Poland_at_the_1980_Summer_Olympics
Poland at the 1980 Summer Olympics
Sporting event delegation
Poland competed at the 1980 Summer Olympics in Moscow, USSR. 306 competitors, 232 men and 74 women, took part in 162 events in 21 sports.[1]
Quick Facts Poland at the 1980 Summer Olympics, IOC code ...
Poland at the 1980 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | POL |
NOC | Polish Olympic Committee |
Website | www |
in Moscow, Soviet Union July 19, 1980 (1980-07-19) – August 3, 1980 (1980-08-03) | |
Competitors | 306 (232 men and 74 women) in 21 sports |
Flag bearer | Czesław Kwieciński |
Medals Ranked 10th |
|
Summer Olympics appearances (overview) | |
Other related appearances | |
Austria (1908–1912) Russian Empire (1912) |
Close
Gold
- Bronisław Malinowski — Athletics, Men's 3000 m Steeplechase
- Władysław Kozakiewicz — Athletics, Men's Pole Vault
- Jan Kowalczyk — Equestrian, Jumping Individual
Silver
- Leszek Dunecki, Zenon Licznerski, Marian Woronin, and Krzysztof Zwoliński — Athletics, Men's 4 × 100 m Relay
- Jacek Wszoła — Athletics, Men's High Jump
- Tadeusz Ślusarski — Athletics, Men's Pole Vault
- Urszula Kielan — Athletics, Women's High Jump
- Paweł Skrzecz — Boxing, Men's Light Heavyweight
- Czesław Lang — Cycling, Men's Individual Road Race
- Janusz Bobik, Wiesław Hartman, Jan Kowalczyk, and Marian Kozicki — Equestrian, Jumping Team
- Piotr Jablkowski, Andrzej Lis, Mariusz Strzalka, and Leszek Swornowski — Fencing, Men's Épée Team
- Małgorzata Dłużewska and Czesława Kościańska — Rowing, Women's Coxless Pairs
- Józef Lipień — Wrestling, Men's Greco-Roman Bantamweight
- Andrzej Supron — Wrestling, Men's Greco-Roman Lightweight
- Jan Dołgowicz — Wrestling, Men's Greco-Roman Middleweight
- Roman Bierła — Wrestling, Men's Greco-Roman Heavyweight
- Władysław Stecyk — Wrestling, Men's Freestyle Flyweight
Bronze
- Lucyna Langer — Athletics, Women's 100 m Hurdles
- Krzysztof Kosedowski — Boxing, Men's Featherweight
- Kazimierz Adach — Boxing, Men's Lightweight
- Kazimierz Szczerba — Boxing, Men's Welterweight
- Jerzy Rybicki — Boxing, Men's Middleweight
- Lech Koziejowski, Adam Robak, Marian Sypniewski, and Bogusław Zych — Fencing, Men's Foil Team
- Barbara Wysoczańska — Fencing, Women's Foil Individual
- Janusz Pawłowski — Judo, Men's Half Lightweight (65 kg)
- Ryszard Kubiak, Grzegorz Nowak, Ryszard Stadniuk, Grzegorz Stellak, and Adam Tomasiak — Rowing, Men's Coxed Fours
- Agnieszka Czopek — Swimming, Women's 400 m Individual Medley
- Tadeusz Dembończyk — Weightlifting, Men's Bantamweight
- Marek Seweryn — Weightlifting, Men's Featherweight
- Tadeusz Rutkowski — Weightlifting, Men's Super Heavyweight
- Aleksander Cichoń — Wrestling, Freestyle Light Heavyweight
- Adam Sandurski — Wrestling, Men's Freestyle Super Heavyweight
Main article: Archery at the 1980 Summer Olympics
Poland entered two women and one man in its third appearance in Olympic archery.
