Italy at the 2002 Winter Olympics


Italy competed at the 2002 Winter Olympics in Salt Lake City, United States. With Torino being the host of the 2006 Winter Olympics, an Italian segment was presented at the closing ceremony.

Italy at the
2002 Winter Olympics
IOC codeITA
NOCItalian National Olympic Committee
Websitewww.coni.it (in Italian)
in Salt Lake City
Competitors112 (65 men, 47 women) in 12 sports
Flag bearer Isolde Kostner (alpine skiing)
Medals
Ranked 7th
Gold
4
Silver
4
Bronze
5
Total
13
Winter Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

Medalists


Medal Name Sport Event
 GoldDaniela CeccarelliAlpine skiingWomen's super-G
 GoldStefania BelmondoCross country skiingWomen's 15 km (freestyle, mass start)
 GoldGabriella ParuzziCross country skiingWomen's 30 km (classical style)
 GoldArmin ZöggelerLugeMen's individual
 SilverIsolde KostnerAlpine skiingWomen's downhill
 SilverGiorgio Di Centa
Fabio Maj
Pietro Piller Cottrer
Cristian Zorzi
Cross country skiingMen's 4 × 10 km relay
 SilverStefania BelmondoCross country skiingWomen's 30 km (classical style)
 SilverMichele Antonioli
Maurizio Carnino
Fabio Carta
Nicola Franceschina
Nicola Rodigari
Short track speed skatingMen's 5000 m relay
 BronzeKaren PutzerAlpine skiingWomen's super-G
 BronzeCristian ZorziCross country skiingMen's sprint
 BronzeStefania BelmondoCross country skiingWomen's 10 km (classical style)
 BronzeBarbara Fusar-Poli
Maurizio Margaglio
Figure skatingIce dancing
 BronzeLidia TrettelSnowboardingWomen's parallel giant slalom

Alpine skiing


Men
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Kristian Ghedina Downhill 1:42.54 35
Kurt Sulzenbacher 1:41.56 22
Alessandro Fattori 1:41.24 19
Roland Fischnaller 1:40.85 17
Alessandro Fattori Super-G DNF
Kurt Sulzenbacher 1:26.44 26
Patrick Staudacher 1:23.95 18
Roland Fischnaller 1:23.87 17
Giorgio Rocca Giant Slalom 1:14.91 1:12.94 2:27.85 26
Alessandro Roberto 1:14.65 1:12.88 2:27.53 22
Alexander Ploner 1:12.86 DNF DNF
Massimiliano Blardone 1:12.72 1:12.15 2:24.87 8
Alan Perathoner Slalom DNF DNF
Giancarlo Bergamelli DNF DNF
Edoardo Zardini DNF DNF
Giorgio Rocca DNF DNF

Men's combined

Athlete Downhill Slalom Total
Time Time 1 Time 2 Total time Rank
Kurt Sulzenbacher 1:41.49 DNF DNF
Alessandro Fattori 1:40.15 50.30 55.12 3:25.57 13
Patrick Staudacher 1:39.23 49.51 53.73 3:22.47 7
Women
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Lucia Recchia Downhill 1:42.80 24
Daniela Ceccarelli 1:42.03 20
Patrizia Bassis 1:41.56 17
Isolde Kostner 1:40.01
Patrizia Bassis Super-G DNF
Isolde Kostner 1:14.99 13
Karen Putzer 1:13.86
Daniela Ceccarelli 1:13.59
Nicole Gius Giant Slalom 1:18.58 1:16.96 2:35.54 19
Silke Bachmann 1:17.92 1:16.02 2:33.94 16
Denise Karbon 1:17.75 1:15.81 2:33.56 14
Karen Putzer 1:17.43 1:15.51 2:32.94 10
Sonia Vierin Slalom DNF DNF
Denise Karbon DNF DNF
Silke Bachmann 55.69 57.25 1:52.94 18
Nicole Gius 55.57 55.44 1:51.01 10

