Austria at the 2002 Winter Olympics


Austria competed at the 2002 Winter Olympics in Salt Lake City, United States.

Austria at the
2002 Winter Olympics
IOC codeAUT
NOCAustrian Olympic Committee
Websitewww.oeoc.at (in German)
in Salt Lake City
Competitors90 (71 men, 19 women) in 12 sports
Flag bearer Angelika Neuner, Luge
Medals
Ranked 10th
Gold
3
Silver
4
Bronze
10
Total
17
Winter Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

Medalists


Medal Name Sport Event
 GoldFritz StroblAlpine SkiingMen's Downhill
 GoldStephan EberharterAlpine SkiingMen's Giant Slalom
 GoldChristian HoffmannCross-Country SkiingMen's 30 km Freestyle Mass Start
 SilverStephan EberharterAlpine SkiingMen's Super G
 SilverRenate GötschlAlpine SkiingWomen's Combined
 SilverMikhail BotwinovCross-country skiingMen's 30 km Freestyle Mass Start
 SilverMartin RettlSkeletonMen's
 BronzeBenjamin RaichAlpine SkiingMen's Combined
 BronzeStephan EberharterAlpine SkiingMen's Downhill
 BronzeBenjamin RaichAlpine SkiingMen's Slalom
 BronzeAndreas SchiffererAlpine SkiingMen's Super-G
 BronzeRenate GötschlAlpine SkiingWomen's Downhill
 BronzeWolfgang PernerBiathlonMen's 10 km Sprint
 BronzeMarkus ProckLugeMen's Singles
 BronzeFelix GottwaldNordic CombinedMen's Individual
 BronzeFelix GottwaldNordic CombinedMen's Sprint
 BronzeChristoph Bieler
Michael Gruber
Mario Stecher
Felix Gottwald
Nordic CombinedMen's Team

Alpine skiing


Men
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Christoph Gruber Downhill 1:41.25 20
Christian Greber 1:40.00 6
Stephan Eberharter 1:39.41
Fritz Strobl 1:39.13
Christoph Gruber Super-G 1:22.35 7
Fritz Strobl 1:21.92 4
Andreas Schifferer 1:21.83
Stephan Eberharter 1:21.68
Hans Knauß Giant Slalom DNF DNF
Benjamin Raich 1:12.83 1:11.57 2:24.40 4
Christoph Gruber 1:12.82 1:11.59 2:24.41 5
Stephan Eberharter 1:11.98 1:11.30 2:23.28
Manfred Pranger Slalom DNF DNF
Rainer Schönfelder DNF DNF
Kilian Albrecht 50.26 52.19 1:42.45 4
Benjamin Raich 49.34 53.07 1:42.41

Men's combined

Athlete Downhill Slalom Total
Time Time 1 Time 2 Total time Rank
Kilian Albrecht 1:43.32 46.13 55.50 3:24.95 11
Rainer Schönfelder 1:41.90 45.46 51.31 3:18.67 4
Benjamin Raich 1:41.05 46.30 50.91 3:18.26
Michael Walchhofer 1:39.94 DNF DNF
Women
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Brigitte Obermoser Downhill 1:41.64 18
Michaela Dorfmeister 1:40.83 9
Selina Heregger 1:40.56 6
Renate Götschl 1:40.39
Tanja Schneider Super-G DNF
Renate Götschl 1:14.44 8
Michaela Dorfmeister 1:14.08 6
Alexandra Meissnitzer 1:13.95 4
Selina Heregger Giant Slalom 1:17.93 DNF DNF
Brigitte Obermoser 1:17.82 1:15.86 2:33.68 15
Michaela Dorfmeister 1:16.89 1:15.06 2:31.95 4
Alexandra Meissnitzer 1:16.49 1:15.46 2:31.95 4
Marlies Schild Slalom DNF DNF
Christine Sponring 55.42 DNF DNF
Carina Raich 55.10 DNF DNF
Renate Götschl 54.31 DNF DNF

Women's combined

Athlete Downhill Slalom Total
Time Time 1 Time 2 Total time Rank
Christine Sponring DNF DNF DNF
Selina Heregger 1:17.29 47.00 45.40 2:49.69 11
Michaela Dorfmeister 1:15.85 46.76 44.24 2:46.85 5
Renate Götschl 1:15.27 45.66 43.84 2:44.77