- Men
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Total score | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Score | Seed | Score | Seed | ||
Krzysztof Włosik | Individual | 1178 | 19 | 1232 | 4 | 2410 | 10 |
Close
- Women
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Total score | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Score | Seed | Score | Seed | ||
Maria Szeliga | Individual | 1190 | 6 | 1175 | 8 | 2365 | 7 |
Jadwiga Wilejto | 1165 | 11 | 1163 | 12 | 2328 | 11 |
Close
Main article: Athletics at the 1980 Summer Olympics
- Men
- Track & road events
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Bohdan Bułakowski | 20 km walk | — | 1:28:36.3 | 7 | |||||
50 km walk | — | DNS | |||||||
Leszek Dunecki | 100 m | 10.42 | 2 Q | 10.40 | 5 | Did not advance | |||
200 m | 21.30 | 2 Q | 20.87 | 3 Q | 20.82 | 3 Q | 20.68 | 6 | |
Zenon Licznerski | 400 m | 21.36 | 4 Q | 21.22 | 5 | DNS | Did not advance | ||
Bronisław Malinowski | 3000 m steeplechase | 8:29.8 | 1 Q | — | 8:21.2 | 1 Q | 8:09.7 | ||
Bogusław Mamiński | 8:24.0 | 3 Q | — | 8:18.8 | 3 Q | 8:19.5 | 7 | ||
Ryszard Marczak | Marathon | — | DNF | ||||||
Zbigniew Pierzynka | Marathon | — | 2:20:03 | 26 | |||||
Jerzy Pietrzyk | 400 m | 47.18 | 5 | Did not advance | |||||
Jan Pusty | 110 m hurdles | 13.84 | 2 Q | — | 13.81 | 4 | 13.68 | 5 | |
Stanisław Rola | 50 km walk | — | 4:07:07 | 7 | |||||
Andrzej Sajkowski | Marathon | — | DNF | ||||||
Andrzej Stępień | 400 m | 47.99 | 3 Q | 46.31 | 5 | DNS | Did not advance | ||
Ryszard Szparak | 400 m hurdles | 50.45 | 4 Q | — | 50.41 | 6 | Did not advance | ||
Krzysztof Wesołowski | 3000 m steeplechase | 8:35.6 | 4 Q | — | 8:33.1 | 9 | Did not advance | ||
Marian Woronin | 100 m | 10.35 | 2 Q | 10.27 | 2 Q | 10.43 | 4 Q | 10.46 | 7 |
200 m | 21.63 | 1 Q | 20.97 | 2 Q | 20.75 | 3 Q | 20.81 | 7 | |
Krzysztof Zwoliński | 100 m | 10.60 | 3 Q | 10.54 | 7 | Did not advance | |||
Mirosław Żerkowski | 1500 m | 3:39.2 | 5 Q | — | 3:48.2 | 9 | Did not advance | ||
Krzysztof Zwoliński Zenon Licznerski Leszek Dunecki Marian Woronin |
4 × 100 m relay | 38.83 | 2 Q | — | 38.33 | ||||
Jan Pawłowicz Jerzy Pietrzyk Adam Starostka Andrzej Stępień |
4 × 400 m relay | 3:05.8 | 4 | — | Did not advance |
Close
- Field events
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Dariusz Adamus | Javelin throw | 76.82 | 15 | Did not advance | |
Ireneusz Golda | Hammer throw | 70.88 | 9 q | 73.74 | 8 |
Zdzisław Hoffmann | Triple jump | 15.35 | 16 | Did not advance | |
Stanisław Jaskułka | Long jump | 8.07 | 3 Q | 8.13 | 5 |
Andrzej Klimaszewski | 7.76 | 14 | Did not advance | ||
Mariusz Klimczyk | Pole vault | 5.40 | 1 Q | 5.55 | 10 |
Władysław Kozakiewicz | 5.40 | 5 Q | 5.78 WR | ||
Tadeusz Ślusarski | 5.40 | 2 Q | 5.65 | ||
Janusz Trzepizur | High jump | 2.21 | 11 Q | 2.18 | 12 |
Jacek Wszoła | 2.21 | 8 Q | 2.31 |
Close
- Combined events – Decathlon
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | 100 m | LJ | SP | HJ | 400 m | 100H | DT | PV | JT | 1500 m | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dariusz Ludwig | Result | 11.35 | 7.51 | 13.22 | 2.08 | 50.55 | 15.38 | 45.82 | 4.80 | 58.38 | 4:29.70 | 7978 | 6 |
Points | 721 | 923 | 685 | 925 | 781 | 809 | 797 | 1005 | 741 | 591 | |||
Janusz Szczerkowski | Result | 11.22 | 7.38 | 14.06 | 2.00 | 49.64 | 14.57 | 44.74 | 4.90 | 45.22 | 4:44.90 | 7822 | 10 |
Points | 752 | 897 | 732 | 857 | 821 | 896 | 777 | 1028 | 567 | 495 |
Close
- Women
- Track & road events
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Grażyna Oliszewska | 400 m | 52.62 | 4 Q | 52.36 | 15 | Did not advance | |||
Zofia Bielczyk | 100 m hurdles | 13.21 | 3 Q | — | 13.09 | 8 Q | 13.08 | 8 | |
Irena Szewińska-Kirszenstein | 400 m | 52.57 | 3 Q | — | 53.13 | 16 | Did not advance | ||
Grażyna Rabsztyn | 100 m hurdles | 12.72 | 1 Q | — | 12.64 | 1 Q | 12.74 | 5 | |
Anna Bukis | 800 m | 1:58.9 | 4 Q | — | 2:00.3 | 7 | Did not advance | ||
1500 m | 4:06.0 | 5 | Did not advance | ||||||
Jolanta Januchta | 800 m | 1:59.7 | 2 Q | — | 1:58.9 | 3 Q | 1:58.3 | 6 | |
Elżbieta Skowrońska-Katolik | 800 m | 2:01.2 | 4 Q | — | 2:01.1 | 7 | Did not advance | ||
Lucyna Langer | 100 m hurdles | 12.75 | 2 Q | — | 12.91 | 5 Q | 12.65 | ||
Elżbieta Stachurska | 100 m | DSQ | Did not advance | ||||||
200 m | 23.58 | 4 Q | 23.11 | 7 | Did not advance | ||||
Małgorzata Dunecka | 400 m | 51.81 | 4 Q | — | 51.93 | 14 | Did not advance | ||
Lucyna Langer Elżbieta Stachurska Zofia Bielczyk Grażyna Rabsztyn |
4 × 100 m relay | — | 44.49 | 7 | |||||
Grażyna Oliszewska Jolanta Januchta Elżbieta Skowrońska-Katolik Małgorzata Dunecka |
4 × 400 m relay | 3:29.7 | 2 Q | — | 3:27.9 | 6 |
Close
- Field events
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Barbara Baran-Wojnar | Long jump | 6.44 | 12 q | 6.33 | 11 |
Bernadetta Blechacz | Javelin throw | 59.90 | 10 q | 61.46 | 9 |
Danuta Bulkowska | High jump | 1.85 | 14 | Did not advance | |
Urszula Kielan | 1.88 | 1 Q | 1.94 | ||
Elżbieta Krawczuk | 1.85 | 13 | Did not advance | ||
Anna Włodarczyk | Long jump | 6.58 | 6 Q | 6.95 | 4 |
Close
- Combined events – Pentathlon
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | 100H | LJ | SP | HJ | 1500 m | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Małgorzata Guzowska | Result | 14.16 | 13.63 | 1.80 | 6.21 | 2:29.3 | 4326 | 12 |
Points | 846 | 817 | 1031 | 952 | 680 |
Close
Main article: Basketball at the 1980 Summer Olympics
Preliminary round
Group B
Qualified for the quarterfinals |
More information Team, W ...