Women's combined

Athlete Downhill Slalom Total
Time Time 1 Time 2 Total time Rank
Patrizia Bassis 1:16.72 52.16 49.20 2:58.08 21
Elena Tagliabue 1:17.66 49.03 47.27 2:53.96 19
Lucia Recchia 1:17.28 48.88 46.94 2:53.10 18
Daniela Ceccarelli 1:16.75 48.35 46.71 2:51.81 15

Biathlon


Men
Event Athlete Misses 1 Time Rank
10 km sprint Devis Da Canal 2 28:25.9 68
Wilfried Pallhuber 1 27:35.7 50
Paolo Longo 0 27:31.9 49
René Cattarinussi 1 26:37.3 22
12.5 km
pursuit 2
Paolo Longo 1 36:38.8 37
Wilfried Pallhuber 2 36:19.7 33
René Cattarinussi 1 35:00.9 20
Event Athlete Time Misses Adjusted time 3 Rank
20 km Rene Laurent Vuillermoz 54:00.7 6 1'00:00.7 72
Wilfried Pallhuber 52:33.2 5 57:33.2 50
Paolo Longo 55:11.9 1 56:11.9 33
René Cattarinussi 52:57.2 2 54:57.2 21
Men's 4 × 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Paolo Longo
René Cattarinussi
Devis Da Canal
Wilfried Pallhuber
5 1'30:56.3 16
Women
Event Athlete Misses 1 Time Rank
7.5 km sprint Siegrid Pallhuber 4 26:20.9 68
Michela Ponza 2 23:36.9 46
Nathalie Santer 3 23:14.7 40
Saskia Santer 2 23:11.2 36
10 km
pursuit 4
Saskia Santer 7 36:41.8 42
Michela Ponza 4 35:54.7 38
Event Athlete Time Misses Adjusted time 3 Rank
15 km Nathalie Santer DNF DNF
Saskia Santer 47:14.7 7 54:14.7 49
Katja Haller 51:44.0 2 53:44.0 47
Michela Ponza 50:13.6 2 52:13.6 36
Women's 4 × 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Michela Ponza
Nathalie Santer
Katja Haller
Saskia Santer
2 1'34:03.7 11
1 A penalty loop of 150 metres had to be skied per missed target.
2 Starting delay based on 10 km sprint results.
3 One minute added per missed target.
4 Starting delay based on 7.5 km sprint results.

Bobsleigh


Men
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
ITA-1 Günther Huber
Antonio Tartaglia
Two-man 47.84 7 47.88 8 47.92 8 48.00 9 3:11.64 8
ITA-2 Cristian La Grassa
Fabrizio Tosini
Two-man 48.04 10 48.16 13 48.03 9 48.37 20 3:12.60 11
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
ITA-1 Fabrizio Tosini
Andrea Pais de Libera
Massimiliano Rota
Giona Cividino
Four-man 47.48 21 47.40 20 48.11 21 47.97 15 3:10.96 19
Women
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
ITA-1 Gerda Weissensteiner
Antonella Bellutti
Two-woman 49.66 8 49.55 7 1:39.21 7

Cross-country skiing


Men

Sprint

Athlete Qualifying round Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Fulvio Valbusa 2:57.60 28 Did not advance
Freddy Schwienbacher 2:53.03 11 Q 2:57.7 2 Q 3:00.2 3 QB 2:56.1 5
Silvio Fauner 2:51.51 7 Q 2:53.9 4 Did not advance
Cristian Zorzi 2:50.34 2 Q 2:52.1 2 Q 2:59.9 1 QF 2:57.2

Pursuit

Athlete 10 km C 10 km F pursuit1
Time Rank Time Final rank
Fulvio Valbusa 27:30.6 30 Q 24:42.7 18
Fabio Maj 27:16.4 26 Q 24:43.8 20
Pietro Piller Cottrer 27:06.2 22 Q 23:54.2 6
Giorgio Di Centa 26:30.9 3 Q 23:46.8 4
Event Athlete Race
Time Rank
15 km
C
Giorgio Di Centa 40:22.6 35
Fulvio Valbusa 39:50.6 31
Cristian Saracco 39:48.4 28
Freddy Schwienbacher 39:44.9 26
30 km
F
Silvio Fauner 1'19:43.9 51
Fabio Maj 1'13:43.5 13
Cristian Zorzi 1'13:10.0 9
Pietro Piller Cottrer 1'11:42.8 4
50 km
C
Fabio Santus 2'17:41.4 26
Fabio Maj 2'14:32.4 14
Giorgio Di Centa 2'12:59.6 11
1 Starting delay based on 10 km C. results.
C = Classical style, F = Freestyle

