Russia at the 2002 Winter Olympics


Russia competed at the 2002 Winter Olympics in Salt Lake City.

Russia at the
2002 Winter Olympics
IOC codeRUS
NOCRussian Olympic Committee
Websitewww.roc.ru (in Russian)
in Salt Lake City
Competitors151 in 15 sports
Flag bearer Alexey Prokurorov
Medals
Ranked 5th
Gold
5
Silver
4
Bronze
4
Total
13
Winter Olympics appearances (overview)
Other related appearances
 Russian Empire (1900–1912)
 Soviet Union (1952–1988)
 Unified Team (1992)
 Olympic Athletes from Russia (2018)

Medalists


Medal Name Sport Event
 GoldOlga PylevaBiathlonWomen's 10 km pursuit
 GoldMikhail IvanovCross-country skiingMen's 50 km classical
 GoldYuliya ChepalovaCross-country skiingWomen's 1.5 km sprint
 GoldAlexei YagudinFigure skatingMen's
 GoldElena Berezhnaya, Anton SikharulidzeFigure skatingPairs
 SilverYuliya ChepalovaCross-country skiingWomen's 10 km classical
 SilverEvgeni PlushenkoFigure skatingMen's
 SilverIrina SlutskayaFigure skatingLadies'
 SilverIrina Lobacheva, Ilia AverbukhFigure skatingIce dance
 BronzeViktor MaigourovBiathlonMen's 20 km individual
 BronzeAlbina Akhatova, Svetlana Ishmouratova
Galina Koukleva, Olga Pyleva
BiathlonWomen's 4 x 7.5 km Relay
 BronzeYuliya ChepalovaCross-country skiingWomen's 15 km freestyle mass start
 BronzeMaxim Afinogenov, Ilya Bryzgalov
Pavel Bure, Valeri Bure
Pavel Datsyuk, Sergei Fedorov
Sergei Gonchar, Darius Kasparaitis
Nikolai Khabibulin, Ilya Kovalchuk
Alexei Kovalev, Igor Kravchuk
Oleg Kvasha, Igor Larionov
Vladimir Malakhov, Daniil Markov
Andrei Nikolishin, Yegor Podomatsky
Sergei Samsonov, Alexei Yashin
Alexei Zhamnov
Ice hockeyMen's team

Alpine skiing


Men
Athlete Event Final
Run 1 Run 2 Run 3 Total Rank
Andrey Filichkin Downhill 1:43.73 41
Giant Slalom 1:15.74 Did Not Finish Did Not Finish
Super-G Did Not Finish
Combined 1:43.04 50.19 54.91 3:28.14 14
Maksim Kedrin Downhill 1:43.04 36
Combined 1:42.81 Did Not Start Did Not Finish
Sergey Komarov Downhill 1:45.25 44
Giant Slalom 1:17.78 1:15.78 2:33.56 40
Super-G Did Not Finish
Combined 1:43.47 51.66 56.90 3:32.03 22
Pavel Shestakov Downhill 1:44.35 43
Giant Slalom 1:15.80 1:14.17 2:29.97 32
Super-G 1:25.16 23
Combined 1:41.45 52.54 56.19 3:30.18 18
Women
Athlete Event Final
Run 1 Run 2 Run 3 Total Rank
Varvara Zelenskaya Downhill 1:42.43 21
Super-G 1:16.62 26