Team | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|
Yugoslavia | 3 | 0 | 328 | 249 | +79 | 6 |
Spain | 2 | 1 | 289 | 241 | +48 | 5 |
Poland | 1 | 2 | 256 | 297 | −41 | 4 |
Senegal | 0 | 3 | 196 | 282 | −86 | 3 |
Close
Classification round
Results between Poland vs. Senegal, Australia vs. Sweden and Czechoslovakia vs. India were carried over from the preliminary round.
Main article: Boxing at the 1980 Summer Olympics
- Men
More information Athlete, Event ...
Close
Main article: Canoeing at the 1980 Summer Olympics
Sprint
- Men
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Heats | Repechages | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Marek Łbik | C-1 500 m | 1:55.60 | 3 Q | — | BYE | 1:55.90 | 5 | ||
C-1 1000 m | 4:13.34 | 5 q | — | 4:20.87 | 4 | Did not advance | |||
Marek Wisła Jerzy Dunajski |
C-2 500 m | 1:45.67 | 1 Q | — | BYE | 1:45.10 | 4 | ||
Marek Dopierała Jan Pinczura |
C-2 1000 m | 3:58.77 | 6 q | — | 3:55.99 | 3 Q | 3:53.01 | 6 | |
Grzegorz Śledziewski | K-1 500 m | 1:47.17 | 3 Q | BYE | 1:47.31 | 4 | Did not advance | ||
Waldemar Merk | K-1 1000 m | 3:48.82 | 4 R | 3:52.27 | 3 Q | 3:58.35 | 5 | Did not advance | |
Waldemar Merk Zdzisław Szubski |
K-2 500 m | 1:41.24 | 3 Q | BYE | 1:37.45 | 3 Q | 1:37.20 | 7 | |
Krzysztof Lepianka Andrzej Klimaszewski |
K-2 1000 m | 3:31.80 | 5 R | 3:33.31 | 4 | Did not advance | |||
Ryszard Oborski Grzegorz Kołtan Daniel Wełna Grzegorz Śledziewski |
K-4 1000 m | 3:09.92 | 2 Q | — | BYE | 3:16.33 | 4 |
Close
- Women
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Heats | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Ewa Kamińska-Eichler | K-1 500 m | 1:59.75 | 1 Q | BYE | 2:01.23 | 5 | |
Ewa Kamińska-Eichler Ewa Wojtaszek |
K-2 500 m | 1:52.14 | 3 Q | BYE | 1:51.31 | 7 |
Close
Main article: Cycling at the 1980 Summer Olympics
Road
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Jan Jankiewicz | Men's road race | DNF | |
Czesław Lang | 4:51:26.9 | ||
Krzysztof Sujka | 4:57:38.9 | 22 | |
Tadeusz Wojtas | 4:56:12.9 | 5 | |
Stefan Ciekański Jan Jankiewicz Czesław Lang Witold Plutecki |
Team time trial | 2:04:13.8 | 4 |
Close
Track
- 1000m time trial
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Andrzej Michalak | Men's 1000m time trial | 1:07.891 | 11 |
Close
- Men's Sprint
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Round 1 | Repechage 1 | Repechage Finals | Round 2 | Repechage 2 | Round 3 | Repechage 3 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time Speed (km/h) |
Rank | Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Rank | ||
Benedykt Kocot | Men's sprint | BYE | Tucker (AUS) L |
Veldt (NED) L |
Did not advance |
Close
- Pursuit
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Qualification | Round 1/8 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Opposition Time |
Opposition Time |
Opposition Time |
Opposition Time |
Rank | ||
Zbigniew Woźnicki | Men's individual pursuit | 4:53.53 | 12 | Did not advance | ||||
Marek Kulesza Andrzej Michalak Janusz Sałach Zbigniew Woźnicki |
Team pursuit | 4:28.38 | 9 | Did not advance |
Close
Main article: Diving at the 1980 Summer Olympics
- Men
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Preliminaries | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Total | Rank | ||
Roman Godzinski | 3 m springboard | 462.48 | 19 | Did not advance |
Close
- Women
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Preliminaries | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Total | Rank | ||
Ewa Kucinska | 10 m platform | 308.88 | 13 | Did not advance |
Close
Main article: Equestrian at the 1980 Summer Olympics
Dressage
More information Athlete, Horse ...
