Switzerland at the 2002 Winter Olympics


Switzerland competed at the 2002 Winter Olympics in Salt Lake City, United States.

Switzerland at the
2002 Winter Olympics
IOC codeSUI
NOCSwiss Olympic Association
Websitewww.swissolympic.ch (in German and French)
in Salt Lake City
Competitors110 (80 men, 30 women) in 13 sports
Flag bearer Gian Simmen, Snowboarding
Medals
Ranked 11th
Gold
3
Silver
2
Bronze
6
Total
11
Winter Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

Medalists


Medal Name Sport Event
 GoldSimon AmmannSki jumpingMen's normal hill (K90)
 GoldSimon AmmannSki jumpingMen's large hill (K120)
 GoldPhilipp SchochSnowboardingMen's parallel giant slalom
 SilverChristian Reich
Steve Anderhub
BobsleighTwo-man
 SilverLuzia Ebnöther
Mirjam Ott
Tanya Frei
Laurence Bidaud
Nadia Röthlisberger
CurlingWomen's competition
 BronzeSonja NefAlpine skiingWomen's giant slalom
 BronzeMartin Annen
Beat Hefti
BobsleighTwo-man
 BronzeAndrea Huber
Laurence Rochat
Brigitte Albrecht-Loretan
Natascia Leonardi Cortesi
Cross-country skiingWomen's 4 × 5 km relay
 BronzeAndreas Schwaller
Christof Schwaller
Markus Eggler
Damian Grichting
Marco Ramstein
CurlingMen's competition
 BronzeGregor StähliSkeletonMen's individual
 BronzeFabienne ReutelerSnowboardingWomen's halfpipe

Alpine skiing


Men
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Didier Défago Downhill 1:41.27 21
Franco Cavegn 1:40.81 15
Didier Cuche 1:40.76 14
Ambrosi Hoffmann 1:40.31 8
Didier Cuche Super-G DSQ
Tobias Grünenfelder 1:23.43 12
Paul Accola 1:23.33 10
Didier Défago 1:22.27 6
Tobias Grünenfelder Giant Slalom 1:14.15 DNF DNF
Didier Défago 1:13.74 1:11.80 2:25.54 14
Michael von Grünigen 1:13.27 1:11.80 2:25.07 11
Didier Cuche 1:13.25 1:11.75 2:25.00 10
Michael von Grünigen Slalom 51.38 53.97 1:45.35 14
Urs Imboden 49.61 52.87 1:42.48 5

Men's combined

Athlete Downhill Slalom Total
Time Time 1 Time 2 Total time Rank
Bruno Kernen 1:40.07 DNF DNF
Didier Défago 1:40.04 DNF DNF
Paul Accola 1:39.62 48.73 53.91 3:22.26 6
Women
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Catherine Borghi Downhill 1:41.88 19
Sylviane Berthod 1:40.67 7
Corinne Rey-Bellet 1:40.54 5
Sylviane Berthod Super-G DNF
Catherine Borghi 1:15.62 18
Corinne Rey-Bellet 1:14.73 9
Lilian Kummer Giant Slalom DNF DNF
Fränzi Aufdenblatten DNF DNF
Corinne Rey-Bellet 1:17.92 1:15.51 2:33.43 13
Sonja Nef 1:16.94 1:14.73 2:31.67
Corina Grünenfelder Slalom 54.13 DNF DNF
Marlies Oester 53.64 DNF DNF
Sonja Nef 53.32 DNF DNF

Women's combined

Athlete Downhill Slalom Total
Time Time 1 Time 2 Total time Rank
Catherine Borghi 1:16.88 47.39 44.52 2:48.79 8
Marlies Oester 1:17.27 45.88 43.46 2:46.61 4

Biathlon


Men
Event Athlete Misses 1 Time Rank
10 km sprint Matthias Simmen 3 28:22.8 67
Jean-Marc Chabloz 1 28:08.6 64
Roland Zwahlen 1 27:43.7 55
12.5 km
pursuit 2
Roland Zwahlen 3 37:40.6 47
Event Athlete Time Misses Adjusted time 3 Rank
20 km Matthias Simmen 56:03.0 6 1'02:03.0 78
Jean-Marc Chabloz 55:59.4 3 58:59.4 61
Roland Zwahlen 54:10.6 4 58:10.6 58
Men's 4 × 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Roland Zwahlen
Matthias Simmen
Jean-Marc Chabloz
Dani Niederberger
5 1'32:50.5 18
1 A penalty loop of 150 metres had to be skied per missed target.
2 Starting delay based on 10 km sprint results.
3 One minute added per missed target.

