Cue_sports_at_the_2007_Asian_Indoor_Games
Cue sports at the 2007 Asian Indoor Games
Cue sports events
Cue sports at the 2007 Asian Indoor Games was held in Macau East Asian Games Dome, Macau, China from 27 October to 2 November 2007.[1]
Quick Facts Cue sports at the 2007 Asian Indoor Games, Venue ...
Cue sports at the 2007 Asian Indoor Games | |
---|---|
Venue | Macau East Asian Games Dome |
Dates | 27 October – 2 November 2007 |
Close
Men
More information Event, Gold ...
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
One-cushion singles | Dương Anh Vũ Vietnam |
Nguyễn Sĩ Tường Vietnam |
Tadashi Machida Japan |
English billiards singles | Praprut Chaithanasakun Thailand |
Geet Sethi India |
Peter Gilchrist Singapore |
Nine-ball singles | Fu Jianbo China |
Lương Chí Dũng Vietnam |
Jeong Young-hwa South Korea |
Snooker singles | Mohammed Shehab United Arab Emirates |
Ratchapol Pu-ob-orm Thailand |
Xiao Guodong China |
Snooker team | Hong Kong Chan Wai Ki Chan Kwok Ming Fung Kwok Wai |
China Xiao Guodong Jin Long Liu Chuang |
India Yasin Merchant Alok Kumar Manan Chandra |
Close
Women
More information Event, Gold ...
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Eight-ball singles | Tsai Pei-chen Chinese Taipei |
Santhinee Jaisuekul Thailand |
Chihiro Kawahara Japan |
Nine-ball singles | Chang Shu-han Chinese Taipei |
Kim Ga-young South Korea |
Charlene Chai Singapore |
Snooker singles | Bi Zhuqing China |
Santhinee Jaisuekul Thailand |
Jaique Ip Hong Kong |
Close
More information Rank, Nation ...
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | China (CHN) | 2 | 1 | 1 | 4 |
2 | Chinese Taipei (TPE) | 2 | 0 | 0 | 2 |
3 | Thailand (THA) | 1 | 3 | 0 | 4 |
4 | Vietnam (VIE) | 1 | 2 | 0 | 3 |
5 | Hong Kong (HKG) | 1 | 0 | 1 | 2 |
6 | United Arab Emirates (UAE) | 1 | 0 | 0 | 1 |
7 | India (IND) | 0 | 1 | 1 | 2 |
South Korea (KOR) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
9 | Japan (JPN) | 0 | 0 | 2 | 2 |
Singapore (SIN) | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Totals (10 entries) | 8 | 8 | 8 | 24 |
Close
Men
One-cushion singles
Pre-quarterfinals 27 October | Quarterfinals 29 October | Semifinals 29 October | Gold medal 30 October | ||||||||||||
Sumit Talwar (IND) | |||||||||||||||
James Lengkang (INA) | Dương Anh Vũ (VIE) | W | |||||||||||||
Dương Anh Vũ (VIE) | W | Dương Anh Vũ (VIE) | W | ||||||||||||
Yoichiro Mori (JPN) | W | Yoichiro Mori (JPN) | |||||||||||||
Udon Khaimuk (THA) | Yoichiro Mori (JPN) | W | |||||||||||||
Cho Jae-ho (KOR) | |||||||||||||||
Dương Anh Vũ (VIE) | W | ||||||||||||||
Nguyễn Sĩ Tường (VIE) | |||||||||||||||
Dharminder Lilly (IND) | |||||||||||||||
Tan Kiong An (INA) | Tadashi Machida (JPN) | W | |||||||||||||
Tadashi Machida (JPN) | W | Tadashi Machida (JPN) | Bronze medal | ||||||||||||
Thawat Sujaritthurakarn (THA) | Nguyễn Sĩ Tường (VIE) | W | |||||||||||||
Ahmed Al-Sada (QAT) | W | Ahmed Al-Sada (QAT) | Yoichiro Mori (JPN) | ||||||||||||
Nguyễn Sĩ Tường (VIE) | W | Tadashi Machida (JPN) | W |
English billiards singles
More information Round of 32 – 31 October ...
