Wrestling_at_the_2000_Summer_Olympics_–_Men's_Greco-Roman_63_kg
Quick Facts Men's Greco-Roman 63 kg at the Games of the XXVII Olympiad, Venue ...
Men's Greco-Roman 63 kg at the Games of the XXVII Olympiad | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | Sydney Convention and Exhibition Centre | ||||||||||||
Date | 24–26 September 2000 | ||||||||||||
Competitors | 20 from 20 nations | ||||||||||||
Medalists | |||||||||||||
| |||||||||||||
Close
Main article: Wrestling at the 2000 Summer Olympics
The men's Greco-Roman 63 kilograms at the 2000 Summer Olympics as part of the wrestling program was held at the Sydney Convention and Exhibition Centre from September 24 to 26. The competition held with an elimination system of three or four wrestlers in each pool, with the winners qualify for the quarterfinals, semifinals and final by way of direct elimination.[1]
All times are Australian Eastern Daylight Time (UTC+11:00)
More information Date, Time ...
Date | Time | Event |
---|---|---|
24 September 2000 | 09:30 | Round 1 |
09:30 | Round 2 | |
17:00 | Round 3 | |
25 September 2000 | 09:30 | Quarterfinals |
17:00 | Semifinals | |
26 September 2000 | 17:00 | Finals |
Close
- Legend
- F — Won by fall
- WO — Won by walkover
Elimination pools
Pool 1
More information Pos, Athlete ...
Pos | Athlete | Pld | W | L | CP | TP | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Varteres Samurgashev (RUS) | 2 | 2 | 0 | 6 | 13 | Knockout round |
2 | Şeref Eroğlu (TUR) | 2 | 1 | 1 | 5 | 2 | |
3 | Włodzimierz Zawadzki (POL) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 |
Close
Source: Official Report
More information Score, CP ...
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Varteres Samurgashev (RUS) | 5–2 | Şeref Eroğlu (TUR) | 3–1 PP |
Włodzimierz Zawadzki (POL) | 0–8 | Varteres Samurgashev (RUS) | 0–3 PO |
Şeref Eroğlu (TUR) | WO | Włodzimierz Zawadzki (POL) | 4–0 PA |
Close
Pool 2
More information Pos, Athlete ...
Pos | Athlete | Pld | W | L | CP | TP | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kevin Bracken (USA) | 2 | 1 | 1 | 4 | 14 | Knockout round |
2 | Choi Sang-sun (KOR) | 2 | 1 | 1 | 4 | 10 | |
3 | Riccardo Magni (ITA) | 2 | 1 | 1 | 4 | 3 |
Close
Source: Official Report
More information Score, CP ...
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Kevin Bracken (USA) | 12–5 | Choi Sang-sun (KOR) | 3–1 PP |
Riccardo Magni (ITA) | 2–2 | Kevin Bracken (USA) | 3–1 PP |
Choi Sang-sun (KOR) | 5–1 | Riccardo Magni (ITA) | 3–1 PP |
Close
Pool 3
More information Pos, Athlete ...
Pos | Athlete | Pld | W | L | CP | TP | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Akaki Chachua (GEO) | 2 | 2 | 0 | 7 | 17 | Knockout round |
2 | Vaghinak Galstyan (ARM) | 2 | 1 | 1 | 4 | 7 | |
3 | Yi Shanjun (CHN) | 2 | 0 | 2 | 1 | 2 |
Close
Source: Official Report
More information Score, CP ...
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Akaki Chachua (GEO) | 11–0 Fall | Yi Shanjun (CHN) | 4–0 TO |
Vaghinak Galstyan (ARM) | 5–6 | Akaki Chachua (GEO) | 1–3 PP |
Yi Shanjun (CHN) | 2–2 | Vaghinak Galstyan (ARM) | 1–3 PP |
Close
Pool 4
More information Pos, Athlete ...
Pos | Athlete | Pld | W | L | CP | TP | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bakhodir Kurbanov (UZB) | 2 | 2 | 0 | 6 | 10 | Knockout round |
2 | Michael Beilin (ISR) | 2 | 1 | 1 | 3 | 1 | |
3 | Vitaly Zhuk (BLR) | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 |
Close
Source: Official Report
More information Score, CP ...
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Vitaly Zhuk (BLR) | 0–1 | Michael Beilin (ISR) | 0–3 PO |
Bakhodir Kurbanov (UZB) | 6–1 | Vitaly Zhuk (BLR) | 3–1 PP |
Michael Beilin (ISR) | 0–4 | Bakhodir Kurbanov (UZB) | 0–3 PO |
Close
Pool 5
More information Pos, Athlete ...
