Belarus at the 2002 Winter Olympics


Belarus competed at the 2002 Winter Olympics in Salt Lake City, United States.

Belarus at the
2002 Winter Olympics
IOC codeBLR
NOCBelarus Olympic Committee
Websitewww.noc.by (in Russian and English)
in Salt Lake City
Competitors64 (44 men, 20 women) in 9 sports
Flag bearer Oleg Ryzhenkov, Biathlon
Medals
Ranked 23rd
Gold
0
Silver
0
Bronze
1
Total
1
Winter Olympics appearances (overview)
Other related appearances
 Russian Empire (1900–1912)
 Poland (1924–1936)
 Soviet Union (1952–1988)
 Unified Team (1992)

Medalists


Medal Name Sport Event
 BronzeAlexei GrishinFreestyle skiingMen's aerials

Biathlon


Men
Event Athlete Misses 1 Time Rank
10 km sprint Aleksandr Syman 3 27:45.3 56
Alexei Aidarov 2 27:06.4 37
Vadim Sashurin 0 26:09.9 12
Oleg Ryzhenkov 0 26:05.5 11
12.5 km
pursuit 2
Aleksandr Syman 3 38:05.8 49
Alexei Aidarov 6 37:43.0 48
Oleg Ryzhenkov 2 35:08.3 21
Vadim Sashurin 1 34:00.5 10
Event Athlete Time Misses Adjusted time 3 Rank
20 km Rustam Valiullin 52:46.7 6 58:46.7 60
Oleg Ryzhenkov 51:56.6 4 55:56.6 31
Alexei Aidarov 51:25.3 3 54:25.3 17
Vadim Sashurin 52:52.6 0 52:52.6 9
Men's 4 × 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Alexei Aidarov
Aleksandr Syman
Oleg Ryzhenkov
Vadim Sashurin
1 1'27:12.0 8
Women
Event Athlete Misses 1 Time Rank
7.5 km sprint Kseniya Zikunkova 5 25:21.5 65
Yevgeniya Kutsepalova 1 23:26.5 44
Yelena Khrustalyova 2 23:06.6 33
Olga Nazarova 1 22:14.9 14
10 km
pursuit 4
Yevgeniya Kutsepalova 2 34:40.1 28
Olga Nazarova 1 32:24.5 11
Event Athlete Time Misses Adjusted time 3 Rank
15 km Lyudmila Ananko DNF DNF
Lyudmila Lysenko 50:25.4 4 54:25.4 51
Kseniya Zikunkova 49:26.8 3 52:26.8 38
Olga Nazarova 47:29.9 1 48:29.9 6
Women's 4 × 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Olga Nazarova
Lyudmila Lysenko
Yevgeniya Kutsepalova
Yelena Khrustalyova
0 1'31:01.6 7
1 A penalty loop of 150 metres had to be skied per missed target.
2 Starting delay based on 10 km sprint results.
3 One minute added per missed target.
4 Starting delay based on 7.5 km sprint results.

Cross-country skiing


Men

Sprint

Athlete Qualifying round Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Aleksandr Shalak 3:13.63 58 Did not advance
Denis Vorobyov 3:08.79 56 Did not advance
Aleksey Tregubov 3:08.05 55 Did not advance
Roman Virolaynen 2:57.48 27 Did not advance

Pursuit

Athlete 10 km C 10 km F pursuit1
Time Rank Time Final rank
Denis Vorobyov 30:04.3 65 Did not advance
Aleksandr Sannikov 29:30.5 61 Did not advance
Sergey Dolidovich 28:44.0 54 Q DNS
Roman Virolaynen 26:42.2 9 Q 25:29.1 30
Event Athlete Race
Time Rank
15 km
C
Aleksey Tregubov 42:00.7 51
Nikolay Semenyako 41:48.0 48
Aleksandr Shalak 41:44.5 47
Roman Virolaynen 39:02.4 13
30 km
F
Aleksandr Sannikov 1'19:46.9 53
Nikolay Semenyako 1'19:45.6 52
Denis Vorobyov 1'17:43.2 44
Sergey Dolidovich 1'13:51.1 14
50 km
C
Aleksandr Shalak 2'24:37.2 46
Aleksandr Sannikov 2'24:14.2 44
Aleksey Tregubov 2'22:29.3 40
1 Starting delay based on 10 km C. results.
C = Classical style, F = Freestyle

4 × 10 km relay

Athletes Race
Time Rank
Roman Virolaynen
Nikolay Semenyako
Aleksandr Sannikov
Sergey Dolidovich
1'42:12.0 15
Women

Sprint

Athlete Qualifying round Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Nataliya Sviridova-Kalinovskaya 3:31.83 45 Did not advance
Viktoriya Lopatina 3:20.59 24 Did not advance

Pursuit

Athlete 5 km C 5 km F pursuit2
Time Rank Time Final rank
Nataliya Sviridova-Kalinovskaya 14:53.6 61 Did not advance
Yelena Kalugina 14:34.6 52 Did not advance
Nataliya Zyatikova 14:23.5 45 Q 13:31.2 34
Vera Zyatikova 14:15.2 37 Q 13:29.8 32
Event Athlete Race
Time Rank
10 km
C
Yelena Kalugina 31:10.9 43
Nataliya Zyatikova 30:44.2 35
Vera Zyatikova 30:20.5 27
Svetlana Nageykina 29:48.4 14
15 km
F
Nataliya Sviridova-Kalinovskaya 44:09.2 40
Nataliya Zyatikova 42:04.5 17
Vera Zyatikova 42:04.5 17
Svetlana Nageykina 40:17.9 5
30 km
C
Irina Skripnik 1'42:49.1 30
Nataliya Zyatikova 1'42:18.0 29
Svetlana Nageykina 1'35:51.6 11
2 Starting delay based on 5 km C. results.
C = Classical style, F = Freestyle