Round of 32 – 31 October | ||
---|---|---|
Hwang Chul-ho (KOR) | 0–3 | Praprut Chaithanasakun (THA) |
Thawat Sujaritthurakarn (THA) | 1–3 | Aung Htay (MYA) |
Close
Pre-quarterfinals 31 October | Quarterfinals 1 November | Semifinals 1 November | Gold medal 2 November | ||||||||||||
Pankaj Advani (IND) | 3 | ||||||||||||||
Hekta (INA) | 1 | Pankaj Advani (IND) | 2 | ||||||||||||
Nguyễn Thanh Bình (VIE) | 0 | Praprut Chaithanasakun (THA) | 3 | ||||||||||||
Praprut Chaithanasakun (THA) | 3 | Praprut Chaithanasakun (THA) | 3 | ||||||||||||
Ali Al-Obaidly (QAT) | 1 | Aung San Oo (MYA) | 1 | ||||||||||||
Ali Abdul-Mohsin (IRQ) | 3 | Ali Abdul-Mohsin (IRQ) | 0 | ||||||||||||
Ho Chun Chong (MAC) | 0 | Aung San Oo (MYA) | 3 | ||||||||||||
Aung San Oo (MYA) | 3 | Praprut Chaithanasakun (THA) | 3 | ||||||||||||
Peter Gilchrist (SIN) | 3 | Geet Sethi (IND) | 1 | ||||||||||||
Hasan Manfaluti (INA) | 0 | Peter Gilchrist (SIN) | 3 | ||||||||||||
Nguyễn Thanh Long (VIE) | 1 | Aung Htay (MYA) | 1 | ||||||||||||
Aung Htay (MYA) | 3 | Peter Gilchrist (SIN) | 1 | Bronze medal | |||||||||||
Lee Wan-soo (KOR) | 0 | Geet Sethi (IND) | 3 | ||||||||||||
Khobala Sirisoma (SRI) | 3 | Khobala Sirisoma (SRI) | 2 | Aung San Oo (MYA) | 0 | ||||||||||
Khamis Al-Obaidly (QAT) | 0 | Geet Sethi (IND) | 3 | Peter Gilchrist (SIN) | 3 | ||||||||||
Geet Sethi (IND) | 3 |
Nine-ball singles
More information Round of 64 – 30 October ...
Round of 64 – 30 October | ||
---|---|---|
Chan Keng Kwang (SIN) | 11–0 | Ankhtuyaagiin Delgerkhüü (MGL) |
Farhad Shahverdi (IRI) | 1–11 | Zhang Shuchun (CHN) |
Zaid Thweib (JOR) | 7–11 | Lương Chí Dũng (VIE) |
Najeebullah Habibi (AFG) | 0–11 | Abdullah Afeef (MDV) |
Prasanna Pushpakumara (SRI) | 3–11 | Nitiwat Kanjanasri (THA) |
Lee Chen Man (HKG) | 11–5 | Sayeem Hossain (BAN) |
Yukio Akakariyama (JPN) | 6–11 | Bashar Hussein (QAT) |
Wong Tin Hong (MAC) | 7–11 | Mohammed Obid (UAE) |
Nader Khan Sultani (AFG) | 10–11 | Nguyễn Thành Nam (VIE) |
Tepwin Arunnath (THA) | 11–4 | Mohammed Al-Binali (QAT) |
Shervin Rahimi (IRI) | 8–11 | Jalal Odetalah (JOR) |
Lkhagvabazaryn Mönkhbold (MGL) | 11–4 | Ibrahim Shareef (MDV) |
Takashi Uraoka (JPN) | 8–11 | Au Chi Wai (HKG) |
Salman Haroon (BAN) | 9–11 | Ayhab Hasan (IRQ) |
Si Tou Chong Wut (MAC) | 10–11 | Omar Abdel Sattar (SRI) |
Close
More information Round of 32 – 30–31 October ...
