World Athletics Race Walking Team Championships


The World Athletics Race Walking Team Championships is a racewalking event organised by the International Association of Athletics Federations. It has been held since 1961, and generally on a biennial basis. Women first entered the 1979 edition. It was formerly known as the Lugano Cup after the city that hosted the first event, then became the IAAF World Race Walking Cup until 2016 and than IAAF World Race Walking Team Championships until 2018. In 2004, a junior division was added, consisting of men and women aged under 20. Since 2008 it has been a constituent meeting of the IAAF Race Walking Challenge.

World Athletics Race Walking Team Championships
IAAF World Race Walking Cup
Statusactive
GenreRacewalking competitions
Date(s)various
Frequencybiannual
Location(s)various
Inaugurated1961 (1961)
Organised byIAAF

From 1975 to 1997 was awarded Lugano Trophy for combined team (20K + 50K). Since 1993 the medals have been awarded for the single events of the 20K and 50K teams, therefore in the 1993, 1995 and 1997 editions three team medals were assigned, from 1999 the combined was abolished and the team medals remained two until the present day.[1]

Host cities


Year City Country
1961 Lugano Switzerland
1963 Varese Italy
1965 Pescara Italy
1967 Bad Saarow East Germany
1970 Eschborn West Germany
1973 Lugano Switzerland
1975 Grand-Quevilly France
1977 Milton Keynes United Kingdom
1979 Eschborn West Germany
1981 Valencia Spain
1983 Bergen Norway
1985 St John's, Isle of Man Isle of Man
1987 New York City United States
1989 L'Hospitalet Spain
1991 San Jose United States
1993 Monterrey Mexico
1995 Beijing China
1997 Poděbrady Czech Republic
1999 Mézidon-Canon France
2002 Turin Italy
2004 Naumburg Germany
2006 La Coruña Spain
2008 Cheboksary Russia
2010 Chihuahua Mexico
2012 Saransk Russia
2014 Taicang China
2016 Rome Italy
2018 Taicang China
2022 Minsk Belarus

The 2016 Cup was due to be held in Cheboksary, Russia. However the IAAF's suspension of the All-Russia Athletic Federation prohibits Russia from hosting international competitions. This event was relocated.[2]

The 2020 Championships, planned in Minsk, Belarus, was postponed due to the COVID-19 pandemic.[3]

Medal summary


Legend: Where there is the symbol N, the original top three result has been adjusted due to doping disqualifications.

