List of Parliamentary constituencies in London


The region of Greater London, including the City of London, is divided into 73 parliamentary constituencies which are sub-classified as borough constituencies, affecting the type of electoral officer and level of expenses permitted.

Constituencies


  † Conservative   ‡ Labour   ¤ Liberal Democrat   ♣ Green Party

Constituency Electorate[1] Majority[2][nb 1] Member of Parliament[2] Nearest opposition[2] Map
Barking 77,953 15,427   Dame Margaret Hodge   Tamkeen Shaikh†
Battersea 79,350 5,668   Marsha de Cordova   Kim Caddy†
Beckenham 68,662 14,258   Bob Stewart Marina Ahmad‡
Bermondsey and Old Southwark 93,248 16,126   Neil Coyle Humaira Ali¤
Bethnal Green and Bow 88,262 37,524 Rushanara Ali Nicholas Stovold†
Bexleyheath and Crayford 65,466 13,103 Sir David Evennett Anna Day‡
Brent Central 84,032 20,870 Dawn Butler David Brescia†
Brent North 83,788 8,079 Barry Gardiner Anjana Patel†
Brentford and Isleworth 85,775 10,514 Ruth Cadbury Seena Shah†
Bromley and Chislehurst 66,697 10,891 Sir Bob Neill Angela Wilkins‡
Camberwell and Peckham 88,971 33,780 Harriet Harman Peter Quentin†
Carshalton and Wallington 72,941 629 Elliot Colburn Tom Brake¤
Chelsea and Fulham 67,110 11,241 Greg Hands Nicola Horlick¤
Chingford and Woodford Green 65,393 1,062 Sir Iain Duncan Smith Faiza Shaheen
Chipping Barnet 79,960 1,212 Theresa Villiers Emma Whysall‡
Cities of London and Westminster 63,700 3,953 Nickie Aiken Chuka Umunna¤
Croydon Central 81,407 5,949 Sarah Jones Mario Creatura†
Croydon North 88,468 24,673 Steve Reed Donald Ekekhomen†
Croydon South 83,982 12,339 Chris Philp Olga Fitzroy
Dagenham and Rainham 71,045 293 Jon Cruddas   Damian White†
Dulwich and West Norwood 80,331 27,310 Helen Hayes Jonathan Bartley
Ealing Central and Acton 75,510 13,300 Rupa Huq Julian Gallant†
Ealing North 74,473 12,269 James Murray Anthony Pickles†
Ealing Southall 64,581 16,084 Virendra Sharma Tom Bennett†
East Ham 88,319 33,176   Stephen Timms   Scott Pattenden†
Edmonton 65,747 16,015 Kate Osamor James Hockney†
Eltham 64,086 3,193 Clive Efford Louie French†
Enfield North 68,301 6,492   Feryal Clark Joanne Laban†
Enfield Southgate 65,525 4,450 Bambos Charalambous David Burrowes
Erith and Thamesmead 65,399 3,758 Abena Oppong-Asare Joe Robertson†
Feltham and Heston 80,934 7,859 Seema Malhotra Jane Keep†
Finchley and Golders Green 73,573 6,562 Mike Freer Luciana Berger¤
Greenwich and Woolwich 79,997 18,464 Matthew Pennycook Thomas Turrell†
Hackney North and Stoke Newington 92,462 33,188 Diane Abbott Benjamin Obese-Jecty†
Hackney South and Shoreditch 89,387 33,985 Meg Hillier Mark Beckett†
Hammersmith 74,759 17,847 Andy Slaughter Xingang Wang†
Hampstead and Kilburn 86,571 14,188 Tulip Siddiq Johnny Luk†
Harrow East 72,106 8,170 Bob Blackman Pamela Fitzpatrick‡
Harrow West 72,464 8,692 Gareth Thomas Anwara Ali†
Hayes and Harlington 72,357 9,261 John McDonnell Wayne Bridges†
Hendon 82,661 4,230 Dr Matthew Offord David Pinto-Duschinsky
Holborn and St Pancras 86,061 27,673 Sir Keir Starmer Alexandra Hayward†
Hornchurch and Upminster 80,765 23,308 Julia Lopez Tele Lawal‡
Hornsey and Wood Green 81,814 19,242 Catherine West Dawn Barnes¤
Ilford North 72,973 5,218 Wes Streeting Howard Berlin†
Ilford South 84,972 24,101   Sam Tarry Ali Azeem†
Islington North 75,162 26,188 Jeremy Corbyn Nick Richard-Wakeling¤
Islington South and Finsbury 70,489 17,328 Emily Thornberry Kate Pothalingam¤
Kensington 64,609 150 Felicity Buchan Emma Dent Coad
Kingston and Surbiton 81,975 10,489 Sir Ed Davey¤ Aphra Brandreth†
Lewisham Deptford 80,631 32,913 Vicky Foxcroft Gavin Haran†
Lewisham East 67,857 17,008 Janet Daby Sam Thurgood†
Lewisham West and Penge 74,617 21,543 Ellie Reeves Aisha Cuthbert†
Leyton and Wanstead 64,852 20,808 John Cryer Noshaba Khiljee†
Mitcham and Morden 70,021 16,482 Siobhain McDonagh Toby Williams†
Old Bexley and Sidcup 66,104 18,952 James Brokenshire David Tingle‡
Orpington 68,877 22,378 Gareth Bacon Simon Jeal‡
Poplar and Limehouse 91,836 28,904 Apsana Begum Sheun Oke†
Putney 65,556 4,774 Fleur Anderson Will Sweet†
Richmond Park 82,699 7,766 Sarah Olney¤ Zac Goldsmith
Romford 72,350 17,893 Andrew Rosindell Angelina Leatherbarrow‡
Ruislip, Northwood and Pinner 72,816 16,394 David Simmonds Peymana Assad‡
Streatham 84,783 17,690 Bell Ribeiro-Addy   Helen Thompson¤
Sutton and Cheam 71,779 8,351 Paul Scully Hina Bokhari¤
Tooting 76,954 14,307 Dr Rosena Allin-Khan Kerry Briscoe†
Tottenham 75,740 30,175 David Lammy James Newhall†
Twickenham 84,906 14,125 Munira Wilson¤ Isobel Grant†
Uxbridge and South Ruislip 70,365 7,210 Boris Johnson Ali Milani
Vauxhall 88,659 19,612 Florence Eshalomi Sarah Lewis¤
Walthamstow 70,267 30,862 Stella Creasy Shade Adoh†
West Ham 97,947 32,388 Lyn Brown Sara Kumar†
Westminster North 65,519 10,759 Karen Buck Jamie Macfarlane†
Wimbledon 68,240 628 Stephen Hammond Paul Kohler¤

