Year |
Winners |
Second |
Third |
1926 |
Fritz Knappe (GER) Willy Rieger (GER) |
Emil Lewanow (GER) Erich Möller (GER) |
Marcel Buysse (BEL) Aloïs Degraeve (BEL) |
1927 |
Willy Lorenz (GER) Alessandro Tonani (ITA) |
Paul Kroll (GER) Werner Miethe (GER) |
Pierre Rielens (BEL) Emile Thollembeeck (BEL) |
1928 |
Maurice Dewolf (BEL) Piet van Kempen (NED) |
Gottfried Hürtgen (GER) Viktor Rausch (GER) |
Alfredo Binda (ITA) Pietro Linari (ITA) |
1929 |
Alfredo Dinale (ITA) Karl Göbel (GER) |
Gottfried Hürtgen (GER) Viktor Rausch (GER) |
Jules Van Hevel (BEL) René Vermandel (BEL) |
1930 |
Gottfried Hürtgen (GER) Viktor Rausch (GER) |
Alfredo Dinale (ITA) Karl Göbel (GER) |
Georg Kroschel (GER) Otto Petri (GER) |
1931 |
Jan Pijnenburg (NED) Adolf Schön (GER) |
Alfredo Dinale (ITA) Karl Göbel (GER) |
Paul Broccardo (FRA) Gabriel Marcillac (FRA) |
1932 |
Piet van Kempen (NED) Jan Pijnenburg (NED) |
Gottfried Hürtgen (GER) Viktor Rausch (GER) |
Adolphe Charlier (FRA) Roger De Neef (BEL) |
1933 |
Paul Buschenhagen (GER) Adolf Schön (GER) |
Karl Göbel (GER) Jan Pijnenburg (NED) |
Paul Broccardo (FRA) Marcel Guimbretière (FRA) |
1934 |
Paul Broccardo (FRA) Marcel Guimbretière (FRA) |
Werner Ippen (GER) Adolf Schön (GER) |
Alfredo Dinale (ITA) Walter Lohmann (GER) |
1935–51 |
Not raced |
1952 (1) |
Emile Carrara (FRA) Guy Lapébie (FRA) |
Severino Rigoni (ITA) Ferdinando Terruzzi (ITA) |
Erich Bautz (FRG) Hans Preiskeit (FRG) |
1952 (2) |
Hugo Koblet (SUI) Armin von Büren (SUI) |
Emile Carrara (FRA) Heinz Müller (FRG) |
Gustav Kilian (FRG) Rik Van Steenbergen (BEL) |
1953 |
Lucien Gillen (LUX) Ferdinando Terruzzi (ITA) |
Hugo Koblet (SUI) Armin von Büren (SUI) |
Gerrit Peters (NED) Gerrit Schulte (NED) |
1954 |
Lucien Acou (BEL) Achiel Bruneel (BEL) |
Lucien Gillen (LUX) Ferdinando Terruzzi (ITA) |
Walter Bucher (SUI) Jean Roth (SUI) |
1955 |
Hugo Koblet (SUI) Armin von Büren (SUI) |
Evan Klamer (DEN) Kay Werner Nielsen (DEN) |
Horst Holzmann (FRG) Théo Intra (FRG) |
1956 |
Emiel Severeyns (BEL) Rik Van Steenbergen (BEL) |
Horst Holzmann (FRG) Gerrit Schulte (NED) |
Reginald Arnold (AUS) Ferdinando Terruzzi (ITA) |
1957 |
Reginald Arnold (AUS) Ferdinando Terruzzi (ITA) |
Emiel Severeyns (BEL) Rik Van Steenbergen (BEL) |
Hans Junkermann (FRG) Emil Reinecke (FRG) |
1958 |
Palle Lykke (DEN) Kay Werner Nielsen (DEN) |
Reginald Arnold (AUS) Horst Holzmann (FRG) |
Fritz Pfenninger (SUI) Jean Roth (SUI) |
1959 |
Klaus Bugdahl (FRG) Rik Van Steenbergen (BEL) |
Hans Junkermann (FRG) Ferdinando Terruzzi (ITA) |
Palle Lykke (DEN) Kay Werner Nielsen (DEN) |
1960 |
Klaus Bugdahl (FRG) Hans Junkermann (FRG) |
Palle Lykke (DEN) Kay Werner Nielsen (DEN) |
Reginald Arnold (AUS) Sidney Patterson (AUS) |
1961 |
Emiel Severeyns (BEL) Rik Van Steenbergen (BEL) |
Klaus Bugdahl (FRG) Fritz Pfenninger (SUI) |
Lucien Gillen (LUX) Peter Post (NED) |
1962 |
Peter Post (NED) Rik Van Looy (BEL) |
Rudi Altig (FRG) Hans Junkermann (FRG) |
Klaus Bugdahl (FRG) Fritz Pfenninger (SUI) |
1963 |