Round of 32 – 30–31 October | ||
---|---|---|
Yang Ching-shun (TPE) | 11–2 | Esam Al-Mulla (KSA) |
Khaled Al-Mutairi (KUW) | 8–11 | Dharminder Lilly (IND) |
Chan Keng Kwang (SIN) | 11–6 | Zhang Shuchun (CHN) |
Lương Chí Dũng (VIE) | 11–2 | Abdullah Afeef (MDV) |
Nitiwat Kanjanasri (THA) | 11–10 | Lee Chen Man (HKG) |
Bashar Hussein (QAT) | 11–9 | Mohammed Obid (UAE) |
Mohammed Massoud (PLE) | 11–0 | Firas Kamel (IRQ) |
Lee Wan-soo (KOR) | WO | Ricky Yang (INA) |
Wu Chia-ching (TPE) | 11–6 | Shyam Chand (IND) |
Helmi Qaid (KSA) | 5–11 | Fu Jianbo (CHN) |
Nguyễn Thành Nam (VIE) | 9–11 | Tepwin Arunnath (THA) |
Jalal Odetalah (JOR) | 11–3 | Lkhagvabazaryn Mönkhbold (MGL) |
Au Chi Wai (HKG) | 6–11 | Ayhab Hasan (IRQ) |
Omar Abdel Sattar (SRI) | 2–11 | Ali Al-Suwaidi (UAE) |
Muhammad Zulfikri (INA) | 11–0 | Anton Netesov (KGZ) |
Ahmad Al-Mutairi (KUW) | 5–11 | Jeong Young-hwa (KOR) |
Close
Pre-quarterfinals 31 October | Quarterfinals 1 November | Semifinals 1 November | Gold medal 1 November | ||||||||||||
Yang Ching-shun (TPE) | 11 | ||||||||||||||
Dharminder Lilly (IND) | 9 | Yang Ching-shun (TPE) | 8 | ||||||||||||
Chan Keng Kwang (SIN) | 10 | Lương Chí Dũng (VIE) | 11 | ||||||||||||
Lương Chí Dũng (VIE) | 11 | Lương Chí Dũng (VIE) | 11 | ||||||||||||
Nitiwat Kanjanasri (THA) | 11 | Nitiwat Kanjanasri (THA) | 8 | ||||||||||||
Bashar Hussein (QAT) | 2 | Nitiwat Kanjanasri (THA) | 11 | ||||||||||||
Mohammed Massoud (PLE) | Mohammed Massoud (PLE) | 1 | |||||||||||||
Bye | Lương Chí Dũng (VIE) | 6 | |||||||||||||
Wu Chia-ching (TPE) | 6 | Fu Jianbo (CHN) | 11 | ||||||||||||
Fu Jianbo (CHN) | 11 | Fu Jianbo (CHN) | 11 | ||||||||||||
Tepwin Arunnath (THA) | 11 | Tepwin Arunnath (THA) | 9 | ||||||||||||
Jalal Odetalah (JOR) | 10 | Fu Jianbo (CHN) | 11 | Bronze medal | |||||||||||
Ayhab Hasan (IRQ) | 9 | Jeong Young-hwa (KOR) | 4 | ||||||||||||
Ali Al-Suwaidi (UAE) | 11 | Ali Al-Suwaidi (UAE) | 5 | Nitiwat Kanjanasri (THA) | 7 | ||||||||||
Muhammad Zulfikri (INA) | 8 | Jeong Young-hwa (KOR) | 11 | Jeong Young-hwa (KOR) | 11 | ||||||||||
Jeong Young-hwa (KOR) | 11 |
Snooker singles
More information Round of 64 – 27 October ...
Round of 64 – 27 October | ||
---|---|---|
Ali Al-Obaidly (QAT) | 4–1 | Salman Haroon (BAN) |
Nguyễn Nhật Thanh (VIE) | 4–2 | Ahmad Al-Okaily (JOR) |
Issara Kachaiwong (THA) | 4–0 | Niraj Thapa Magar (NEP) |
Yutaka Fukuda (JPN) | 4–3 | Ieng San Fat (MAC) |
Nawaf Al-Hamli (KUW) | 3–4 | Lee Wan-soo (KOR) |
Mohsen Bukshaisha (QAT) | 3–4 | Mohammed Al-Jokar (UAE) |
Reenat Walem (IRQ) | 4–0 | Wong Tin Hong (MAC) |
Khurram Hussain Agha (PAK) | 4–1 | Ahmed Aseeri (KSA) |
Yusuke Tanaka (JPN) | 0–4 | Keith E (SIN) |
Close
More information Round of 32 – 27 October ...