Results history


Primary data source: House of Commons research briefing - General election results from 1918 to 2019[3]

2019

The number of votes cast for each political party who fielded candidates in constituencies comprising the London region in the 2019 general election were as follows:

Party Votes % Change from 2017 Seats Change from 2017
Labour 1,812,810 48.1% 6.4% 49 0
Conservative 1,205,129 32.0% 1.1% 21 0
Liberal Democrats 562,564 14.9% 6.1% 3 0
Greens 115,527 3.1% 1.3% 0 0
Brexit 51,735 1.4% N/A 0 0
Others 18,355 0.5% 1.3% 0 0
Total 3,766,120 100.0 73

Percentage votes

London votes percentage

Key:

CON - Conservative Party, including National Liberal Party up to 1966

LAB - Labour Party

LIB - Liberal Party up to 1979; SDP-Liberal Alliance 1983 & 1987; Liberal Democrats from 1992

UKIP/Br - UK Independence Party 2010 to 2017 (included in Other up to 2005 and in 2019); Brexit Party in 2019

Green - Green Party of England and Wales (included in Other up to 2005)

Seats

London seats

Key:

CON - Conservative Party, including National Liberal Party up to 1966

LAB - Labour Party

LIB - Liberal Party up to 1979; SDP-Liberal Alliance 1983 & 1987; Liberal Democrats from 1992

OTH - 1945 - (1) Communist Party; (2) Independent Labour (Denis Pritt); 2005 - Respect (George Galloway)

Maps

These are maps of the results of the last 13 general elections in London.

History


Metropolitan area and County of London (1832–1965)

The Reform Act 1832 gave representation to the London metropolitan area from eight parliamentary boroughs, known as the metropolitan boroughs.[4] This was expanded to ten boroughs in 1868. The Redistribution of Seats Act 1885 extended the area of parliamentary boroughs to the Metropolitan Board of Works area.

1832 to 1868
1868 to 1885
1885 to 1900

A cell marked → (with a different colour background to the preceding cell) indicates that the previous MP continued to sit under a new party name.

