Wrestling_at_the_2004_Summer_Olympics_–_Men's_freestyle_55_kg
Quick Facts Men's freestyle 55 kg at the Games of the XXVIII Olympiad, Venue ...
Men's freestyle 55 kg at the Games of the XXVIII Olympiad | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | Ano Liosia Olympic Hall | ||||||||||||
Date | 27–28 August 2004 | ||||||||||||
Competitors | 22 from 22 nations | ||||||||||||
Medalists | |||||||||||||
| |||||||||||||
Close
Main article: Wrestling at the 2004 Summer Olympics
The men's freestyle 55 kilograms at the 2004 Summer Olympics as part of the wrestling program were held at the Ano Liosia Olympic Hall, August 27 to August 28.
The competition held with an elimination system of three or four wrestlers in each pool, with the winners qualify for the quarterfinals, semifinals and final by way of direct elimination.
All times are Eastern European Summer Time (UTC+03:00)
More information Date, Time ...
Date | Time | Event |
---|---|---|
27 August 2004 | 09:30 | Round 1 |
09:30 | Round 2 | |
17:30 | Round 3 | |
17:30 | Qualification | |
28 August 2004 | 09:30 | Semifinals |
17:30 | Finals |
Close
- Legend
- WO — Won by walkover
Elimination pools
Pool 1
More information Pos, Athlete ...
Pos | Athlete | Pld | W | L | CP | TP | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Stephen Abas (USA) | 2 | 2 | 0 | 6 | 10 | Knockout round |
2 | René Montero (CUB) | 2 | 1 | 1 | 4 | 8 | |
3 | Ghenadie Tulbea (MDA) | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 |
Close
Source: Official website
More information Score, CP ...
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Ghenadie Tulbea (MDA) | 0–5 | René Montero (CUB) | 0–3 PO |
Stephen Abas (USA) | 6–1 | Ghenadie Tulbea (MDA) | 3–1 PP |
René Montero (CUB) | 3–4 | Stephen Abas (USA) | 1–3 PP |
Close
Pool 2
More information Pos, Athlete ...
Pos | Athlete | Pld | W | L | CP | TP | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Li Zhengyu (CHN) | 2 | 2 | 0 | 6 | 13 | Knockout round |
2 | Radoslav Velikov (BUL) | 2 | 1 | 1 | 5 | 19 | |
3 | Shaun Williams (RSA) | 2 | 0 | 2 | 2 | 6 |
Close
Source: Official website
More information Score, CP ...
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Radoslav Velikov (BUL) | 13–2 | Shaun Williams (RSA) | 4–1 SP |
Li Zhengyu (CHN) | 8–6 | Radoslav Velikov (BUL) | 3–1 PP |
Shaun Williams (RSA) | 4–5 | Li Zhengyu (CHN) | 1–3 PP |
Close
Pool 3
More information Pos, Athlete ...
Pos | Athlete | Pld | W | L | CP | TP | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kim Hyo-sub (KOR) | 2 | 1 | 1 | 4[lower-alpha 1] | 8 | Knockout round |
2 | Bayaraagiin Naranbaatar (MGL) | 2 | 1 | 1 | 4[lower-alpha 1] | 9 | |
3 | Babak Nourzad (IRI) | 2 | 1 | 1 | 3 | 6 |
Close
Source: Official website
Notes:
Notes:
More information Score, CP ...
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Babak Nourzad (IRI) | 0–6 | Bayaraagiin Naranbaatar (MGL) | 0–3 PO |
Kim Hyo-sub (KOR) | 4–6 | Babak Nourzad (IRI) | 1–3 PP |
Bayaraagiin Naranbaatar (MGL) | 3–4 | Kim Hyo-sub (KOR) | 1–3 PP |
Close
Pool 4
More information Pos, Athlete ...
Pos | Athlete | Pld | W | L | CP | TP | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chikara Tanabe (JPN) | 2 | 2 | 0 | 6 | 9 | Knockout round |
2 | Namig Abdullayev (AZE) | 2 | 1 | 1 | 4 | 8 | |
3 | Yogeshwar Dutt (IND) | 2 | 0 | 2 | 2 | 5 |
Close
Source: Official website
More information Score, CP ...
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Chikara Tanabe (JPN) | 5–2 | Namig Abdullayev (AZE) | 3–1 PP |
Yogeshwar Dutt (IND) | 3–4 | Chikara Tanabe (JPN) | 1–3 PP |
Namig Abdullayev (AZE) | 6–2 | Yogeshwar Dutt (IND) | 3–1 PP |
Close
Pool 5
More information Pos, Athlete ...
Pos | Athlete | Pld | W | L | CP | TP | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Oleksandr Zakharuk (UKR) | 2 | 2 | 0 | 6 | 7 | Knockout round |
2 | Herman Kantoyeu (BLR) | 2 | 1 | 1 | 4 | 7 | |
3 | Bauyrzhan Orazgaliyev (KAZ) | 2 | 0 | 2 | 2 | 2 |
Close
Source: Official website
More information Score, CP ...