Men

20 km
Year Gold Silver Bronze
AthleteCountry AthleteCountry AthleteCountry
1961 Ken Matthews United Kingdom Lennart Back Sweden George Williams United Kingdom
1963 Ken Matthews United Kingdom Paul Nihill United Kingdom Antal Kiss Hungary
1965 Dieter Lindner East Germany Antal Kiss Hungary Gerhard Sperling East Germany
1967 Nikolay Smaga Soviet Union Vladimir Golubnichiy Soviet Union Ron Laird United States
1970 Hans-Georg Reimann East Germany Vladimir Golubnichiy Soviet Union Peter Frenkel East Germany
1973 Hans-Georg Reimann East Germany Karl-Heinz Stadtmüller East Germany Ron Laird United States
1975 Karl-Heinz Stadtmüller East Germany Bernd Kannenberg West Germany Peter Frenkel East Germany
1977 Daniel Bautista Mexico Domingo Colín Mexico Karl-Heinz Stadtmüller East Germany
1979 Daniel Bautista Mexico Boris Yakovlev Soviet Union Nikolay Vinnichenko Soviet Union
1981 Ernesto Canto Mexico Roland Wieser East Germany Alessandro Pezzatini Italy
1983 Jozef Pribilinec Czechoslovakia Ernesto Canto Mexico Anatoliy Solomin Soviet Union
1985 José Marín Spain Maurizio Damilano Italy Victor Mostovic Soviet Union
1987 Carlos Mercenario Mexico Viktor Mostovik Soviet Union Anatoliy Gorshkov Soviet Union
1989 Frants Kostyukevich Soviet Union Mikhail Shchennikov Soviet Union Yevgeniy Misyulya Soviet Union
1991 Mikhail Shchennikov Soviet Union Ernesto Canto Mexico Thierry Toutain France
1993 Daniel García Mexico Valentí Massana Spain Alberto Cruz Mexico
1995 Li Zewen China Mikhail Shchennikov Russia Bernardo Segura Mexico
1997 Jefferson Pérez Ecuador Daniel García Mexico Ilya Markov Russia
1999 Bernardo Segura Mexico Yu Guohui China Vladimir Andreyev Russia
2002 Jefferson Pérez Ecuador Vladimir Andreyev Russia Alejandro López Mexico
2004 Jefferson Pérez Ecuador Robert Korzeniowski Poland Nathan Deakes Australia
2006 Paquillo Fernández Spain Jefferson Pérez Ecuador Han Yucheng China
2008 Paquillo Fernández Spain Valeriy Borchin Russia Eder Sánchez Mexico
2010 Wang Hao China Zhu Yafei China Andrey Krivov Russia
2012 N Wang Zhen China Andrey Krivov Russia Vladimir Kanaykin Russia
2014 Ruslan Dmytrenko Ukraine Cai Zelin China Andrey Ruzavin Russia
2016 Wang Zhen China Cai Zelin China Álvaro Martín Spain
2018 Kōki Ikeda Japan Wang Kaihua China Massimo Stano Italy
50 km
Year Gold Silver Bronze
AthleteCountry AthleteCountry AthleteCountry
1961 Abdon Pamich Italy Don Thompson United Kingdom Åke Söderlund Sweden
1963 István Havasi Hungary Ray Middleton United Kingdom Ingvar Pettersson Sweden
1965 Christoph Höhne East Germany Burkhard Leuschke East Germany Abdon Pamich Italy
1967 Christoph Höhne East Germany Peter Selzer East Germany Aleksandr Shcherbina Soviet Union
1970 Christoph Höhne East Germany Veniamin Soldatenko Soviet Union Burkhard Leuschke East Germany
1973 Bernd Kannenberg West Germany Otto Barch Soviet Union Christoph Höhne East Germany
1975 Yevgeniy Lyungin Soviet Union Gerhard Weidner West Germany Vladimir Svechnikov Soviet Union
1977 Raúl González Mexico Pedro Aroche Mexico Paolo Grecucci Italy
1979 Martín Bermúdez Mexico Enrique Vera Mexico Viktor Dorovskikh Soviet Union
1981 Raúl González Mexico Hartwig Gauder East Germany Sandro Bellucci Italy
1983 Raúl González Mexico Sergey Yung Soviet Union Viktor Dorovskikh Soviet Union
1985 Hartwig Gauder East Germany Andrey Perlov Soviet Union Axel Noack East Germany
1987 Ronald Weigel East Germany Hartwig Gauder East Germany Dietmar Meisch East Germany
1989 Simon Baker Australia Andrey Perlov Soviet Union Stanislav Vezhel Soviet Union
1991 Carlos Mercenario Mexico Simon Baker Australia Ronald Weigel Germany
1993 Carlos Mercenario Mexico Jesús Ángel García Spain Germán Sánchez Mexico
1995 Zhao Yongsheng China Jesús Ángel García Spain Valentin Kononen Finland
1997 Jesús Ángel García Spain Oleg Ishutkin Russia Valentin Kononen Finland
1999 Sergey Korepanov Kazakhstan Tomasz Lipiec Poland Nikolay Matyukhin Russia
2002 Aleksey Voyevodin Russia German Skurygin Russia Tomasz Lipiec Poland
2004 Aleksey Voyevodin Russia Yu Chaohong China Yuriy Andronov Russia
2006 Denis Nizhegorodov Russia Trond Nymark Norway Yuriy Andronov Russia
2008 N Denis Nizhegorodov Russia Alex Schwazer Italy Trond Nymark Norway
2010 Matej Tóth Slovakia Horacio Nava Mexico Jared Tallent Australia
2012 N Sergey Kirdyapkin Russia Jared Tallent Australia Si Tianfeng China
2014 Mikhail Ryzhov Russia Ivan Noskov Russia Jared Tallent Australia
2016 N Jared Tallent Australia Ihor Hlavan Ukraine Marco De Luca Italy
2018 Hirooki Arai Japan Hayato Katsuki Japan Satoshi Maruo Japan

N In 2008, Vladimir Kanaykin from  Russia was initially 2nd and silver medallist in 3:36:55, but disqualified because of doping violations.[4]
In 2012, Igor Erokhin from  Russia was initially 2nd and silver medallist in 3:38:10, but disqualified because of doping violations. In 2016, Alex Schwazer from  Italy was initially 1st and gold medallist, but disqualified because of doping violations.