Bobsleigh


Men
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
SUI-1 Steve Anderhub
Christian Reich
Two-man 47.52 1 47.53 2 47.45 2 47.70 4 3:10.20
SUI-2 Martin Annen
Beat Hefti
Two-man 47.56 3 47.64 3 47.73 7 47.69 3 3:10.62
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
SUI-1 Martin Annen
Silvio Schäufelberger
Beat Hefti
Cédric Grand
Four-man 46.72 4 46.63 2 47.11 3 47.49 4 3:07.95 4
SUI-2 Christian Reich
Steve Anderhub
Guido Acklin
Urs Aeberhard
Four-man 46.71 2 46.93 8 47.33 6 47.62 8 3:08.59 6
Women
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
SUI-1 Françoise Burdet
Katharina Sutter
Two-woman 49.28 4 49.06 3 1:38.34 4

Cross-country skiing


Men

Sprint

Athlete Qualifying round Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Christoph Eigenmann 2:54.76 19 Did not advance

Pursuit

Athlete 10 km C 10 km F pursuit1
Time Rank Time Final rank
Patrick Mächler 28:12.7 45 Q 26:02.1 40
Reto Burgermeister 27:51.4 39 Q 26:11.7 41
Event Athlete Race
Time Rank
15 km
C
Reto Burgermeister 38:49.2 9
30 km
F
Patrick Rölli 1'16:36.5 39
Wilhelm Aschwanden 1'16:32.4 38
Gion-Andrea Bundi 1'16:19.6 34
Patrick Mächler 1'15:03.4 28
50 km
C
Patrick Rölli 2'24:34.4 45
Reto Burgermeister 2'20:43.3 37
Wilhelm Aschwanden 2'19:33.9 32
1 Starting delay based on 10 km C. results.
C = Classical style, F = Freestyle

4 × 10 km relay

Athletes Race
Time Rank
Wilhelm Aschwanden
Reto Burgermeister
Patrick Mächler
Gion-Andrea Bundi
1'37:26.4 10
Women

Sprint

Athlete Qualifying round Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Andrea Huber 3:22.18 27 Did not advance

Pursuit

Athlete 5 km C 5 km F pursuit2
Time Rank Time Final rank
Brigitte Albrecht-Loretan 14:30.0 48 Q 13:29.1 29
Laurence Rochat 13:57.1 23 Q 13:13.6 22
Event Athlete Race
Time Rank
10 km
C
Laurence Rochat DNF
Natascia Leonardi Cortesi 29:57.5 15
15 km
F
Brigitte Albrecht-Loretan 42:54.4 31
Natascia Leonardi Cortesi 41:56.3 15
30 km
C
Laurence Rochat 1'38:24.2 20
Natascia Leonardi Cortesi 1'35:46.8 10
2 Starting delay based on 5 km C. results.
C = Classical style, F = Freestyle

4 × 5 km relay

Athletes Race
Time Rank
Andrea Huber
Laurence Rochat
Brigitte Albrecht-Loretan
Natascia Leonardi Cortesi
50:03.6

Curling


Men's tournament

Group stage

Top four teams advanced to semi-finals.

Country Skip W L
Canada Kevin Martin81
Norway Pål Trulsen72
Switzerland Andreas Schwaller63
Sweden Peja Lindholm63
Finland Markku Uusipaavalniemi54
Germany Sebastian Stock45
Denmark Ulrik Schmidt36
Great Britain Hammy McMillan36
United States Tim Somerville36
France Dominique Dupont-Roc09
Team 1  Score  Team 2
 Norway 4–5   Switzerland
 Denmark 6–10   Switzerland
  Switzerland 5–6  Finland
 Sweden 7–8   Switzerland
  Switzerland 2–6  United States
 Canada 7–2   Switzerland
  Switzerland 10–4  United Kingdom
 France 3–7   Switzerland
 Germany 4–10   Switzerland
Medal round

