Finland at the 2002 Winter Olympics


Finland competed at the 2002 Winter Olympics in Salt Lake City, Utah, United States. The nation won all Nordic combined events, most notably Samppa Lajunen, in the individual events.

Finland at the
2002 Winter Olympics
IOC codeFIN
NOCFinnish Olympic Committee
Websitesport.fi/olympiakomitea (in Finnish and Swedish)
in Salt Lake City
Competitors98 (62 men, 36 women) in 11 sports
Flag bearer Toni Nieminen (ski jumping)
Medals
Ranked 8th
Gold
4
Silver
2
Bronze
1
Total
7
Winter Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

Medalists


Medal Name Sport Event
 GoldJanne LahtelaFreestyle skiingMen's moguls
 GoldSamppa LajunenNordic combinedMen's sprint
 GoldSamppa LajunenNordic combinedMen's individual
 GoldJari Mantila
Hannu Manninen
Jaakko Tallus
Samppa Lajunen
Nordic combinedMen's team
 SilverJaakko TallusNordic combinedMen's individual
 SilverJanne Ahonen
Matti Hautamäki
Risto Jussilainen
Veli-Matti Lindström
Ski jumpingMen's team large hill (K120)
 BronzeMatti HautamäkiSki jumpingMen's large hill (K120)

Alpine skiing


Men
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Sami Uotila Giant Slalom DNF DNF
Kalle Palander 1:14.57 DNF DNF
Kalle Palander Slalom DNF DNF
Women
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Henna Raita Giant Slalom DNF DNF
Tanja Poutiainen 1:17.31 1:15.66 2:32.97 11
Henna Raita Slalom 54.75 53.65 1:48.40 8
Tanja Poutiainen 52.46 DNF DNF

Biathlon


Men
Event Athlete Misses 1 Time Rank
10 km sprint Olli-Pekka Peltola 1 28:58.5 73
Vesa Hietalahti 0 26:43.2 25
Timo Antila 1 26:33.4 19
Paavo Puurunen 1 26:24.7 16
12.5 km
pursuit 2
Timo Antila 5 36:16.7 32
Paavo Puurunen 3 36:03.5 28
Vesa Hietalahti 1 35:10.0 22
Event Athlete Time Misses Adjusted time 3 Rank
20 km Ville Räikkönen 55:34.2 4 59:34.2 67
Timo Antila 53:33.5 3 56:33.5 41
Vesa Hietalahti 52:47.0 2 54:47.0 19
Paavo Puurunen 51:15.7 3 54:15.7 15
Men's 4 × 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Ville Räikkönen
Timo Antila
Paavo Puurunen
Vesa Hietalahti
1 1'28:52.7 12
Women
Event Athlete Misses 1 Time Rank
7.5 km sprint Anita Nyman 4 24:17.0 54
Katja Holanti 4 24:07.2 52
Outi Kettunen 1 23:11.3 37
Sanna-Leena Perunka 1 22:39.9 24
10 km
pursuit 4
Anita Nyman DNF DNF
Katja Holanti 6 37:41.7 46
Outi Kettunen 4 35:48.6 37
Sanna-Leena Perunka 1 33:44.5 20
Event Athlete Time Misses Adjusted time 3 Rank
15 km Outi Kettunen 49:18.1 4 53:48.1 48
Sanna-Leena Perunka 49:48.8 3 52:48.8 40
Katja Holanti 47:52.3 2 49:52.3 13
Women's 4 × 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Katja Holanti
Sanna-Leena Perunka
Anita Nyman
Outi Kettunen
0 1'34:18.7 12
1 A penalty loop of 150 metres had to be skied per missed target.
2 Starting delay based on 10 km sprint results.
3 One minute added per missed target.
4 Starting delay based on 7.5 km sprint results.