Athlete | Horse | Event | Qualification | Final | Overall | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | Score | Rank | |||
Elżbieta Morciniec | Sum | Individual | 954 | 13 | Did not advance | |||
Wanda Wąsowska | Damask | 930 | 14 | Did not advance | ||||
Jozef Zagor | Helios | 1061 | 11 Q | 804 | 10 | 804 | 10 | |
Elżbieta Morciniec Wanda Wąsowska Jozef Zagor |
See above | Team | 2945 | 4 | — | 2945 | 4 |
Close
Eventing
More information Athlete, Horse ...
Athlete | Horse | Event | Dressage | Cross-country | Jumping | Total | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Final | ||||||||||||
Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | |||
Mirosław Szłapka | Chutor | Individual | 52.40 | 3 | 184.40 | 236.80 | 6 | 5.00 | 241.80 | 6 | 241.80 | 6 |
Jacek Wierzchowiecki | Bastion | 43.00 | 1 | 368.80 | 411.80 | 14 | 0.00 | 411.80 | 13 | 411.80 | 13 | |
Jacek Daniluk | Len | 49.20 | 2 | DQ | DNF | DNS | DNF | AC | ||||
Stanisław Jasiński | Hangar | 55.80 | 10 | DQ | DNF | DNS | DNF | AC | ||||
Mirosław Szłapka Jacek Wierzchowiecki Jacek Daniluk Stanisław Jasiński |
See above | Team | 144.60 | 1 | DNF | AC | DNF | AC | DNF |
Close
Show jumping
More information Athlete, Horse ...
Athlete | Horse | Event | Qualification | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Penalties | Rank | Penalties | Rank | Penalties | Rank | |||
Marian Kozicki | Bremen | Individual | 12.00 | 7 | 12.50 | 10 | 24.50 | 8 |
Jan Kowalczyk | Artemor | 4.00 | 1 | 4.00 | 1 | 8.00 | ||
Wiesław Hartman | Norton | 4.00 | 1 | 12.00 | 8 | 16.00 | 6 | |
Marian Kozicki Jan Kowalczyk Janusz Bobik Wiesław Hartman |
See above | Team | 32,00 | 2 | 24,00 | 3 | 56,00 |
Close
Main article: Fencing at the 1980 Summer Olympics
18 fencers, 13 men and 5 women, represented Poland in 1980.
Men
Individual
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Group round I | Group round II | Elimination round I | Elimination round II | Repechage round I | Repechage round II | Repechage Final | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Lech Koziejowski | Men's foil | Haertter (GDR) Harper (GBR) Betancourt Scull (CUB) |
14 Q | Romankov (URS) Pietruszka (FRA) Harper (GBR) Ganeff (BEL) Demeny (HUN) |
5 Q | Behrens (GDR) | Romankov (URS) | Did not advance | Kotzmann (GER) | Pietruszka (FRA) | Smirnov (URS) Jolyot (FRA) Romankov (URS) Ruziev (URS) Kuki (ROU) |
5 |
Adam Robak | Men's foil | Smirnov (URS) Szelei (HUN) Hamou (ALG) Haddad (LIB) |
5 Q | Ruziev (URS) Jolyot (FRA) Haertter (GDR) Cervi (ITA) Roca Carbonell (ESP) |
2 Q | Ruziev (URS) | Did not advance | Haertter (GDR) | Szelei (HUN) | Did not advance | 9 | |
Bogusław Zych | Men's foil | Kuki (ROM) Behrens (GDR) Favier Sando (CUB) Al-Ahmed (KUW) |
12 Q | Smirnov (URS) Szelei (HUN) Kotzmann (GER) Gonzalez Xiques (CUB) Flament (FRA) |
16 Q | Smirnov (URS) | Did not advance | Pietruszka (FRA) | Did not advance | 13 |
Close
Team
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Elimination round | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Rank | ||
Piotr Jabłkowski Andrzej Lis Leszek Swornowski Ludomir Chronowski Mariusz Strzałka |
Team épée | Cuba (CUB) W 12-4 Soviet Union (URS) L 5-7 |
2 Q | Sweden (SWE) W 8-6 |
Romania (ROM) W 8-4 |
France (FRA) L 4-8 |
|
Adam Robak Lech Koziejowski Bogusław Zych Marian Sypniewski |
Team foil | Kuwait (KUW) W 15-1 East Germany (GDR) W 9-5 |
1 Q | Hungary (HUN) W 9-7 |
Soviet Union (URS) L 7-9 |
East Germany (GDR) W 9-5 |
|
Tadeusz Piguła Leszek Jabłonowski Jacek Bierkowski Andrzej Kostrzewa Marian Sypniewski |