Klaus Bugdahl (FRG) Sigi Renz (FRG) |
Fritz Pfenninger (SUI) Peter Post (NED) |
Palle Lykke (DEN) Rik Van Steenbergen (BEL) |
1964 |
Rudi Altig (FRG) Fritz Pfenninger (SUI) |
Dieter Kemper (FRG) Horst Oldenburg (FRG) |
Palle Lykke (DEN) Sigi Renz (FRG) |
1965 |
Fritz Pfenninger (SUI) Peter Post (NED) |
Rudi Altig (FRG) Dieter Kemper (FRG) |
Freddy Eugen (DEN) Palle Lykke (DEN) |
1966 |
Rudi Altig (FRG) Sigi Renz (FRG) |
Dieter Kemper (FRG) Horst Oldenburg (FRG) |
Fritz Pfenninger (SUI) Peter Post (NED) |
1967 |
Dieter Kemper (FRG) Horst Oldenburg (FRG) |
Klaus Bugdahl (FRG) Patrick Sercu (BEL) |
Fritz Pfenninger (SUI) Peter Post (NED) |
1968 |
Rudi Altig (FRG) Patrick Sercu (BEL) |
Dieter Kemper (FRG) Horst Oldenburg (FRG) |
Leo Duyndam (NED) Peter Post (NED) |
1969 |
Peter Post (NED) Patrick Sercu (BEL) |
Klaus Bugdahl (FRG) Dieter Kemper (FRG) |
Rudi Altig (FRG) Sigi Renz (FRG) |
1970 |
Rudi Altig (FRG) Albert Fritz (FRG) |
René Pijnen (NED) Peter Post (NED) |
Wilfried Peffgen (FRG) Wolfgang Schulze (FRG) |
1971 |
Klaus Bugdahl (FRG) Dieter Kemper (FRG) |
Rudi Altig (FRG) Albert Fritz (FRG) |
Peter Post (NED) Patrick Sercu (BEL) |
1972 |
Patrick Sercu (BEL) Alain Van Lancker (FRA) |
Dieter Kemper (FRG) Wolfgang Schulze (FRG) |
Leo Duyndam (NED) René Pijnen (NED) |
1973 |
Eddy Merckx (BEL) Patrick Sercu (BEL) |
Graeme Gilmore (AUS) Dieter Kemper (FRG) |
Sigi Renz (FRG) Wolfgang Schulze (FRG) |
1974 |
René Pijnen (NED) Patrick Sercu (BEL) |
Günther Haritz (FRG) Udo Hempel (FRG) |
Klaus Bugdahl (FRG) Wolfgang Schulze (FRG) |
1975 |
Graeme Gilmore (AUS) Dieter Kemper (FRG) |
Eddy Merckx (BEL) Patrick Sercu (BEL) |
Günther Haritz (FRG) René Pijnen (NED) |
1976 |
Freddy Maertens (BEL) Patrick Sercu (BEL) |
Günther Haritz (FRG) Dietrich Thurau (FRG) |
Dieter Kemper (FRG) René Pijnen (NED) |
1977 |
Dietrich Thurau (FRG) Jürgen Tschan (FRG) |
Francesco Moser (ITA) René Pijnen (NED) |
Wilfried Peffgen (FRG) Patrick Sercu (BEL) |
1978 |
Francesco Moser (ITA) René Pijnen (NED) |
Gregor Braun (FRG) Wilfried Peffgen (FRG) |
Patrick Sercu (BEL) Dietrich Thurau (FRG) |
1979 |
Patrick Sercu (BEL) Dietrich Thurau (FRG) |
Danny Clark (AUS) Horst Schütz (FRG) |
Albert Fritz (FRG) Wilfried Peffgen (FRG) |
1980 |
Gregor Braun (FRG) Patrick Sercu (BEL) |
Donald Allan (AUS) Danny Clark (AUS) |
Gert Frank (DEN) Albert Fritz (FRG) |
1981 |
Gert Frank (DEN) Hans-Henrik Ørsted (DEN) |
Donald Allan (AUS) Danny Clark (AUS) |
Wilfried Peffgen (FRG) Horst Schütz (FRG) |
1982 |
Danny Clark (AUS) Henry Rinklin (FRG) |
Robert Dill-Bundi (SUI) Urs Freuler (SUI) |
Wilfried Peffgen (FRG) Horst Schütz (FRG) |
1983 |
Danny Clark (AUS) Tony Doyle (GBR) |
Gert Frank (DEN) Hans-Henrik Ørsted (DEN) |
Horst Schütz (FRG) Dietrich Thurau (FRG) |
1984 |
Francesco Moser (ITA) René Pijnen (NED) |
Gert Frank (DEN) Hans-Henrik Ørsted (DEN) |
Danny Clark (AUS) Horst Schütz (FRG) |
1985 |
Roman Hermann (LIE) Josef Kristen (FRG) |
Etienne De Wilde (BEL) Stan Tourné (BEL) |
Tony Doyle (GBR) Stephen Roche (IRL) |