Round of 32 – 27 October | ||
---|---|---|
Xiao Guodong (CHN) | 4–0 | Firas Kamel (IRQ) |
Shahull Hameed Aslam (SRI) | 4–2 | Nezar Aseeri (KSA) |
Ali Al-Obaidly (QAT) | 4–3 | Munther Al-Basri (BRN) |
Nguyễn Nhật Thanh (VIE) | 0–4 | Naveen Perwani (PAK) |
Issara Kachaiwong (THA) | 4–3 | Peter Gilchrist (SIN) |
Yutaka Fukuda (JPN) | 4–2 | Hekta (INA) |
Lee Wan-soo (KOR) | 0–4 | Chan Wai Ki (HKG) |
Yasin Merchant (IND) | 2–4 | Mohammed Shehab (UAE) |
Ratchapol Pu-ob-orm (THA) | 4–0 | Ryan Somaratne (SRI) |
Ashraf Al-Damen (JOR) | 0–4 | Habib Subah (BRN) |
Mohammed Al-Jokar (UAE) | 4–0 | Ahmad Al-Tarkait (KUW) |
Reenat Walem (IRQ) | 4–0 | Saroj Kumar Mulmi (NEP) |
Khurram Hussain Agha (PAK) | 1–4 | Alok Kumar (IND) |
Keith E (SIN) | 4–2 | Fung Kwok Wai (HKG) |
Nguyễn Phúc Long (VIE) | 1–4 | Hasan Manfaluti (INA) |
Hwang Chul-ho (KOR) | 0–4 | Jin Long (CHN) |
Close
Pre-quarterfinals 28 October | Quarterfinals 28 October | Semifinals 29 October | Gold medal 29 October | ||||||||||||
Xiao Guodong (CHN) | 4 | ||||||||||||||
Shahull Hameed Aslam (SRI) | 0 | Xiao Guodong (CHN) | 4 | ||||||||||||
Ali Al-Obaidly (QAT) | 0 | Naveen Perwani (PAK) | 3 | ||||||||||||
Naveen Perwani (PAK) | 4 | Xiao Guodong (CHN) | 3 | ||||||||||||
Issara Kachaiwong (THA) | 4 | Mohammed Shehab (UAE) | 4 | ||||||||||||
Yutaka Fukuda (JPN) | 0 | Issara Kachaiwong (THA) | 1 | ||||||||||||
Chan Wai Ki (HKG) | 1 | Mohammed Shehab (UAE) | 4 | ||||||||||||
Mohammed Shehab (UAE) | 4 | Mohammed Shehab (UAE) | 4 | ||||||||||||
Ratchapol Pu-ob-orm (THA) | 4 | Ratchapol Pu-ob-orm (THA) | 3 | ||||||||||||
Habib Subah (BRN) | 1 | Ratchapol Pu-ob-orm (THA) | 4 | ||||||||||||
Mohammed Al-Jokar (UAE) | 1 | Reenat Walem (IRQ) | 2 | ||||||||||||
Reenat Walem (IRQ) | 4 | Ratchapol Pu-ob-orm (THA) | 4 | Bronze medal | |||||||||||
Alok Kumar (IND) | 2 | Jin Long (CHN) | 2 | ||||||||||||
Keith E (SIN) | 4 | Keith E (SIN) | 1 | Xiao Guodong (CHN) | 4 | ||||||||||
Hasan Manfaluti (INA) | 0 | Jin Long (CHN) | 4 | Jin Long (CHN) | 2 | ||||||||||
Jin Long (CHN) | 4 |
Snooker team
More information Round of 32 – 30 October ...
