Norway at the 2002 Winter Olympics


Norway competed at the 2002 Winter Olympics in Salt Lake City, United States. The nation enjoyed its best ever results in gold medals, most notably in the biathlon events, when Ole Einar Bjørndalen swept all four gold medals.

Norway at the
2002 Winter Olympics
IOC codeNOR
NOCNorwegian Olympic Committee and Confederation of Sports
Websitewww.idrett.no (in Norwegian)
in Salt Lake City
Competitors77 (50 men, 27 women) in 11 sports
Flag bearer Liv Grete Skjelbreid Poirée (biathlon)
Medals
Ranked 1st
Gold
13
Silver
5
Bronze
7
Total
25
Winter Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

With 13 gold medals, Norway tied the Soviet Union at the 1976 Winter Olympics for most gold medals a country won at a Winter Olympics.[1] However, Canada broke this record with 14 when they hosted the Vancouver games.[1]

Medalists

Medal Name Sport Event
 GoldKjetil André AamodtAlpine skiingMen's super-G
 GoldKjetil André AamodtAlpine skiingMen's combined
 GoldOle Einar BjørndalenBiathlonMen's 10 km sprint
 GoldOle Einar BjørndalenBiathlonMen's 12.5 km pursuit
 GoldOle Einar BjørndalenBiathlonMen's 20 km
 GoldFrode Andresen
Ole Einar Bjørndalen
Egil Gjelland
Halvard Hanevold
BiathlonMen's 4 × 7.5 km relay
 GoldTor Arne HetlandCross country skiingMen's sprint
 GoldFrode EstilCross country skiingMen's pursuit (tie)
 GoldThomas AlsgaardCross country skiingMen's pursuit (tie)
 GoldThomas Alsgaard
Anders Aukland
Frode Estil
Kristen Skjeldal
Cross country skiingMen's 4 × 10 km relay
 GoldBente SkariCross country skiingWomen's 10 km (classical style)
 GoldTorger Nergård
Bent Ånund Ramsfjell
Flemming Davanger
Lars Vågberg
Pål Trulsen
CurlingMen's competition
 GoldKari TraaFreestyle skiingWomen's moguls
 SilverLasse KjusAlpine skiingMen's downhill
 SilverLiv Grete PoireeBiathlonWomen's 15 km
 SilverGunn Margit Andreassen
Liv Grete Poiree
Ann Elen Skjelbreid
Linda Tjørhom
BiathlonWomen's 4 × 7.5 km relay
 SilverFrode EstilCross country skiingMen's 15 km (classical style)
 SilverMarit Bjørgen
Bente Skari
Hilde Gjermundshaug Pedersen
Anita Moen
Cross country skiingWomen's 4 × 5 km relay
 BronzeLasse KjusAlpine skiingMen's giant slalom
 BronzeKristen SkjeldalCross country skiingMen's 30 km (freestyle, mass start)
 BronzeOdd-Bjørn HjelmesetCross country skiingMen's 50 km (classical style)
 BronzeAnita MoenCross country skiingWomen's sprint
 BronzeBente SkariCross country skiingWomen's 30 km (classical style)
 BronzeÅdne SøndrålSpeed skatingMen's 1500 m
 BronzeLasse SætreSpeed skatingMen's 10,000 m

Alpine skiing

Men
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Kenneth Sivertsen Downhill 1:41.70 25
Bjarne Solbakken 1:40.74 12
Kjetil André Aamodt 1:39.78 4
Lasse Kjus 1:39.35
Lasse Kjus Super-G DNF
Kenneth Sivertsen 1:24.16 19
Bjarne Solbakken 1:22.10 5
Kjetil André Aamodt 1:21.58
Kenneth Sivertsen Giant Slalom 1:14.16 1:12.35 2:26.51 20
Bjarne Solbakken 1:13.15 1:11.35 2:24.50 6
Kjetil André Aamodt 1:13.14 1:11.48 2:24.62 7
Lasse Kjus 1:12.79 1:11.53 2:24.32
Truls Ove Karlsen Slalom DNF DNF
Ole Kristian Furuseth 51.03 53.36 1:44.39 9
Tom Stiansen 50.74 54.45 1:45.19 12
Kjetil André Aamodt 49.92 52.80 1:42.72 6