Cross-country skiing


Men

Sprint

Athlete Qualifying round Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Keijo Kurttila 2:56.91 26 Did not advance
Sami Repo 2:55.47 22 Did not advance
Ari Palolahti 2:55.28 21 Did not advance
Hannu Manninen 2:53.87 16 Q 3:02.4 2 Q 3:14.1 4 QB 2:59.5 8

Pursuit

Athlete 10 km C 10 km F pursuit1
Time Rank Time Final rank
Sami Pietilä 28:20.1 47 Q 26:38.8 46
Sami Repo 28:09.2 44 Q 25:29.7 31
Event Athlete Race
Time Rank
15 km
C
Ari Palolahti 42:10.7 53
Karri Hietamäki 41:13.6 43
Kuisma Taipale 39:50.3 30
30 km
F
Sami Pietilä DNF
Sami Repo 1'16:48.2 40
Teemu Kattilakoski 1'16:20.9 35
50 km
C
Kuisma Taipale 2'24:40.5 47
Karri Hietamäki 2'19:32.0 31
Sami Pietilä 2'19:10.7 30
1 Starting delay based on 10 km C. results.
C = Classical style, F = Freestyle

4 × 10 km relay

Athletes Race
Time Rank
Kuisma Taipale
Karri Hietamäki
Teemu Kattilakoski
Sami Repo
1'37:41.8 11
Women

Sprint

Athlete Qualifying round Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Riitta-Liisa Lassila-Roponen 3:27.16 36 Did not advance
Kaisa Varis 3:20.52 23 Did not advance
Kati Sundqvist-Venäläinen 3:19.23 18 Did not advance
Elina Pienimäki-Hietamäki 3:14.79 6 Q 4:01.5 4 Did not advance

Pursuit

Athlete 5 km C 5 km F pursuit2
Time Rank Time Final rank
Elina Pienimäki-Hietamäki 14:21.3 43 Q 13:39.5 40
Kati Sundqvist-Venäläinen 13:54.4 21 Q 13:11.9 16
Satu Salonen 13:43.4 11 'Q 13:34.3 36
Kaisa Varis 13:37.9 9 Q 12:37.8 12
Event Athlete Race
Time Rank
10 km
C
Annmari Viljanmaa 30:51.8 37
Kati Sundqvist-Venäläinen 30:24.0 28
Satu Salonen 29:02.3 7
15 km
F
Annmari Viljanmaa DNF
Riitta-Liisa Lassila-Roponen 42:14.3 19
Kaisa Varis 40:04.1 4
30 km
C
Satu Salonen DNF
Annmari Viljanmaa 1'40:47.9 24
2 Starting delay based on 5 km C. results.
C = Classical style, F = Freestyle

4 × 5 km relay

Athletes Race
Time Rank
Kati Sundqvist-Venäläinen
Satu Salonen
Riitta-Liisa Lassila-Roponen
Kaisa Varis
50:45.5 7

Curling


Men's tournament

Group stage

Top four teams advanced to semi-finals.

Country Skip W L
Canada Kevin Martin81
Norway Pål Trulsen72
Switzerland Andreas Schwaller63
Sweden Peja Lindholm63
Finland 5th Markku Uusipaavalniemi54
Germany Sebastian Stock45
Denmark Ulrik Schmidt36
Great Britain Hammy McMillan36
United States Tim Somerville36
France Dominique Dupont-Roc09
Team 1  Score  Team 2
 Denmark 3–9  Finland
 Finland 6–7  Germany
 Finland 4–9  Canada
  Switzerland 5–6  Finland
 Finland 6–5  France
 United Kingdom 4–6  Finland
 Finland 5–6  Norway
 Finland 4–11  Sweden
 United States 4–6  Finland

Contestants

 Finland
Oulunkylä CC, Helsinki

Skip: Markku Uusipaavalniemi
Third: Wille Mäkelä
Second: Tommi Häti
Lead: Jari Laukkanen
Alternate: Pekka Saarelainen

Figure skating


Women
Athlete Points SP FS Rank
Elina Kettunen 18.0 18 9 11

Freestyle skiing


Men
Athlete Event Qualification Final
Time Points Rank Time Points Rank
Tapio Luusua Moguls 29.81 24.56 15 Q 27.16 26.67 5
Sami Mustonen 29.83 25.42 8 Q 28.10 26.08 10
Mikko Ronkainen 29.34 26.25 3 Q 28.31 26.49 8
Janne Lahtela 27.22 26.92 2 Q 26.55 27.97
Women
Athlete Event Qualification Final
Time Points Rank Time Points Rank
Minna Karhu Moguls 38.27 22.66 10 Q 37.20 23.07 12