Round of 32 – 30 October | ||
---|---|---|
Bahrain | 2–3 | Vietnam |
United Arab Emirates | 3–0 | Kuwait |
Thailand | 3–0 | Macau |
Close
Pre-quarterfinals 30 October | Quarterfinals 31 October | Semifinals 31 October | Gold medal 31 October | ||||||||||||
China | 3 | ||||||||||||||
Jordan | 0 | China | 3 | ||||||||||||
Vietnam | 2 | United Arab Emirates | 1 | ||||||||||||
United Arab Emirates | 3 | China | 3 | ||||||||||||
Iraq | 3 | Saudi Arabia | 1 | ||||||||||||
Pakistan | 1 | Iraq | 1 | ||||||||||||
South Korea | 0 | Saudi Arabia | 3 | ||||||||||||
Saudi Arabia | 3 | China | 0 | ||||||||||||
India | 3 | Hong Kong | 3 | ||||||||||||
Sri Lanka | 0 | India | 3 | ||||||||||||
Japan | 1 | Thailand | 2 | ||||||||||||
Thailand | 3 | India | 2 | Bronze medal | |||||||||||
Qatar | 3 | Hong Kong | 3 | ||||||||||||
Indonesia | 0 | Qatar | 0 | Saudi Arabia | 2 | ||||||||||
Singapore | 1 | Hong Kong | 3 | India | 3 | ||||||||||
Hong Kong | 3 |
Women
Eight-ball singles
More information Round of 32 – 27 October ...
Round of 32 – 27 October | ||
---|---|---|
Amy Hoe (SIN) | 7–6 | Park Eun-ji (KOR) |
Santhinee Jaisuekul (THA) | 7–2 | Pan Xiaoting (CHN) |
Molrudee Vujanic (THA) | 7–0 | Huỳnh Thị Ngọc Huyền (VIE) |
Yukiko Hamanishi (JPN) | 7–4 | Li Jia (CHN) |
Close
Pre-quarterfinals 27 October | Quarterfinals 27 October | Semifinals 28 October | Gold medal 28 October | ||||||||||||
Chang Shu-han (TPE) | 7 | ||||||||||||||
Ng On Yee (HKG) | 1 | Chang Shu-han (TPE) | 4 | ||||||||||||
Chihiro Kawahara (JPN) | 7 | Chihiro Kawahara (JPN) | 7 | ||||||||||||
Amy Hoe (SIN) | 4 | Chihiro Kawahara (JPN) | 6 | ||||||||||||
Santhinee Jaisuekul (THA) | 7 | Santhinee Jaisuekul (THA) | 7 | ||||||||||||
Dương Thúy Vi (VIE) | 0 | Santhinee Jaisuekul (THA) | 7 | ||||||||||||
Poppy Puspita Neviyanti (INA) | 3 | Anuja Chandra (IND) | 3 | ||||||||||||
Anuja Chandra (IND) | 7 | Santhinee Jaisuekul (THA) | 6 | ||||||||||||
Tsai Pei-chen (TPE) | 7 | Tsai Pei-chen (TPE) | 7 | ||||||||||||
Jaique Ip (HKG) | 1 | Tsai Pei-chen (TPE) | 7 | ||||||||||||
Charlene Chai (SIN) | 2 | Molrudee Vujanic (THA) | 5 | ||||||||||||
Molrudee Vujanic (THA) | 7 | Tsai Pei-chen (TPE) | 7 | Bronze medal | |||||||||||
Desak Raka Kasih Ariati (INA) | 3 | Yukiko Hamanishi (JPN) | 5 | ||||||||||||
Yukiko Hamanishi (JPN) | 7 | Yukiko Hamanishi (JPN) | 7 | Chihiro Kawahara (JPN) | 7 | ||||||||||
Noemie Lok (MAC) | 0 | Kim Ga-young (KOR) | 6 | Yukiko Hamanishi (JPN) | 2 | ||||||||||
Kim Ga-young (KOR) | 7 |
Nine-ball singles
More information Round of 32 – 29 October ...