Men's combined

Athlete Downhill Slalom Total
Time Time 1 Time 2 Total time Rank
Truls Ove Karlsen 1:41.85 DNF DNF
Lasse Kjus 1:38.97 47.72 53.11 3:19.80 5
Kjetil André Aamodt 1:38.79 46.88 51.89 3:17.56
Women
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Ingeborg Helen Marken Downhill 1:41.08 13
Ingeborg Helen Marken Super-G DNF
Stine Hofgaard Nilsen Giant Slalom DNF DNF
Andrine Flemmen DNF DNF
Trine Bakke-Rognmo Slalom DNF DNF
Hedda Berntsen DNF DNF

Biathlon

Men
Event Athlete Misses 1 Time Rank
10 km sprint Egil Gjelland 1 26:42.5 24
Halvard Hanevold 0 26:12.5 13
Frode Andresen 2 25:51.5 8
Ole Einar Bjørndalen 0 24:51.3
12.5 km
pursuit 2
Egil Gjelland 1 34:16.9 15
Frode Andresen 5 34:14.5 14
Halvard Hanevold 2 33:59.6 8
Ole Einar Bjørndalen 2 32:34.6
Event Athlete Time Misses Adjusted time 3 Rank
20 km Egil Gjelland 52:16.1 2 54:16.1 16
Frode Andresen 49:39.1 3 52:39.1 7
Halvard Hanevold 52:16.3 0 52:16.3 5
Ole Einar Bjørndalen 49:03.3 2 51:03.3
Men's 4 × 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Halvard Hanevold
Frode Andresen
Egil Gjelland
Ole Einar Bjørndalen
0 1'23:42.3
Women
Event Athlete Misses 1 Time Rank
7.5 km sprint Gro Marit Istad Kristiansen 4 24:12.7 53
Ann Elen Skjelbreid 3 23:14.2 38
Gunn Margit Andreassen 1 22:19.7 16
Liv Grete Skjelbreid Poirée 1 21:24.1 4
10 km
pursuit 4
Gro Marit Istad Kristiansen 4 36:13.9 40
Ann Elen Skjelbreid 6 35:56.6 39
Gunn Margit Andreassen 2 32:56.8 16
Liv Grete Skjelbreid Poirée 4 31:18.3 4
Event Athlete Time Misses Adjusted time 3 Rank
15 km Linda Tjørhom 48:34.0 4 52:34.0 39
Gunn Margit Andreassen 48:42.9 3 51:42.9 30
Ann Elen Skjelbreid 47:51.1 3 50:51.1 22
Liv Grete Skjelbreid-Poirée 46:37.0 1 47:37.0
Women's 4 × 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Ann Elen Skjelbreid
Linda Tjørhom
Gunn Margit Andreassen
Liv Grete Skjelbreid-Poirée
0 1'28:25.6
1 A penalty loop of 150 metres had to be skied per missed target.
2 Starting delay based on 10 km sprint results.
3 One minute added per missed target.
4 Starting delay based on 7.5 km sprint results.

Bobsleigh

Men
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
NOR-1 Arnfinn Kristiansen
Bjarne Røyland
Two-man 48.34 19 48.21 17 48.46 21 48.17 13 3:13.18 20
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
NOR-1 Arnfinn Kristiansen
Ole Christian Strømberg
Bjarne Røyland
Mariusz Musial
Four-man 47.02 11 47.18 16 47.84 18 DNF DNF

Cross-country skiing

Men

Sprint

Athlete Qualifying round Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Trond Einar Elden 2:53.31 12 Q 2:58.1 4 Did not advance
Tor-Arne Hetland 2:51.19 6 Q 2:57.2 1 Q 2:59.9 2 Q 2:56.9
Trond Iversen 2:51.09 4 Q 2:56.8 2 Q 3:10.5 3 QB 2:56.6 6
Håvard Bjerkeli 2:50.07 1 Q 3:05.8 4 Did not advance

Pursuit

Athlete 10 km C 10 km F pursuit1
Time Rank Time Final rank
Thomas Alsgaard 26:56.4 15 Q 23:41.9
Kristen Skjeldal 26:55.5 13 Q 24:50.6 22
Anders Aukland 26:27.6 2 Q 24:03.8 7
Frode Estil 26:20.4 1 Q 23:41.9
Event Athlete Race
Time Rank
15 km
C
Odd-Bjørn Hjelmeset 39:31.4 20
Erling Jevne 38:13.6 6
Anders Aukland 38:08.3 4
Frode Estil 37:43.4
30 km
F
Tor-Arne Hetland 1'18:28.5 49
Thomas Alsgaard 1'13:30.2 12
Ole Einar Bjørndalen 1'11:44.5 5
Kristen Skjeldal 1'11:42.7
50 km
C
Erling Jevne 2'12:06.6 10
Frode Estil 2'10:44.8 9
Anders Aukland 2'10:05.7 7
Odd-Bjørn Hjelmeset 2'08:41.5
1 Starting delay based on 10 km C. results.
C = Classical style, F = Freestyle