Team sabre | East Germany (GDR) W 9-7 Bulgaria (BUL) W 9-7 |
1 Q | Romania (ROM) W 9-7 |
Italy (ITA) L 5-10 |
Hungary (HUN) L 6-9 |
4 |
Close
Women
Individual
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Group round I | Group round II | Elimination round I | Elimination round II | Repasage round I | Repasage round II | Repasage Final | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Barbara Wysoczanska | Women's foil | Belova (URS) 2:5 Ardeleanu (ROU) 5:4 Alfonso (CUB) 5:3 Borghs (BEL) 4:5 |
18 Q | Belova (URS) 5:0 Gaudin (FRA) 5:2 Janke (GDR) 5:0 Rodríguez (VEN) 5:3 Ferguson (AUS) 5:1 |
1 Q | Sidorova (URS) |
Trinquet (FRA) | Did not advance | Trinquet (FRA) 5:1 Gaudin (HUN) 2:5 Stahl (ROU) 2:5 Gaudin (FRA) 5:3 Vaccaroni (ITA) 5:0 |
|||
Delfina Skąpska | Women's foil | Gaudin (FRA) 2:5 Gilyazova (URS) 5:3 Font (CUB) 5:4 Borghs (BEL) 5:3 |
7 Q | Gilyazova (URS) 2:5 Niklaus (GDR) 5:1 Brouquier (FRA) 5:2 Font (CUB) 5:2 Moldovan (ROU) 5:3 |
4 Q | Lokšová (TCH) | Did not advance | Brouquier (FRA) | Schwarczenberger (HUN) | Trinquet (FRA) | Did not advance | 7 |
Jolanta Królikowska | Women's foil | Vaccaroni (ITA) 4:5 Lokšová (TCH) 4:5 Hertramf (GDR) 1:5 Schwarczenberger (HUN) 1:5 Smith (AUS) 5:2 |
30 | Did not advance | 30 |
Close
Team
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Elimination round | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Rank | ||
Delfina Skąpska Agnieszka Dubrawska Jolanta Królikowska Barbara Wysoczańska Kamilla Składanowska |
Team foil | Hungary (HUN) L 6-10 Great Britain (GBR) W 12-4 |
1 Q | Cuba (CUB) W 9-7 |
Soviet Union (URS) L 3-9 |
Hungary (HUN) L 7-9 |
4 |
Close
Main article: Gymnastics at the 1980 Summer Olympics
Artistic
- Men
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | Apparatus | Total | Rank | ||||||||||||
F | PH | R | V | PB | HB | F | PH | R | V | PB | HB | ||||||
Krzysztof Potaczek | All-around | 17.70 | 18.55 | 16.80 | 18.70 | 18.45 | 17.85 | 108.05 | 63 | Did not advance | |||||||
Andrzej Szajna | All-around | 19.05 | 18.90 | 18.90 | 19.20 | 18.10 | 18.70 | 112.85 | 30 Q | 9.250 | 9.600 | 9.750 | 9.850 | 9.550 | 9.800 | 114.225 | 17 |
Waldemar Woźniak | All-around | 18.10 | 18.20 | 18.30 | 19.25 | 18.55 | 18.45 | 110.85 | 47 Q | 9.100 | 8.950 | 9.750 | 9.850 | 8.900 | 9.600 | 111.575 | 29 |
Close
- Women
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | Apparatus | Total | Rank | ||||||||
F | V | UB | BB | F | V | UB | BB | ||||||
Agata Jaroszek-Karczmarek | All-around | 18.40 | 18.90 | 18.60 | 17.75 | 73.65 | 42 | Did not advance | |||||
Anita Jokiel | All-around | 18.95 | 18.80 | 18.75 | 18.45 | 74.95 | 38 Q | 9.30 | 8.85 | 9.45 | 9.75 | 74.825 | 18 |
Małgorzata Majza | All-around | 19.15 | 18.70 | 18.90 | 18.45 | 75.20 | 37 Q | 9.65 | 8.85 | 9.00 | 9.40 | 74.500 | 20 |
Łucja Matraszek-Chydzińska | All-around | 19.00 | 19.05 | 19.15 | 18.95 | 76.15 | 32 Q | DNF | 8.40 | 46.475 | 36 | ||
Katarzyna Snopko | All-around | 18.75 | 18.70 | 18.35 | 17.65 | 73.45 | 44 | Did not advance | |||||
Wiesława Żelaskowska | All-around | 18.95 | 18.50 | 18.10 | 18.75 | 74.30 | 41 | Did not advance | |||||
Agata Jaroszek-Karczmarek Anita Jokiel Małgorzata Majza Łucja Matraszek-Chydzińska Katarzyna Snopko Wiesława Żelaskowska |
Team all-around | 94.80 | 94.35 | 93.95 | 93.05 | 376.15 | 7 | — |
Close
Main article: Handball at the 1980 Summer Olympics
Preliminary round
12 teams played each other in two groups to decide for which place each of them will compete in the Final Round.