Round of 32 – 29 October | ||
---|---|---|
Jaique Ip (HKG) | 1–7 | Angeline Ticoalu (INA) |
Li Jia (CHN) | 6–7 | Charlene Chai (SIN) |
Tsai Pei-chen (TPE) | 5–7 | Santhinee Jaisuekul (THA) |
Amy Hoe (SIN) | 3–7 | Chihiro Kawahara (JPN) |
Close
Pre-quarterfinals 29 October | Quarterfinals 29 October | Semifinals 30 October | Gold medal 30 October | ||||||||||||
Chang Shu-han (TPE) | 7 | ||||||||||||||
Huỳnh Thị Ngọc Huyền (VIE) | 0 | Chang Shu-han (TPE) | 7 | ||||||||||||
Molrudee Vujanic (THA) | 6 | Angeline Ticoalu (INA) | 2 | ||||||||||||
Angeline Ticoalu (INA) | 7 | Chang Shu-han (TPE) | 7 | ||||||||||||
Charlene Chai (SIN) | 7 | Charlene Chai (SIN) | 2 | ||||||||||||
Chitra Magimairaj (IND) | 5 | Charlene Chai (SIN) | 7 | ||||||||||||
Yukiko Hamanishi (JPN) | 7 | Yukiko Hamanishi (JPN) | 3 | ||||||||||||
Park Eun-ji (KOR) | 5 | Chang Shu-han (TPE) | 7 | ||||||||||||
Ng On Yee (HKG) | 7 | Kim Ga-young (KOR) | 5 | ||||||||||||
Dương Thúy Vi (VIE) | 0 | Ng On Yee (HKG) | 3 | ||||||||||||
Sri Wahyuni (INA) | 3 | Santhinee Jaisuekul (THA) | 7 | ||||||||||||
Santhinee Jaisuekul (THA) | 7 | Santhinee Jaisuekul (THA) | 3 | Bronze medal | |||||||||||
Chihiro Kawahara (JPN) | 3 | Kim Ga-young (KOR) | 7 | ||||||||||||
Kim Ga-young (KOR) | 7 | Kim Ga-young (KOR) | 7 | Charlene Chai (SIN) | 7 | ||||||||||
Kou Weng Nga (MAC) | 0 | Pan Xiaoting (CHN) | 5 | Santhinee Jaisuekul (THA) | 5 | ||||||||||
Pan Xiaoting (CHN) | 7 |
Snooker singles
Pre-quarterfinals 1 November | Quarterfinals 2 November | Semifinals 2 November | Gold medal 2 November | ||||||||||||
Park Eun-ji (KOR) | 3 | ||||||||||||||
Vidya Pillai (IND) | 3 | Vidya Pillai (IND) | 2 | ||||||||||||
Chan Kit Ieng (MAC) | 0 | Park Eun-ji (KOR) | 0 | ||||||||||||
Bi Zhuqing (CHN) | 3 | Bi Zhuqing (CHN) | 3 | ||||||||||||
Nicha Pathomekmongkhon (THA) | 0 | Bi Zhuqing (CHN) | 3 | ||||||||||||
Ng On Yee (HKG) | 2 | ||||||||||||||
Bi Zhuqing (CHN) | 3 | ||||||||||||||
Santhinee Jaisuekul (THA) | 1 | ||||||||||||||
Charlene Chai (SIN) | 0 | ||||||||||||||
Shi Chunxia (CHN) | 1 | Santhinee Jaisuekul (THA) | 3 | ||||||||||||
Santhinee Jaisuekul (THA) | 3 | Santhinee Jaisuekul (THA) | 3 | Bronze medal | |||||||||||
Jaique Ip (HKG) | 3 | Jaique Ip (HKG) | 1 | ||||||||||||
Kim Ga-young (KOR) | 0 | Jaique Ip (HKG) | 3 | Park Eun-ji (KOR) | 0 | ||||||||||
Noemie Lok (MAC) | 0 | Jaique Ip (HKG) | 3 |
- "More Cue Sports Medals in 2009 Asian Indoor Games @ Vietnam". Cue Sports India. Archived from the original on 4 March 2016. Retrieved 13 March 2013.
- Results at the Wayback Machine (archived 2008-09-22)
- Official Website