Biathlon


Men
Athlete Event Final
Time Misses Rank
Viktor Maigourov 20 km Individual 51:40.6 1
10 km Sprint 25:50.9 0 7
12.5 km Pursuit 33:55.1 3 7
Pavel Rostovtsev 20 km Individual 52:33.5 1 6
10 km Sprint 25:50.1 1 6
12.5 km Pursuit 33:43.1 2 5
Sergei Rozhkov 20 km Individual 53:43.8 0 12
10 km Sprint 27:39.8 4 51
12.5 km Pursuit 35:37.1 1 27
Sergei Rusinov 10 km Sprint 27:04.3 1 33
12.5 km Pursuit 36:14.5 3 31
Sergei Tchepikov 20 km Individual 52:44.2 1 8
Viktor Maigourov
Sergei Rozhkov
Sergei Tchepikov
Pavel Rostovtsev
4 x 7.5 km Relay 1:24:54.4 9 4
Women
Athlete Event Final
Time Misses Rank
Albina Akhatova 15 km Individual 49:06.1 2 10
Anna Bogaliy 7.5 km Sprint 22:25.8 2 18
10 km Pursuit 33:30.0 3 19
Svetlana Ishmouratova 15 km Individual 48:45.0 2 8
7.5 km Sprint 22:27.3 2 19
10 km Pursuit 32:50.3 3 15
Galina Koukleva 7.5 km Sprint 21:32.1 0 6
10 km Pursuit 31:31.7 3 5
Olga Pyleva 15 km Individual 48:14.0 2 4
7.5 km Sprint 21:44.2 1 8
10 km Pursuit 31:07.7 1
Olga Zaitseva 15 km Individual 52:26.2 4 37
Olga Pyleva
Galina Koukleva
Svetlana Ishmouratova
Albina Akhatova
4 x 7.5 km Relay 1:29:19.7 15

Bobsleigh


Athlete Event Final
Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total Rank
Yevgeni Popov
Pyotr Makarchuk
Two-man 48.12 48.18 48.22 48.19 3:12.71 15
Alexandr Zubkov
Dmitriy Stepushkin
Two-man 48.71 48.16 48.15 48.07 3:13.09 18
Viktoria Tokovaya
Kristina Bader
Two-woman 49.72 49.55 1:39.2 8
Yevgeni Popov
Pyotr Makarchuk
Sergey Golubev
Dmitriy Stepushkin
Four-man 47.14 46.98 47.45 47.58 3:09.15 8
Alexandr Zubkov
Alexei Seliverstov
Filipp Yegorov
Alexey Andryunin
Four-man 47.26 47.09 47.76 48.04 3:10.15 16

Cross-country skiing


Distance
Men
Athlete Event Final
Total Rank
Nikolay Bolshakov 30 km freestyle mass start 1:12:50.6 8
Vitaly Denisov 15 km classical 38:17.9 7
20 km (10 km + 10 km) pursuit 49:58.5 5
Mikhail Ivanov 15 km classical 38:51.3 11
50 km classical 2:06:20.8
Sergey Kriyanin 30 km freestyle mass start 1:12:52.0 9
50 km classical 2:16:59.8 24
Sergei Novikov 15 km classical 38:49.3 10
20 km (10 km + 10 km) pursuit 50:45.9 16
Alexey Prokurorov 20 km (10 km + 10 km) pursuit 51:25.2 28
50 km classical 2:18:30.4 29
Vasily Rochev 15 km classical 39:42.1 25
Dmitri Tishkin 30 km freestyle mass start 1:15:10.2 30
Vladimir Vilisov 30 km freestyle mass start 1:13:54.1 16
20 km (10 km + 10 km) pursuit 51:45.4 36
50 km classical 2:14:37.5 15
Sergei Novikov
Mikhail Ivanov
Vitaly Denisov
Nikolay Bolshakov
4 × 10 km relay 1:34:50.1 6
Women
Athlete Event Final
Total Rank
Yelena Burukhina 15 km freestyle mass start 41:01.1 13
Yuliya Chepalova 15 km freestyle mass start 40:02.7
10 km classical 28:09.9
10 km (5 km + 5 km) pursuit 25:11.3 4
30 km classical 1:35:37.4 9
Olga Danilova 10 km classical Disqualified
10 km (5 km + 5 km) pursuit Disqualified
30 km classical Disqualified
Nina Gavrilyuk 10 km (5 km + 5 km) pursuit 25:13.5 5
Larisa Lazutina 15 km freestyle mass start Disqualified
10 km classical Disqualified
10 km (5 km + 5 km) pursuit Disqualified
30 km classical Disqualified
Olga Zavyalova 15 km freestyle mass start 40:53.3 11
30 km classical 1:37:47.4 19
Lyubov Yegorova 10 km classical 28:50.7 5
Sprint
Athlete Event Qualifying Quarterfinal Semifinal Final
Total Rank Total Rank Total Rank Total Rank
Yelena Burukhina Women's 1.5 km sprint 3:17.26 12 Q 3:19.3 4 Did not advance 16
Yuliya Chepalova Women's 1.5 km sprint 3:13.03 2 Q 3:14.9 2 Q 3:18.2 1 Q 3:10.6
Vitaly Denisov Men's 1.5 km sprint 2:59.21 31 Did not advance 30
Nina Gavrilyuk Women's 1.5 km sprint 3:20.02 20 Did not advance 20
Sergei Novikov Men's 1.5 km sprint 2:54.35 17 Did not advance 16
Vasily Rochev Men's 1.5 km sprint 2:57.76 29 Did not advance 28
Dmitri Tishkin Men's 1.5 km sprint 2:59.40 32 Did not advance 31
Lyubov Yegorova Women's 1.5 km sprint 3:18.46 15 Q 3:16.0 3 Did not advance 11