Group A
More information Rank, Team ...
Rank | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | Pts | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | East Germany (GDR) | 5 | 4 | 1 | 0 | 108 | 92 | 9 | X | 14:14 | 21:17 | 22:21 | 24:20 | 27:20 | |
2. | Hungary (HUN) | 5 | 3 | 2 | 0 | 96 | 88 | 8 | 14:14 | X | 20:17 | 20:20 | 16:15 | 26:22 | |
3. | Spain (ESP) | 5 | 2 | 1 | 2 | 102 | 106 | 5 | 17:21 | 17:20 | X | 24:22 | 20:19 | 24:24 | |
4. | Poland (POL) | 5 | 2 | 1 | 2 | 123 | 97 | 5 | 21:22 | 20:20 | 22:24 | X | 26:12 | 34:19 | |
5. | Denmark (DEN) | 5 | 1 | 0 | 4 | 96 | 104 | 2 | 20:24 | 15:16 | 19:20 | 12:26 | X | 30:18 | |
6. | Cuba (CUB) | 5 | 0 | 1 | 4 | 103 | 141 | 1 | 20:27 | 22:26 | 24:24 | 19:34 | 18:30 | X |
Close
Final Round
7th place match
Team roster
Poland – 7th place
Main article: Field hockey at the 1980 Summer Olympics
- Men's team competition
Preliminary round
More information Team, Pld ...
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Spain | 5 | 4 | 1 | 0 | 33 | 3 | 9 |
India | 5 | 3 | 2 | 0 | 39 | 6 | 8 |
Soviet Union | 5 | 3 | 0 | 2 | 30 | 11 | 6 |
Poland | 5 | 2 | 1 | 2 | 19 | 15 | 5 |
Cuba | 5 | 1 | 0 | 4 | 7 | 42 | 2 |
Tanzania | 5 | 0 | 0 | 5 | 3 | 54 | 0 |
Close
Classification
Third place match
Team roster
Poland – 4th place
Head coach
|
- Women's team competition
Preliminary Pool
More information Rk, Team ...
Rk | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zimbabwe | 5 | 3 | 2 | 0 | 13 | 4 | 8 | |
Czechoslovakia | 5 | 3 | 1 | 1 | 10 | 5 | 7 | |
Soviet Union | 5 | 3 | 0 | 2 | 11 | 5 | 6 | |
4 | India | 5 | 2 | 1 | 2 | 9 | 6 | 5 |
5 | Austria | 5 | 2 | 0 | 3 | 6 | 11 | 4 |
6 | Poland | 5 | 0 | 0 | 5 | 0 | 18 | 0 |
Close
Team roster
Poland – 6th place
Main article: Judo at the 1980 Summer Olympics
- Men
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round 4 | Repechage 1 | Repechage 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Marian Donat | −60kg | João Fernandes Vitor De Mendonça (POR) L 0000-0100 |
Did not advance | ||||||
Janusz Pawłowski | −65kg | Imre Gelencser (URS) W 0100-0000 |
Gerardo Padilla (MEX) W 0010-0000 |
Djibril Sambou (SEN) W 1000-0000 |
Tsendiin Damdin (MGL) L 0000-0010 |
BYE | Yves Delvingt (FRA) W 1000-0000 |
||
Edward Alkśnin | −71kg | Anelson Guerra (URS) W 1000-0000 |
Halldór Gudbjornsson (ISL) W 1000-0000 |
Neil Adams (GBR) L 0000-1000 |
BYE | Michael Picken (AUS) W 0010-0000 |
Karl-Heinz Lehmann (GDR) L 0000-0001 |
5 | |
Jarosław Brawata | −78kg | Berkane Lakhdar Adda (ALG) L 0001-1000 |
Did not advance | ||||||
Krzysztof Kurczyna | −86kg | Marcus Carew (AUS) W 0010-0000 |
Aleksandrs Jackevičs (URS) L 0000-0001 |
Did not advance | |||||
Dariusz Nowakowski | −95kg | Tengiz Khubuluri (URS) L 0000-0100 |
BYE | Daniel Radu (ROU) L 0000-1000 |
Did not advance | 9 | |||
Wojciech Reszko | +95kg | BYE | Angelo Parisi (FRA) L 0000–0010 |
BYE | Vladimír Kocman (TCH) L 0000-0001 |
Did not advance | 7 | ||
Open | András Ozsvár (HUN) L 0000–0001 |
Did not advance |
Close
Main article: Modern pentathlon at the 1980 Summer Olympics
Three male pentathletes represented Poland in 1980.