  Conservative   Liberal   Liberal-Labour   Liberal Unionist

Constituency 1885 1886 87 88 89 90 91 92 1892 92 93 94 95 1895 95 96 97 98 99 00
Battersea Morgan Burns
Bermondsey Rogers Lafone Barrow Lafone
Bethnal Green NE Howell Bhownagree
Bethnal Green SW Pickersgill
Bow and Bromley Robson Colomb Macdonald Holland Guthrie
Brixton Baggallay Osborne Hubbard Mowbray
Camberwell North Strong Kelly Bayley Dalbiac
Chelsea Dilke Whitmore
Clapham Moulton Gilliat Thornton
Deptford Evelyn Darling Morton
Dulwich Howard Maple
Finsbury Central Spensley Penton Naoroji Massey-Mainwaring
Finsbury East Bigwood Rowlands Richards
Fulham Fisher
Greenwich Boord Cecil
Hackney Central Hunter Scoble
Hackney North Pelly Bousfield
Hackney South Russell Moulton Robertson
Haggerston Cremer Lowles
Hammersmith Goldsworthy
Hampstead Holland Hoare
Holborn Duncan Bruce Hall Remnant
Hoxton Stuart
Islington East Ince Lambert Cohen
Islington North Bartley
Islington South Spicer Rollit
Islington West Chamberlain Lough
Kennington Gent-Davis Beaufoy Cook
Kensington North Lethbridge Frye Sharpe
Kensington South Borthwick Percy
Lambeth North Fraser Coldwells Stanley
Lewisham Legge Penn
Limehouse Norris Wallace Samuel
City of London Hubbard Baring H. Gibbs A. Gibbs
Fowler Hanson
Marylebone East Beresford Boulnois
Marylebone West Hunt Farquhar Scott
Mile End Charrington
Newington West Cooke Norton
Norwood Bristowe Tritton
Paddington North Cohen Aird
Paddington South Churchill Fardell
Peckham Baumann Banbury
Poplar Green Buxton
Constituency 1885 1886 87 88 89 90 91 92 1892 92 93 94 95 1895 95 96 97 98 99 00
Rotherhithe Hamilton Macdonald
St George, Hanover Sq Percy Goschen
St George, Twr Hamlts Ritchie Benn Marks
St Pancras East Gibb Webster Wrightson
St Pancras North Bolton Cochrane-Baillie Bolton Moon
St Pancras South Goldsmid Jessel
St Pancras West Levy-Lawson Graham
Southwark West Cohen Causton
Stepney Durant Isaacson Steadman
Strand W. H. Smith W. F. Smith
Walworth Isaacs Saunders Bailey
Wandsworth Kimber
Westminster Burdett-Coutts
Whitechapel Montagu
Woolwich Hughes
1900 to 1918

  Conservative   Labour   Liberal   Liberal-Labour   Liberal Unionist   National Party