Curling


Women's

Team: Olga Zharkova (skip), Nkeirouka Ezekh, Yana Nekrasova, Anastassia Skoultan.

Round Robin
Rank Team Skip Won Lost
1  Canada Kelley Law 81
2  Switzerland Luzia Ebnöther 72
3  United States Kari Erickson 63
4  Germany Natalie Neßler 54
5  Sweden Elisabet Gustafson 54
6  Great Britain Rhona Martin 54
7  Norway Dordi Nordby 45
8  Japan Akiko Katoh 27
8  Denmark Lene Bidstrup 27
10  Russia Olga Zharkova 18
Draw 1
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Zharkova) 0 1 1 0 0 1 0 0 2 0 5
 Germany (Neßler) 1 0 0 1 1 0 0 1 0 4 8

;Draw 2

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Switzerland (Ebnöther) 0 0 0 0 2 0 0 2 0 1 1 7
 Russia (Zharkova) 1 0 2 0 0 0 1 0 3 0 0 6

;Draw 3

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Law) 0 0 0 1 1 0 3 0 2 0 7
 Russia (Zharkova) 0 0 1 0 0 1 0 2 0 2 6

;Draw 5

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Zharkova) 0 0 0 1 0 1 0 1 0 2 5
 Great Britain (Martin) 1 1 1 0 1 0 2 0 2 0 8

;Draw 6

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Zharkova) 1 0 1 2 0 2 0 0 1 0 7
 Denmark (Bidstrup) 0 0 0 0 1 0 2 1 0 1 5

;Draw 7

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Nordby) 0 0 1 1 0 3 0 0 0 0 5
 Russia (Zharkova) 0 0 0 0 1 0 1 1 0 1 4

;Draw 8

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Zharkova) 0 0 0 1 0 1 0 1 0 1 4
 United States (Erickson) 2 1 0 0 4 0 1 0 3 0 11

;Draw 10

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Zharkova) 1 0 1 0 1 0 1 1 0 1 6
 Japan (Katoh) 0 2 0 2 0 2 0 0 1 0 7

;Draw 12

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Gustafson) 2 0 0 4 0 1 0 0 2 0 9
 Russia (Zharkova) 0 0 1 0 1 0 2 1 0 1 6

;

Figure skating


Athlete Event CD1 CD2 SP/OD FS/FD Points Rank
Alexander Abt Men's 5 5 7.5 5
Evgeni Plushenko Men's 4 2 4.0
Alexei Yagudin Men's 1 1 1.5
Maria Butyrskaya Ladies' 5 6 8.5 6
Irina Slutskaya Ladies' 2 2 3.0
Viktoria Volchkova Ladies' 12 10 16.0 9
Elena Berezhnaya
Anton Sikharulidze
Pairs 1 n/a n/a
Maria Petrova
Alexei Tikhonov
Pairs 6 6 9.0 6
Tatiana Totmianina
Maxim Marinin
Pairs 4 4 6.0 4
Irina Lobacheva
Ilia Averbukh
Ice dance 2 2 2 2 4.0
Tatiana Navka
Roman Kostomarov
Ice dance 9 9 9 10 19.0 10