4 × 10 km relay

Athletes Race
Time Rank
Anders Aukland
Frode Estil
Kristen Skjeldal
Thomas Alsgaard
1'32:45.5
Women

Sprint

Athlete Qualifying round Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Vibeke Skofterud 3:20.21 21 Did not advance
Hilde Gjermundshaug Pedersen 3:19.79 19 Did not advance
Maj Helen Sorkmo 3:17.10 11 Q 3:44.2 3 ADV 3:19.4 3 QB 3:25.5 6
Anita Moen 3:14.13 4 Q 3:15.9 2 Q 3:23.8 1 Q 3:12.7

Pursuit

Athlete 5 km C 5 km F pursuit2
Time Rank Time Final rank
Vibeke Skofterud 14:12.3 34 Q 13:28.5 28
Tina Bay 13:53.7 20 Q 13:24.5 26
Hilde Gjermundshaug Pedersen 13:44.7 13 Q 13:07.8 14
Bente Skari-Martinsen 13:11.7 2 Q 12:16.0 6
Event Athlete Race
Time Rank
10 km
C
Tina Bay 30:16.3 25
Anita Moen 29:15.5 9
Hilde Gjermundshaug Pedersen 28:56.2 6
Bente Skari 28:05.6
15 km
F
Maj Helen Sorkmo DNF
Marit Bjørgen 47:07.4 50
Vibeke Skofterud 42:50.9 28
Hilde Gjermundshaug Pedersen 41:47.8 14
30 km
C
Marit Bjørgen 1'37:02.6 14
Vibeke Skofterud 1'35:02.3 8
Anita Moen 1'31:37.3 4
Bente Skari 1'31:36.3
2 Starting delay based on 5 km C. results.
C = Classical style, F = Freestyle

4 × 5 km relay

Athletes Race
Time Rank
Marit Bjørgen
Bente Skari
Hilde Gjermundshaug Pedersen
Anita Moen
49:31.9

Curling

Men's tournament

Group stage

Top four teams advanced to semi-finals.

Country Skip W L
Canada Kevin Martin81
Norway Pål Trulsen72
Switzerland Andreas Schwaller63
Sweden Peja Lindholm63
Finland Markku Uusipaavalniemi54
Germany Sebastian Stock45
Denmark Ulrik Schmidt36
Great Britain Hammy McMillan36
United States Tim Somerville36
France Dominique Dupont-Roc09
Team 1  Score  Team 2
 Norway 4–5   Switzerland
 France 2–9  Norway
 United Kingdom 6–7  Norway
 Norway 6–5  United States
 Norway 9–4  Denmark
 Finland 5–6  Norway
 Norway 10–5  Germany
 Canada 9–4  Norway
 Sweden 8–9  Norway
Medal round

Semi-final

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Norway (Trulsen) 0 0 1 0 1 0 1 0 2 1 1 7
  Switzerland (Schwaller) 0 1 0 3 0 1 0 1 0 0 0 6

Gold medal game

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Martin) 0 0 0 0 2 1 0 2 0 0 5
 Norway (Trulsen) 0 1 0 2 0 0 1 0 1 1 6

Contestants

 Norway
Stabekk CC, Oslo

Skip: Pål Trulsen
Third: Lars Vågberg
Second: Flemming Davanger
Lead: Bent Ånund Ramsfjell
Alternate: Torger Nergård

Women's tournament

Group stage

Top four teams advanced to semi-finals.

Country Skip W L
Canada Kelley Law81
Switzerland Luzia Ebnöther72
United States Kari Erickson63
Great Britain Rhona Martin54
Germany Natalie Neßler54
Sweden Elisabet Gustafson54
Norway 7th Dordi Nordby45
Japan Akiko Katoh27
Denmark Lene Bidstrup27
Russia Olga Jarkova18
Team 1  Score  Team 2
 United Kingdom 10–6  Norway
 Canada 6–5  Norway
 Norway 5–7   Switzerland
 Germany 5–10  Norway
 Sweden 10–3  Norway
 Norway 5–4  Russia
 Japan 5–8  Norway
 Norway 9–4  Denmark
 Norway 2–11  United States