Constituency 1900 01 02 03 04 05 1906 06 07 08 09 Jan 1910 Dec 1910 11 12 13 14 15 16 17 18
Battersea Burns
Bermondsey Cust Cooper Dumphreys Glanville
Bethnal Green NE Bhownagree Cornwall
Bethnal Green SW Ridley Pickersgill Masterman Wilson
Bow and Bromley Guthrie Brooke du Cros Lansbury Blair
Brixton Mowbray Seaverns Dalziel
Camberwell North Macnamara
Chelsea Whitmore Horniman Hoare
Clapham Thornton Faber Greer
Deptford Morton Bowerman
Dulwich Maple Harris Bonar Law Hall
Finsbury Central Massey-Mainwaring Steadman Archer-Shee
Finsbury East Richards Baker Cotton
Fulham Fisher Davies Fisher
Greenwich Cecil Jackson Benn
Hackney Central Allhusen Spicer
Hackney North Bousfield Hart-Davies Greene
Hackney South Robertson Bottomley Morison
Haggerston Cremer Guinness Chancellor
Hammersmith Bull
Hampstead Hoare Milvain Fletcher
Holborn Remnant
Hoxton Drummond Hay Addison
Islington East Cohen Radford Smallwood
Islington North Bartley Waterlow Touche
Islington South Rollit Wiles
Constituency 1900 01 02 03 04 05 1906 06 07 08 09 Jan 1910 Dec 1910 11 12 13 14 15 16 17 18
Islington West Lough
Kennington Cook Collins
Kensington North Sharpe Stanger Burgoyne
Kensington South Percy Hamilton
Lambeth North Horner Myer Gastrell
Lewisham Penn Coates
Limehouse Samuel Pearce
City of London Gibbs Balfour
Dimsdale Clarke Banbury
Marylebone East Boulnois Cecil Boyton
Marylebone West Scott
Mile End Charrington Levy-Lawson Straus Levy-Lawson Brookes
Newington West Norton Gilbert
Norwood Tritton Bowles Samuel
Paddington North Aird Money Strauss
Paddington South Fardell Harris
Peckham Banbury Clarke Gooch Richardson
Poplar Buxton Yeo
Rotherhithe Macdonald Carr-Gomm
St George, Hanover Sq Legge Lyttelton Henderson Reid Moore
St George, Twr Hamlts Dewar Benn
St Pancras East Wrightson Lea Martin
St Pancras North Moon Dickinson
St Pancras South Jessel Wilson Jessel
St Pancras West Graham Collins Cassel Barnett
Southwark West Causton Dunn Strauss
Constituency 1900 01 02 03 04 05 1906 06 07 08 09 Jan 1910 Dec 1910 11 12 13 14 15 16 17 18
Stepney Evans-Gordon Harris Glyn-Jones
Strand Smith Long
Walworth Bailey O'Donnell Dawes
Wandsworth Kimber Samuel
Westminster Burdett-Coutts
Whitechapel Samuel Kiley
Woolwich Hughes Beresford Crooks Adam Crooks
1918 to 1931

  Coalition Liberal (1918–22) / National Liberal (1922–23)   Communist   Conservative   Empire Free Trade Crusade   Independent   Independent Conservative   Labour   Liberal   National Labour

Constituency 1918 19 20 21 22 1922 23 1923 24 1924 25 26 27 27 29 1929 30 31
Balham and Tooting Denison-Pender Butt
Chelsea Hoare
Clapham du Cros Leigh
Dulwich Hall
Fulham East Norris Vaughan-Morgan
Hampstead Balfour
Holborn Remnant Bevan
Lewisham East Pownall
Lewisham West Coates Dawson
Kensington South Davison
Hackney North Greene Harris Hudson
Brixton Dalziel Laverack Dalziel Colman
Fulham West Cobb Spero Cobb
Hammersmith South Bull Chater
Islington North Moore Cowan Young
Kensington North Burgoyne Gates West
Battersea South Curzon Bennett
Greenwich Benn Hume Palmer Hume Palmer
Islington East Raper Hudson Carr Tasker Bentham Manning
Camberwell North-West McNamara Campbell Morgan
Hackney Central Woolcock Lever Franklin Gower Watkins
Kennington Purchase Harrison Williams Harvey Matters
Hammersmith North Foreman Gardner Ashmead-Bartlett Gardner
Finsbury Archer-Shee Gillett
Hackney South Bottomley Erskine-Bolst Morrison Garro-Jones Morrison
Islington South Higham Garland Cluse
Islington West Elliott Despencer-Robertson Montague
Bethnal Green South-West Wilson Harris
Bow and Bromley Blair Lansbury
Camberwell North Knights Ammon
Battersea North Morris Saklatvala Hogbin Saklatvala Sanders
Bermondsey West Glanville Salter Kedward Salter
Bethnal Green North-East Cornwall Edmonds Windsor Nathan
Lambeth North Briant Strauss
Deptford Bowerman
City of London

(Two members)

Balfour Grenfell
Banbury Bowater
Peckham Richardson Hughes Dalton Beckett
Poplar South Yeo March
Shoreditch Addison Price Thurtle
Southwark Central Gilbert Day
Southwark North Strauss Haden-Guest Strauss Isaacs
Southwark South East Dawes Naylor Alexander Naylor
Stepney Limehouse Pearce Attlee
Stepney Mile End Preston Scurr
Stoke Newington Jones Spero Jones
Westminster St George's Long Erskine Worthington-Evans Cooper
Whitechapel and St Georges Kiley Mathew Gosling Hall
Norwood Samuel Greaves-Lord
Paddington North Perring Bracken
Paddington South Harris King Taylor
Putney Samuel
Rotherhithe Lort-Williams Smith
St Marylebone Scott Hogg Rodd
St Pancras North Lorden Marley Fraser Marley
St Pancras South East Hopkins Romeril Hopkins Romeril
St Pancras South West Barnett Carter
Streatham Lane-Mitchell
Wandsworth Central Norton-Griffiths Jackson Church
Westminster Abbey Burdett-Coutts J. Nicholson O. Nicholson
Woolwich East Crooks Gee Snell Hicks
Woolwich West Wood
1931 to 1950