Freestyle skiing


Men
Athlete Event Qualifying Final
Points Rank Points Rank
Dmitri Arkhipov Aerials 212.70 15 Did not advance
Vitali Glushchenko Moguls 24.20 17 Did not advance
Vladimir Lebedev Aerials 213.84 14 Did not advance
Aleksandr Mikhaylov Aerials 146.63 23 Did not advance
Vladimir Tyumentsev Moguls 18.42 27 Did not advance
Women
Athlete Event Qualifying Final
Points Rank Points Rank
Marina Cherkasova Moguls 22.44 12 Q 23.52 9
Lyudmila Dymchenko Moguls 20.79 23 Did not advance
Olga Korolyova Aerials 161.52 11 Q 188.37 4
Olga Lazarenko Moguls 21.08 22 Did not advance
Nataliya Orekhova Aerials 169.53 6 Q 170.54 7
Yelena Vorona Moguls 22.35 16 Q 23.17 11
Anna Zukal Aerials 169.19 7 Q 174.24 6

Ice hockey


Men

The following is the Russian roster for the men's ice hockey tournament at the 2002 Winter Olympics.[1]

Head coach: Viacheslav Fetisov    Assistant coaches: Vladislav Tretiak, Vladimir Yurzinov

No. Pos. Name Height Weight Birthdate Birthplace 2001–02 team
2DBoris Mironov1.91 m (6 ft 3 in)102 kg (225 lb)21 March 1972Moscow, Soviet Union Chicago Blackhawks (NHL)
5DDaniil Markov1.84 m (6 ft 0 in)86 kg (190 lb)30 July 1976Moscow, Soviet Union Phoenix Coyotes (NHL)
7DOleg Tverdovsky1.85 m (6 ft 1 in)84 kg (185 lb)18 May 1976Donetsk, Ukrainian SSR, Soviet Union Mighty Ducks of Anaheim (NHL)
8FIgor LarionovC1.76 m (5 ft 9 in)77 kg (170 lb)3 December 1960Voskresensk, Soviet Union Detroit Red Wings (NHL)
10FPavel BureA1.78 m (5 ft 10 in)86 kg (190 lb)31 March 1971Moscow, Soviet Union Florida Panthers (NHL)
11DDarius KasparaitisA1.82 m (6 ft 0 in)97 kg (214 lb)16 October 1972Elektrėnai, Lithuanian SSR, Soviet Union Pittsburgh Penguins (NHL)
12FOleg Kvasha1.95 m (6 ft 5 in)98 kg (216 lb)26 July 1978Moscow, Soviet Union New York Islanders (NHL)
13FAlexei Zhamnov1.85 m (6 ft 1 in)88 kg (194 lb)1 October 1970Moscow, Soviet Union Chicago Blackhawks (NHL)
14FSergei Samsonov1.76 m (5 ft 9 in)83 kg (183 lb)27 October 1978Moscow, Soviet Union Boston Bruins (NHL)
20FValeri Bure1.78 m (5 ft 10 in)84 kg (185 lb)13 June 1974Moscow, Soviet Union Florida Panthers (NHL)
23DVladimir Malakhov1.94 m (6 ft 4 in)105 kg (231 lb)30 August 1968Sverdlovsk, Soviet Union New York Rangers (NHL)