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Oleksandr Zakharuk (UKR) | 3–1 | Bauyrzhan Orazgaliyev (KAZ) | 3–1 PP |
Herman Kantoyeu (BLR) | 3–4 | Oleksandr Zakharuk (UKR) | 1–3 PP |
Bauyrzhan Orazgaliyev (KAZ) | 1–4 | Herman Kantoyeu (BLR) | 1–3 PP |
Close
Pool 6
More information Pos, Athlete ...
Pos | Athlete | Pld | W | L | CP | TP | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mavlet Batirov (RUS) | 2 | 2 | 0 | 7 | 23 | Knockout round |
2 | Dilshod Mansurov (UZB) | 2 | 1 | 1 | 5 | 12 | |
3 | Bashir Ahmad Rahmati (AFG) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 |
Close
Source: Official website
More information Score, CP ...
Score | CP | ||
---|---|---|---|
Bashir Ahmad Rahmati (AFG) | 0–11 | Dilshod Mansurov (UZB) | 0–4 ST |
Mavlet Batirov (RUS) | 20–0 | Bashir Ahmad Rahmati (AFG) | 4–0 ST |
Dilshod Mansurov (UZB) | 1–3 | Mavlet Batirov (RUS) | 1–3 PP |
Close
Pool 7
More information Pos, Athlete ...
Pos | Athlete | Pld | W | L | CP | TP | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Amiran Kardanov (GRE) | 3 | 3 | 0 | 10 | 17 | Knockout round |
2 | O Song-nam (PRK) | 3 | 2 | 1 | 8 | 8 | |
3 | Martin Berberyan (ARM) | 3 | 1 | 2 | 5 | 9 | |
4 | Harun Doğan (TUR) | 3 | 0 | 3 | 1 | 3 |
Close
Source: Official website
More information Score, CP ...
Score | CP | ||
---|---|---|---|
O Song-nam (PRK) | 3–4 | Amiran Kardanov (GRE) | 1–3 PP |
Martin Berberyan (ARM) | 5–3 | Harun Doğan (TUR) | 3–1 PP |
O Song-nam (PRK) | 5–2 | Martin Berberyan (ARM) | 3–1 PP |
Amiran Kardanov (GRE) | 10–0 | Harun Doğan (TUR) | 4–0 ST |
O Song-nam (PRK) | WO | Harun Doğan (TUR) | 4–0 PA |
Amiran Kardanov (GRE) | 3–2 | Martin Berberyan (ARM) | 3–1 PP |
Close
Knockout round
Qualification | Semifinals | Gold medal match | |||||||||
Stephen Abas (USA) | 6 | ||||||||||
Li Zhengyu (CHN) | 1 | Stephen Abas (USA) | 3 | ||||||||
Kim Hyo-sub (KOR) | 0 | Chikara Tanabe (JPN) | 0 | ||||||||
Chikara Tanabe (JPN) | 10 | Stephen Abas (USA) | 1 | ||||||||
Oleksandr Zakharuk (UKR) | 0 | Mavlet Batirov (RUS) | 9 | ||||||||
Mavlet Batirov (RUS) | 4 | Mavlet Batirov (RUS) | 7 | ||||||||
Amiran Kardanov (GRE) | 1 | ||||||||||
Bronze medal match | |||||||||||
Chikara Tanabe (JPN) | 7 | ||||||||||
Amiran Kardanov (GRE) | 0 |
Classification 5–6 | |||
Li Zhengyu (CHN) | 6 | ||
Kim Hyo-sub (KOR) | 4 |
More information Rank, Athlete ...
Rank | Athlete |
---|---|
Mavlet Batirov (RUS) | |
Stephen Abas (USA) | |
Chikara Tanabe (JPN) | |
4 | Amiran Kardanov (GRE) |
5 | Li Zhengyu (CHN) |
6 | Kim Hyo-sub (KOR) |
7 | Oleksandr Zakharuk (UKR) |
8 | O Song-nam (PRK) |
9 | Radoslav Velikov (BUL) |
10 | Dilshod Mansurov (UZB) |
11 | Martin Berberyan (ARM) |
12 | Bayaraagiin Naranbaatar (MGL) |
13 | René Montero (CUB) |
14 | Namig Abdullayev (AZE) |
15 | Herman Kantoyeu (BLR) |
16 | Babak Nourzad (IRI) |
17 | Shaun Williams (RSA) |
18 | Yogeshwar Dutt (IND) |
19 | Bauyrzhan Orazgaliyev (KAZ) |
20 | Harun Doğan (TUR) |
21 | Ghenadie Tulbea (MDA) |
22 | Bashir Ahmad Rahmati (AFG) |
Close