Wrestling_at_the_2000_Summer_Olympics_–_Men's_Greco-Roman_97_kg
Quick Facts Men's Greco-Roman 97 kg at the Games of the XXVII Olympiad, Venue ...
Men's Greco-Roman 97 kg at the Games of the XXVII Olympiad | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | Sydney Convention and Exhibition Centre | ||||||||||||
Date | 24–26 September 2000 | ||||||||||||
Competitors | 20 from 20 nations | ||||||||||||
Medalists | |||||||||||||
| |||||||||||||
Close
Main article: Wrestling at the 2000 Summer Olympics
The men's Greco-Roman 97 kilograms at the 2000 Summer Olympics as part of the wrestling program was held at the Sydney Convention and Exhibition Centre from September 24 to 26. The competition held with an elimination system of three or four wrestlers in each pool, with the winners qualify for the quarterfinals, semifinals and final by way of direct elimination.[1]
All times are Australian Eastern Daylight Time (UTC+11:00)
More information Date, Time ...
Date | Time | Event |
---|---|---|
24 September 2000 | 09:30 | Round 1 |
17:00 | Round 2 | |
17:00 | Round 3 | |
25 September 2000 | 09:30 | Quarterfinals |
17:00 | Semifinals | |
26 September 2000 | 17:00 | Finals |
Close
Elimination pools
Pool 1
More information Pos, Athlete ...
Pos | Athlete | Pld | W | L | CP | TP | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mikael Ljungberg (SWE) | 2 | 2 | 0 | 7 | 13 | Knockout round |
2 | Petru Sudureac (ROM) | 2 | 1 | 1 | 4 | 8 | |
3 | Ali Mollov (BUL) | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 |
Close
Source: Official Report
More information Score, CP ...
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Petru Sudureac (ROM) | 2–3 | Mikael Ljungberg (SWE) | 1–3 PP |
Ali Mollov (BUL) | 1–6 | Petru Sudureac (ROM) | 1–3 PP |
Mikael Ljungberg (SWE) | 10–0 | Ali Mollov (BUL) | 4–0 ST |
Close
Pool 2
More information Pos, Athlete ...
Pos | Athlete | Pld | W | L | CP | TP | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sergey Matviyenko (KAZ) | 2 | 1 | 1 | 3 | 6 | Knockout round |
2 | Rafael Samurgashev (ARM) | 2 | 1 | 1 | 3[lower-alpha 1] | 1 | |
3 | Reynaldo Peña (CUB) | 2 | 1 | 1 | 3[lower-alpha 1] | 1 |
Close
Source: Official Report
Notes:
Notes:
More information Score, CP ...
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Reynaldo Peña (CUB) | 1–0 | Sergey Matviyenko (KAZ) | 3–0 PO |
Rafael Samurgashev (ARM) | 1–0 | Reynaldo Peña (CUB) | 3–0 PO |
Sergey Matviyenko (KAZ) | 6–0 | Rafael Samurgashev (ARM) | 3–0 PO |
Close
Pool 3
More information Pos, Athlete ...
Pos | Athlete | Pld | W | L | CP | TP | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Garrett Lowney (USA) | 2 | 2 | 0 | 6 | 10 | Knockout round |
2 | Gogi Koguashvili (RUS) | 2 | 1 | 1 | 4 | 6 | |
3 | Marek Švec (CZE) | 2 | 0 | 2 | 1 | 2 |
Close
Source: Official Report
More information Score, CP ...
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Garrett Lowney (USA) | 2–0 | Marek Švec (CZE) | 3–0 PO |
Gogi Koguashvili (RUS) | 3–8 | Garrett Lowney (USA) | 1–3 PP |
Marek Švec (CZE) | 2–3 | Gogi Koguashvili (RUS) | 1–3 PP |
Close
Pool 4
More information Pos, Athlete ...
Pos | Athlete | Pld | W | L | CP | TP | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Gennady Chkhaidze (GEO) | 2 | 2 | 0 | 6 | 6 | Knockout round |
2 | Andrzej Wroński (POL) | 2 | 1 | 1 | 3 | 7 | |
3 | Hakkı Başar (TUR) | 2 | 0 | 2 | 2 | 3 |
Close
Source: Official Report
More information Score, CP ...
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Gennady Chkhaidze (GEO) | 2–0 | Andrzej Wroński (POL) | 3–0 PO |
Hakkı Başar (TUR) | 2–4 | Gennady Chkhaidze (GEO) | 1–3 PP |
Andrzej Wroński (POL) | 7–1 | Hakkı Başar (TUR) | 3–1 PP |
Close
Pool 5
More information Pos, Athlete ...