4 × 5 km relay

Athletes Race
Time Rank
Yelena Kalugina
Svetlana Nageykina
Vera Zyatikova
Nataliya Zyatikova
50:37.9 5

Figure skating


Men
Athlete Points SP FS Rank
Sergei Davydov 31.5 15 24 21
Women
Athlete Points SP FS Rank
Julia Soldatova 29.0 22 18 18

Freestyle skiing


Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Dmitry Dashchinsky Aerials 219.94 12 Q 244.29 7
Dmitry Rak 240.87 5 Q 226.34 10
Alexei Grichin 251.76 1 Q 251.19
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Assol Slivets Aerials 157.96 13 Did not advance
Alla Tsuper 181.37 3 Q 164.92 9

Ice hockey


Men's tournament

Preliminary round - Group B

Top team (shaded) advanced to the first round.

Team GP W L T GF GA GD Pts
 Belarus 321053+24
 Ukraine 321095+44
  Switzerland 31117923
 France 302161041

All times are local (UTC-7).

9 February 2002
14:00
Belarus 1 – 0
(0–0, 0–0, 1–0)
 UkrainePeaks Ice Arena, Provo
Attendance: 6,294
11 February 2002
19:00
Belarus 3 – 1
(1–1, 1–0, 1–0)
 FrancePeaks Ice Arena, Provo
Attendance: 6,214
12 February 2002
16:00
Switzerland  2 – 1
(1–0, 1–1, 0–0)
 BelarusE Center, West Valley City
Attendance: 7,736
First round - Group D
Team GP W L T GF GA GD Pts
 United States 3201163+135
 Finland 3210118+34
 Russia 31119903
 Belarus 3030622160

All times are local (UTC-7).

15 February 2002
11:05
Russia 6 – 4
(3–1, 1–2, 2–1)
 BelarusE Center, West Valley City
Attendance: 8,484
16 February 2002
16:45
Finland 8 – 1
(3–0, 3–0, 2–1)
 BelarusE Center, West Valley City
Attendance: 8,599
18 February 2002
11:05
Belarus 1 – 8
(1–0, 0–3, 0–5)
 United StatesE Center, West Valley City
Attendance: 8,599
Medal round

Quarter final

20 February 2002
11:05
Sweden 3 – 4
(1–2, 1–0, 1–2)
 BelarusE Center, West Valley City
Attendance: 7,240

Semi final

22 February 2002
12:00
Canada 7 – 1
(2–1, 2–0, 3–0)
 BelarusE Center, West Valley City
Attendance: 8,599

Bronze medal game

23 February 2002
12:15
Belarus  4th2 – 7
(1–2, 1–2, 0–3)
 RussiaE Center, West Valley City
Attendance: 8,599
Contestants
Aleksandr Andriyevsky
Oleg Antonenko
Vadim Bekbulatov
Dmitry Dudik
Aleksey Kalyuzhny
Oleg Khmyl
Konstantin Koltsov
Vladimir Kopat
Andrey Kovalyov
Aleksandr Makritsky
Igor Matushkin
Andrey Mezin
Oleg Mikulchik
Dmitry Pankov
Andrey Rasolko
Oleg Romanov
Ruslan Salei
Sergey Shabanov
Andrey Skabelka
Sergey Stas
Vladimir Tsyplakov
Eduard Zankovets
Aleksandr Zhurik
Vasily Pankov

Nordic combined


Men's sprint

Events:

  • large hill ski jumping
  • 7.5 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athlete Ski Jumping Cross-country
time
Total
rank
Points Rank
Sergey Zakharenko 86.6 40 19:29.5 38

Men's individual

Events:

  • normal hill ski jumping
  • 15 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athlete Ski Jumping Cross-country
time
Total
rank
Points Rank
Sergey Zakharenko 171.5 45 49:18.9 44

Short track speed skating


Women
Athlete Event Round one Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Yuliya Pavlovich-Yelsakova 500 m 47.273 3 Did not advance
Yuliya Pavlovich-Yelsakova 1500 m 2:36.058 4 Did not advance

Ski jumping


Athlete Event Qualifying jump Final jump 1 Final jump 2 Total
Distance Points Rank Distance Points Rank Distance Points Points Rank
Andrey Lyskovets Normal hill 81.5 95.0 33 Q 83.5 98.0 42 Did not advance
Andrey Lyskovets Large hill 96.0 66.3 45 Did not advance

Speed skating


Men
Event Athlete Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
500 m Aleksey Khatylyov 37.40 33 37.41 36 74.81 32
1000 m Aleksey Khatylyov 1:13.73 42
Igor Makovetsky 1:12.33 41
1500 m Aleksey Khatylyov 1:52.87 47
Igor Makovetsky 1:50.15 40
Women
Event Athlete Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
500 m Svetlana Radkevich 39.84 30 39.61 27 79.45 28
Anzhelika Kotyuga 37.73 6 37.66 4 75.39 5
1000 m Svetlana Radkevich 1:18.93 33
Anzhelika Kotyuga 1:15.03 12
1500 m Svetlana Chepelnikova 2:04.06 34
3000 m Svetlana Chepelnikova 4:24.96 32

References