Biathlon


Men
Event Athlete Misses 1 Time Rank
10 km sprint Christoph Sumann DNF DNF
Ludwig Gredler 2 26:04.3 10
Wolfgang Rottmann 2 25:48.8 5
Wolfgang Perner 0 25:44.4
12.5 km
pursuit 2
Wolfgang Perner 3 34:00.1 9
Wolfgang Rottmann 4 33:45.1 6
Ludwig Gredler 2 33:35.5 4
Event Athlete Time Misses Adjusted time 3 Rank
20 km Daniel Mesotitsch 53:15.9 6 59:15.9 64
Wolfgang Perner 51:00.4 5 56:00.4 32
Christoph Sumann 52:00.3 3 55:00.3 22
Ludwig Gredler 51:19.3 2 53:19.3 11
Men's 4 × 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Christoph Sumann
Wolfgang Perner
Wolfgang Rottmann
Ludwig Gredler
0 1'26:58.9 6
1 A penalty loop of 150 metres had to be skied per missed target.
2 Starting delay based on 10 km sprint results.
3 One minute added per missed target.

Bobsleigh


Men
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
AUT-1 Martin Schützenauer
Wolfgang Stampfer
Two-man 47.91 8 47.78 7 47.72 6 47.75 6 3:11.16 7
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
AUT-1 Wolfgang Stampfer
Michael Müller
Klaus Seelos
Martin Schützenauer
Four-man 47.19 17 47.27 18 47.51 12 47.60 7 3:09.57 13

Cross-country skiing


Men

Sprint

Athlete Qualifying round Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Marc Mayer DSQ Did not advance
Reinhard Neuner 2:56.20 24 Did not advance

Pursuit

Athlete 10 km C 10 km F pursuit1
Time Rank Time Final rank
Marc Mayer DSQ Did not advance
Achim Walcher DSQ Did not advance
Mikhail Botvinov 26:32.5 6 Q 24:10.2 9
Event Athlete Race
Time Rank
15 km
C
Gerhard Urain 40:38.0 41
Alexander Marent 39:36.2 23
30 km
F
Achim Walcher DSQ
Gerhard Urain 1'14:33.9 23
Mikhail Botvinov 1'11:32.3
Christian Hoffmann 1'11:31.0
50 km
C
Marc Mayer DSQ
Mikhail Botvinov 2'09:21.7 5
1 Starting delay based on 10 km C. results.
C = Classical style, F = Freestyle

4 × 10 km relay

Athletes Race
Time Rank
Alexander Marent
Mikhail Botvinov
Gerhard Urain
Christian Hoffmann
1'34:04.9 4

Freestyle skiing


Women
Athlete Event Qualification Final
Time Points Rank Time Points Rank
Margarita Marbler Moguls 38.36 23.54 8 Q 35.64 23.18 10

Ice hockey


Men's Tournament

Preliminary round

Top team (shaded) advanced to the first round.

Team GP W L T GF GA GD Pts
 Germany 3300103+76
 Latvia 3111111213
 Austria 31207922
 Slovakia 302181241

All times are local (UTC-7).

9 February 2002
19:00
Latvia 4 – 2
(1–2, 1–2, 0–0)
 AustriaPeaks Ice Arena, Provo
Attendance: 6,159
10 February 2002
16:00
Austria 2 – 3
(0–2, 2–0, 0–1)
 GermanyPeaks Ice Arena, Provo
Attendance: 6,444
12 February 2002
16:00
Slovakia 2 – 3
(1–1, 1–1, 0–1)
 AustriaE Center, West Valley City
Attendance: 8,362
Consolation round

11th place match

14 February 2002
15:00
Switzerland  4 – 1
(0–0, 2–0, 2–1)
 Austria 12thE Center, West Valley City
Attendance: 7,986

Luge


Men
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Rainer Margreiter 45.034 15 45.076 17 44.626 11 44.901 6 2:59.637 10
Markus Kleinheinz 44.875 10 44.857 9 44.558 9 44.921 8 2:59.211 8
Markus Prock 44.698 4 44.640 3 44.271 1 44.674 2 2:58.283