Pos | Athlete | Pld | W | L | CP | TP | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Konstantinos Thanos (GRE) | 3 | 3 | 0 | 10 | 18 | Knockout round |
2 | Urs Bürgler (SUI) | 3 | 2 | 1 | 7 | 12 | |
3 | Park Woo (KOR) | 3 | 1 | 2 | 4 | 11 | |
4 | Ben Vincent (AUS) | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 |
Close
Source: Official Report
More information Score, CP ...
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Konstantinos Thanos (GRE) | 3–0 | Park Woo (KOR) | 3–0 PO |
Ben Vincent (AUS) | 0–11 | Urs Bürgler (SUI) | 0–4 ST |
Konstantinos Thanos (GRE) | 11–0 | Ben Vincent (AUS) | 4–0 ST |
Park Woo (KOR) | 0–1 | Urs Bürgler (SUI) | 0–3 PO |
Konstantinos Thanos (GRE) | 4–0 | Urs Bürgler (SUI) | 3–0 PO |
Park Woo (KOR) | 11–0 | Ben Vincent (AUS) | 4–0 ST |
Close
Pool 6
More information Pos, Athlete ...
Pos | Athlete | Pld | W | L | CP | TP | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Davyd Saldadze (UKR) | 3 | 3 | 0 | 9 | 16 | Knockout round |
2 | Mindaugas Ežerskis (LTU) | 3 | 2 | 1 | 6[lower-alpha 1] | 9 | |
3 | Sergey Lishtvan (BLR) | 3 | 1 | 2 | 6[lower-alpha 1] | 13 | |
4 | Hassene Fkiri (TUN) | 3 | 0 | 3 | 1 | 3 |
Close
Source: Official Report
Notes:
Notes:
More information Score, CP ...
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Mindaugas Ežerskis (LTU) | 3–1 | Sergey Lishtvan (BLR) | 3–1 PP |
Davyd Saldadze (UKR) | 9–0 | Hassene Fkiri (TUN) | 3–0 PO |
Mindaugas Ežerskis (LTU) | 0–2 | Davyd Saldadze (UKR) | 0–3 PO |
Sergey Lishtvan (BLR) | 10–0 | Hassene Fkiri (TUN) | 4–0 ST |
Mindaugas Ežerskis (LTU) | 6–3 | Hassene Fkiri (TUN) | 3–1 PP |
Sergey Lishtvan (BLR) | 2–5 | Davyd Saldadze (UKR) | 1–3 PP |
Close
Knockout round
Quarterfinals | Semifinals | Gold medal match | |||||||||
Mikael Ljungberg (SWE) | 5 | ||||||||||
Sergey Matviyenko (KAZ) | 0 | Mikael Ljungberg (SWE) | 8 | ||||||||
Garrett Lowney (USA) | 2 | Garrett Lowney (USA) | 1 | ||||||||
Gennady Chkhaidze (GEO) | 0 | Mikael Ljungberg (SWE) | 2 | ||||||||
Davyd Saldadze (UKR) | 1 | ||||||||||
Konstantinos Thanos (GRE) | 2 | ||||||||||
Davyd Saldadze (UKR) | 4 | ||||||||||
Bronze medal match | |||||||||||
Garrett Lowney (USA) | 3 | ||||||||||
Konstantinos Thanos (GRE) | 1 |
Classification 5th–6th | |||
Sergey Matviyenko (KAZ) | 1 | ||
Gennady Chkhaidze (GEO) | 1 |
More information Rank, Athlete ...
Rank | Athlete |
---|---|
Mikael Ljungberg (SWE) | |
Davyd Saldadze (UKR) | |
Garrett Lowney (USA) | |
4 | Konstantinos Thanos (GRE) |
5 | Gennady Chkhaidze (GEO) |
6 | Sergey Matviyenko (KAZ) |
7 | Urs Bürgler (SUI) |
8 | Mindaugas Ežerskis (LTU) |
9 | Sergey Lishtvan (BLR) |
10 | Park Woo (KOR) |
11 | Petru Sudureac (ROM) |
12 | Gogi Koguashvili (RUS) |
13 | Andrzej Wroński (POL) |
14 | Rafael Samurgashev (ARM) |
15 | Reynaldo Peña (CUB) |
16 | Hakkı Başar (TUR) |
17 | Hassene Fkiri (TUN) |
18 | Marek Švec (CZE) |
19 | Ali Mollov (BUL) |
20 | Ben Vincent (AUS) |
Close
- "Wrestling at the 2000 Sydney Summer Games: Men's Heavyweight, Greco-Roman". Sports Reference. Archived from the original on 18 April 2020. Retrieved 6 May 2019.