List of MPs elected in the 2005 United Kingdom general election


This is a list of Members of Parliament (MPs) elected to the House of Commons for the fifty-fourth Parliament of the United Kingdom at the 2005 general election, held on 5 May 2005. The list is arranged by constituency. New MPs elected since the general election and changes in party allegiance are noted at the bottom of the page.

52nd Parliament (1997)
53rd Parliament (2001)
54th Parliament (2005)
55th Parliament (2010)
56th Parliament (2015)
57th Parliament (2017)

Notable newcomers to the House of Commons included Nick Clegg, Douglas Carswell, Jo Swinson, Daniel Kawczynski, Philip Davies, Ed Miliband, Ed Balls, Michael Gove, Chris Huhne, Sadiq Khan, Danny Alexander, Jeremy Hunt, Nadine Dorries, Justine Greening, James Brokenshire, David Mundell, Jeremy Wright, David Gauke, Stephen Crabb, Theresa Villiers, Greg Clark, Greg Hands, Mark Harper, Kerry McCarthy, Maria Miller, David Jones, Natascha Engel, Grant Shapps, Tim Farron, Mark Durkan, Emily Thornberry, Peter Bone, Philip Hollobone, and Alasdair McDonnell.

During the 2005–2010 Parliament, Michael Martin and John Bercow served as Speaker of the Commons, Lady Hayman served as Lord Speaker, Tony Blair and Gordon Brown served as Prime Minister, and Michael Howard and David Cameron served as Leader of the Opposition. This Parliament was dissolved on 12 April 2010.

Composition of the 54th UK Parliament


These representative diagrams show the composition of the parties in the 54th Parliament. The first show the composition immediately after the 2005 general election, and the second shows the composition before the 2010 general election.

Note: The Scottish National Party and Plaid Cymru sit together as a party group, while Sinn Féin has not taken its seats. This is not the official seating plan of the House of Commons, which has five rows of benches on each side, with the government party to the right of the Speaker and opposition parties to the left, but with room for only around two-thirds of MPs to sit at any one time.

Affiliation[1] Election At dissolution
Labour Party 354 349
Conservative Party 196 193
Liberal Democrats 62 63
Democratic Unionist Party 9 8
Scottish National Party 6 7
Sinn Féin 5 5
Plaid Cymru 3 3
Social Democratic and Labour Party 3 3
Ulster Unionist Party 1 0
Health Concern 1 1
Respect – The Unity Coalition 1 1
Independent (Peter Law; Dai Davies, Sylvia Hermon, Andrew Pelling, Bob Spink, Bob Wareing) 1 5
Independent Labour (Clare Short) 0 1
Suspended Labour (Elliot Morley, David Chaytor, Jim Devine) 0 3
Suspended Conservative (Derek Conway) 0 1
Speaker and Deputies 4 4
Vacant (North West Leicestershire, Strangford and Middlesbrough South and East Cleveland) 0 3
 Total 646 646
 Notional government majority 66 38
 Effective government majority 71 48

Note: The effective Government majority is higher than the notional majority, because MPs from Sinn Féin do not take their seats due to their long-standing policy of abstentionism and vacant seats have no vote. Technically, the speakers belong to parties in a notional majority, though they do not usually vote and therefore don't figure in an effective majority.

List of MPs elected in the general election


The following table is a list of MPs elected on 5 May 2005, ordered by constituency. The previous MP and previous party column shows the MP and party holding the seat at dissolution on 11 April 2005.

Note that most Scottish constituency boundaries were considerably changed from the previous general election, due to a decrease in the number of Scottish seats from 72 to 59. In this case, the previous MPs cannot be shown, and the previous party column shows the notional winner of the new seat, based on analysis of the 2001 general election result.

Key to changes since general election:

a = change in party allegiance
b = by-election
Table of contents:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Changes

A

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
AberavonHywel FrancisLabourHywel FrancisLabour
Aberdeen NorthFrank DoranLabour(boundary changes)Labour
Aberdeen SouthAnne BeggLabour(boundary changes)Labour
Airdrie and ShottsJohn ReidLabour(boundary changes)Labour
AldershotGerald HowarthConservativeGerald HowarthConservative
Aldridge-BrownhillsRichard ShepherdConservativeRichard ShepherdConservative
Altrincham and Sale WestGraham BradyConservativeGraham BradyConservative
Alyn and DeesideMark TamiLabourMark TamiLabour
Amber ValleyJudy MallaberLabourJudy MallaberLabour
AngusMichael WeirScottish National Party(boundary changes)Scottish National Party
Argyll and ButeAlan ReidLiberal Democrat(boundary changes)Liberal Democrat
Arundel and South DownsNick HerbertConservativeHoward FlightConservative
AshfieldGeoff HoonLabourGeoff HoonLabour
AshfordDamian GreenConservativeDamian GreenConservative
Ashton-under-LyneDavid HeyesLabourDavid HeyesLabour
AylesburyDavid LidingtonConservativeDavid LidingtonConservative
Ayr, Carrick and CumnockSandra OsborneLabour(boundary changes)Labour