Ice hockey


Men's tournament

First round - Group D
Team GP W L T GF GA GD Pts
 United States 3201163+135
 Finland 3210118+34
 Russia 31119903
 Belarus 3030622160
15 February 2002
20:45
Finland 0 – 6
(0–0, 0–3, 0–3)
 United StatesE Center, West Valley City
Attendance: 8,597
16 February 2002
16:45
Finland 8 – 1
(3–0, 3–0, 2–1)
 BelarusE Center, West Valley City
Attendance: 8,599
18 February 2002
13:30
Russia 1 – 3
(1–0, 0–2, 0–1)
 FinlandPeaks Ice Arena, Provo
Attendance: 6,360
Quarter final
20 February 2002
20:15
Finland 1 – 2
(0–1, 1–1, 0–0)
 CanadaE Center, West Valley City
Attendance: 8,599
Team roster
Pos. No. Name 2001-02 team
G 30 Pasi Nurminen Atlanta Thrashers
G 31 Jussi Markkanen Edmonton Oilers
G 35 Jani Hurme Ottawa Senators
D 4 Kimmo Timonen Nashville Predators
D 5 Sami Salo Ottawa Senators
D 6 Ossi Väänänen Phoenix Coyotes
D 7 Aki Berg Toronto Maple Leafs
D 21 Jyrki Lumme Toronto Maple Leafs
D 27 Teppo Numminen Phoenix Coyotes
D 44 Janne Niinimaa Edmonton Oilers
F 8 Teemu Selänne San Jose Sharks
F 10 Ville Nieminen Colorado Avalanche
F 12 Olli Jokinen Florida Panthers
F 14 Raimo Helminen Tampereen Ilves
F 16 Niklas Hagman Florida Panthers
F 17 Tomi Kallio Atlanta Thrashers
F 22 Mikko Eloranta Los Angeles Kings
F 24 Sami Kapanen Carolina Hurricanes
F 26 Jere Lehtinen Dallas Stars
F 36 Juha Ylönen Tampa Bay Lightning
F 37 Jarkko Ruutu Vancouver Canucks
F 41 Antti Aalto Jokerit
F 42 Juha Lind Södertälje SK

Women's tournament

First round - Group B

Top two teams (shaded) advanced to semifinals.

Team GP W L T GF GA GD Pts
 United States 3300281+276
 Finland 321076+14
 Germany 3021618121
 China 3021621151

All times are local (UTC-7).

12 February 2002
14:00
Finland 4 – 0
(0–0, 2–0, 2–0)
 ChinaPeaks Ice Arena, Provo
Attendance: 4,977
14 February 2002
11:00
Finland 3 – 1
(1–0, 2–0, 0–1)
 GermanyPeaks Ice Arena, Provo
Attendance: 4,769
16 February 2002
11:00
United States 5 – 0
(3–0, 1–0, 1–0)
 FinlandE Center, West Valley City
Attendance: 8,507
Medal round

Semi-final

19 February 2002
11:05
Canada 7 – 3
(2–1, 0–2, 5–0)
 FinlandE Center, West Valley City
Attendance: 7,289

Bronze medal game

21 February 2002
12:10
Finland  4th1 – 2
(0–2, 1–0, 0–0)
 SwedenPeaks Ice Arena, Provo
Attendance: 6,298
Team roster
  • Head Coach: Jouko Lukkarila
Pos. No. Name 2001-02 team
G 19 Tuula Puputti University of Minnesota Duluth
G 30 Minna-Monica Halonen Tampereen Tappara
D 3 Emma Laaksonen Ohio State University
D 5 Pirjo Ahonen Jyväskylän Hockey Cats
D 6 Saija Sirviö Oulun Kärpät
D 9 Terhi Mertanen Espoo Blues
D 20 Kirsi Hänninen Oulun Kärpät
D 22 Päivi Salo Oulun Kärpät
F 8 Marjo Voutilainen Itä-Helsingin Kiekko
F 10 Sari Fisk Tampereen Ilves
F 11 Oona Parviainen Espoo Blues
F 13 Riikka Nieminen Jyväskylän Hockey Cats
F 15 Satu Hoikkala Oulun Kärpät
F 16 Tiia Reima Itä-Helsingin Kiekko
F 21 Petra Vaarakallio Espoo Blues
F 23 Hanne Sikiö University of Minnesota Duluth
F 25 Marja-Helena Pälvilä Espoo Blues
F 26 Henna Savikuja Oulun Kärpät
F 28 Katja Riipi Itä-Helsingin Kiekko
F 29 Karoliina Rantamäki Espoo Blues