(Men's) Doubles

Athletes Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Markus Scheigl
Tobias Schiegl
43.208 5 43.310 6 1:26.518 6
Andreas Linger
Wolfgang Linger
43.330 9 43.354 8 1:26.684 8
Women
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Simone Eder 43.880 11 43.760 12 43.824 13 43.638 9 2:55.102 11
Sonja Manzenreiter 43.864 10 43.540 6 43.585 7 43.548 8 2:54.537 7
Angelika Neuner 43.683 5 43.440 4 43.601 8 43.438 5 2:54.162 4

Nordic combined


Men's sprint

Events:

  • large hill ski jumping
  • 7.5 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athlete Ski Jumping Cross-country
time
Total
rank
Points Rank
Felix Gottwald 110.3 11 17:20.3
Michael Gruber 110.5 9 18:34.0 28
Christoph Bieler 112.7 6 18:01.6 16
Mario Stecher 113.5 5 17:49.5 11

Men's individual

Events:

  • normal hill ski jumping
  • 15 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athlete Ski Jumping Cross-country
time
Total
rank
Points Rank
Christoph Eugen 224.5 18 43:26.1 20
Felix Gottwald 235.0 11 40:06.5
Christoph Bieler 255.0 4 42:21.1 15
Mario Stecher 258.0 2 41:30.8 6

Men's Team

Four participants per team.

Events:

  • normal hill ski jumping
  • 5 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athletes Ski jumping Cross-country
time
Total
rank
Points Rank
Michael Gruber
Christoph Bieler
Mario Stecher
Felix Gottwald
938.5 2 48:53.2

Skeleton


Men
Athlete Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Christian Auer 51.81 12 51.56 11 1:43.37 12
Martin Rettl 51.02 2 50.99 1 1:42.01

Ski jumping


Athlete Event Qualifying jump Final jump 1 Final jump 2 Total
Distance Points Rank Distance Points Rank Distance Points Points Rank
Stefan Horngacher Normal hill Pre-qualified 91.5 117.5 14 Q 93.5 122.5 240.0 11
Martin Höllwarth Pre-qualified 90.0 115.0 22 Q 89.0 113.0 228.0 25
Martin Koch Pre-qualified 92.5 120.5 9 Q 91.0 116.5 237.0 14
Andreas Widhölzl Pre-qualified 90.5 115.0 22 Q 90.5 115.5 230.5 24
Martin Höllwarth Large hill Pre-qualified 123.5 122.3 11 Q 117.5 111.0 233.3 14
Martin Koch Pre-qualified 126.0 126.3 7 Q 121.5 118.2 244.5 8
Andreas Widhölzl Pre-qualified 120.5 114.9 21 Q 116.5 107.7 222.6 21
Stefan Horngacher Pre-qualified 125.0 123.5 9 Q 124.0 123.7 247.2 5
Men's team large hill
Athletes Result
Points 1 Rank
Stefan Horngacher
Andreas Widhölzl
Wolfgang Loitzl
Martin Höllwarth
926.8 4
1 Four teams members performed two jumps each.

Snowboarding


Men's parallel giant slalom
Athlete Qualifying Round one Quarter final Semi final Final Rank
Time Rank
Dieter Krassnig 37.02 10 Q Mathieu Bozzetto L Did not advance
Stafan Kaltschütz 36.97 9 Q Sigi Grabner L Did not advance
Sigi Grabner 36.94 8 Q Stefan Kaltschütz W Nicolas Huet L (DSQ) Did not advance
Alexander Maier 36.28 2 Q Philipp Schoch L (DSQ) Did not advance
Women's parallel giant slalom
Athlete Qualifying Round one Quarter final Semi final Final Rank
Time Rank
Doris Günther DNF Did not advance
Claudia Riegler 51.87 28 Did not advance
Manuela Riegler 44.04 23 Did not advance
Maria Kirchgasser 41.44 1 Q Ran Iida W Jagna Marczułajtis L (DSQ) Did not advance
Women's halfpipe
Athlete Qualifying round 1 Qualifying round 2 Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Nicola Pederzolli 34.1 5 QF 35.7 7

Speed skating


Women
Event Athlete Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
500 m Emese Nemeth-Hunyady 39.38 26 39.51 26 78.89 26
1500 m Emese Nemeth-Hunyady 1:56.51 12
3000 m Emese Nemeth-Hunyady 4:06.55 9

References