B

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
BanburyTony BaldryConservativeTony BaldryConservative
Banff and BuchanAlex SalmondScottish National Party(boundary changes)Scottish National Party
BarkingMargaret HodgeLabourMargaret HodgeLabour
Barnsley CentralEric IllsleyLabourEric IllsleyLabour
Barnsley East and MexboroughJeff EnnisLabourJeff EnnisLabour
Barnsley West and PenistoneMichael ClaphamLabourMichael ClaphamLabour
Barrow and FurnessJohn HuttonLabourJohn HuttonLabour
BasildonAngela SmithLabourAngela SmithLabour/Co-operative
BasingstokeMaria MillerConservativeAndrew HunterDemocratic Unionist
(Elected as Conservative)
BassetlawJohn MannLabourJohn MannLabour
BathDon FosterLiberal DemocratDon FosterLiberal Democrat
Batley and SpenMike WoodLabourMike WoodLabour
BatterseaMartin LintonLabourMartin LintonLabour
BeaconsfieldDominic GrieveConservativeDominic GrieveConservative
BeckenhamJacqui LaitConservativeJacqui LaitConservative
BedfordPatrick HallLabourPatrick HallLabour
Belfast EastPeter RobinsonDemocratic UnionistPeter RobinsonDemocratic Unionist
Belfast NorthNigel DoddsDemocratic UnionistNigel DoddsDemocratic Unionist
Belfast SouthAlasdair McDonnellSocial Democratic and LabourThe Rev. Martin SmythUlster Unionist
Belfast WestGerry AdamsSinn FéinGerry AdamsSinn Féin
Berwick-upon-TweedAlan BeithLiberal DemocratAlan BeithLiberal Democrat
Berwickshire, Roxburgh and SelkirkMichael MooreLiberal Democrat(boundary changes)Liberal Democrat
Bethnal Green and BowGeorge GallowayRESPECTOona KingLabour
Beverley and HoldernessGraham StuartConservativeJames CranConservative
Bexhill and BattleGregory BarkerConservativeGregory BarkerConservative
Bexleyheath and CrayfordDavid EvennettConservativeNigel BeardLabour
BillericayJohn BaronConservativeJohn BaronConservative
BirkenheadFrank FieldLabourFrank FieldLabour
Birmingham, EdgbastonGisela StuartLabourGisela StuartLabour
Birmingham, ErdingtonSiôn SimonLabourSiôn SimonLabour
Birmingham, Hall GreenStephen McCabeLabourStephen McCabeLabour
Birmingham, Hodge HillLiam ByrneLabourLiam ByrneLabour
Birmingham, LadywoodClare ShortLabour aClare ShortLabour
Birmingham, NorthfieldRichard BurdenLabourRichard BurdenLabour
Birmingham, Perry BarrKhalid MahmoodLabourKhalid MahmoodLabour
Birmingham, Selly OakDr Lynne JonesLabourDr Lynne JonesLabour
Birmingham, Sparkbrook and Small HeathRoger GodsiffLabourRoger GodsiffLabour
Birmingham, YardleyJohn HemmingLiberal DemocratEstelle MorrisLabour
Bishop AucklandHelen GoodmanLabourDerek FosterLabour
BlabyAndrew RobathanConservativeAndrew RobathanConservative
BlackburnJack StrawLabourJack StrawLabour
Blackpool North and FleetwoodJoan HumbleLabourJoan HumbleLabour
Blackpool SouthGordon MarsdenLabourGordon MarsdenLabour
Blaenau Gwent bPeter LawIndependentLlew SmithLabour
BlaydonDavid AndersonLabourJohn David McWilliamLabour
Blyth ValleyRonnie CampbellLabourRonnie CampbellLabour
Bognor Regis and LittlehamptonNick GibbConservativeNick GibbConservative
BolsoverDennis SkinnerLabourDennis SkinnerLabour
Bolton North EastDavid CrausbyLabourDavid CrausbyLabour
Bolton South EastDr Brian IddonLabourDr Brian IddonLabour
Bolton WestRuth KellyLabourRuth KellyLabour
BootleJoe BentonLabourJoe BentonLabour
Boston and SkegnessMark SimmondsConservativeMark SimmondsConservative
BosworthDavid TredinnickConservativeDavid TredinnickConservative
Bournemouth EastTobias EllwoodConservativeDavid AtkinsonConservative
Bournemouth WestJohn ButterfillConservativeJohn ButterfillConservative
BracknellAndrew MacKayConservativeAndrew MacKayConservative
Bradford NorthTerry RooneyLabourTerry RooneyLabour
Bradford SouthGerry SutcliffeLabourGerry SutcliffeLabour
Bradford WestMarsha SinghLabourMarsha SinghLabour
BraintreeBrooks NewmarkConservativeAlan HurstLabour
Brecon and RadnorshireRoger WilliamsLiberal DemocratRoger WilliamsLiberal Democrat
Brent EastSarah TeatherLiberal DemocratSarah TeatherLiberal Democrat
Brent NorthBarry GardinerLabourBarry GardinerLabour
Brent SouthDawn ButlerLabourPaul BoatengLabour
Brentford and IsleworthAnn KeenLabourAnn KeenLabour
Brentwood and OngarEric PicklesConservativeEric PicklesConservative
BridgendMadeleine MoonLabourWin GriffithsLabour
BridgwaterIan Liddell-GraingerConservativeIan Liddell-GraingerConservative
Brigg and GooleIan CawseyLabourIan CawseyLabour
Brighton KemptownDes TurnerLabourDes TurnerLabour
Brighton PavilionDavid LepperLabourDavid LepperLabour
Bristol EastKerry McCarthyLabourJean CorstonLabour
Bristol North WestDouglas NaysmithLabourDouglas NaysmithLabour
Bristol SouthDawn PrimaroloLabourDawn PrimaroloLabour
Bristol WestStephen WilliamsLiberal DemocratValerie DaveyLabour
Bromley and Chislehurst bEric ForthConservativeEric ForthConservative
BromsgroveJulie KirkbrideConservativeJulie KirkbrideConservative
BroxbourneCharles WalkerConservativeMarion RoeConservative
BroxtoweNick PalmerLabourNick PalmerLabour
BuckinghamJohn BercowConservativeJohn BercowConservative
BurnleyKitty UssherLabourPeter PikeLabour
BurtonJanet DeanLabourJanet DeanLabour
Bury NorthDavid ChaytorLabouraDavid ChaytorLabour
Bury SouthIvan LewisLabourIvan LewisLabour
Bury St EdmundsDavid RuffleyConservativeDavid RuffleyConservative