Pos | Athlete | Pld | W | L | CP | TP | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Juan Marén (CUB) | 3 | 3 | 0 | 9 | 17 | Knockout round |
2 | Mkhitar Manukyan (KAZ) | 3 | 2 | 1 | 8 | 22 | |
3 | Gurbinder Singh (IND) | 3 | 1 | 2 | 4 | 6 | |
4 | Yassine Djakrir (ALG) | 3 | 0 | 3 | 1 | 1 |
Close
Source: Official Report
More information Score, CP ...
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Juan Marén (CUB) | 8–0 | Gurbinder Singh (IND) | 3–0 PO |
Mkhitar Manukyan (KAZ) | 11–0 | Yassine Djakrir (ALG) | 4–0 ST |
Juan Marén (CUB) | 5–3 | Mkhitar Manukyan (KAZ) | 3–1 PP |
Gurbinder Singh (IND) | 3–0 | Yassine Djakrir (ALG) | 3–0 PO |
Juan Marén (CUB) | 4–1 | Yassine Djakrir (ALG) | 3–1 PP |
Gurbinder Singh (IND) | 3–8 | Mkhitar Manukyan (KAZ) | 1–3 PP |
Close
Pool 6
More information Pos, Athlete ...
Pos | Athlete | Pld | W | L | CP | TP | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Beat Motzer (SUI) | 3 | 3 | 0 | 10 | 22 | Knockout round |
2 | Hrihoriy Kamyshenko (UKR) | 3 | 2 | 1 | 8 | 14 | |
3 | Yasutoshi Motoki (JPN) | 3 | 1 | 2 | 6 | 18 | |
4 | Rasoul Amani (NZL) | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 |
Close
Source: Official Report
More information Score, CP ...
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Yasutoshi Motoki (JPN) | 3–8 | Beat Motzer (SUI) | 1–3 PP |
Rasoul Amani (NZL) | 0–10 | Hrihoriy Kamyshenko (UKR) | 0–4 ST |
Yasutoshi Motoki (JPN) | 14–0 | Rasoul Amani (NZL) | 4–0 ST |
Beat Motzer (SUI) | 3–1 | Hrihoriy Kamyshenko (UKR) | 3–1 PP |
Yasutoshi Motoki (JPN) | 1–3 | Hrihoriy Kamyshenko (UKR) | 1–3 PP |
Beat Motzer (SUI) | 11–0 | Rasoul Amani (NZL) | 4–0 ST |
Close
Knockout round
Quarterfinals | Semifinals | Gold medal match | |||||||||
Varteres Samurgashev (RUS) | 11 | ||||||||||
Kevin Bracken (USA) | 5 | Varteres Samurgashev (RUS) | 7 | ||||||||
Akaki Chachua (GEO) | 3 | Akaki Chachua (GEO) | 4 | ||||||||
Bakhodir Kurbanov (UZB) | 2 | Varteres Samurgashev (RUS) | 3 | ||||||||
Juan Marén (CUB) | 0 | ||||||||||
Juan Marén (CUB) | 3 | ||||||||||
Beat Motzer (SUI) | 0 | ||||||||||
Bronze medal match | |||||||||||
Akaki Chachua (GEO) | 6F | ||||||||||
Beat Motzer (SUI) | 2 |
Classification 5th–6th | |||
Kevin Bracken (USA) | 0 | ||
Bakhodir Kurbanov (UZB) | 10 |
More information Rank, Athlete ...
Rank | Athlete |
---|---|
Varteres Samurgashev (RUS) | |
Juan Marén (CUB) | |
Akaki Chachua (GEO) | |
4 | Beat Motzer (SUI) |
5 | Bakhodir Kurbanov (UZB) |
6 | Kevin Bracken (USA) |
7 | Mkhitar Manukyan (KAZ) |
8 | Hrihoriy Kamyshenko (UKR) |
9 | Yasutoshi Motoki (JPN) |
10 | Şeref Eroğlu (TUR) |
11 | Choi Sang-sun (KOR) |
12 | Vaghinak Galstyan (ARM) |
13 | Gurbinder Singh (IND) |
14 | Riccardo Magni (ITA) |
15 | Michael Beilin (ISR) |
16 | Yi Shanjun (CHN) |
17 | Vitaly Zhuk (BLR) |
18 | Yassine Djakrir (ALG) |
19 | Włodzimierz Zawadzki (POL) |
20 | Rasoul Amani (NZL) |
Close
- "Wrestling at the 2000 Sydney Summer Games: Men's Lightweight, Greco-Roman". Sports Reference. Archived from the original on 18 April 2020. Retrieved 5 May 2019.