Ukraine at the 2002 Winter Olympics


Ukraine competed at the 2002 Winter Olympics in Salt Lake City, United States.

Ukraine at the
2002 Winter Olympics
IOC codeUKR
NOCNational Olympic Committee of Ukraine
Websitewww.noc-ukr.org (in Ukrainian and English)
in Salt Lake City
Competitors68 (46 men, 22 women) in 11 sports
Flag bearer Olena Petrova (biathlon)
Medals
Gold
0
Silver
0
Bronze
0
Total
0
Winter Olympics appearances (overview)
Other related appearances
 Russian Empire (1900–1912)
 Austria (1896-1912)
 Hungary (1896–1912)
 Czechoslovakia (1920–1936)
 Poland (1924–1936)
 Romania (1924–1936)
 Soviet Union (1952–1988)
 Unified Team (1992)

Alpine skiing


Men
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Mykola Skriabin Downhill 1:47.65 49
Super-G 1:27.84 29
Giant Slalom 1:18.57 1:17.70 2:36.27 45
Slalom 56.76 DNF DNF

Men's combined

Athlete Downhill Slalom Total
Time Time 1 Time 2 Total time Rank
Mykola Skriabin 1:44.80 55.03 1:01.23 3:41.06 25
Women
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Yuliya Siparenko Giant Slalom 1:25.73 1:21.89 2:47.62 43
Slalom 59.63 1:00.87 2:00.50 30

Biathlon


Men
Event Athlete Misses 1 Time Rank
10 km sprint Roman Pryma 3 29:16.1 76
Ruslan Lysenko 2 27:43.1 53
Andriy Deryzemlia 1 27:11.1 38
Vyacheslav Derkach 1 27:05.3 36
12.5 km
pursuit 2
Vyacheslav Derkach 3 36:56.8 40
Event Athlete Time Misses Adjusted time 3 Rank
20 km Oleksandr Bilanenko 55:34.4 4 59:34.4 68
Andriy Deryzemlia 54:14.8 1 55:14.8 27
Ruslan Lysenko 53:02.1 2 55:02.1 24
Vyacheslav Derkach 54:01.3 1 55:01.3 23
Men's 4 × 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Vyacheslav Derkach
Oleksandr Bilanenko
Roman Pryma
Ruslan Lysenko
2 1'27:02.2 7
Women
Event Athlete Misses 1 Time Rank
7.5 km sprint Olena Zubrilova-Ohurtsova 4 24:33.2 59
Olena Petrova 2 23:40.9 48
Nina Lemesh 1 23:37.4 47
Tetiana Vodop'ianova 2 23:03.8 31
10 km
pursuit 4
Tetiana Vodop'ianova 4 34:23.0 26
Event Athlete Time Misses Adjusted time 3 Rank
15 km Olena Zubrilova-Ohurtsova 49:10.7 3 52:10.7 34
Oksana Khvostenko 51:34.4 0 51:34.4 29
Oksana Yakovlieva 49:22.2 2 51:22.2 27
Olena Petrova 50:05.7 1 51:05.7 24
Women's 4 × 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Olena Zubrilova-Ohurtsova
Olena Petrova
Nina Lemesh
Tetiana Vodop'ianova
1 1'32:00.6 10
1 A penalty loop of 150 metres had to be skied per missed target.
2 Starting delay based on 10 km sprint results.
3 One minute added per missed target.
4 Starting delay based on 7.5 km sprint results.

Bobsleigh


Men
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
UKR-1 Oleksandr Ivanyshyn
Oleksandr Streltsov
Two-man 49.47 32 49.43 33 49.77 34 49.75 35 3:18.42 34
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
UKR-1 Oleh Polyvach
Bohdan Zamostianyk
Oleksandr Ivanyshyn
Yuriy Zhuravskiy
Four-man 48.03 26 48.09 26 48.76 23 48.89 23 3:13.77 22

Cross-country skiing


Men

Sprint

Athlete Qualifying round Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Roman Leybyuk 3:03.21 45 Did not advance

Pursuit

Athlete 10 km C 10 km F pursuit1
Time Rank Time Final rank
Roman Leybyuk 26:37.5 7 Q 24:16.2 11
Event Athlete Race
Time Rank
15 km
C
Roman Leybyuk 39:50.9 32
30 km
F
Roman Leybyuk 1'18:52.3 50
50 km
C
Roman Leybyuk 2'15:50.9 22
1 Starting delay based on 10 km C. results.
C = Classical style, F = Freestyle
Women

Sprint

Athlete Qualifying round Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Vita Yakymchuk 3:28.94 41 Did not advance
Iryna Taranenko-Terelia 3:23.47 29 Did not advance