C

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
CaernarfonHywel WilliamsPlaid CymruHywel WilliamsPlaid Cymru
CaerphillyWayne DavidLabourWayne DavidLabour
Caithness, Sutherland and Easter RossJohn ThursoLiberal Democrat(boundary changes)Liberal Democrat
Calder ValleyChristine McCaffertyLabourChristine McCaffertyLabour
Camberwell and PeckhamHarriet HarmanLabourHarriet HarmanLabour
CambridgeDavid HowarthLiberal DemocratAnne CampbellLabour
Cannock ChaseTony WrightLabourTony WrightLabour
CanterburyJulian BrazierConservativeJulian BrazierConservative
Cardiff CentralJenny WillottLiberal DemocratJon Owen JonesLabour/Co-operative
Cardiff NorthJulie MorganLabourJulie MorganLabour
Cardiff South and PenarthAlun MichaelLabour/Co-operativeAlun MichaelLabour/Co-operative
Cardiff WestKevin BrennanLabourKevin BrennanLabour
CarlisleEric MartlewLabourEric MartlewLabour
Carmarthen East and DinefwrAdam PricePlaid CymruAdam PricePlaid Cymru
Carmarthen West and South PembrokeshireNick AingerLabourNick AingerLabour
Carshalton and WallingtonTom BrakeLiberal DemocratTom BrakeLiberal Democrat
Castle PointBob SpinkConservative aBob SpinkConservative
Central AyrshireBrian DonohoeLabour(boundary changes)Labour
Central Suffolk and North IpswichSir Michael LordConservativeSir Michael LordDeputy Speaker
(Elected as Conservative)
CeredigionMark WilliamsLiberal DemocratSimon ThomasPlaid Cymru
CharnwoodStephen DorrellConservativeStephen DorrellConservative
Chatham and AylesfordJonathan ShawLabourJonathan ShawLabour
Cheadle bPatsy CaltonLiberal DemocratPatsy CaltonLiberal Democrat
Chelmsford WestSimon BurnsConservativeSimon BurnsConservative
CheltenhamMartin HorwoodLiberal DemocratNigel JonesLiberal Democrat
Chesham and AmershamCheryl GillanConservativeCheryl GillanConservative
Chester, City ofChristine RussellLabourChristine RussellLabour
ChesterfieldPaul HolmesLiberal DemocratPaul HolmesLiberal Democrat
ChichesterAndrew TyrieConservativeAndrew TyrieConservative
Chingford and Woodford GreenIain Duncan SmithConservativeIain Duncan SmithConservative
Chipping BarnetTheresa VilliersConservativeSir Sydney ChapmanConservative
ChorleyLindsay HoyleLabourLindsay HoyleLabour
ChristchurchChristopher ChopeConservativeChristopher ChopeConservative
CleethorpesShona McIsaacLabourShona McIsaacLabour
Clwyd SouthMartyn JonesLabourMartyn JonesLabour
Clwyd WestDavid JonesConservativeGareth ThomasLabour
Coatbridge, Chryston and BellshillTom ClarkeLabour(boundary changes)Labour
ColchesterBob RussellLiberal DemocratBob RussellLiberal Democrat
Colne ValleyKali MountfordLabourKali MountfordLabour
CongletonAnn WintertonConservativeAnn WintertonConservative
ConwyBetty WilliamsLabourBetty WilliamsLabour
CopelandJamie ReedLabourJack CunninghamLabour
CorbyPhil HopeLabour/Co-operativePhil HopeLabour/Co-operative
CotswoldGeoffrey Clifton-BrownConservativeGeoffrey Clifton-BrownConservative
Coventry North EastBob AinsworthLabourBob AinsworthLabour
Coventry North WestGeoffrey RobinsonLabourGeoffrey RobinsonLabour
Coventry SouthJim CunninghamLabourJim CunninghamLabour
CrawleyLaura MoffattLabourLaura MoffattLabour
Crewe and Nantwich bGwyneth DunwoodyLabourGwyneth DunwoodyLabour
CrosbyClaire Curtis-ThomasLabourClaire Curtis-ThomasLabour
Croydon CentralAndrew PellingConservative aGeraint DaviesLabour
Croydon NorthMalcolm WicksLabourMalcolm WicksLabour
Croydon SouthRichard OttawayConservativeRichard OttawayConservative
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastRosemary McKennaLabour(boundary changes)Labour
Cynon ValleyAnn ClwydLabourAnn ClwydLabour

D

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
DagenhamJon CruddasLabourJon CruddasLabour
DarlingtonAlan MilburnLabourAlan MilburnLabour
DartfordHoward StoateLabourHoward StoateLabour
DaventryTim BoswellConservativeTim BoswellConservative
DelynDavid HansonLabourDavid HansonLabour
Denton and ReddishAndrew GwynneLabourAndrew BennettLabour
Derby NorthBob LaxtonLabourBob LaxtonLabour
Derby SouthMargaret BeckettLabourMargaret BeckettLabour
DevizesMichael AncramConservativeMichael AncramConservative
DewsburyShahid MalikLabourAnn TaylorLabour
Don ValleyCaroline FlintLabourCaroline FlintLabour
Doncaster CentralRosie WintertonLabourRosie WintertonLabour
Doncaster NorthEd MilibandLabourKevin HughesLabour
DoverGwyn ProsserLabourGwyn ProsserLabour
Dudley NorthIan AustinLabourRoss CranstonLabour
Dudley SouthIan PearsonLabourIan PearsonLabour
Dulwich and West NorwoodTessa JowellLabourTessa JowellLabour
Dumfries and GallowayRussell BrownLabour(boundary changes)Labour
Dumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleDavid MundellConservative(boundary changes)Labour
Dundee EastStewart HosieScottish National Party(boundary changes)Labour
Dundee WestJim McGovernLabour(boundary changes)Labour
Dunfermline and West Fife bRachel SquireLabour(boundary changes)Labour
Durham, City ofRoberta Blackman-WoodsLabourGerry SteinbergLabour

E

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
Ealing NorthStephen PoundLabourStephen PoundLabour
Ealing, Acton and Shepherd's BushAndy SlaughterLabourClive SoleyLabour
Ealing Southall bPiara KhabraLabourPiara KhabraLabour
EasingtonJohn CummingsLabourJohn CummingsLabour
East AntrimSammy WilsonDemocratic UnionistRoy BeggsUlster Unionist
East DevonHugo SwireConservativeHugo SwireConservative
East DunbartonshireJo SwinsonLiberal Democrat(boundary changes)Labour
East HamStephen TimmsLabourStephen TimmsLabour
East HampshireMichael MatesConservativeMichael MatesConservative
East Kilbride, Strathaven and LesmahagowAdam IngramLabour(boundary changes)Labour
East LondonderryGregory CampbellDemocratic UnionistGregory CampbellDemocratic Unionist
East LothianAnne PickingLabour(boundary changes)Labour
East RenfrewshireJim MurphyLabourJim Murphy
(Eastwood)
Labour
East SurreyPeter AinsworthConservativePeter AinsworthConservative
East Worthing and ShorehamTim LoughtonConservativeTim LoughtonConservative
East YorkshireGreg KnightConservativeGreg KnightConservative
EastbourneNigel WatersonConservativeNigel WatersonConservative
EastleighChris HuhneLiberal DemocratDavid ChidgeyLiberal Democrat
EcclesIan StewartLabourIan StewartLabour
EddisburyStephen O'BrienConservativeStephen O'BrienConservative
Edinburgh EastGavin StrangLabour(boundary changes)Labour
Edinburgh North and LeithMark LazarowiczLabour/Co-operative(boundary changes)Labour
Edinburgh SouthNigel GriffithsLabour(boundary changes)Labour
Edinburgh South WestAlistair DarlingLabour(boundary changes)Labour
Edinburgh WestJohn BarrettLiberal Democrat(boundary changes)Liberal Democrat
EdmontonAndy LoveLabour/Co-operativeAndrew LoveLabour/Co-operative
Ellesmere Port and NestonAndrew MillerLabourAndrew MillerLabour
ElmetColin BurgonLabourColin BurgonLabour
ElthamClive EffordLabourClive EffordLabour
Enfield NorthJoan RyanLabourJoan RyanLabour
Enfield SouthgateDavid BurrowesConservativeStephen TwiggLabour
Epping ForestEleanor LaingConservativeEleanor LaingConservative
Epsom and EwellChris GraylingConservativeChris GraylingConservative
ErewashLiz BlackmanLabourLiz BlackmanLabour
Erith and ThamesmeadJohn AustinLabourJohn AustinLabour
Esher and WaltonIan TaylorConservativeIan TaylorConservative
ExeterBen BradshawLabourBen BradshawLabour