Semi-final

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Norway (Trulsen) 0 0 1 0 1 0 1 0 2 1 1 7
  Switzerland (Schwaller) 0 1 0 3 0 1 0 1 0 0 0 6

Bronze medal game

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Lindholm) 0 0 2 0 1 0 0 0 0 X 3
  Switzerland (Schwaller) 1 2 0 1 0 0 2 1 0 X 7

Contestants

 Switzerland
Biel-Touring CC, Biel

Skip: Andreas Schwaller
Third: Christof Schwaller
Second: Markus Eggler
Lead: Damian Grichting
Alternate: Marco Ramstein

Women's tournament

Group stage

Top four teams advanced to semi-finals.

Country Skip W L
Canada Kelley Law81
Switzerland Luzia Ebnöther72
United States Kari Erickson63
Great Britain Rhona Martin54
Germany Natalie Neßler54
Sweden Elisabet Gustafson54
Norway Dordi Nordby45
Japan Akiko Katoh27
Denmark Lene Bidstrup27
Russia Olga Jarkova18
Team 1  Score  Team 2
  Switzerland 9–8  Denmark
  Switzerland 7–6  Russia
 Norway 5–7   Switzerland
 Japan 7–8   Switzerland
 United States 6–7   Switzerland
 United Kingdom 7–4   Switzerland
  Switzerland 7–8  Sweden
  Switzerland 7–6  Canada
 Germany 4–10   Switzerland
Medal round

Semi-final

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Ebnöther) 0 2 1 0 0 1 2 0 3 X 9
 United States (Erickson) 1 0 0 1 1 0 0 1 0 X 4

Gold medal game

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Ebnöther) 0 0 0 1 0 0 0 1 1 0 3
 Great Britain (Martin) 0 0 0 0 2 0 1 0 0 1 4

Contestants

 Switzerland
CC Bern AAM, Bern

Skip: Luzia Ebnöther
Third: Mirjam Ott
Second: Tanya Frei
Lead: Laurence Bidaud
Alternate: Nadia Röthlisberger

Figure skating


Men
Athlete Points SP FS Rank
Stéphane Lambiel 24.0 16 16 15
Women
Athlete Points SP FS Rank
Sarah Meier 20.5 9 16 13
Ice Dancing
Athletes Points CD1 CD2 OD FD Rank
Eliane Hugentobler
Daniel Hugentobler
28.4 15 15 14 14 14

Freestyle skiing


Men
Athlete Event Qualification Final
Time Points Rank Time Points Rank
Christian Stohr Moguls 28.51 24.03 19 Did not advance
Martin Walti Aerials 160.56 21 Did not advance
Christian Kaufmann 214.90 13 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Time Points Rank Time Points Rank
Corinne Bodmer Moguls 36.05 20.28 26 Did not advance
Manuela Müller Aerials 125.47 20 Did not advance
Evelyne Leu 203.16 1 Q 147.31 11

Ice hockey


Men's tournament

Preliminary round - group B

Top team (shaded) advanced to the first round.

Team GP W L T GF GA GD Pts
 Belarus 321053+24
 Ukraine 321095+44
  Switzerland 31117923
 France 302161041

All times are local (UTC-7).

9 February 2002
21:00
Switzerland  3 – 3
(1–1, 0–1, 2–1)
 FranceE Center, West Valley City
Attendance: 8,504
11 February 2002
16:00
Ukraine 5 – 2
(2–1, 2–1, 1–0)
  SwitzerlandE Center, West Valley City
Attendance: 8,387
12 February 2002
16:00
Switzerland  2 – 1
(1–0, 1–1, 0–0)
 BelarusE Center, West Valley City
Attendance: 7,736
Consolation round

11th place match

14 February 2002
15:00
Switzerland   11th4 – 1
(0–0, 2–0, 2–1)
 AustriaE Center, West Valley City
Attendance: 7,986
Contestants
David Aebischer
Jean-Jacques Aeschlimann
Björn Christen
Flavien Conne
Gian-Marco Crameri
Patric Della Rossa
Patrick Fischer
Martin Gerber
Martin Höhener
Sandy Jeannin
Marcel Jenni
Olivier Keller
Martin Plüss
André Rötheli
Ivo Rüthemann
Edgar Salis
Mathias Seger
Martin Steinegger
Mark Streit
Patrick Sutter
Julien Vauclair
Reto von Arx

