List of members of the European Parliament for the United Kingdom (1989–1994)


This is the list of members of the European Parliament for the United Kingdom in the 1989 to 1994 session. Note that during the session, the parliamentary groups to which both major British parties belonged underwent changes. On 1 May 1992, the European Democrats group, consisting mostly of members of the Conservative Party, dissolved and its members were accorded 'associate party' status by the EPP group. On 21 April 1993, the Socialist Group, which included members of the Labour Party, was renamed the Party of European Socialists group.

Members of the
European Parliament

for the United Kingdom
Delegation (1973)
1st term (1979)
2nd term (1984)
3rd term (1989)
4th term (1994)
5th term (1999)
6th term (2004)
7th term (2009)
8th term (2014)
9th term (2019)
Women

List


NameNational partyEP GroupConstituency
Gordon Adam   Labour Party   SOC / PES Northumbria
Richard Balfe   Labour Party   SOC / PES London South Inner
Roger Barton   Labour Party   SOC / PES Sheffield
Christopher Beazley   Conservative Party   ED /   EPP Cornwall & Plymouth
Peter Beazley   Conservative Party   ED /   EPP Bedfordshire South
Lord Bethell   Conservative Party   ED /   EPP London North West
John Bird   Labour Party   SOC / PES Midlands West
David Bowe   Labour Party   SOC / PES Cleveland & Yorkshire North
Janey Buchan   Labour Party   SOC / PES Glasgow
Bryan Cassidy   Conservative Party   ED /   EPP Dorset East & Hampshire West
Sir Frederick Catherwood   Conservative Party   ED /   EPP Cambridgeshire & Bedfordshire North
Ken Coates   Labour Party   SOC / PES Nottingham
Kenneth Collins   Labour Party   SOC / PES Strathclyde East
Peter Crampton   Labour Party   SOC / PES Humberside
Christine Crawley   Labour Party   SOC / PES Birmingham East
Margaret Daly   Conservative Party   ED /   EPP Somerset & Dorset West
Wayne David   Labour Party   SOC / PES Wales South
Alan Donnelly   Labour Party   SOC / PES Tyne and Wear
Hon. James Elles   Conservative Party   ED /   EPP Oxford & Buckinghamshire
Michael Elliott   Labour Party   SOC / PES London West
Winifred Ewing   Scottish National Party   RBW Highlands and Islands
Alex Falconer   Labour Party   SOC / PES Scotland Mid & Fife
Glyn Ford   Labour Party   SOC / PES Greater Manchester East
Pauline Green   Labour Party   SOC / PES London North
Lyndon Harrison   Labour Party   SOC / PES Cheshire West
Michael Hindley   Labour Party   SOC / PES Lancashire East
Geoff Hoon   Labour Party   SOC / PES Derbyshire
Paul Howell   Conservative Party   ED /   EPP Norfolk
Stephen Hughes   Labour Party   SOC / PES Durham
John Hume   Social Democratic and Labour Party   SOC / PES Northern Ireland
Caroline Jackson   Conservative Party   ED /   EPP Wiltshire
Christopher Jackson   Conservative Party   ED /   EPP Kent East
Edward Kellett-Bowman   Conservative Party   ED /   EPP Hampshire Central
Alfred Lomas   Labour Party   SOC / PES London North East
David Martin   Labour Party   SOC / PES Lothians
Henry McCubbin   Labour Party   SOC / PES Scotland North East
Michael McGowan   Labour Party   SOC / PES Leeds
Anne McIntosh   Conservative Party   ED /   EPP Essex North East
Hugh McMahon   Labour Party   SOC / PES Strathclyde West
Edward McMillan-Scott   Conservative Party   ED /   EPP York
Tom Megahy   Labour Party   SOC / PES Yorkshire South West
James Moorhouse   Conservative Party   ED /   EPP London South & Surrey East
David Morris   Labour Party   SOC / PES Wales Mid & West
Stanley Newens   Labour Party   SOC / PES London Central
Eddie Newman   Labour Party   SOC / PES Greater Manchester Central
Bill Newton Dunn   Conservative Party   ED /   EPP Lincolnshire
James Nicholson   Ulster Unionist Party   ED /   EPP Northern Ireland
Christine Oddy   Labour Party   SOC / PES Midlands Central
Lord O'Hagan   Conservative Party   ED /   EPP Devon
Ian Paisley   Democratic Unionist Party   NI Northern Ireland
Ben Patterson   Conservative Party   ED /   EPP Kent West
Lord Plumb   Conservative Party   ED /   EPP Cotswolds
Anita Pollack   Labour Party   SOC / PES London South West
Derek Prag   Conservative Party   ED /   EPP Hertfordshire
Peter Price   Conservative Party   ED /   EPP London South East
Christopher Prout   Conservative Party   ED /   EPP Shropshire & Stafford
Patricia Rawlings   Conservative Party   ED /   EPP Essex South West
Mel Read   Labour Party   SOC / PES Leicester
James Scott-Hopkins   Conservative Party   ED /   EPP Hereford & Worcester
Barry Seal   Labour Party   SOC / PES Yorkshire West
Madron Seligman   Conservative Party   ED /   EPP Sussex West
Richard Simmonds   Conservative Party   ED /   EPP Wight & Hampshire East
Anthony Simpson   Conservative Party   ED /   EPP Northamptonshire
Brian Simpson   Labour Party   SOC / PES Cheshire East
Alex Smith   Labour Party   SOC / PES Scotland South
Llewellyn Smith   Labour Party   SOC / PES Wales South East
Tom Spencer   Conservative Party   ED /   EPP Surrey West
John Stevens   Conservative Party   ED /   EPP Thames Valley
George Stevenson   Labour Party   SOC / PES Staffordshire East
Kenneth Stewart   Labour Party   SOC / PES Merseyside West
Jack Stewart-Clark   Conservative Party   ED /   EPP Sussex East
Gary Titley   Labour Party   SOC / PES Greater Manchester West
John Tomlinson   Labour Party   SOC / PES Birmingham West
Carole Tongue   Labour Party   SOC / PES London East
Amédée Turner   Conservative Party   ED /   EPP Suffolk
Richard Fletcher-Vane   Conservative Party   ED /   EPP Cumbria & Lancashire North
Michael Welsh   Conservative Party   ED /   EPP Lancashire Central
Norman West   Labour Party   SOC / PES Yorkshire South
Ian White   Labour Party   SOC / PES Bristol
Joe Wilson   Labour Party   SOC / PES Wales North
Terry Wynn   Labour Party   SOC / PES Merseyside East

References