Lugano Throphy

Team ranking that combining results of 20 km and 50 km.[5]

Year Gold Silver Bronze
1961 United Kingdom 53 Sweden 53 Italy 28
1963 United Kingdom 93 Hungary 64 Sweden 63
1965 East Germany 117 United Kingdom 87 Hungary 64
1967 East Germany 128 Soviet Union 107 United Kingdom 104
1970 East Germany 134 Soviet Union 125 West Germany 88
1973 East Germany 139 Soviet Union 134 Italy 104
1975 Soviet Union 117 East Germany 105 West Germany 102
1977 Mexico 185 East Germany 180 Italy 160
1979 Mexico 240 Soviet Union 235 East Germany 201
1981 Italy 227 Soviet Union 227 Mexico 221
1983 Soviet Union 231 Italy 189 Mexico 146
1985 East Germany 234 Soviet Union 234 Italy 233
1987 Soviet Union 607 Italy 569 East Germany 518
1989 Soviet Union 585 Italy 534 France 516
1991 Italy 517 Germany 491 Mexico 487
1993 Mexico 540 Spain 491 Italy 487
1995 Mexico 846 Italy 815 China 805
1997 Russia 865 Mexico 802 Belarus 801
Teams 20 km
Year Gold Silver Bronze
1993 Mexico 265 Italy 244 Spain 240
1995 China 436 Italy 422 Mexico 420
1997 N Russia 431 Belarus 413 Mexico 403
1999 Russia 19 Mexico 28 China 29
2002 Russia 24 Belarus 28 Italy 34
2004 China 18 Ecuador 35 Italy 35
2006 Spain 33 Australia 37 Russia 37
2008 N Russia 11 Spain 22 Australia 47
2010 N China 9 Russia 25 Mexico 41
2012 N China 14 Ukraine 15 Australia 56
2014 Ukraine 18 China 23 Japan 35
2016 China 16 Canada 27 Ecuador 41
2018 Japan 12 Italy 29 China 42
Teams 50 km
Year Gold Silver Bronze
1993 Mexico 275 Spain 251 France 245
1995 Mexico 426 Russia 419 Spain 413
1997 Russia 434 Slovakia 415 Spain 407
1999 Russia 14 Spain 26 Germany 55
2002 Russia 7 France 59 China 78
2004 Russia 8 China 14 Spain 23
2006 Spain 20 Poland 38 China 39
2008 N Italy 28 Mexico 29 Spain 30
2010 China 21 Mexico 22 Russia 38
2012 N China 28 Ukraine 31 Mexico 43
2014 N Ukraine 19 China 34 Spain 70
2016 N Italy 14 Ukraine 25 Spain 30
2018 Japan 10 Ukraine 29 Poland 37

Women

5 km
Year Gold Silver Bronze
AthleteCountry AthleteCountry AthleteCountry
1975 Margareta Simu Sweden Siv Gustavsson Sweden Britt Holmquist Sweden
1977 Siv Gustavsson Sweden Carol Tyson United Kingdom Margareta Simu Sweden
1979 Marion Fawkes United Kingdom Carol Tyson United Kingdom Thorill Gylder Norway
1981 Siv Gustavsson Sweden Aleksandra Derevinskaya Soviet Union Lyudmila Khrushcheva Soviet Union

Invitational, non-cup event.

10 km
Year Gold Silver Bronze
AthleteCountry AthleteCountry AthleteCountry
1983 Xu Yongjiu China Natalya Sharipova Soviet Union Sue Cook Australia
1985 Yan Hong China Guan Ping China Olga Krishtop
Aleksandra Grigoryeva
 Soviet Union
 Soviet Union
1987 Olga Krishtop Soviet Union Irina Strakhova Soviet Union Jin Bingjie China
1989 Beate Anders East Germany Kerry Saxby Australia Ileana Salvador Italy
1991 Irina Strakhova Soviet Union Graciela Mendoza Mexico Yelena Sayko Soviet Union
1993 Wang Yan China Sari Essayah Finland Yelena Nikolayeva Russia
1995 Gao Hongmiao China Yelena Nikolayeva Russia Liu Hongyu China
1997 Irina Stankina Russia Olimpiada Ivanova Russia Gu Yan China
20 km
Year Gold Silver Bronze
AthleteCountry AthleteCountry AthleteCountry
1999 Liu Hongyu China Natalya Fedoskina Russia Norica Cîmpean Romania
2002 Erica Alfridi Italy Olimpiada Ivanova Russia Natalya Fedoskina Russia
2004 Yelena Nikolayeva Russia Jiang Jing China María Vasco Spain
2006 Ryta Turava Belarus Olimpiada Ivanova Russia Irina Petrova Russia
2008 Olga Kaniskina Russia Tatyana Sibileva Russia Vera Santos Portugal
2010 María Vasco Spain Vera Santos Portugal Ines Henriques Portugal
2012 Elena Lashmanova Russia Olga Kaniskina Russia María José Poves Spain
2014 Anisya Kirdyapkina Russia Liu Hong China Elmira Alembekova Russia
2016 Maria Guadalupe González Mexico Qieyang Shenjie China Érica de Sena Brazil
2018 Maria Guadalupe González Mexico Qieyang Shenjie China Yang Jiayu China
50 km
Year Gold Silver Bronze
AthleteCountry AthleteCountry AthleteCountry
2018 Liang Rui China Yin Hang China Claire Tallent Australia
Teams 20 km