Luge


Men
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Reto Gilly 46.220 33 45.053 16 45.079 24 44.959 9 3:01.311 24
Stefan Höhener 45.101 17 45.254 23 44.534 7 44.911 7 2:59.800 13

Nordic combined


Men's sprint

Events:

  • large hill ski jumping
  • 7.5 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athlete Ski Jumping Cross-country
time
Total
rank
Points Rank
Andreas Hurschler 91.2 38 18:21.9 21
Ronny Heer 103.9 19 18:34.0 29
Andy Hartmann 104.2 18 17:44.7 8
Seppi Hurschler 105.8 15 18:36.0 31

Men's individual

Events:

  • normal hill ski jumping
  • 15 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athlete Ski Jumping Cross-country
time
Total
rank
Points Rank
Ivan Rieder 186.5 43 49:12.0 42
Andreas Hurschler 198.0 39 44:19.4 25
Ronny Heer 222.0 21 44:40.0 29
Andy Hartmann 236.5 9 41:42.3 9

Men's team

Four participants per team.

Events:

  • normal hill ski jumping
  • 5 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athletes Ski jumping Cross-country
time
Total
rank
Points Rank
Andreas Hurschler
Jan Schmid
Ivan Rieder
Ronny Heer
863.0 7 52:07.9 7

Skeleton


Men
Athlete Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Felix Poletti 51.76 11 52.11 18 1:43.87 16
Gregor Stähli 51.16 4 50.99 1 1:42.15
Women
Athlete Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Maya Pedersen 52.92 7 52.63 1 1:45.55 5

Ski jumping


Athlete Event Qualifying jump Final jump 1 Final jump 2 Total
Distance Points Rank Distance Points Rank Distance Points Points Rank
Sylvain Freiholz Normal hill 89.0 112.0 15 Q 89.0 113.0 27 Q 91.0 115.0 228.0 25
Andreas Küttel 90.5 114.0 13 Q 90.0 114.0 24 Q 91.0 117.5 231.5 22
Simon Ammann Pre-qualified 98.0 133.5 1 Q 98.5 135.5 269.0
Marco Steinauer Large hill 104.5 82.1 35 Q 106.5 87.2 45 Did not advance
Sylvain Freiholz 109.5 93.6 27 Q 118.0 110.4 26 Q 110.5 95.4 205.8 27
Andreas Küttel 117.0 109.6 8 Q 125.0 125.0 8 Q 122.0 120.6 245.6 6
Simon Ammann Pre-qualified 132.5 140.5 1 Q 133.0 140.9 281.4
Men's team large hill
Athletes Result
Points 1 Rank
Marco Steinauer
Sylvain Freiholz
Andreas Küttel
Simon Ammann
818.3 7
1 Four teams members performed two jumps each.

Snowboarding


Men's parallel giant slalom
Athlete Qualifying Round one Quarter final Semi final Final Rank
Time Rank
Ueli Kestenholz DNF Did not advance
Simon Schoch 38.63 25 Did not advance
Philipp Schoch 37.34 15 Q Alexander Maier W Mathieu Bozzetto W Chris Klug W Richard Richardsson W
Gilles Jaquet 35.69 1 Q Nicolas Huet L (DSQ) Did not advance
Men's halfpipe
Athlete Qualifying round 1 Qualifying round 2 Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Marcel Hitz 23.8 23 35.9 9 Did not advance
Gian Simmen 34.8 12 33.5 12 Did not advance
Therry Brunner 36.0 9 37.7 7 Did not advance
Women's parallel giant slalom
Athlete Qualifying Round one Quarter final Semi final Final Rank
Time Rank
Milena Meisser DNF Did not advance
Daniela Mueli 43.46 20 Did not advance
Nadia Livers 43.27 19 Did not advance
Steffi von Siebenthal 42.68 13 Q Isabelle Blanc L Did not advance
Women's halfpipe
Athlete Qualifying round 1 Qualifying round 2 Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Fabienne Reuteler 32.0 7 40.4 1 QF 39.7

References