26FPavel Datsyuk1.80 m (5 ft 11 in)82 kg (181 lb)20 July 1978Sverdlovsk, Soviet Union Detroit Red Wings (NHL)
27FAlexei Kovalev1.87 m (6 ft 2 in)100 kg (220 lb)24 February 1973Tolyatti, Soviet Union Pittsburgh Penguins (NHL)
29DIgor Kravchuk1.86 m (6 ft 1 in)99 kg (218 lb)13 September 1966Ufa, Soviet Union Calgary Flames (NHL)
30GIlya Bryzgalov1.91 m (6 ft 3 in)91 kg (201 lb)22 June 1980Tolyatti, Soviet Union Cincinnati Mighty Ducks (AHL)
31GYegor Podomatsky1.76 m (5 ft 9 in)76 kg (168 lb)22 November 1976Rybinsk, Soviet Union Lokomotiv Yaroslavl (RSL)
33FAndrei Nikolishin1.82 m (6 ft 0 in)82 kg (181 lb)25 March 1973Vorkuta, Soviet Union Washington Capitals (NHL)
35GNikolai Khabibulin1.85 m (6 ft 1 in)80 kg (176 lb)13 January 1973Sverdlovsk, Soviet Union Tampa Bay Lightning (NHL)
55DSergei Gonchar1.86 m (6 ft 1 in)94 kg (207 lb)13 April 1974Chelyabinsk, Soviet Union Washington Capitals (NHL)
61FMaxim Afinogenov1.80 m (5 ft 11 in)80 kg (176 lb)4 September 1979Moscow, Soviet Union Buffalo Sabres (NHL)
71FIlya Kovalchuk1.85 m (6 ft 1 in)86 kg (190 lb)15 April 1983Kalinin, Soviet Union Atlanta Thrashers (NHL)
79FAlexei Yashin1.92 m (6 ft 4 in)99 kg (218 lb)5 November 1973Sverdlovsk, Soviet Union New York Islanders (NHL)
91FSergei Fedorov1.86 m (6 ft 1 in)91 kg (201 lb)13 December 1969Pskov, Soviet Union Detroit Red Wings (NHL)
Preliminary round
Team GP W L T GF GA PTS
 United States 32011635
 Finland 32101184
 Russia 3111993
 Belarus 30306220
15 February 2002
11:05
 Russia6 – 4
(3-1, 1-2, 2-1)
 BelarusE Center
Attendance: 8484
16 February 2002
21:31
 United States2 – 2
(0-0, 1-1, 1-1)
 RussiaE Center
Attendance: 8599
18 February 2002
13:30
 Russia1 – 3
(1-0, 0-2, 0-1)
 FinlandPeaks Ice Arena
Attendance: 6360
Play-off
Quarterfinal
20 February 2002
13:30
 Czech Republic0 – 1
(0-0, 0-1, 0-0)
 RussiaPeaks Ice Arena
Attendance: 5219
Semifinal
22 February 2002
16:20
 Russia2 – 3
(0-1, 0-2, 2-0)
 United StatesE Center
Attendance: 8599
Bronze game
23 February 2002
12:15
 Belarus2 – 7
(1-2, 1-2, 0-3)
 RussiaE Center
Attendance: 8599
 Bronze
Women

The following is the Russia women's national ice hockey team roster for the women's ice hockey tournament at the 2002 Winter Olympics.[2]

Head coach: Viacheslav Dolgushin    Assistant coach: Andrey Anisimov, Igor Prusov