  Communist   Conservative   Independent Labour   Independent Liberal   Labour   Labour Independent Group   Liberal   National Government   National Labour   National Liberal (1931–68)

Constituency 1931 32 33 34 35 1935 36 37 38 39 40 41 42 43 44 1945 45 46 47 48 49
Balham and Tooting Butt Doland Adams
Battersea North Marsden Sanders Douglas Jay
Battersea South Selley Ganley
Bermondsey West Salter Sargood
Bethnal Green North-East Nathan Chater
Bethnal Green South-West Harris Holman
Bow and Bromley Lansbury Key
Brixton Colman Lipton
Camberwell North Bateman Ammon Manning
Camberwell North-West Cassels Guest Corbet
Chelsea Hoare Sidney Noble
Clapham Leigh Battley
Deptford Hanley Green Wilmot
Dulwich Hall Smith Vernon
Finsbury Gillett Saville Woods Platts-Mills
Fulham East Vaughan-Morgan Wilmot Astor Stewart
Fulham West Cobb Summerskill
Greenwich Hume Reeves
Hackney Central Lockwood Watkins Hynd
Hackney North Hudson Goodrich
Hackney South Graves Morrison Butler
Hammersmith North Pickford West Pritt
Hammersmith South Cooke Adams Williams
Hampstead Balfour Challen
Holborn Bevan Tasker Aitken
Islington East Cazalet Fletcher
Islington North Goodman Haden-Guest
Islington South Howard Cluse
Islington West Donner Montague Evans
Kennington Harvey Wilmot Gibson
Kensington North Duncan Rogers
Constituency 1931 32 33 34 35 1935 36 37 38 39 40 41 42 43 44 1945 45 46 47 48 49
Kensington South Davison Law
Lambeth North Briant Strauss
Lewisham East Pownall Morrison
Lewisham West Dawson Brooke Skeffington
City of London (Two members) Grenfell Anderson Duncan
Bowater Broadbridge Assheton
Norwood Greaves-Lord Sandys Chamberlain
Paddington North Bracken Mason-Macfarlane Field
Paddington South Taylor
Peckham Beatty Silkin
Poplar South Adams Guy
Putney S. Samuel M. Samuel Linstead
Rotherhithe Runge Smith Mellish
St Marylebone Rodd Cunningham-Reid Wakefield
St Pancras North Fraser Grant-Ferris House Robinson
St Pancras South East Beit Jeger
St Pancras South West Mitcheson Davies
Shoreditch Summersby Thurtle
Southwark Central Horobin Day Martin Jenkins
Southwark North Strauss Isaacs
Southwark South East Powell Naylor
Stepney Limehouse Attlee
Stepney Mile End O'Donovan Frankel Piratin
Stoke Newington Jones Weitzman
Streatham Lane-Mitchell Robertson
Wandsworth Central Jackson Nathan Bevin
Westminster Abbey Nicholson Herbert Webbe
Westminster St George's Cooper Howard
Whitechapel and St Georges Janner Hall Edwards
Woolwich East Hicks
Woolwich West Wood Beech Berry
Constituency 1931 32 33 34 35 1935 36 37 38 39 40 41 42 43 44 1945 45 46 47 48 49
1950 to 1965