1986 |
Danny Clark (AUS) Tony Doyle (GBR) |
Stefan Joho (SUI) Jörg Müller (SUI) |
Roman Hermann (LIE) Josef Kristen (FRG) |
1987 |
Danny Clark (AUS) Roman Hermann (LIE) |
Pierangelo Bincoletto (ITA) Volker Diehl (FRG) |
Tony Doyle (GBR) Roland Günther (FRG) |
1988 |
Danny Clark (AUS) Tony Doyle (GBR) |
Volker Diehl (FRG) Roland Günther (FRG) |
Roman Hermann (LIE) Andreas Kappes (FRG) |
1989 |
Andreas Kappes (FRG) Etienne De Wilde (BEL) |
Tony Doyle (GBR) Torsten Rellensmann (FRG) |
Danny Clark (AUS) Volker Diehl (FRG) |
1990 |
Urs Freuler (SUI) Olaf Ludwig (GER) |
Danny Clark (AUS) Andreas Kappes (GER) |
Konstantin Chrabzov (CIS) Marat Ganeyev (CIS) |
1991 |
Rolf Aldag (GER) Danny Clark (AUS) |
Andreas Kappes (GER) Olaf Ludwig (GER) |
Joechen Görgen (GER) Peter Pieters (NED) |
1992 |
Kurt Betschart (SUI) Bruno Risi (SUI) |
Olaf Ludwig (GER) Peter Pieters (NED) |
Rolf Aldag (GER) Danny Clark (AUS) |
1993 |
Kurt Betschart (SUI) Bruno Risi (SUI) |
Etienne De Wilde (BEL) Erik Zabel (GER) |
Adriano Baffi (ITA) Giovanni Lombardi (ITA) |
1994 |
Adriano Baffi (ITA) Giovanni Lombardi (ITA) |
Kurt Betschart (SUI) Bruno Risi (SUI) |
Rolf Aldag (GER) Danny Clark (AUS) |
1995 |
Rolf Aldag (GER) Danny Clark (AUS) |
Kurt Betschart (SUI) Bruno Risi (SUI) |
Etienne De Wilde (BEL) Erik Zabel (GER) |
1996 |
Rolf Aldag (GER) Erik Zabel (GER) |
Silvio Martinello (ITA) Marco Villa (ITA) |
Kurt Betschart (SUI) Bruno Risi (SUI) |
1997 |
Kurt Betschart (SUI) Bruno Risi (SUI) |
Rolf Aldag (GER) Silvio Martinello (ITA) |
Jimmi Madsen (DEN) Jens Veggerby (DEN) |
1998 |
Rolf Aldag (GER) Silvio Martinello (ITA) |
Kurt Betschart (SUI) Bruno Risi (SUI) |
Jimmi Madsen (DEN) Scott McGrory (AUS) |
1999 |
Kurt Betschart (SUI) Bruno Risi (SUI) |
Rolf Aldag (GER) Silvio Martinello (ITA) |
Andreas Beikirch (GER) Jimmi Madsen (DEN) |
2000 |
Rolf Aldag (GER) Erik Zabel (GER) |
Robert Bartko (GER) Silvio Martinello (ITA) |
Kurt Betschart (SUI) Bruno Risi (SUI) |
2001 |
Rolf Aldag (GER) Erik Zabel (GER) |
Kurt Betschart (SUI) Bruno Risi (SUI) |
Andreas Beikirch (GER) Andreas Kappes (GER) |
2002 |
Andreas Beikirch (GER) Andreas Kappes (GER) |
Rolf Aldag (GER) Silvio Martinello (ITA) |
Kurt Betschart (SUI) Bruno Risi (SUI) |
2003 |
Kurt Betschart (SUI) Bruno Risi (SUI) |
Andreas Beikirch (GER) Andreas Kappes (GER) |
Rolf Aldag (GER) Scott McGrory (AUS) |
2004 |
Rolf Aldag (GER) Scott McGrory (AUS) |
Matthew Gilmore (BEL) Bruno Risi (SUI) |
Andreas Beikirch (GER) Andreas Kappes (GER) |
2005 |
Rolf Aldag (GER) Erik Zabel (GER) |
Kurt Betschart (SUI) Bruno Risi (SUI) |
Robert Bartko (GER) Andreas Beikirch (GER) |
2006 |
Bruno Risi (SUI) Erik Zabel (GER) |
Guido Fulst (GER) Leif Lampater (GER) |
Andreas Beikirch (GER) Danny Stam (NED) |
2007 |
Bruno Risi (SUI) Franco Marvulli (SUI) |
Leif Lampater (GER) Erik Zabel (GER) |
Robert Bartko (GER) Andreas Beikirch (GER) |
2008 |
Leif Lampater (GER) Erik Zabel (GER) |
Robert Bartko (GER) Andreas Beikirch (GER) |
Michael Mørkøv (DEN) Alex Rasmussen (DEN) |