* Invitation event

Year Gold Silver Bronze
1975* Sweden 70 Great Britain & NI 46 France 42
1977No team contest
1979 Great Britain & NI 85 Sweden 74 Norway 69
1981 Soviet Union 105 Sweden 104 Australia 90
1983 PR of China 132 Soviet Union 130 Australia 126
1985PR of China 104 Soviet Union 98 Canada 74
1987 Soviet Union 203 Spain 174 Australia 167
1989 Soviet Union 218 PR of China 212 Italy 203
1991 Soviet Union 203 Italy 180 Mexico 162
1993 Italy 196 PR of China 193 Russia 193
1995 N PR of China 443 Italy 427 Russia 424
1997 Russia 440 Italy 435 PR of China 425
1999 PR of China 13 Russia 16 Mexico 54
2002 Russia 9 Italy 26 Romania 42
2004 PR of China 18 Russia 28 Romania 41
2006 Russia 10 PR of China 19 Belarus 25
2008 Russia 7 Portugal 24 Spain 38
2010 Portugal 13 Spain 22 PR of China 32
2012 N Spain 16 Russia 27 PR of China 32
2014 N Russia 8 PR of China 22 Portugal 36
2016 N PR of China 14 Australia 40 Colombia 58
2018 PR of China 17 Italy 38 Spain 40
Teams 50 km
Year Gold Silver Bronze
2018 China 8 Ecuador 21 Ukraine 40

Events


EventIndividualTeamFirtLast
Men's 20 km individual2819612018
Men's 50 km individual2819612018
Men's 10 km (junior)8820042018
Men's 20 km team1319932018
Men's 50 km team1319932018
Women's 20 km individual1019992018
Women's 50 km individual120182018
Women's 10 km (junior)8820042018
Defunct events
Women's 5 km individual419751981
Women's 10 km individual819831997
95

Medal table


Individual overall

Men and women senior and junior only individual events update to 2018 edition.[6][7]

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 China (CHN)1719844
2 Russia (RUS)15161950
3 Mexico (MEX)1510833
4 Germany (GER)1181029
5 Soviet Union (URS)6131332
6 Spain (ESP)56314
7 Great Britain (GBR)3519
8 Italy (ITA)32712
9 Australia (AUS)32510
10 Sweden (SWE)3249
11 Ecuador (ECU)3205
12 Colombia (COL)3003
13 Japan (JPN)2226
14 Ukraine (UKR)1203
15 Hungary (HUN)1113
16 Belarus (BLR)1001
 Czechoslovakia (TCH)1001
 Kazakhstan (KAZ)1001
 Slovakia (SVK)1001
20 Poland (POL)0213
21 Finland (FIN)0123
 Norway (NOR)0123
 Portugal (POR)0123
24 United States (USA)0022
25 Brazil (BRA)0011
 Czech Republic (CZE)0011
 France (FRA)0011
 Guatemala (GUA)0011
 Romania (ROU)0011
Totals (29 nations)959595285

Individual senior

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Mexico (MEX)148527
2 China (CHN)1113630
3 Germany (GER)1181029
4 Russia (RUS)10121234
5 Soviet Union (URS)6131332
6 Spain (ESP)54211
7 Great Britain (GBR)3519
8 Australia (AUS)32510
9 Sweden (SWE)3249
10 Ecuador (ECU)3104
11 Italy (ITA)22711
12 Japan (JPN)2114
13 Ukraine (UKR)1203
14 Hungary (HUN)1113
15 Belarus (BLR)1001
 Czechoslovakia (TCH)1001
 Kazakhstan (KAZ)1001
 Slovakia (SVK)1001
19 Poland (POL)0213
20 Finland (FIN)0123
 Norway (NOR)0123
 Portugal (POR)0123
23 United States (USA)0022
24 Brazil (BRA)0011
 France (FRA)0011
 Romania (ROU)0011
Totals (26 nations)797979237