  Conservative   Labour   Speaker

Constituency 1950 51 1951 53 54 1955 57 58 1959 59 63 1964
Battersea North Jay
Battersea South Ganley Partridge Perry
Bermondsey Mellish
Bethnal Green Holman
Brixton Lipton
Chelsea Noble Litchfield
Clapham Gibson Glyn McKay
Deptford Cooper Plummer J. Silkin
Dulwich Vernon Jenkins S. Silkin
Fulham East / Fulham (1955) Stewart
Fulham West Summerskill N/A
Greenwich Reeves Marsh
Hackney North and Stoke Newington Weitzman
Hackney South / Hackney Central (1955) Butler
Hammersmith North Tomney
Hammersmith South / Barons Court (1955) Williams Carr Richard
Hampstead Brooke
Holborn and St Pancras South S. Jeger L. Jeger Johnson-Smith L. Jeger
Islington East Fletcher
Islington North Hughes Fienburgh Reynolds
Islington South West Evans
Kensington North Rogers
Kensington South Spens Roots
Lewisham North Hudson MacDermot Chataway
Lewisham South Morrison Johnson
Lewisham West Price McNair-Wilson
Cities of London and Westminster Webbe Hylton-Foster
Norwood Smyth
Paddington North Field Parkin
Paddington South de Chair Allan
Peckham Corbet
Poplar Key Mikardo
Putney Linstead Jenkins
St Marylebone Wakefield Hogg
St Pancras North Robinson
Shoreditch and Finsbury Thurtle Collins Cliffe Brown
Southwark Isaacs Gunter
Stepney Edwards Shore
Streatham Sandys
Vauxhall Strauss
Wandsworth Central Adams Hughes-Young Kerr
Woolwich East Bevin Mayhew
Woolwich West Steward Turner Hamling

Greater London (1965 to current)

1965 to 1974

Despite Greater London being created in 1965 the old constituency boundaries remained in place until 1974.

For representation by party, see sections #North West, #North East London, #South West London and #South East London.

1974 to 1983

When Greater London was created in 1965 the existing constituencies crossed county boundaries. The constituency review reported in 1969, and was implemented for the February 1974 election. All 92 constituencies were contained within Greater London and each were within a single London borough, with the exception of the City of London and Westminster South. They were all borough constituencies.[5] The constituencies were also used as electoral divisions for the Greater London Council from 1973 to 1986.

For representation by party, see sections #North West, #North East London, #South West London and #South East London.

1983 to 1997

The constituencies were redrawn for the 1983 election. All 84 constituencies were contained within Greater London and each were within a single London borough, with the exception of the City of London and Westminster South. They were all borough constituencies.[6]

For representation by party, see sections North West, North East, South West and South East.

1997 to 2010

The constituencies were redrawn for the 1997 election. All 74 constituencies were contained within Greater London. Constituencies crossed borough boundaries between Bexley and Greenwich; Ealing, and Hammersmith and Fulham; Kensington and Chelsea, Westminster and the City of London; Kingston upon Thames and Richmond upon Thames; Lambeth and Southwark; Newham and Tower Hamlets; and Redbridge and Waltham Forest. They were all borough constituencies. [7]

For representation by party, see sections North West, North East, South West and South East.

Since 2010

The constituencies were redrawn for the 2010 election. All 73 constituencies are contained within Greater London. Constituencies cross borough boundaries between Barking and Dagenham, and Havering; Brent and Camden; Harrow and Hillingdon; Kensington and Chelsea, and Hammersmith and Fulham; Redbridge and Waltham Forest; Bexley and Greenwich; Bromley and Lewisham; Kingston upon Thames and Richmond upon Thames; Lambeth and Southwark; and Westminster and the City of London. They are all borough constituencies.[8]

For representation by party, see sections North West, North East, South West and South East.

Proposed boundary changes


In June 2021 the Boundary Commission for England proposed the following constituencies for London.[9][10]

Containing electoral wards from Barking and Dagenham

Containing electoral wards from Barking and Dagenham, and Havering

Containing electoral wards from Barking and Dagenham, and Redbridge

Containing electoral wards from Barnet

  • High Barnet

Containing electoral wards from Barnet, and Brent

  • Hendon and Golders Green

Containing electoral wards from Barnet, and Enfield

  • Southgate and Barnet East

Containing electoral wards from Barnet, and Haringey

  • Finchley and Muswell Hill

Containing electoral wards from Barnet, and Harrow

  • Stanmore and Edgware

Containing electoral wards from Bexley

Containing electoral wards from Bexley, and Greenwich

Containing electoral wards from Brent

Containing electoral wards from Brent, and Camden

  • West Hampstead and Kilburn

Containing electoral wards from Brent, and Harrow

  • Kenton and Wembley West

Containing electoral wards from Bromley

Containing electoral wards from Bromley, and Greenwich

  • Eltham and Chislehurst

Containing electoral wards from Camden, and Islington

  • Kentish Town and Bloomsbury

Containing electoral wards from Camden, and Westminster

  • Camden Town and St John's Wood

Containing electoral wards from City of London, and Islington

  • City of London and Islington South

Containing electoral wards from Croydon

Containing electoral wards from Croydon, and Lambeth

Containing electoral wards from Croydon, and Merton

Containing electoral wards from Ealing

Containing electoral wards from Ealing, and Hammersmith and Fulham

Containing electoral wards from Enfield

Containing electoral wards from Greenwich

Containing electoral wards from Hackney

Containing electoral wards from Hackney, and Islington

Containing electoral wards from Hammersmith and Fulham, and Hounslow

  • Hammersmith and Chiswick

Containing electoral wards from Hammersmith and Fulham, and Kensington and Chelsea