F

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
FalkirkEric JoyceLabour(boundary changes)Labour
Falmouth and CamborneJulia GoldsworthyLiberal DemocratCandy AthertonLabour
FarehamMark HobanConservativeMark HobanConservative
Faversham and Mid KentHugh RobertsonConservativeHugh RobertsonConservative
Feltham and HestonAlan KeenLabourAlan KeenLabour
Fermanagh and South TyroneMichelle GildernewSinn FéinMichelle GildernewSinn Féin
Fife North EastSir Menzies CampbellLiberal Democrat(boundary changes)Liberal Democrat
Finchley and Golders GreenDr Rudi VisLabourDr Rudi VisLabour
Folkestone and HytheMichael HowardConservativeMichael HowardConservative
Forest of DeanMark HarperConservativeDiana OrganLabour
FoyleMark DurkanSocial Democratic and LabourJohn HumeSocial Democratic and Labour
FyldeMichael JackConservativeMichael JackConservative

G

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
GainsboroughEdward LeighConservativeEdward LeighConservative
Gateshead East and Washington WestSharon HodgsonLabourJoyce QuinLabour
GedlingVernon CoakerLabourVernon CoakerLabour
GillinghamPaul ClarkLabourPaul ClarkLabour
Glasgow CentralMohammad SarwarLabour(boundary changes)Labour
Glasgow East bDavid MarshallLabour(boundary changes)Labour
Glasgow NorthAnn McKechinLabour(boundary changes)Labour
Glasgow North EastMichael MartinNone - Speaker(boundary changes)Labour
Glasgow North WestJohn RobertsonLabour(boundary changes)Labour
Glasgow SouthTom HarrisLabour(boundary changes)Labour
Glasgow South WestIan DavidsonLabour(boundary changes)Labour
Glenrothes bJohn MacDougallLabour(boundary changes)Labour
GloucesterParmjit DhandaLabourParmjit DhandaLabour
GordonMalcolm BruceLiberal Democrat(boundary changes)Liberal Democrat
GosportPeter ViggersConservativePeter ViggersConservative
GowerMartin CatonLabourMartin CatonLabour
Grantham and StamfordQuentin DaviesConservative aQuentin DaviesConservative
GraveshamAdam HollowayConservativeChris PondLabour
Great GrimsbyAustin MitchellLabourAustin MitchellLabour
Great YarmouthTony WrightLabourTony WrightLabour
Greenwich and WoolwichNick RaynsfordLabourNick RaynsfordLabour
GuildfordAnne MiltonConservativeSue DoughtyLiberal Democrat

H

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
Hackney North and Stoke NewingtonDiane AbbottLabourDiane AbbottLabour
Hackney South and ShoreditchMeg HillierLabour/Co-operativeBrian SedgemoreLabour
Halesowen and Rowley RegisSylvia HealLabourSylvia HealDeputy Speaker
(Elected as Labour)
HalifaxLinda RiordanLabour/Co-operativeAlice MahonLabour
Haltemprice and Howden bDavid DavisConservativeDavid DavisConservative
HaltonDerek TwiggLabourDerek TwiggLabour
Hammersmith and FulhamGreg HandsConservativeIain ColemanLabour
Hampstead and HighgateGlenda JacksonLabourGlenda JacksonLabour
HarboroughEdward GarnierConservativeEdward GarnierConservative
HarlowBill RammellLabourBill RammellLabour
Harrogate and KnaresboroughPhil WillisLiberal DemocratPhil WillisLiberal Democrat
Harrow EastTony McNultyLabourTony McNultyLabour
Harrow WestGareth ThomasLabourGareth ThomasLabour
HartlepoolIain WrightLabourIain WrightLabour
HarwichDouglas CarswellConservativeIvan HendersonLabour
Hastings and RyeMichael FosterLabourMichael FosterLabour
HavantDavid WillettsConservativeDavid WillettsConservative
Hayes and HarlingtonJohn McDonnellLabourJohn McDonnellLabour
Hazel GroveAndrew StunellLiberal DemocratAndrew StunellLiberal Democrat
Hemel HempsteadMike PenningConservativeTony McWalterLabour/Co-operative
HemsworthJon TrickettLabourJon TrickettLabour
HendonAndrew DismoreLabourAndrew DismoreLabour
Henley bBoris JohnsonConservativeBoris JohnsonConservative
HerefordPaul KeetchLiberal DemocratPaul KeetchLiberal Democrat
Hertford and StortfordMark PriskConservativeMark PriskConservative
HertsmereJames ClappisonConservativeJames ClappisonConservative
HexhamPeter AtkinsonConservativePeter AtkinsonConservative
Heywood and MiddletonJim DobbinLabour/Co-operativeJim DobbinLabour/Co-operative
High PeakTom LevittLabourTom LevittLabour
Hitchin and HarpendenPeter LilleyConservativePeter LilleyConservative
Holborn and St PancrasFrank DobsonLabourFrank DobsonLabour
HornchurchJames BrokenshireConservativeJohn CryerLabour
Hornsey and Wood GreenLynne FeatherstoneLiberal DemocratBarbara RocheLabour
HorshamFrancis MaudeConservativeFrancis MaudeConservative
Houghton and Washington EastFraser KempLabourFraser KempLabour
HoveCelia BarlowLabourIvor CaplinLabour
HuddersfieldBarry SheermanLabour/Co-operativeBarry SheermanLabour
HuntingdonJonathan DjanoglyConservativeJonathan DjanoglyConservative
HyndburnGreg PopeLabourGreg PopeLabour

I

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
Ilford NorthLee ScottConservativeLinda PerhamLabour
Ilford SouthMike GapesLabourMike GapesLabour
InverclydeDavid CairnsLabour(boundary changes)Labour
Inverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyDanny AlexanderLiberal Democrat(boundary changes)Labour
IpswichChris MoleLabourChris MoleLabour
Isle of WightAndrew TurnerConservativeAndrew TurnerConservative
Islington NorthJeremy CorbynLabourJeremy CorbynLabour
Islington South and FinsburyEmily ThornberryLabourChris SmithLabour
IslwynDon TouhigLabourDon TouhigLabour

J

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
JarrowStephen HepburnLabourStephen HepburnLabour

K

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
KeighleyAnn CryerLabourAnn CryerLabour
Kensington and ChelseaMalcolm RifkindConservativeMichael PortilloConservative
KetteringPhilip HolloboneConservativePhil SawfordLabour
Kilmarnock and LoudounDes BrowneLabour(boundary changes)Labour
Kingston and SurbitonEdward DaveyLiberal DemocratEdward DaveyLiberal Democrat
Kingston upon Hull EastJohn PrescottLabourJohn PrescottLabour
Kingston upon Hull NorthDiana JohnsonLabourKevin McNamaraLabour
Kingston upon Hull West and HessleAlan JohnsonLabourAlan JohnsonLabour
KingswoodRoger BerryLabourRoger BerryLabour
Kirkcaldy and CowdenbeathGordon BrownLabour(boundary changes)Labour
Knowsley North and Sefton EastGeorge HowarthLabourGeorge HowarthLabour
Knowsley SouthEdward O'HaraLabourEdward O'HaraLabour