Pursuit

Athlete 5 km C 5 km F pursuit2
Time Rank Time Final rank
Maryna Pestriakova 14:41.0 57 Did not advance
Olena Rodina 14:37.8 56 Did not advance
Valentina Shevchenko 13:48.7 15 Q 13:13.2 21
Iryna Taranenko-Terelia 13:43.7 12 Q 12:35.4 10
Event Athlete Race
Time Rank
10 km
C
Olena Rodina 31:07.4 41
Valentina Shevchenko 29:42.7 12
Iryna Taranenko-Terelia 29:35.8 11
15 km
F
Vita Yakymchuk 45:26.7 44
Valentina Shevchenko 42:16.0 21
Iryna Taranenko-Terelia 40:39.4 9
30 km
C
Maryna Pestriakova DNF
Olena Rodina 1'46:51.2 38
Iryna Taranenko-Terelia 1'37:32.9 18
Valentina Shevchenko 1'33:03.1 5
2 Starting delay based on 5 km C. results.
C = Classical style, F = Freestyle

Figure skating


Men
Athlete Points SP FS Rank
Dmitri Dmitrenko 28.5 21 18 18
Women
Athlete Points SP FS Rank
Elena Liashenko 21.0 16 13 14
Galina Maniachenko 18.5 15 11 12
Pairs
Athletes Points SP FS Rank
Tatiana Chuvaeva
Dmitri Palamarchuk
23.5 15 16 16
Aliona Savchenko
Stanislav Morozov
22.0 16 14 15
Ice Dancing
Athletes Points CD1 CD2 OD FD Rank
Julia Golovina
Oleg Voiko
43.4 22 22 21 22 21
Elena Grushina
Ruslan Goncharov
19.0 10 10 10 9 9

Freestyle skiing


Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Enver Ablaev Aerials 156.84 22 Did not advance
Stanislav Kravchuk 225.68 11 Q 246.30 5
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Tetiana Kozachenko Aerials 151.23 15 Did not advance

Ice hockey


Men's tournament

Preliminary round - Group B

Top team (shaded) advanced to the first round.

Team GP W L T GF GA GD Pts
 Belarus 321053+24
 Ukraine 321095+44
  Switzerland 31117923
 France 302161041

All times are local (UTC-7).

9 February 2002
14:00
Belarus 1 – 0
(0–0, 0–0, 1–0)
 UkrainePeaks Ice Arena, Provo
Attendance: 6,294
11 February 2002
16:00
Ukraine 5 – 2
(2–1, 2–1, 1–0)
  SwitzerlandE Center, West Valley City
Attendance: 8,387
12 February 2002
19:00
France 2 – 4
(0–2, 2–2, 0–0)
 UkrainePeaks Ice Arena, Provo
Attendance: 6,019
Consolation round

9th place match

14 February 2002
20:00
Ukraine  10th2 – 9
(0–6, 2–3, 0–0)
 LatviaE Center, West Valley City
Attendance: 8,449
Team roster
Contestants
Vasyl Bobrovnikov
Igor Chibirev
Ruslan Fedotenko
Yuri Gunko
Igor Karpenko
Dmitri Khristich
Serhiy Klymentiev
Vitaliy Lytvynenko
Valentyn Oletsky
Alexei Ponikarovsky
Roman Salnikov
Bogdan Savenko
Vadym Shakhraychuk
Valeri Shyriaiev
Vladyslav Serov
Kostiantyn Simchuk
Vadim Slivchenko
Andriy Sriubko
Viacheslav Tymchenko
Dmytro Tolkunov
Serhiy Varlamov
Viacheslav Zavalniuk

Luge


Men's doubles

Athletes Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Danylo Panchenko
Oleh Avdeev
43.727 13 43.600 12 1:27.327 11
Women
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Oryslava Chukhlib 44.274 22 43.942 17 44.060 23 44.005 21 2:56.281 20
Liliya Ludan 43.800 9 43.623 7 43.565 6 43.511 6 2:54.499 6

Short track speed skating


Men
Athlete Event Round one Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Volodymyr Hryhor'iev 500 m 1:10.431 4 Did not advance
Volodymyr Hryhor'iev 1000 m DSQ Did not advance
Volodymyr Hryhor'iev 1500 m 2:25.316 5 Did not advance

Ski jumping


Athlete Event Qualifying jump Final jump 1 Final jump 2 Total
Distance Points Rank Distance Points Rank Distance Points Points Rank
Volodymyr Hlyvka Normal hill 73.5 72.0 47 Did not advance
Volodymyr Hlyvka Large hill 90.5 54.9 49 Did not advance

Speed skating


Men
Event Athlete Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
500 m Andriy Fomin 36.26 27 36.38 34 72.64 29
1000 m Andriy Fomin 1:11.04 37
1500 m Andriy Fomin 1:51.02 43
Women
Event Athlete Race
Time Rank
1000 m Olena Miahkykh 1:20.13 35
1500 m Olena Miahkykh 2:05.32 38
3000 m Olena Miahkykh 4:24.64 31

References