4 × 10 km relay

Athletes Race
Time Rank
Fabio Maj
Giorgio Di Centa
Pietro Piller Cottrer
Cristian Zorzi
1'32:45.8
Women

Sprint

Athlete Qualifying round Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Karin Moroder 3:21.92 26 Did not advance
Magda Genuin 3:20.28 22 Did not advance
Sabina Valbusa 3:19.22 17 Did not advance
Gabriella Paruzzi 3:16.11 8 Q 3:16.2 2 Q 3:25.3 3 QB 3:26.1 8

Pursuit

Athlete 5 km C 5 km F pursuit2
Time Rank Time Final rank
Cristina Paluselli 14:36.5 53 Did not advance
Stefania Belmondo 13:50.4 17 Q 12:37.1 11
Sabina Valbusa 13:41.9 10 Q 12:23.9 9
Gabriella Paruzzi 13:33.9 8 Q 12:20.4 8
Event Athlete Race
Time Rank
10 km
C
Cristina Paluselli 30:59.4 39
Antonella Confortola 30:42.2 34
Marianna Longa 30:04.0 20
Stefania Belmondo 28:45.8
15 km
F
Antonella Confortola 41:57.8 16
Sabina Valbusa 40:48.3 10
Gabriella Paruzzi 40:25.7 6
Stefania Belmondo 39:54.4
30 km
C
Marianna Longa 1'44:02.5 33
Antonella Confortola 1'37:47.4 19
Stefania Belmondo 1'31:01.6
Gabriella Paruzzi 1'30:57.1
2 Starting delay based on 5 km C. results.
C = Classical style, F = Freestyle

4 × 5 km relay

Athletes Race
Time Rank
Marianna Longa
Gabriella Paruzzi
Sabina Valbusa
Stefania Belmondo
50:38.6 6

Figure skating


Men
Athlete Points SP FS Rank
Angelo Dolfini DNF 26 DNF
Women
Athlete Points SP FS Rank
Vanessa Giunchi 30.5 21 20 20
Silvia Fontana 17.5 11 12 10
Pairs
Athletes Points SP FS Rank
Michela Cobisi
Ruben De Pra
28.5 19 19 19
Ice Dancing
Athletes Points CD1 CD2 OD FD Rank
Federica Faiella
Massimo Scali
35.4 18 18 17 18 18
Barbara Fusar-Poli
Maurizio Margaglio
6.0 3 3 3 3

Freestyle skiing


Men
Athlete Event Qualification Final
Time Points Rank Time Points Rank
Simone Galli Moguls 34.93 21.01 25 Did not advance

Luge


Men
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Reinhold Rainer 44.927 11 44.801 7 44.814 19 45.212 20 2:59.754 12
Wilfried Huber 44.851 9 44.814 8 44.611 10 45.043 12 2:59.319 9
Armin Zöggeler 44.546 1 44.521 2 44.296 2 44.578 1 2:57.941

(Men's) Doubles

Athletes Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Christian Oberstolz
Patrick Gruber
45.882 18 43.421 9 1:29.303 17
Gerhard Plankensteiner
Oswald Haselrieder
43.278 7 43.338 7 1:26.616 7
Women
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Natalie Obkircher 44.632 25 43.657 9 43.905 16 43.533 7 2:55.727 17
Waltraud Schiefer 44.209 20 43.798 15 43.879 15 43.830 16 2:55.716 16
Maria Feichter 44.042 17 43.999 20 44.050 22 44.359 25 2:56.450 22