L

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
Lagan ValleyJeffrey DonaldsonDemocratic UnionistJeffrey DonaldsonDemocratic Unionist
Lanark and Hamilton EastJimmy HoodLabour(boundary changes)Labour
Lancaster and WyreBen WallaceConservativeHilton DawsonLabour
Leeds CentralHilary BennLabourHilary BennLabour
Leeds EastGeorge MudieLabourGeorge MudieLabour
Leeds North EastFabian HamiltonLabourFabian HamiltonLabour
Leeds North WestGreg MulhollandLiberal DemocratHarold BestLabour
Leeds WestJohn BattleLabourJohn BattleLabour
Leicester EastKeith VazLabourKeith VazLabour
Leicester SouthSir Peter SoulsbyLabourParmjit Singh GillLiberal Democrat
Leicester WestPatricia HewittLabourPatricia HewittLabour
LeighAndy BurnhamLabourAndy BurnhamLabour
LeominsterBill WigginConservativeBill WigginConservative
LewesNorman BakerLiberal DemocratNorman BakerLiberal Democrat
Lewisham EastBridget PrenticeLabourBridget PrenticeLabour
Lewisham WestJim DowdLabourJim DowdLabour
Lewisham DeptfordJoan RuddockLabourJoan RuddockLabour
Leyton and WansteadHarry CohenLabourHarry CohenLabour
LichfieldMichael FabricantConservativeMichael FabricantConservative
LincolnGillian MerronLabourGillian MerronLabour
Linlithgow and East FalkirkMichael ConnartyLabour(boundary changes)Labour
Liverpool GarstonMaria EagleLabourMaria EagleLabour
Liverpool RiversideLouise EllmanLabourLouise EllmanLabour
Liverpool WaltonPeter KilfoyleLabourPeter KilfoyleLabour
Liverpool WavertreeJane KennedyLabourJane KennedyLabour
Liverpool West DerbyBob Wareing aLabourBob WareingLabour
Livingston bRobin CookLabour(boundary changes)Labour
LlanelliNia GriffithLabourDenzil DaviesLabour
London and Westminster, Cities ofMark FieldConservativeMark FieldConservative
LoughboroughAndy ReedLabour/Co-operativeAndy ReedLabour/Co-operative
Louth and HorncastleSir Peter TapsellConservativeSir Peter TapsellConservative
LudlowPhilip DunneConservativeMatthew GreenLiberal Democrat
Luton NorthKelvin HopkinsLabourKelvin HopkinsLabour
Luton SouthMargaret MoranLabourMargaret MoranLabour

M

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
MacclesfieldSir Nicholas WintertonConservativeSir Nicholas WintertonConservative
MaidenheadTheresa MayConservativeTheresa MayConservative
Maidstone and The WealdAnn WiddecombeConservativeAnn WiddecombeConservative
MakerfieldIan McCartneyLabourIan McCartneyLabour
Maldon and East ChelmsfordJohn WhittingdaleConservativeJohn WhittingdaleConservative
Manchester BlackleyGraham StringerLabourGraham StringerLabour
Manchester CentralTony LloydLabourTony LloydLabour
Manchester GortonGerald KaufmanLabourGerald KaufmanLabour
Manchester WithingtonJohn LeechLiberal DemocratKeith BradleyLabour
MansfieldAlan MealeLabourAlan MealeLabour
MedwayRobert Marshall-AndrewsLabourRobert Marshall-AndrewsLabour
Meirionnydd Nant ConwyElfyn LlwydPlaid CymruElfyn LlwydPlaid Cymru
MeridenCaroline SpelmanConservativeCaroline SpelmanConservative
Merthyr Tydfil and RhymneyDai HavardLabourDai HavardLabour
Mid BedfordshireNadine DorriesConservativeJonathan SayeedConservative
Mid Dorset and North PooleAnnette BrookeLiberal DemocratAnnette BrookeLiberal Democrat
Mid NorfolkKeith SimpsonConservativeKeith SimpsonConservative
Mid SussexNicholas SoamesConservativeNicholas SoamesConservative
Mid UlsterMartin McGuinnessSinn FéinMartin McGuinnessSinn Féin
Mid WorcestershirePeter LuffConservativePeter LuffConservative
MiddlesbroughSir Stuart BellLabourSir Stuart BellLabour
Middlesbrough South and East ClevelandDr Ashok KumarLabourDr Ashok KumarLabour
MidlothianDavid HamiltonLabour(boundary changes)Labour
Milton Keynes South WestDr Phyllis StarkeyLabourDr Phyllis StarkeyLabour
Mitcham and MordenSiobhain McDonaghLabourSiobhain McDonaghLabour
Mole ValleySir Paul BeresfordConservativeSir Paul BeresfordConservative
MonmouthDavid DaviesConservativeHuw EdwardsLabour
MontgomeryshireLembit ÖpikLiberal DemocratLembit ÖpikLiberal Democrat
MorayAngus RobertsonScottish National Party(boundary changes)Scottish National Party
Morecambe and LunesdaleGeraldine SmithLabourGeraldine SmithLabour
Morley and RothwellColin ChallenLabourColin ChallenLabour
Motherwell and WishawFrank RoyLabour(boundary changes)Labour