Nordic combined


Men's sprint

Events:

  • large hill ski jumping
  • 7.5 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athlete Ski Jumping Cross-country
time
Total
rank
Points Rank
Mikko Keskinarkaus 101.7 23 18:31.4 23
Hannu Manninen 104.7 17 17:42.7 7
Jaakko Tallus 119.0 3 17:25.9 4
Samppa Lajunen 123.8 1 16:40.1

Men's individual

Events:

  • normal hill ski jumping
  • 15 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athlete Ski Jumping Cross-country
time
Total
rank
Points Rank
Mikko Keskinarkaus 209.0 34 44:38.9 28
Hannu Manninen 221.5 22 42:21.1 14
Samppa Lajunen 257.0 3 39:11.7
Jaakko Tallus 267.5 1 39:36.4

Men's Team

Four participants per team.

Events:

  • normal hill ski jumping
  • 5 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athletes Ski jumping Cross-country
time
Total
rank
Points Rank
Jari Mantila
Jaakko Tallus
Hannu Manninen
Samppa Lajunen
967.5 1 48:42.2

Ski jumping


Athlete Event Qualifying jump Final jump 1 Final jump 2 Total
Distance Points Rank Distance Points Rank Distance Points Points Rank
Veli-Matti Lindström Normal hill 90.0 114.0 13 Q 95.0 121.5 7 Q 95.5 126.5 253.0 5
Toni Nieminen 91.5 119.0 4 Q 91.5 117.0 18 Q 91.5 118.5 235.5 16
Janne Ahonen 94.0 125.0 1 Q 95.5 128.0 4 Q 98.0 133.5 261.5 4
Matti Hautamäki Pre-qualified 93.0 121.5 7 Q 97.0 131.0 252.5 6
Janne Ahonen Large hill 117.5 111.0 7 Q 124.0 119.2 16 Q 123.5 122.3 241.5 9
Veli-Matti Lindström 121.0 114.3 3 Q 114.5 102.1 37 Did not advance
Risto Jussilainen Pre-qualified 121.5 116.7 18 Q 117.5 109.5 226.2 18
Matti Hautamäki Pre-qualified 127.0 129.1 4 Q 125.5 126.9 256.0
Men's team large hill
Athletes Result
Points 1 Rank
Matti Hautamäki
Veli-Matti Lindström
Risto Jussilainen
Janne Ahonen
974.0
1 Four teams members performed two jumps each.

Snowboarding


Men's halfpipe
Athlete Qualifying round 1 Qualifying round 2 Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Tuomo Ojala 28.2 21 23.3 24 Did not advance
Risto Mattila 35.7 10 34.3 10 Did not advance
Markku Koski 36.9 7 41.3 4 QF 39.0 8
Heikki Sorsa 44.2 1 QF 40.4 7
Women's halfpipe
Athlete Qualifying round 1 Qualifying round 2 Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Kirsi Rautava 23.6 16 24.7 12 Did not advance
Sari Grönholm 24.3 15 22.4 13 Did not advance
Minna Hesso 25.4 13 32.1 6 QF 31.9 9

Speed skating


Men
Event Athlete Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
500 m Janne Hänninen 35.18 14 35.15 18 70.33 15
1000 m Risto Rosendahl 1:10.70 33
Janne Hänninen 1:08.45 10
1500 m Risto Rosendahl 1:48.57 32
Vesa Rosendahl 1:48.02 27
Janne Hänninen 1:46.04 13

References