Short track speed skating


Men
Athlete Event Round one Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Fabio Carta 500 m 43.787 1 Q 43.113 3 Did not advance
Nicola Franceschina 42.876 1 Q DSQ Did not advance
Nicola Rodigari 1000 m 1:30.991 2 Q 1:27.578 3 Did not advance
Fabio Carta 1:28.520 1 Q 1:28.186 1 Q 1:27.492 3 QB 1:35.589 6
Fabio Carta 1500 m 2:26.644 1 Q 2:25.072 1 Q 2:18.947 4
Nicola Rodigari 2:19.067 2 Q 2:53.907 5 Did not advance
Nicola Franceschina
Nicola Rodigari
Fabio Carta
Maurizio Carnino
Michele Antonioli
5000 m relay 7:10.787 2 Q 6:56.327
Women
Athlete Event Round one Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Marta Capurso 500 m 46.313 1 Q 45.137 3 Did not advance
Mara Zini 45.556 2 Q 44.876 2 Q 44.307 4 QB 45.494 8
Katia Zini 1000 m DSQ Did not advance
Mara Zini 1:33.697 2 Q 1:33.880 3 Did not advance
Mara Zini 1500 m 2:27.553 2 Q 2:32.899 4 QB 2:32.513 9
Katia Zini 3:19.248 6 Did not advance
Marta Capurso
Mara Zini
Evelina Rodigari
Marinella Canclini
Katia Zini
3000 m relay 4:18.131 3 QB 4:20.014 5

Skeleton


Men
Athlete Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Christian Steger 52.25 20 52.15 19 1:44.40 19
Women
Athlete Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Dany Locati 53.19 9 53.46 9 1:46.65 9

Ski jumping


Athlete Event Qualifying jump Final jump 1 Final jump 2 Total
Distance Points Rank Distance Points Rank Distance Points Points Rank
Roberto Cecon Normal hill Pre-qualified 91.0 117.0 18 Q 91.5 116.0 233.0 19
Roberto Cecon Large hill Pre-qualified 120.0 113.0 23 Q 119.5 112.6 225.6 19

Snowboarding


Men's parallel giant slalom
Athlete Qualifying Round one Quarter final Semi final Final Rank
Time Rank
Simone Salvati DSQ Did not advance
Kurt Niederstätter 38.22 22 Did not advance
Roland Fischnaller 37.70 19 Did not advance
Walter Feichter 37.33 14 Q Daniel Biveson W Chris Klug L Did not advance
Men's halfpipe
Athlete Qualifying round 1 Qualifying round 2 Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Giacomo Kratter 39.8 4 QF 42.0 4
Women's parallel giant slalom
Athlete Qualifying Round one Quarter final Semi final Final Rank
Time Rank
Marion Posch 42.59 12 Q Julie Pomagalski L Did not advance
Dagi Mair unter der Eggen 42.32 8 Q Jagna Marczułajtis L Did not advance
Isabella Dal Balcon 42.26 6 Q Katharina Himmler W Lidia Trettel L Did not advance
Lidia Trettel 41.94 3 Q Jana Šedová W Isabella Dal Balcon W Karine Ruby L Jagna Marczułajtis W
Women's halfpipe
Athlete Qualifying round 1 Qualifying round 2 Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Alessandra Pescosta 16.7 20 27.4 10 Did not advance

Speed skating


Men
Event Athlete Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
500 m Dino Gillarduzzi 36.42 30 36.27 33 72.69 30
Ermanno Ioriatti 36.30 28 DNF DNF
Davide Carta 35.70 22 35.69 29 71.39 23
1000 m Dino Gillarduzzi 1:10.96 36
Davide Carta 1:09.81 26
1500 m Roberto Sighel 1:48.40 31
Enrico Fabris 1:47.83 26
Stefano Donagrandi 1:47.72 24
5000 m Stefano Donagrandi 6:32.37 20
Enrico Fabris 6:30.19 16
Roberto Sighel 6:25.11 7
10,000 m Roberto Sighel 13:26.19 7
Women
Event Athlete Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
500 m Chiara Simionato 38.45 18 38.47 15 76.92 16
1000 m Chiara Simionato 1:14.86 10
1500 m Nicola Mayr 2:00.73 27
Chiara Simionato 1:58.52 16
3000 m Nicola Mayr 4:15.79 22

References