N

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
Na h-Eileanan an Iar
(Western Isles)
Angus MacNeilScottish National PartyCalum MacdonaldLabour
NeathPeter HainLabourPeter HainLabour
New Forest EastDr Julian LewisConservativeDr Julian LewisConservative
New Forest WestDesmond SwayneConservativeDesmond SwayneConservative
NewarkPatrick MercerConservativePatrick MercerConservative
NewburyRichard BenyonConservativeDavid RendelLiberal Democrat
Newcastle upon Tyne CentralJim CousinsLabourJim CousinsLabour
Newcastle upon Tyne East and WallsendNick BrownLabourNick BrownLabour
Newcastle upon Tyne NorthDoug HendersonLabourDoug HendersonLabour
Newcastle-under-LymePaul FarrellyLabourPaul FarrellyLabour
Newport EastJessica MordenLabourAlan HowarthLabour
Newport WestPaul FlynnLabourPaul FlynnLabour
Newry and ArmaghConor MurphySinn FéinSeamus MallonSocial Democratic and Labour
NormantonEd BallsLabour/Co-operativeBill O'BrienLabour
North AntrimThe Rev. Ian PaisleyDemocratic UnionistThe Rev. Ian PaisleyDemocratic Unionist
North Ayrshire and ArranKaty ClarkLabour(boundary changes)Labour
North CornwallDan RogersonLiberal DemocratPaul TylerLiberal Democrat
North DevonNick HarveyLiberal DemocratNick HarveyLiberal Democrat
North DorsetRobert WalterConservativeRobert WalterConservative
North DownLady Sylvia HermonUlster UnionistLady Sylvia HermonUlster Unionist
North DurhamKevan JonesLabourKevan JonesLabour
North East BedfordshireAlistair BurtConservativeAlistair BurtConservative
North East CambridgeshireMalcolm MossConservativeMalcolm MossConservative
North East DerbyshireNatascha EngelLabourHarry BarnesLabour
North East HampshireJames ArbuthnotConservativeJames ArbuthnotConservative
North East HertfordshireOliver HealdConservativeOliver HealdConservative
North East Milton KeynesMark LancasterConservativeBrian WhiteLabour
North EssexBernard JenkinConservativeBernard JenkinConservative
North NorfolkNorman LambLiberal DemocratNorman LambLiberal Democrat
North ShropshireOwen PatersonConservativeOwen PatersonConservative
North ThanetRoger GaleConservativeRoger GaleConservative
North TynesideStephen ByersLabourStephen ByersLabour
North WarwickshireMike O'BrienLabourMike O'BrienLabour
North West CambridgeshireShailesh VaraConservativeSir Brian MawhinneyConservative
North West DurhamHilary ArmstrongLabourHilary ArmstrongLabour
North West HampshireSir George YoungConservativeSir George YoungConservative
North West LeicestershireDavid TaylorLabour/Co-operativeDavid TaylorLabour/Co-operative
North West NorfolkHenry BellinghamConservativeHenry BellinghamConservative
North WiltshireJames GrayConservativeJames GrayConservative
Northampton NorthSally KeebleLabourSally KeebleLabour
Northampton SouthBrian BinleyConservativeTony ClarkeLabour
NorthavonSteve WebbLiberal DemocratSteve WebbLiberal Democrat
Norwich NorthDr Ian GibsonLabourDr Ian GibsonLabour
Norwich SouthCharles ClarkeLabourCharles ClarkeLabour
Nottingham EastJohn HeppellLabourJohn HeppellLabour
Nottingham NorthGraham AllenLabourGraham AllenLabour
Nottingham SouthAlan SimpsonLabourAlan SimpsonLabour
NuneatonBill OlnerLabourBill OlnerLabour

O

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
Ochil and South PerthshireGordon BanksLabour(boundary changes)Labour
OgmoreHuw Irranca-DaviesLabourHuw Irranca-DaviesLabour
Old Bexley and SidcupDerek ConwayConservative aDerek ConwayConservative
Oldham East and SaddleworthPhil WoolasLabourPhil WoolasLabour
Oldham West and RoytonMichael MeacherLabourMichael MeacherLabour
Orkney and ShetlandAlistair CarmichaelLiberal DemocratAlistair CarmichaelLiberal Democrat
OrpingtonJohn HoramConservativeJohn HoramConservative
Oxford EastAndrew SmithLabourAndrew SmithLabour
Oxford West and AbingdonDr Evan HarrisLiberal DemocratDr Evan HarrisLiberal Democrat

P

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
Paisley and Renfrewshire NorthJames SheridanLabour(boundary changes)Labour
Paisley and Renfrewshire SouthDouglas AlexanderLabour(boundary changes)Labour
PendleGordon PrenticeLabourGordon PrenticeLabour
Penrith and The BorderDavid MacleanConservativeDavid MacleanConservative
Perth and North PerthshirePeter WishartScottish National Party(boundary changes)Scottish National Party
PeterboroughStewart JacksonConservativeHelen ClarkLabour
Plymouth DevonportAlison SeabeckLabourDavid JamiesonLabour
Plymouth SuttonLinda GilroyLabour/Co-operativeLinda GilroyLabour/Co-operative
Pontefract and CastlefordYvette CooperLabourYvette CooperLabour
PontypriddDr Kim HowellsLabourDr Kim HowellsLabour
PooleRobert SymsConservativeRobert SymsConservative
Poplar and Canning TownJim FitzpatrickLabourJim FitzpatrickLabour
Portsmouth NorthSarah McCarthy-FryLabour/Co-operativeSyd RapsonLabour
Portsmouth SouthMike HancockLiberal DemocratMike HancockLiberal Democrat
Preseli PembrokeshireStephen CrabbConservativeJackie LawrenceLabour
PrestonMark HendrickLabour/Co-operativeMark HendrickLabour/Co-operative
PudseyPaul TruswellLabourPaul TruswellLabour
PutneyJustine GreeningConservativeTony ColmanLabour

R

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
RayleighMark FrancoisConservativeMark FrancoisConservative
Reading EastRob WilsonConservativeJane GriffithsLabour
Reading WestMartin SalterLabourMartin SalterLabour
RedcarVera BairdLabourVera BairdLabour
RedditchJacqui SmithLabourJacqui SmithLabour
Regent's Park and Kensington NorthKaren BuckLabourKaren BuckLabour
ReigateCrispin BluntConservativeCrispin BluntConservative
RhonddaChris BryantLabourChris BryantLabour
Ribble ValleyNigel EvansConservativeNigel EvansConservative
Richmond, North YorkshireWilliam HagueConservativeWilliam HagueConservative
Richmond ParkSusan KramerLiberal DemocratDr Jenny TongeLiberal Democrat
RochdalePaul RowenLiberal DemocratLorna FitzsimonsLabour
Rochford and Southend EastJames DuddridgeConservativeSir Teddy TaylorConservative
RomfordAndrew RosindellConservativeAndrew RosindellConservative
RomseySandra GidleyLiberal DemocratSandra GidleyLiberal Democrat
Ross, Skye and LochaberCharles KennedyLiberal Democrat(boundary changes)Liberal Democrat
Rossendale and DarwenJanet AndersonLabourJanet AndersonLabour
Rother ValleyKevin BarronLabourSir Kevin BarronLabour
RotherhamDr Denis MacShaneLabourDr Denis MacShaneLabour
Rugby and KenilworthJeremy WrightConservativeAndy KingLabour
Ruislip-NorthwoodNick HurdConservativeJohn WilkinsonConservative
Runnymede and WeybridgePhilip HammondConservativePhilip HammondConservative
RushcliffeKenneth ClarkeConservativeKenneth ClarkeConservative
Rutherglen and Hamilton WestThomas McAvoyLabour(boundary changes)Labour
Rutland and MeltonAlan DuncanConservativeAlan DuncanConservative
RyedaleJohn GreenwayConservativeJohn GreenwayConservative