Individual junior

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 China (CHN)66214
2 Russia (RUS)54716
3 Colombia (COL)3003
4 Mexico (MEX)1236
5 Italy (ITA)1001
6 Spain (ESP)0213
7 Japan (JPN)0112
8 Ecuador (ECU)0101
9 Czech Republic (CZE)0011
 Guatemala (GUA)0011
Totals (10 nations)16161648

Records


Men

Event Record Athlete Nationality Date Meet Ref
20 km 1:18:15 hrs Paquillo Fernández  Spain May 10, 2008 2008 Cheboksary,  Russia [4]
50 km 3:34:14 hrs Denis Nizhegorodov  Russia May 11, 2008 2008 Cheboksary,  Russia [4]
10 km (Junior Event) 39:40 min Gao Wenkui  China May 3, 2014 2014 Taicang,  China

Women

Event Record Athlete Nationality Date Meet Ref
20 km 1:25:42 hrs Olga Kaniskina  Russia May 11, 2008 2008 Cheboksary,  Russia [4]
10 km (Junior Event) 42:44 min Tatyana Kalmykova  Russia May 10, 2008 2008 Cheboksary,  Russia [4]

Defunct events

Event Record Athlete Nationality Date Meet Ref
Women's 5 km 22:51 min Marion Fawkes  United Kingdom September 29/30, 1979 1979 Eschborn,  West Germany [4]
Women's 10 km 41:52 min Irina Stankina  Russia April 19, 1997 1997 Poděbrady,  Czech Republic [4]

Doping


The competition conducts doping tests on participating athletes and several have been disqualified from the races as a result. Ukraine's Olga Leonenko became the first doping disqualification, having originally finished seventh in 1995. Daniel Plaza became the first man in 1997 and was again disqualified in 1999. Nine years passed without incident then in 2008 two Russians were excluded Viktor Burayev and Vladimir Kanaykin – the latter was the first athlete to be stripped of a medal at the cup.[8]

In 2010 fourth place Erik Tysse was removed. Four athletes were disqualified for doping at the 2012 edition: silver medallist Igor Yerokhin was the most prominent, followed by fifth place Sergey Morozov, then Turkish walkers Recep Çelik and Handan Koçyiğit Cavdar.[8] Yuriy Andronov became the fifth Russian to be caught doping at the event in 2014.[9]

Outside of the event, several medallists have been later disqualified for doping, including women's winners Olga Kaniskina and Elena Lashmanova,[10] and men's runners-up Valeriy Borchin and Alex Schwazer.[11]

See also


References


  1. "TAICANG 2018 - FACTS & FIGURES" (PDF). iaaf.org. Retrieved 13 September 2018.
  2. "IAAF provisionally suspends Russian Member Federation ARAF". iaaf.org. 13 November 2015.
  3. "World Athletics Race Walking Team Championships in Minsk postponed". World Athletics. 13 March 2020. Archived from the original on 25 March 2020. Retrieved 19 January 2021.
  4. IAAF WORLD RACE WALKING CUP - SARANSK 2012 - FACTS & FIGURES (PDF), IAAF, retrieved August 23, 2013
  5. "IAAF WORLD RACE WALKING CUP - TAICANG 2014 - FACTS & FIGURES" (PDF). iaaf.org. Retrieved 4 August 2017.
  6. "IAAF WORLD RACE WALKING TEAM CHAMPIONSHIPS - FACTS & FIGURES" (PDF). worldathletics.org. Retrieved 19 May 2021.
  7. "WORLD ATHLETICS RACE WALKING TEAM CHAMPIONSHIPS TAICANG 2018 - MEDAL TABLE". worldathletics.org. Retrieved 19 May 2021.
  8. IAAF World Race Walking Cup Taicang 2014 Facts & Figures. IAAF. Retrieved on 2016-04-16.
  9. Doping Sanctions: Positive cases in athletics - Sanctioned according to information received by the IAAF as of November 2014. IAAF. Retrieved on 2014-12-20.
  10. Wilderjune, Charly (2015-06-16). Where Racewalking Is King, the Antidoping Officials Are Busy. The New York Times. Retrieved on 2016-04-16.
  11. Lane, Samantha (2015-01-21). Jared Tallent furious doping Russians get to keep Olympic gold. The Sydney Morning Herald. Retrieved on 2016-04-16.