  • Fulham and Chelsea West

Containing electoral wards from Haringey

Containing electoral wards from Harrow

Containing electoral wards from Harrow, and Hillingdon

Containing electoral wards from Havering

Containing electoral wards from Hillingdon

Containing electoral wards from Hounslow

Containing electoral wards from Hounslow, and Richmond upon Thames

Containing electoral wards from Kensington and Chelsea, and Westminster

  • Kensington and Westbourne

Containing electoral wards from Kingston upon Thames

Containing electoral wards from Lambeth

Containing electoral wards from Lambeth, and Southwark

  • Vauxhall and Camberwell

Containing electoral wards from Lewisham

Containing electoral wards from Lewisham, and Southwark

  • Dulwich and Sydenham

Containing electoral wards from Merton

Containing electoral wards from Newham

Containing electoral wards from Newham, and Tower Hamlets

  • Stratford and Bow

Containing electoral wards from Redbridge

Containing electoral wards from Redbridge, and Waltham Forest

Containing electoral wards from Richmond upon Thames

Containing electoral wards from Kensington and Chelsea, and Westminster

  • Westminster and Chelsea East

Containing electoral wards form Kingston upon Thames

Containing electoral wards from Kingston upon Thames, and Merton

Containing electoral wards from Southwark

Containing electoral wards from Sutton

Containing electoral wards from Tower Hamlets

Containing electoral wards from Waltham Forest

Containing electoral wards from Wandsworth

Historical representation by party


A cell marked → (with a different colour background to the preceding cell) indicates that the previous MP continued to sit under a new party name.

North West London

The boroughs of Hillingdon, Harrow, Brent, Ealing, Barnet, Camden, Hammersmith & Fulham, Kensington & Chelsea and Westminster, and the City of London.

1965 to 1983

  Conservative   Labour   Social Democratic   Speaker

Constituency 1965 65 1966 68 69 1970 70 72 Feb 74 Oct 74 77 1979 81
Ealing South Batsford
Wembley South Russell
Paddington South Allan Scott
Harrow Central Grant
St Marylebone Hogg Baker
Hendon South Lucas-Tooth Thomas
Chelsea Litchfield Worsley Scott
Kensington South / Kensington (1974) Roots Rhys-Williams
Ruislip and Northwood Crowder Wilkinson
Barnet / Chipping Barnet (1974) Maudling Chapman
London & Westminster / City of L & W'minster S (1974) Hylton-Foster Smith Tugendhat Brooke
Finchley Thatcher
Hendon North Orr-Ewing Gorst
Harrow West Page
Wembley North / Brent North (1974) Bullus Boyson
Uxbridge Curran Ryan Curran Shersby
Harrow East Courtney Roebuck Dykes
Hampstead Brooke Whitaker Finsberg
Acton Floud Baker Spearing Young
Fulham Stewart Stevens
Ealing North Molloy Greenway
Paddington North / Paddington (1974) Parkin Latham Wheeler
Hayes and Harlington Skeffington Sandelson
Willesden East / Brent East (1974) Freeson
Holborn & St Pancras South Jeger Dobson
Southall Pargiter Bidwell
Willesden West / Brent South (1974) Pavitt
Hammersmith North Tomney Soley
St Pancras North Robinson Stallard
Barons Court Richard
Kensington North Rogers Douglas-Mann
Constituency 1965 65 1966 68 69 1970 70 72 Feb 74 Oct 74 77 1979 81
1983 to present