S

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
Saffron WaldenSir Alan HaselhurstConservativeSir Alan HaselhurstDeputy Speaker
(Elected as Conservative)
St AlbansAnne MainConservativeKerry PollardLabour
St Helens NorthDavid WattsLabourDavid WattsLabour
St Helens SouthShaun WoodwardLabourShaun WoodwardLabour
St IvesAndrew GeorgeLiberal DemocratAndrew GeorgeLiberal Democrat
SalfordHazel BlearsLabourHazel BlearsLabour
SalisburyRobert KeyConservativeRobert KeyConservative
Scarborough and WhitbyRobert GoodwillConservativeLawrie QuinnLabour
ScunthorpeElliot MorleyLabouraElliot MorleyLabour
Sedgefield bTony BlairLabourTony BlairLabour
SelbyJohn GroganLabourJohn GroganLabour
SevenoaksMichael FallonConservativeMichael FallonConservative
Sheffield CentralRichard CabornLabourRichard CabornLabour
Sheffield AttercliffeClive BettsLabourClive BettsLabour
Sheffield BrightsideDavid BlunkettLabourDavid BlunkettLabour
Sheffield HallamNick CleggLiberal DemocratRichard AllanLiberal Democrat
Sheffield HeeleyMeg MunnLabour/Co-operativeMeg MunnLabour/Co-operative
Sheffield HillsboroughAngela SmithLabourHelen JacksonLabour
SherwoodPaddy TippingLabourPaddy TippingLabour
ShipleyPhilip DaviesConservativeChris LeslieLabour
Shrewsbury and AtchamDaniel KawczynskiConservativePaul MarsdenIndependent Labour
Sittingbourne and SheppeyDerek WyattLabourDerek WyattLabour
Skipton and RiponDavid CurryConservativeDavid CurryConservative
Sleaford and North HykehamDouglas HoggConservativeDouglas HoggConservative
SloughFiona MactaggartLabourFiona MactaggartLabour
SolihullLorely BurtLiberal DemocratJohn TaylorConservative
Somerton and FromeDavid HeathLiberal DemocratDavid HeathLiberal Democrat
South AntrimWilliam McCreaDemocratic UnionistDavid BurnsideUlster Unionist
South CambridgeshireAndrew LansleyConservativeAndrew LansleyConservative
South DerbyshireMark ToddLabourMark ToddLabour
South DorsetJim KnightLabourJim KnightLabour
South DownEddie McGradySocial Democratic and LabourEddie McGradySocial Democratic and Labour
South East CambridgeshireJames PaiceConservativeJames PaiceConservative
South East CornwallColin BreedLiberal DemocratColin BreedLiberal Democrat
South Holland and The DeepingsJohn HayesConservativeJohn HayesConservative
South NorfolkRichard BaconConservativeRichard BaconConservative
South RibbleDavid BorrowLabourDavid BorrowLabour
South ShieldsDavid MilibandLabourDavid MilibandLabour
South StaffordshireSir Patrick CormackConservativeSir Patrick CormackConservative
South SuffolkTim YeoConservativeTim YeoConservative
South ThanetDr Stephen LadymanLabourDr Stephen LadymanLabour
South West BedfordshireAndrew SelousConservativeAndrew SelousConservative
South West DevonGary StreeterConservativeGary StreeterConservative
South West HertfordshireDavid GaukeConservativeRichard PageConservative
South West NorfolkChristopher FraserConservativeGillian ShephardConservative
South West SurreyJeremy HuntConservativeVirginia BottomleyConservative
Southampton ItchenJohn DenhamLabourJohn DenhamLabour
Southampton TestDr Alan WhiteheadLabourDr Alan WhiteheadLabour
Southend WestDavid AmessConservativeDavid AmessConservative
SouthportDr John PughLiberal DemocratDr John PughLiberal Democrat
North Southwark and BermondseySimon HughesLiberal DemocratSimon HughesLiberal Democrat
SpelthorneDavid WilshireConservativeDavid WilshireConservative
StaffordDavid KidneyLabourDavid KidneyLabour
Staffordshire MoorlandsCharlotte AtkinsLabourCharlotte AtkinsLabour
Stalybridge and HydeJames PurnellLabourJames PurnellLabour
StevenageBarbara FollettLabourBarbara FollettLabour
StirlingAnne McGuireLabour(boundary changes)Labour
StockportAnn CoffeyLabourAnn CoffeyLabour
Stockton NorthFrank CookLabourFrank CookLabour
Stockton SouthDari TaylorLabourDari TaylorLabour
Stoke-on-Trent CentralMark FisherLabourMark FisherLabour
Stoke-on-Trent NorthJoan WalleyLabourJoan WalleyLabour
Stoke-on-Trent SouthRobert FlelloLabourGeorge StevensonLabour
StoneBill CashConservativeBill CashConservative
StourbridgeLynda WalthoLabourDebra ShipleyLabour
StrangfordIris RobinsonDemocratic UnionistIris RobinsonDemocratic Unionist
Stratford-on-AvonJohn MaplesConservativeJohn MaplesConservative
StreathamKeith HillLabourKeith HillLabour
Stretford and UrmstonBeverley HughesLabourBeverley HughesLabour
StroudDavid DrewLabour/Co-operativeDavid DrewLabour/Co-operative
Suffolk CoastalJohn GummerConservativeJohn GummerConservative
Sunderland NorthBill EtheringtonLabourBill EtheringtonLabour
Sunderland SouthChris MullinLabourChris MullinLabour
Surrey HeathMichael GoveConservativeNick HawkinsConservative
Sutton and CheamPaul BurstowLiberal DemocratPaul BurstowLiberal Democrat
Sutton ColdfieldAndrew MitchellConservativeAndrew MitchellConservative
Swansea EastSian JamesLabourDonald AndersonLabour
Swansea WestAlan WilliamsLabourAlan WilliamsLabour
Swindon NorthMichael WillsLabourMichael WillsLabour
Swindon SouthAnne SnelgroveLabourJulia DrownLabour

