Sweden at the 2002 Winter Olympics


Sweden competed at the 2002 Winter Olympics in Salt Lake City, United States.

Sweden at the
2002 Winter Olympics
IOC codeSWE
NOCSwedish Olympic Committee
Websitewww.sok.se (in Swedish and English)
in Salt Lake City
Competitors102 (56 men, 46 women) in 11 sports
Flag bearer Magdalena Forsberg (biathlon)
Medals
Ranked 19th
Gold
0
Silver
2
Bronze
5
Total
7
Winter Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

Medalists


Medal Name Sport Event
 SilverAnja PärsonAlpine skiingWomen's Giant Slalom
 SilverRichard RichardssonSnowboardingMen's parallel giant slalom
 BronzeAnja PärsonAlpine skiingWomen's slalom
 BronzeMagdalena ForsbergBiathlonWomen's 7.5 km sprint
 BronzeMagdalena ForsbergBiathlonWomen's 15 km Individual
 BronzePer ElofssonCross-country skiingMen's 10 + 10 km pursuit
 BronzeSweden national women's ice hockey team
Ice hockeyWomen's competition

Alpine skiing


Men
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Patrik Järbyn Downhill 1:41.05 18
Fredrik Nyberg 1:40.30 7
Fredrik Nyberg Super-G DNF
Patrik Järbyn 1:23.40 11
Patrik Järbyn Giant Slalom 1:14.95 1:12.71 2:27.66 24
Fredrik Nyberg 1:13.41 1:11.88 2:25.29 13
Markus Larsson Slalom 50.29 52.57 1:42.86 7
Women
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Janette Hargin Downhill 1:42.83 25
Pernilla Wiberg 1:41.09 14
Janette Hargin Super-G 1:16.75 27
Pernilla Wiberg 1:14.89 12
Janette Hargin Giant Slalom 1:20.02 1:18.49 2:38.51 31
Anna Ottosson 1:17.12 1:15.81 2:32.93 9
Ylva Nowén 1:17.09 1:15.69 2:32.78 7
Anja Pärson 1:16.87 1:14.46 2:31.33
Susanne Ekman Slalom 57.10 57.22 1:54.32 22
Anna Ottosson 55.32 56.45 1:51.77 13
Ylva Nowén 53.08 54.10 1:47.18 4
Anja Pärson 52.57 54.52 1:47.09

Women's combined

Athlete Downhill Slalom Total
Time Time 1 Time 2 Total time Rank
Janette Hargin DNF 46.14 44.18 DNF

Biathlon


Men
Event Athlete Misses 1 Time Rank
10 km sprint Tord Wiksten 4 29:39.5 78
Henrik Forsberg 6 28:04.0 63
Carl Johan Bergman 1 26:47.1 28
Björn Ferry 2 26:30.5 17
12.5 km
pursuit 2
Carl Johan Bergman 1 36:33.4 36
Björn Ferry 4 35:27.5 24
Event Athlete Time Misses Adjusted time 3 Rank
20 km Tord Wiksten 56:02.3 2 58:02.3 55
Henrik Forsberg 51:22.0 6 57:22.0 47
Carl Johan Bergman 53:24.5 3 56:24.5 40
Björn Ferry 52:20.7 4 56:20.7 38
Men's 4 × 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Carl Johan Bergman
Henrik Forsberg
Tord Wiksten
Björn Ferry
1 1'29:52.8 14
Women
Event Athlete Misses 1 Time Rank
7.5 km sprint Magdalena Forsberg-Wallin 1 21:20.4
10 km
pursuit 4
Magdalena Forsberg-Wallin 3 31:34.0 6
Event Athlete Time Misses Adjusted time 3 Rank
15 km Magdalena Forsberg-Wallin 46:08.3 2 48:08.3
1 A penalty loop of 150 metres had to be skied per missed target.
2 Starting delay based on 10 km sprint results.
3 One minute added per missed target.
4 Starting delay based on 7.5 km sprint results.

Bobsleigh


Women
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
SWE-1 Karin Olsson
Lina Engren
Two-woman 50.37 15 49.93 14 1:40.30 14

Cross-country skiing


Men

Sprint

Athlete Qualifying round Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Jörgen Brink 2:56.84 25 Did not advance
Thobias Fredriksson 2:54.45 18 Did not advance
Peter Larsson 2:53.55 14 Q DSQ Did not advance
Björn Lind 2:52.17 9 Q 3:02.2 1 Q 3:10.4 2 QF 2:58.1 4