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Shooting (10 m air pistol) |
Fencing (épée one touch) |
Swimming (200 m freestyle) |
Riding (show jumping) |
Running (3000 m) |
Total points | Final rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Points | Points | Points | Points | ||||
Marek Bajan | Men's | 1100 | 844 | 890 | 1244 | 1069 | 5147 | 18 |
Jan Olesiński | 1038 | 818 | 978 | 1160 | 1225 | 5219 | 11 | |
Janusz Pyciak-Peciak | 1070 | 844 | 978 | 1172 | 1204 | 5268 | 6 | |
Marek Bajan Jan Olesiński Janusz Pyciak-Peciak |
Team | 3208 | 2506 | 2846 | 3576 | 3498 | 15634 | 4 |
Close
Main article: Rowing at the 1980 Summer Olympics
- Men
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Heats | Repechage | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Wiesław Kujda Piotr Tobolski Wiesław Piasćik |
Double sculls | 7:01.79 | 2 R | 6:47.38 | 2 Q | — | 6:39.66 | 6 | |
Andrzej Skowroński Zbigniew Andruszkiewicz Ryszard Burak Stanisław Wierzbicki |
Quadruple sculls | 6:27.24 | 6 R | 6:16.69 | 5 FB | — | 5:58.63 | 7 | |
Mirosław Jarzembowski Mariusz Trzciński Henryk Trzciński Marek Niedziałkowski |
Coxless four | 6:55.28 | 5 R | 6:30.26 | 4 FB | — | 6:22.31 | 8 | |
Grzegorz Stellak Adam Tomasiak Grzegorz Nowak Ryszard Stadniuk Ryszard Kubiak |
Coxed four | 6:47.61 | 2 R | 6:32.28 | 1 Q | — | 6:22.52 | ||
Paweł Borkowski Wiesław Kujda Grzegorz Stellak Adam Tomasiak Grzegorz Nowak Mirosław Kowalewski Ryszard Stadniuk Władysław Beszterda Ryszard Kubiak |
Eight | 6:00.43 | 3 R | 5:47.35 | 3 FB | — | DNS |
Close
- Women
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Heats | Repechage | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Beata Dziadura | Single sculls | 4:02.11 | 2 Q | 3:49.06 | 3 Q | 3:51.45 | 6 |
Hanna Jarkiewicz Janina Klucznik |
Double sculls | 3:34.11 | 1 Q | BYE | 3:27.25 | 5 | |
Małgorzata Dłużewska Czesława Kościańska |
Coxless pair | 3:56.08 | 1 Q | BYE | 3:30.95 | ||
Bogusława Kozłowska-Tomasiak Mariola Abrahamczyk Maria Kobylińska Aleksandra Kaczyńska Maria Dzieża |
Quadruple sculls | 3:27.95 | 3 R | 3:22.75 | 4 Q | 3:20.95 | 5 |
Urszula Niebrzydowska Ewa Lewandowska Wanda Piątkowska Beata Kamuda Jolanta Modlińska Teresa Soroka Krystyna Ambros Wiesława Kiełsznia Grażyna Różańska |
Eight | 3:25.15 | 3 R | 3:24.04 | 4 | 3:24.04 | 6 |
Close
Main article: Sailing at the 1980 Summer Olympics
- Open
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Race | Net points | Final rank | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | ||||
Ryszard Skarbinski | Finn | 7 | 8 | 6 | 6 | 9 | 3 | 71.1 | 7 | |
Leon Wróbel Tomasz Stocki |
470 | 1 | 9 | 7 | 4 | 1 | 11 | 53.0 | 5 | |
Andrzej Iwinski Ludwik Raczynski |
Flying Dutchman | 11 | 7 | 10 | 9 | 11 | 12 | 96.0 | 11 | |
Bogdan Kramer Jarogniew Krüger |
Tornado | 9 | 9 | 9 | 9 | 8 | 9 | 89.0 | 9 | |
Tomasz Holc Zbigniew Malicki |
Star | 11 | 10 | 10 | 9 | DNF | 3 | 89.7 | 12 | |
Jan Bartosik Jerzy Wujecki Zdzislaw Kotla |
Soling | 8 | 6 | 4 | 8 | 9 | 8 | 76.7 | 9 |
Close
Main article: Shooting at the 1980 Summer Olympics
- Open
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Final | |
---|---|---|---|
Score | Rank | ||
Wiesław Gawlikowski | Skeet | 192 | 19 |
Jerzy Greszkiewicz | Running target | 576 | 10 |
Eugeniusz Janczak | 555 | 17 | |
Piotr Kosmatko | 50 metre rifle prone | 596 | 10 |
Andrzej Macur | 25 m rapid fire pistol | 591 | 14 |
Ermin Matelski | 50 m pistol | 557 | 13 |
Hubert Pawłowski | Skeet | 188 | 28 |
Eugeniusz Pędzisz | 50 metre rifle three positions | 1156 | 8 |
Sławomir Romanowski | 50 m pistol | 558 | 10 |
Romuald Siemionow | 50 metre rifle three positions | 1153 | 11 |
Krzysztof Stefaniak | 50 metre rifle prone | 598 | 4 |
Józef Zapędzki | 25 m rapid fire pistol | 591 | 14 |
Close
Main article: Swimming at the 1980 Summer Olympics
- Men
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Leszek Górski | 400 metre medley | 4:26.02 | 2 Q | — | 4:28.89 | 7 | |
Zbigniew Januszkiewicz | 200 metre backstroke | 2:08.11 | 7 | — | Did not advance | ||
Dariusz Wolny | 400 metre medley | 4:31.28 | 4 | Did not advance | |||
Bogusław Zychowicz | 100 metre butterfly | 57.21 | 4 Q | 57.43 | 8 | Did not advance | |
200 metre butterfly | 2:04.33 | 3 | — | Did not advance |
Close
- Women
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Magdalena Białas | 200 metre backstroke | 2:26.85 | 8 | — | Did not advance | ||
400 metre medley | 4:51.59 | 3 Q | — | 4:53.30 | 8 | ||
Dorota Brzozowska | 100 metre butterfly | 1:04.04 | 4 | — | Did not advance | ||
200 metre butterfly | 2:14.74 | 2 Q | — | 2:14.12 | 5 | ||
Agnieszka Czopek | 200 metre backstroke | 2:23.06 | — | Did not advance | |||
400 metre medley | 4:49.04 | 2 Q | — | 4:48.17 | |||
Malgorzata Rózycka | 200 metre butterfly | 2:19.70 | 6 | — | Did not advance |
Close
Main article: Volleyball at the 1980 Summer Olympics
Preliminary round
- Pool B
More information Pos, Pld ...