No. Pos. Name Height Weight Birthdate Birthplace 2001–02 team
2DMaria BarykinaA1.70 m (5 ft 7 in)60 kg (130 lb)9 December 1973Moscow, Soviet Union SKIF Moscow
3DKristina Petrovskaya1.68 m (5 ft 6 in)67 kg (148 lb)3 June 1980Moscow, Soviet Union Minnesota–Duluth Bulldogs
4DAlena Khomich1.66 m (5 ft 5 in)58 kg (128 lb)26 February 1981Pervouralsk, Soviet Union Spartak Yekaterinburg
7DElena Bobrova1.70 m (5 ft 7 in)63 kg (139 lb)23 August 1974Krasnoyarsk, Soviet Union SKIF Moscow
10FLarisa Mishina1.68 m (5 ft 6 in)71 kg (157 lb)10 September 1975Moscow, Soviet Union SKIF Moscow
11FTatiana Sotnikova1.66 m (5 ft 5 in)61 kg (134 lb)20 January 1981Moscow, Soviet Union SKIF Moscow
12FYulia Gladysheva1.66 m (5 ft 5 in)56 kg (123 lb)4 December 1981Moscow, Soviet Union SKIF Moscow
15DOlga Permyakova1.68 m (5 ft 6 in)64 kg (141 lb)12 April 1982Chelyabinsk, Soviet Union Spartak Chelyabinsk
17FEkaterina Smolentseva1.70 m (5 ft 7 in)66 kg (146 lb)15 September 1981Pervouralsk, Soviet Union Spartak Yekaterinburg
18FTatyana Tsaryova1.64 m (5 ft 5 in)56 kg (123 lb)30 December 1977 SKIF Moscow
20GIrina Gashennikova1.59 m (5 ft 3 in)61 kg (134 lb)11 May 1975Pushkino, Soviet Union SKIF Moscow
21FSvetlana Trefilova1.64 m (5 ft 5 in)66 kg (146 lb)20 May 1973Sverdlovsk, Soviet Union SKIF Moscow
22FSvetlana Terentieva1.65 m (5 ft 5 in)61 kg (134 lb)25 September 1983Pervouralsk, Soviet Union Spartak Yekaterinburg
23FTatiana Burina1.64 m (5 ft 5 in)62 kg (137 lb)20 March 1980Novosibirsk, Soviet Union SKIF Moscow
25FEkaterina PashkevichA1.80 m (5 ft 11 in)73 kg (161 lb)19 September 1972Moscow, Soviet Union Boston College Eagles
26DOlga Savenkova1.79 m (5 ft 10 in)61 kg (134 lb)2 July 1982Krasnoyarsk, Soviet Union Lokomotiv Krasnoyarsk
27FElena Byalkovskaya1.79 m (5 ft 10 in)76 kg (168 lb)22 March 1977Moscow, Soviet Union SKIF Moscow
28FOxana Tretiyakova1.64 m (5 ft 5 in)76 kg (168 lb)10 March 1979Krasnoyarsk, Soviet Union SKIF Moscow
29DZhanna ShchelchkovaC1.64 m (5 ft 5 in)75 kg (165 lb)10 February 1969Moscow, Soviet Union SKIF Moscow
30GIrina Votintseva1.64 m (5 ft 5 in)64 kg (141 lb)19 September 1970 Spartak Yekaterinburg
Preliminary round
Team GP W L T GF GA PTS
 Canada 33002506
 Sweden 321010134
 Russia 31016112
 Kazakhstan 30301280
11 February 2002
14:00
 Sweden3 – 2
(2-0, 1-2, 0-0)
 RussiaPeaks Ice Arena
Attendance: 5241
13 February 2002
11:05
 Russia0 – 7
(0-2, 0-2, 0-3)
 CanadaE Center
Attendance: 8213
15 February 2002
14:00
 Kazakhstan1 – 4
(1-1, 0-2, 0-1)
 RussiaPeaks Ice Arena
Attendance: 5618
Play-off
Classification 5/8 places
17 February 2002
14:00
 Russia4 – 1
(0-1, 3-0, 1-0)
 ChinaPeaks Ice Arena
Attendance: 5719
Classification 5/6 places
19 February 2002
19:00
 Russia5 – 0
(2-0, 1-0, 2-0)
 GermanyPeaks Ice Arena
Attendance: 5781

Luge


Athlete Event Final
Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total Rank
Albert Demtschenko Men's singles 44.756 44.732 44.534 44.974 2:58.996 5
Viktor Kneib Men's singles 45.333 45.034 44.796 45.102 3:00.265 20
Aleksei Gorlachev Men's singles 45.156 45.131 45.010 45.271 3:00.568 21
Margarita Klimenko Women's singles 43.889 43.951 43.920 43.800 2:55.560 14
Anastasia Antonova Women's singles 44.034 43.840 43.967 43.828 2:55.669 15
Anastasiya Skulkina Women's singles 44.657 44.464 44.934 44.800 2:58.855 27
Danil Chaban
Yevgeny Zykov
Doubles 43.691 43.895 1:27.586 13
Mikhail Kuzmich
Jury Veselov
Doubles 43.815 43.844 1:27.659 14