Pursuit

Athlete 10 km C 10 km F pursuit1
Time Rank Time Final rank
Niklas Jonsson 27:32.0 33 Q 25:18.1 28
Mathias Fredriksson 27:02.9 19 Q 25:12.9 27
Per Elofsson 26:39.3 8 Q 23:45.9
Event Athlete Race
Time Rank
15 km
C
Morgan Göransson 39:45.7 27
Urban Lindgren 39:24.8 17
Magnus Ingesson 38:38.5 8
Per Elofsson 38:10.8 5
30 km
F
Morgan Göransson DNF
Per Elofsson DNF
Niklas Jonsson 1'16:25.2 36
50 km
C
Mathias Fredriksson 2'18:42.1 29
Per Elofsson 2'14:50.6 17
Magnus Ingesson 2'14:48.6 16
1 Starting delay based on 10 km C. results.
C = Classical style, F = Freestyle

4 × 10 km relay

Athletes Race
Time Rank
Urban Lindgren
Mathias Fredriksson
Niklas Jonsson
Morgan Göransson
1'37:59.5 13
Women

Sprint

Athlete Qualifying round Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Anna-Carin Olofsson-Zidek 3:28.07 37 Did not advance
Elin Ek 3:25.93 35 Did not advance
Anna Dahlberg-Olsson 3:25.32 33 Did not advance
Lina Andersson 3:22.65 28 Did not advance

Pursuit

Athlete 5 km C 5 km F pursuit2
Time Rank Time Final rank
Anna-Carin Olofsson-Zidek 14:28.3 47 Q 14:22.5 46
Elin Ek 14:01.6 28 Q 13:20.1 25
Jenny Olsson 14:00.7 27 Q 13:31.6 35
Lina Andersson 13:50.6 18 Q 13:37.5 39
Event Athlete Race
Time Rank
10 km
C
Anna Dahlberg-Olsson 31:01.7 40
Jenny Olsson 30:09.5 22
Elin Ek 30:02.3 19
Lina Andersson 30:00.1 16
15 km
F
Jenny Olsson 43:57.7 39
Elin Ek 43:55.3 38
Anna Dahlberg-Olsson 43:53.7 36
Anna-Carin Olofsson-Zidek 42:53.8 30
30 km
C
Ulrika Persson DNF
Anna-Carin Olofsson-Zidek DNF
Anna Dahlberg-Olsson 1'46:51.3 39
Elin Ek 1'40:48.2 25
2 Starting delay based on 5 km C. results.
C = Classical style, F = Freestyle

4 × 5 km relay

Athletes Race
Time Rank
Lina Andersson
Elin Ek
Jenny Olsson
Anna Dahlberg-Olsson
52:40.4 12

Curling


Men's tournament

Group stage

Top four teams advanced to semi-finals.

Country Skip W L
Canada Kevin Martin81
Norway Pål Trulsen72
Switzerland Andreas Schwaller63
Sweden Peja Lindholm63
Finland Markku Uusipaavalniemi54
Germany Sebastian Stock45
Denmark Ulrik Schmidt36
Great Britain Hammy McMillan36
United States Tim Somerville36
France Dominique Dupont-Roc09
Team 1  Score  Team 2
 United States 10–5  Sweden
 Sweden 7–2  United Kingdom
 Denmark 5–9  Sweden
 Sweden 7–8   Switzerland
 Canada 5–6  Sweden
 France 6–9  Sweden
 Finland 4–11  Sweden
 Germany 4–5  Sweden
 Sweden 8–9  Norway
Medal round

Semi-final

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Lindholm) 0 2 0 0 1 0 1 0 0 0 4
 Canada (Martin) 3 0 0 1 0 1 0 1 0 0 6

Bronze medal game

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Lindholm) 4th 0 0 2 0 1 0 0 0 0 X 3
  Switzerland (Schwaller) 1 2 0 1 0 0 2 1 0 X 7

Contestants

 Sweden
Östersunds CK, Östersund

Skip: Peja Lindholm
Third: Tomas Nordin
Second: Magnus Swartling
Lead: Peter Narup
Alternate: Anders Kraupp

Women's tournament

Group stage

Top four teams advanced to semi-finals.

Country Skip W L
Canada Kelley Law81
Switzerland Luzia Ebnöther72
United States Kari Erickson63
Great Britain Rhona Martin54
Germany Natalie Neßler54
Sweden 6th Elisabet Gustafson54
Norway Dordi Nordby45
Japan Akiko Katoh27
Denmark Lene Bidstrup27
Russia Olga Jarkova18
Team 1  Score  Team 2
 Sweden 4–5  Canada
 Sweden 7–4  United Kingdom
 Sweden 5–6  United States
 Sweden 9–11  Denmark
 Sweden 10–3  Norway
 Japan 7–8  Sweden
 Germany 7–5  Sweden
  Switzerland 7–8  Sweden
 Sweden 9–6  Russia

Tie-breaker

Team 1  Score  Team 2
 Sweden 6th 4–6  United Kingdom

Contestants

 Sweden
Umeå CC, Umeå

Skip: Elisabet Gustafson
Third: Katarina Nyberg
Second: Louise Marmont
Lead: Elisabeth Persson
Alternate: Christina Bertrup

Freestyle skiing


Men
Athlete Event Qualification Final
Time Points Rank Time Points Rank
Patrik Sundberg Moguls 29.58 23.16 22 Did not advance
Fredrik Fortkord 30.24 24.81 14 Q 28.15 24.89 13
Women
Athlete Event Qualification Final
Time Points Rank Time Points Rank
Sara Kjellin Moguls 35.50 22.44 12 Q DNF DNF
Liselotte Johansson Aerials 125.20 21 Did not advance

Ice hockey


Men's tournament

First round - group C
Team GP W L T GF GA GD Pts
 Sweden 3300144+106
 Czech Republic 3111127+53
 Canada 311181023
 Germany 3030518130

All times are local (UTC-7).