Pos | Team | Pld | W | L | Pts | SW | SL | SR | SPW | SPL | SPR | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Poland | 4 | 3 | 1 | 7 | 11 | 5 | 2.200 | 221 | 172 | 1.285 | Semifinals |
2 | Romania | 4 | 3 | 1 | 7 | 10 | 5 | 2.000 | 215 | 138 | 1.558 | |
3 | Brazil | 4 | 2 | 2 | 6 | 9 | 8 | 1.125 | 215 | 196 | 1.097 | 5th–8th semifinals |
4 | Yugoslavia | 4 | 2 | 2 | 6 | 8 | 8 | 1.000 | 189 | 177 | 1.068 | |
5 | Libya | 4 | 0 | 4 | 4 | 0 | 12 | 0.000 | 23 | 180 | 0.128 | 9th place match |
Close
More information Date, Venue ...
Date | Venue | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20 Jul | MAC | Poland | 3–1 | Yugoslavia | 15–11 | 11–15 | 15–3 | 15–7 | 56–36 | |
22 Jul | MAC | Poland | 3–1 | Romania | 9–15 | 15–12 | 15–13 | 15–13 | 54–53 | |
24 Jul | DMA | Poland | 3–0 | Libya | 15–1 | 15–3 | 15–1 | 45–5 | ||
28 Jul | DMA | Brazil | 3–2 | Poland | 13–15 | 18–20 | 17–15 | 15–11 | 15–5 | 78–66 |
Close
1st–4th places
Semifinals | Gold medal match | |||||
30 July | ||||||
Soviet Union | 3 | |||||
1 August | ||||||
Romania | 0 | |||||
Soviet Union | 3 | |||||
30 July | ||||||
Bulgaria | 1 | |||||
Bulgaria | 3 | |||||
Poland | 0 | |||||
Bronze medal match | ||||||
1 August | ||||||
Romania | 3 | |||||
Poland | 1 |
Semifinals
More information Date, Venue ...
Date | Venue | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30 Jul | MAC | Bulgaria | 3–0 | Poland | 15–13 | 15–13 | 15–7 | 45–33 | ||
30 Jul | MAC | Soviet Union | 3–0 | Romania | 15–6 | 15–10 | 15–5 | 45–21 |
Close
Bronze medal match
Team roster
Poland – 4th place
Main article: Weightlifting at the 1980 Summer Olympics
- Men
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Stefan Leletko | 52 kg | 105 | 6 | 135 | 2 | 240 | 5 |
Tadeusz Dembończyk | 56 kg | 120 | 2 | 145 | 5 | 265 | |
Marek Seweryn | 60 kg | 127.5 | 3 | 155 | 3 | 282.5 | |
Antoni Pawlak | 120 | 7 | 155 | 4 | 275 | 4 | |
Zbigniew Kaczmarek | 67.5 kg | 140 | 8 | 177.5 | 5 | 317.5 | 6 |
Jan Lisowski | 82.5 kg | 150 | 7 | 205 | 2 | 355 | 4 |
Paweł Rabczewski | 155 | 5 | 195 | 6 | 350 | 6 | |
Witold Walo | 90 kg | 160 | 5 | 200 | 3 | 360 | 5 |
Tadeusz Rutkowski | +110 kg | 180 | 4 | 227.5 | 2 | 407.5 | |
Robert Skolimowski | 175 | 7 | 210 | 7 | 385 | 7 |
Close
Main article: Wrestling at the 1980 Summer Olympics
- Men's freestyle
More information Athlete, Event ...
Close
- Men's Greco-Roman
More information Athlete, Event ...
Close
- "Poland at the 1980 Summer Games". sports-reference.com. Archived from the original on 2020-04-17. Retrieved 2011-04-24.