Contestants

 Norway
Snarøen CC, Oslo

Skip: Dordi Nordby
Third: Hanne Woods
Second: Marianne Haslum
Lead: Camilla Holth
Alternate: Kristin Løvseth

Freestyle skiing

Women
Athlete Event Qualification Final
Time Points Rank Time Points Rank
Ingrid Berntsen Moguls 38.32 22.28 17 Did not advance
Kari Traa 36.67 25.11 1 Q 34.48 25.94
Hilde Synnøve Lid Aerials 148.82 16 Did not advance

Nordic combined

Men's sprint

Events:

  • large hill ski jumping
  • 7.5 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athlete Ski Jumping Cross-country
time
Total
rank
Points Rank
Jan Rune Grave 94.3 33 18:33.2 26
Preben Fjære Brynemo 96.8 30 18:35.5 30
Kristian Hammer 98.3 29 18:21.0 20
Sverre Rotevatn 100.0 28 17:54.4 13

Men's individual

Events:

  • normal hill ski jumping
  • 15 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athlete Ski Jumping Cross-country
time
Total
rank
Points Rank
Sverre Rotevatn 189.5 41 45:24.6 36
Jan Rune Grave 207.0 35 44:18.5 24
Preben Fjære Brynemo 212.0 30 43:50.3 22
Kristian Hammer 221.5 22 41:40.8 8

Men's Team

Four participants per team.

Events:

  • normal hill ski jumping
  • 5 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athletes Ski jumping Cross-country
time
Total
rank
Points Rank
Sverre Rotevatn
Kristian Hammer
Jan Rune Grave
Preben Fjære Brynemo
791.5 10 51:22.1 5

Skeleton

Men
Athlete Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Snorre Pedersen 52.07 17 51.70 12 1:43.77 14

Ski jumping

Athlete Event Qualifying jump Final jump 1 Final jump 2 Total
Distance Points Rank Distance Points Rank Distance Points Points Rank
Roar Ljøkelsøy Normal hill 87.5 109.0 21 Q 91.5 119.0 11 Q 90.0 114.5 233.5 18
Lars Bystøl 88.0 109.5 20 Q 88.5 110.5 30 Q 86.5 104.5 215.0 31
Tommy Ingebrigtsen 89.0 110.5 18 Q 91.5 116.5 20 Q 91.0 115.5 232.0 20
Anders Bardal 91.0 116.0 9 Q 91.0 116.5 20 Q 89.0 110.5 227.0 27
Lars Bystøl Large hill 107.5 88.5 30 Q 113.0 99.4 38 Did not advance
Roar Ljøkelsøy 111.0 96.8 23 Q 116.5 107.2 32 Did not advance
Tommy Ingebrigtsen 112.0 97.6 20 Q 119.0 110.7 25 112.0 97.1 207.8 26
Anders Bardal 112.5 99.5 16 Q 118.5 110.3 27 Q 114.5 102.6 212.9 25
Men's team large hill
Athletes Result
Points 1 Rank
Tommy Ingebrigtsen
Lars Bystøl
Anders Bardal
Roar Ljøkelsøy
790.8 9
1 Four teams members performed two jumps each.

Snowboarding

Men's halfpipe
Athlete Qualifying round 1 Qualifying round 2 Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Kim Christiansen 23.3 24 37.0 8 Did not advance
Halvor Skramstad Lunn 30.0 18 21.7 25 Did not advance
Daniel Franck 39.9 3 QF 37.4 10
Women's halfpipe
Athlete Qualifying round 1 Qualifying round 2 Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Stine Brun Kjeldaas 27.1 11 30.9 7 Did not advance
Lisa Wiik 33.1 6 QF 28.9 10
Kjersti Buaas 38.7 2 QF 37.3 4

Speed skating

Men
Event Athlete Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
500 m Grunde Njøs 1:37.67 37 35.90 30 133.57 35
1000 m Grunde Njøs 1:11.31 39
Petter Andersen 1:10.14 28
Ådne Søndrål 1:08.64 11
1500 m Eskil Ervik 1:49.24 35
Petter Andersen 1:47.21 20
Ådne Søndrål 1:45.26
5000 m Stian Bjørge 6:36.04 26
Eskil Ervik 6:32.80 21
Lasse Sætre 6:25.92 10
10,000 m Kjell Storelid 13:27.24 8
Lasse Sætre 13:16.92

Notes

  1. Canadian Press (February 27, 2010). "Canada sets Olympic gold record". CBC Sports. Retrieved 2010-02-27.

References