List of members of the European Parliament for the United Kingdom (1994–1999)


Members of the
European Parliament

for the United Kingdom
Delegation (1973)
1st term (1979)
2nd term (1984)
3rd term (1989)
4th term (1994)
5th term (1999)
6th term (2004)
7th term (2009)
8th term (2014)
9th term (2019)
Women

List


[1]

NameNational partyEP GroupConstituency
Gordon Adam   Labour Party   PES Northumbria
Richard Balfe   Labour Party   PES London South Inner
Roger Barton   Labour Party   PES Sheffield
Angela Billingham   Labour Party   PES Northamptonshire and Blaby
David Bowe   Labour Party   PES Cleveland and Richmond
Bryan Cassidy   Conservative Party   EPP Dorset and East Devon
Giles Chichester   Conservative Party   EPP Devon and East Plymouth
Ken Coates   Labour Party / /   Independent (Jan 1998)   PES /  G Nottinghamshire North and Chesterfield
Kenneth Collins   Labour Party   PES Strathclyde East
John Corrie   Conservative Party   EPP Worcestershire and South Warwickshire
Peter Crampton   Labour Party   PES Humberside
Christine Crawley   Labour Party   PES Birmingham East
Tony Cunningham   Labour Party   PES Cumbria and Lancashire North
Wayne David   Labour Party   PES South Wales Central
Alan Donnelly   Labour Party   PES Tyne and Wear
Brendan Donnelly   Conservative Party /   Pro-Euro Conservative Party (Jan 1999)   EPP Sussex South and Crawley
James Elles   Conservative Party   EPP Buckinghamshire and Oxfordshire East
Michael Elliott   Labour Party   PES London West
Robert Evans   Labour Party   PES London North West
Winnie Ewing   Scottish National Party   ERA Highlands and Islands
Alexander Falconer   Labour Party   PES Mid Scotland and Fife
Glyn Ford   Labour Party   PES Greater Manchester East
Pauline Green   Labour Party   PES London North
David Hallam   Labour Party   PES Herefordshire and Shropshire
Veronica Hardstaff   Labour Party   PES Lincolnshire and Humberside South
Lyndon Harrison   Labour Party   PES Cheshire West and Wirral
Mark Hendrick   Labour Party   PES Lancashire Central
Michael Hindley   Labour Party   PES Lancashire South
Richard Howitt   Labour Party   PES Essex South
Stephen Hughes   Labour Party   PES Durham
John Hume   Social Democratic and Labour Party   PES Northern Ireland
Caroline Jackson   Conservative Party   EPP Wiltshire North and Bath
Edward Kellett-Bowman   Conservative Party   EPP Itchen, Test and Avon
Hugh Kerr   Labour Party /   Scottish Socialist Party (1998)   PES /  G Essex West and Hertfordshire East
Glenys Kinnock   Labour Party   PES South Wales East
Alfred Lomas   Labour Party   PES London North East
Allan Macartney   Scottish National Party   ERA North East Scotland
David Martin   Labour Party   PES Lothians
Graham Mather   Conservative Party   EPP Hampshire North and Oxford
Arlene McCarthy   Labour Party   PES Peak District
Michael McGowan   Labour Party   PES Leeds
Anne McIntosh   Conservative Party   EPP Essex North and Suffolk South
Hugh McMahon   Labour Party   PES Strathclyde West
Edward McMillan-Scott   Conservative Party   EPP North Yorkshire
Eryl McNally   Labour Party   PES Bedfordshire and Milton Keynes
Thomas Megahy   Labour Party   PES Yorkshire South West
Bill Miller   Labour Party   PES Glasgow
James Moorhouse   Conservative Party /   Liberal Democrats (Oct 1998)   EPP /   ELDR London South and Surrey East
Eluned Morgan   Labour Party   PES Mid and West Wales
David Morris   Labour Party   PES South Wales West
Simon Murphy   Labour Party   PES Midlands West
Clive Needle   Labour Party   PES Norfolk
Stan Newens   Labour Party   PES London Central
Eddie Newman   Labour Party   PES Greater Manchester Central
Jim Nicholson   Ulster Unionist Party   EPP Northern Ireland
Christine Oddy   Labour Party   PES Coventry and North Warwickshire
Ian Paisley   Democratic Unionist Party   NI Northern Ireland
Roy Perry   Conservative Party   EPP Wight and Hampshire South
Lord Plumb   Conservative Party   EPP Cotswolds
Anita Pollack
Nationality: Australian
  Labour Party   PES London South West
James Provan   Conservative Party   EPP South Downs West
Imelda Read   Labour Party   PES Nottingham and Leicestershire North West
Barry Seal   Labour Party   PES Yorkshire West
Brian Simpson   Labour Party   PES Cheshire East
Peter Skinner   Labour Party   PES Kent West
Alex Smith   Labour Party   PES South of Scotland
Tom Spencer   Conservative Party /   Independent (Jan 1999)   EPP Surrey
Shaun Spiers   Labour Party   PES London South East
John Stevens   Conservative Party /   Pro-Euro Conservative Party (Jan 1999)   EPP Thames Valley
Kenneth Stewart   Labour Party   PES Merseyside West
Jack Stewart-Clark   Conservative Party   EPP East Sussex and Kent South
Robert Sturdy   Conservative Party   EPP Cambridgeshire
Michael Tappin   Labour Party   PES Staffordshire West and Congleton
Robin Teverson   Liberal Democrats   ELDR Cornwall and West Plymouth
David Thomas   Labour Party   PES Suffolk and South West Norfolk
Gary Titley   Labour Party   PES Greater Manchester West
John Tomlinson   Labour Party   PES Birmingham West
Carole Tongue   Labour Party   PES London East
Peter Truscott   Labour Party   PES Hertfordshire
Susan Waddington   Labour Party   PES Leicester
Graham Watson   Liberal Democrats   ELDR Somerset and North Devon
Mark Watts   Labour Party   PES Kent East
Norman West   Labour Party   PES Yorkshire South
Ian White   Labour Party   PES Bristol
Phillip Whitehead   Labour Party   PES Staffordshire East and Derby
Joe Wilson   Labour Party   PES North Wales
Terry Wynn   Labour Party   PES Merseyside East and Wigan

By-elections


1996

1998

Changes of allegiance


See also


References


  1. Boothroyd, David. "European Elections in the United Kingdom 1994–". United Kingdom Election Results. Archived from the original on 19 August 2000.