T

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
TamworthBrian JenkinsLabourBrian JenkinsLabour
TattonGeorge OsborneConservativeGeorge OsborneConservative
TauntonJeremy BrowneLiberal DemocratAdrian FlookConservative
TeignbridgeRichard Younger-RossLiberal DemocratRichard Younger-RossLiberal Democrat
TelfordDavid WrightLabourDavid WrightLabour
TewkesburyLaurence RobertsonConservativeLaurence RobertsonConservative
ThurrockAndrew MackinlayLabourAndrew MackinlayLabour
Tiverton and HonitonAngela BrowningConservativeAngela BrowningConservative
Tonbridge and MallingSir John StanleyConservativeSir John StanleyConservative
TootingSadiq KhanLabourTom CoxLabour
TorbayAdrian SandersLiberal DemocratAdrian SandersLiberal Democrat
TorfaenPaul MurphyLabourPaul MurphyLabour
Torridge and West DevonGeoffrey CoxConservativeJohn BurnettLiberal Democrat
TotnesAnthony SteenConservativeAnthony SteenConservative
TottenhamDavid LammyLabourDavid LammyLabour
Truro and St AustellMatthew TaylorLiberal DemocratMatthew TaylorLiberal Democrat
Tunbridge WellsGreg ClarkConservativeArchie NormanConservative
TwickenhamDr Vincent CableLiberal DemocratDr Vincent CableLiberal Democrat
Tyne BridgeDavid ClellandLabourDavid ClellandLabour
TynemouthAlan CampbellLabourAlan CampbellLabour

U

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
UpminsterAngela WatkinsonConservativeAngela WatkinsonConservative
Upper BannDavid SimpsonDemocratic UnionistDavid TrimbleUlster Unionist
UxbridgeJohn RandallConservativeJohn RandallConservative

V

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
Vale of ClwydChris RuaneLabourChris RuaneLabour
Vale of GlamorganJohn SmithLabourJohn SmithLabour
Vale of YorkAnne McIntoshConservativeAnne McIntoshConservative
VauxhallKate HoeyLabourKate HoeyLabour

W

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
WakefieldMary CreaghLabourDavid HinchliffeLabour
WallaseyAngela EagleLabourAngela EagleLabour
Walsall NorthDavid WinnickLabourDavid WinnickLabour
Walsall SouthBruce GeorgeLabourBruce GeorgeLabour
WalthamstowNeil GerrardLabourNeil GerrardLabour
WansbeckDenis MurphyLabourDenis MurphyLabour
WansdykeDan NorrisLabourDan NorrisLabour
WantageEd VaizeyConservativeRobert JacksonLabour
WarleyJohn SpellarLabourJohn SpellarLabour
Warrington NorthHelen JonesLabourHelen JonesLabour
Warrington SouthHelen SouthworthLabourHelen SouthworthLabour
Warwick and LeamingtonJames PlaskittLabourJames PlaskittLabour
WatfordClaire WardLabourClaire WardLabour
WaveneyBob BlizzardLabourBob BlizzardLabour
WealdenCharles HendryConservativeCharles HendryConservative
Weaver ValeMike HallLabourMike HallLabour
WellingboroughPeter BoneConservativePaul StinchcombeLabour
WellsDavid Heathcoat-AmoryConservativeDavid Heathcoat-AmoryConservative
Welwyn HatfieldGrant ShappsConservativeMelanie JohnsonLabour
WentworthJohn HealeyLabourJohn HealeyLabour
West Aberdeenshire and KincardineSir Robert Smith, BtLiberal Democrat(boundary changes)Liberal Democrat
West Bromwich EastTom WatsonLabourTom WatsonLabour
West Bromwich WestAdrian BaileyLabourAdrian BaileyLabour
West DerbyshirePatrick McLoughlinConservativePatrick McLoughlinConservative
West DorsetOliver LetwinConservativeOliver LetwinConservative
West DunbartonshireJohn McFallLabour/Co-operative(boundary changes)Labour
West HamLyn BrownLabourTony BanksLabour
West LancashireRosie CooperLabourColin PickthallLabour
West SuffolkRichard SpringConservativeRichard SpringConservative
West TyronePat DohertySinn FéinPat DohertySinn Féin
West WorcestershireSir Michael SpicerConservativeSir Michael SpicerConservative
WestburyDr Andrew MurrisonConservativeDr Andrew MurrisonConservative
Westmorland and LonsdaleTim FarronLiberal DemocratTim CollinsConservative
Weston-Super-MareJohn PenroseConservativeBrian CotterLiberal Democrat
WiganNeil TurnerLabourNeil TurnerLabour
WimbledonStephen HammondConservativeRoger CasaleLabour
WinchesterMark OatenLiberal DemocratMark OatenLiberal Democrat
WindsorAdam AfriyieConservativeMichael TrendConservative
Wirral SouthBen ChapmanLabourBen ChapmanLabour
Wirral WestStephen HesfordLabourStephen HesfordLabour
WitneyDavid CameronConservativeDavid CameronConservative
WokingHumfrey MalinsConservativeHumfrey MalinsConservative
WokinghamJohn RedwoodConservativeJohn RedwoodConservative
Wolverhampton North EastKen PurchaseLabourKen PurchaseLabour
Wolverhampton South EastPat McFaddenLabourDennis TurnerLabour
Wolverhampton South WestRob MarrisLabourRob MarrisLabour
WoodspringDr Liam FoxConservativeDr Liam FoxConservative
WorcesterMichael FosterLabourMichael FosterLabour
WorkingtonTony CunninghamLabourTony CunninghamLabour
WorsleyBarbara KeeleyLabourTerence LewisLabour
Worthing WestPeter BottomleyConservativePeter BottomleyConservative
Wrekin, TheMark PritchardConservativePeter BradleyLabour
WrexhamIan LucasLabourIan LucasLabour
WycombePaul GoodmanConservativePaul GoodmanConservative
Wyre ForestDr Richard TaylorHealth ConcernDr Richard TaylorHealth Concern
Wythenshawe and Sale EastPaul GogginsLabourPaul GogginsLabour

Y

ConstituencyElected MPElected partyPrevious MPPrevious party
YeovilDavid LawsLiberal DemocratDavid LawsLiberal Democrat
Ynys Môn
(Isle of Anglesey)
Albert OwenLabourAlbert OwenLabour
York, City ofHugh BayleyLabourHugh BayleyLabour

Postponed poll


  • South Staffordshire - due to the death of a candidate standing both for parliament and a seat on the local council after some of the postal votes had been received, the elections in this constituency were postponed until 23 June 2005. Sir Patrick Cormack (Conservative), the incumbent Member of Parliament, retained his seat with an increased majority.

By-elections


2005

2006

2007

2008

2009

Other changes


2006

2007

2008

2009

2010

See also


References


  1. "UK Parliament - List of Members of Parliament by Party". Archived from the original on 23 February 2009. Retrieved 23 May 2009.
  2. Treasury press release - Manor of Northstead Archived 8 June 2008 at the Wayback Machine
  3. "Tory whip withdrawn from Conway". 28 December 2017 via news.bbc.co.uk.
  4. "Ex-Tory MP Spink defects to UKIP". 22 April 2008 via news.bbc.co.uk.
  5. "Iris Robinson to resign as an MLA on Monday". Belfasttelegraph.co.uk via www.belfasttelegraph.co.uk.
  6. "MP Hermon quits Ulster Unionists". 25 March 2010 via news.bbc.co.uk.