  Conservative   Independent   Labour   Liberal Democrats

Constituency 1983 86 1987 88 1992 1997 97 99 00 2001 03 2005 07 2010 2015 2017 2019
Hendon South Thomas Marshall
Chelsea Scott
Ruislip and Northwood / Ruislip, Northwood and Pinner (2010) Wilkinson Hurd Simmonds
Chipping Barnet Chapman Villiers
City of London & Westminster S / Cities of London & Westminster (1997) Brooke Field Aiken
Uxbridge / Uxbridge and South Ruislip (2010) Shersby Randall Johnson
Kensington (1983–97, 2010) / Kensington & Chelsea (1997) Rhys-Williams Fishburn Clark Portillo Rifkind Borwick Coad Buchan
Fulham / Hammersmith & Fulham (1997) / Chelsea & Fulham (2010) Stevens Raynsford Carrington Coleman Hands
Finchley / Finchley and Golders Green (1997) Thatcher Booth Vis Freer
Hendon North / Hendon (1997) Gorst Dismore Offord
Harrow East Dykes McNulty Blackman
Ealing Acton / Ealing, Ac & Shepherd's Bush (1997) / Ealing C & Acton (2010) Young Soley Slaughter Bray Huq
Harrow West Page Hughes Thomas
Brent North Boyson Gardiner
Ealing North Greenway Pound Murray
Westminster N (1983–97, 2010-) / Regent's Park & Kensington N (1997) Wheeler Buck
Hayes and Harlington Dicks McDonnell
Hampstead & Highgate / Hampstead & Kilburn (2010) Finsberg Jackson Siddiq
Brent East / Brent Central (2010) Freeson Livingstone Daisley Teather Butler
Holborn and St Pancras Dobson Starmer
Ealing Southall Bidwell Khabra Sharma
Brent South Pavitt Boateng Butler
Hammersmith Soley Slaughter
Constituency 1983 86 1987 88 1992 1997 97 99 00 2001 03 2005 07 2010 2015 2017 2019

North East London

The boroughs of Barking & Dagenham, Enfield, Hackney, Haringey, Havering, Islington, Newham, Redbridge, Tower Hamlets and Waltham Forest.

1965 to 1983

  Conservative   Independent Labour   Labour   Social Democratic

Constituency 1965 65 1966 67 69 1970 70 Feb 74 74 Oct 74 77 78 1979 81 82 83
Enfield West Macleod Parkinson
Wanstead and Woodford Jenkin
Upminster Loveridge
Southgate Berry
Hornsey Gammans Rossi
Walthamstow East / Chingford (1974) Harvey Robinson McNair-Wilson Tebbit
Romford Ledger Leonard Neubert
Ilford North Iremonger Miller Bendall
Hornchurch Lagden Lee Williams Loveridge Lee Williams Squire
Ilford South Cooper Shaw Cooper Shaw Thorne
Enfield East / Enfield North (1974) Mackie Davies Eggar
Walthamstow West / Walthamstow (1974) Redhead Silvester Deakins
East Ham N / Newham NE (1974) Prentice Leighton
Edmonton Albu Graham
West Ham N / Newham NW (1974) Lewis
West Ham S / Newham S (1974) Elwyn Jones Spearing
Tottenham Atkinson
Barking Driberg Richardson
Bethnal Green / Bethnal Green & Bow (1974) Holman Hilton Mikardo
Dagenham Parker
Hackney North and Stoke Newington Weitzman Roberts
Shoreditch & Finsbury / Hackney S & Shoreditch (1974) Brown
Islington North Reynolds O'Halloran
Islington SW / Islington S & Finsbury (1974) Evans Cunningham
Leyton Sorensen Buxton Walker Magee
Islington East / Islington Central (1974) Fletcher Grant
Stepney / Stepney & Poplar (1974) Shore
Hackney Central Butler Davis
Wood Green Butler Race
East Ham South Oram
Poplar Mikardo
Constituency 1965 65 1966 67 69 1970 70 Feb 74 74 Oct 74 77 78 1979 81 82 83
1983 to present

  Change UK   Conservative   Independent   Labour   Liberal Democrats   Respect

Constituency 1983 84 1987 1992 94 1997 00 2001 2005 2010 2015 2017 19 2019 20
Wanstead and Woodford Jenkin Arbuthnot
Chingford / Chingford and Woodford Green (1997) Tebbit Duncan Smith
Romford Neubert Gordon Rosindell
Upminster / Hornchurch and Upminster (2010) Bonsor Darvill Watkinson Lopez
Enfield Southgate Berry Portillo Twigg Burrowes Charalambous
Ilford North Bendall Perham Scott Streeting
Hornchurch Squire Cryer Brokenshire
Enfield North