallagher Ireland |
Pentathlon complete details |
Valerie Forder Great Britain |
Elena Monaco Italy |
Cornett United States |
Pentathlon incomplete details |
Margaret Gibbs Great Britain |
Marga Floer West Germany |
Carol Bryant Great Britain |
Pentathlon special class details |
Zipora Rubin-Rosenbaum Israel |
Silvia Cochetti Argentina |
Daphne Hilton Australia |
Close