Nordic combined


Athlete Event Ski Jumping Cross-Country
Points Rank Deficit Time Rank
Aleksei Barannikov Individual 15 km 227.0 17 3:23 44:07.3
+4:55.6
23
Alexey Fadeyev Individual 15 km 214.5 28 4:25 44:49.0
+5:37.3
31
Vladimir Lysenin Individual 15 km 195.0 40 6:03 45:21.5
6:09.8
35
Aleksei Tsvetkov Individual 15 km 212.0 30 4:38 44:28.2
5:16.5
27
Alexey Fadeyev
Aleksei Tsvetkov
Vladimir Lysenin
Aleksei Barannikov
Team 821.0 9 3:40 Did Not Stasrt

Short track speed skating


Women
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Nataliya Dmitriyeva 500 m 46.574 3 Did not advance 20
1000 m 1:50.132 3 Did not advance 24
1500 m 2:29.086 5 Did not advance 21
Nina Yevteyeva 500 m 46.180 3 Did not advance 19
1000 m 1:46.673 2 Q 1:36.519 4 Did not advance 15
1500 m 2:32.970 2 Q 2:32.759 3 32:32.666 Final B
5

Skeleton


Athlete Event Final
Run 1 Run 2 Total Rank
Konstantin Aladachvili Men's 52.92 52.67 1:45.59 22
Yekaterina Mironova Women's 52.97 52.98 1:45.95 7

Ski jumping


Athlete Event Qualification First Round Final
Points Rank Points Rank Points Total Rank
Valery Kobelev Normal hill 118.0 5 Q 111.0 29 113.5 224.5 29
Large hill 103.6 11 Q 115.3 19 116.2 231.5 17
Ildar Fatchullin Normal hill 89.0 41 Did not advance
Large hill 102.3 13 Q 103.1 35 Did not advance 35
Aleksandr Belov Normal hill 88.5 42 Did not advance
Large hill 83.0 34 Q 66.7 50 Did not advance 50
Aleksey Silayev Normal hill 56.0 48 Did not advance
Anton Kalinichenko Large hill 61.3 47 Did not advance

Snowboarding


Parallel GS
Athlete Event Qualification Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals
Time Rank Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Rank
Mariya Tikhvinskaya Women's parallel giant slalom 42.97 15  Ruby (FRA) (2)
L -2.89 (-2.07 -0.82)
Did not advance 15

Speed skating


Men
Athlete Event Race 1 Race 2 Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Dmitry Dorofeyev 500 m 35.48 19 35.27 20 70.75 18
Aleksandr Kibalko 1500 m 1:47.63 22
Sergey Klevchenya 500 m 35.10 11 35.18 18 70.28 13
1000 m 1:08.41 9
Yuri Kokhanets 5000 m 6:36.48 27
Yevgeny Lalenkov 1000 m 1:09.55 23
1500 m 1:45.97 10
Dmitry Lobkov 500 m 35.09 10 35.01 14 70.10 11
1000 m 1:09.20 18
Vadim Sayutin 5000 m 6:35.33 25
1500 m 1:49.45 37
Dmitri Shepel 5000 m 6:21.85 4
1500 m 1:45.98 11
10000 m 13:23.83 6
Women
Athlete Event Race 1 Race 2 Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Varvara Barysheva 3000 m 4:08.02 14
1000 m 1:16.49 20
1500 m 1:56.44 10
5000 m 6:56.97 5
Svetlana Kaykan 500 m 38.05 10 38.26 11 76.31 10
1000 m 1:16.93 23
Tatyana Trapeznikova 3000 m 4:08.49 15
1500 m 1:59.00 17
Valentina Yakshina 3000 m 4:11.48 17
1500 m 1:59.28 18
5000 m 7:08.42 11
Svetlana Zhurova 500 m 37.55 4 38.09 8 75.64 7
1000 m 1:15.02 11

References


  1. "Team Roster – Team Russia". IIHF. Retrieved 23 March 2018.
  2. "Team Roster – Team Russia". IIHF. Retrieved 25 June 2020.