15 February 2002
16:10
Canada 2 – 5
(1–1, 0–4, 1–0)
 SwedenE Center, West Valley City
Attendance: 8,597
17 February 2002
16:05
Sweden 2 – 1
(1–0, 1–1, 0–0)
 Czech RepublicE Center, West Valley City
Attendance: 8,599
18 February 2002
19:00
Germany 1 – 7
(0–3, 0–3, 1–1)
 SwedenPeaks Ice Arena, Provo
Attendance: 6,348
Quarter final
20 February 2002
11:05
Sweden 3 – 4
(1–2, 1–0, 1–2)
 BelarusE Center, West Valley City
Attendance: 7,240
  • Team Roster

Women's tournament

First round - group A

Top two teams (shaded) advanced to semifinals.

Team GP W L T GF GA GD Pts
 Canada 3300250+256
 Sweden 3210101334
 Russia 312061152
 Kazakhstan 3030118170

All times are local (UTC-7).

11 February 2002
14:00
Sweden 3 – 2
(2–0, 1–2, 0–0)
 RussiaPeaks Ice Arena, Provo
Attendance: 5,241
13 February 2002
14:00
Sweden 7 – 0
(3–0, 2–0, 2–0)
 KazakhstanPeaks Ice Arena, Provo
Attendance: 5,349
16 February 2002
19:00
Canada 11 – 0
(1–0, 4–0, 6–0)
 SwedenPeaks Ice Arena, Provo
Attendance: 6,306
Medal round

Semi-final

19 February 2002
16:30
United States 4 – 0
(2–0, 1–0, 1–0)
 SwedenE Center, West Valley City
Attendance: 7,738

Bronze medal game

21 February 2002
12:10
Finland 1 – 2
(0–2, 1–0, 0–0)
 Sweden Peaks Ice Arena, Provo
Attendance: 6,298
Contestants
Annica Åhlén
Lotta Almblad
Anna Andersson
Gunilla Andersson
Emelie Berggren
Kristina Bergstrand
Ann-Louise Edstrand
Joa Elfsberg
Erika Holst
Nanna Jansson
Maria Larsson
Ylva Lindberg
Ulrica Lindström
Kim Martin
Josefin Pettersson
Maria Rooth
Danijela Rundqvist
Evelina Samuelsson
Therese Sjölander
Anna Vikman

Luge


Men
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Anders Söderberg 46.624 36 45.228 22 45.064 23 45.298 24 3:02.214 28
Bengt Walden 45.455 26 45.189 21 45.081 25 45.561 26 3:01.286 23

(Men's) Doubles

Athletes Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Anders Söderberg
Bengt Walden
45.589 17 DNF DNF

Short track speed skating


Men
Athlete Event Round one Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Martin Johansson 500 m 43.435 3 Did not advance
Martin Johansson 1000 m DSQ Did not advance
Martin Johansson 1500 m 2:25.824 3 Q 2:24.032 4 QB 2:28.559 9

Snowboarding


Men's parallel giant slalom
Athlete Qualifying Round one Quarter final Semi final Final Rank
Time Rank
Jonas Aspman 38.88 28 Did not advance
Stephen Copp 37.32 12 Q Dejan Košir L Did not advance
Richard Richardsson 36.58 4 Q Mathias Behounek W Dejan Košir W Nicolas Huet W Philipp Schoch L
Daniel Biveson 36.42 3 Q Walter Feichter L Did not advance
Men's halfpipe
Athlete Qualifying round 1 Qualifying round 2 Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Stefan Karlsson 29.8 19 30.4 18 Did not advance
Magnus Sterner 32.0 16 39.1 6 Q 36.6 11
Tomas Johansson 32.1 15 30.1 19 Did not advance
Women's parallel giant slalom
Athlete Qualifying Round one Quarter final Semi final Final Rank
Time Rank
Sara Fischer 43.21 18 Did not advance
Åsa Windahl 42.41 10 Q Lisa Kosglow L Did not advance
Women's halfpipe
Athlete Qualifying round 1 Qualifying round 2 Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Janet Jonsson 13.0 22 16.1 15 Did not advance
Anna Hellman 19.6 18 DNF Did not advance

Speed skating


Men
Event Athlete Race
Time Rank
1500 m Johan Röjler 1:49.50 38
5000 m Johan Röjler 6:33.18 22

References