Azerbaijan_at_the_2010_Summer_Youth_Olympics
Azerbaijan at the 2010 Summer Youth Olympics
Sporting event delegation
Azerbaijan participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore with 12 athletes.
Quick Facts Azerbaijan at the 2010 Summer Youth Olympics, IOC code ...
Azerbaijan at the 2010 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | AZE |
NOC | Azerbaijan Olympic Committee |
Website | www |
in Singapore | |
Competitors | 12 in 6 sports |
Flag bearer | Shaban Shahpalangov |
Medals Ranked 11th |
|
Summer Youth Olympics appearances (overview) | |
Close
More information Medal, Name ...
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Murad Bazarov | Wrestling | Men's Greco-Roman 42 kg | 15 Aug |
Gold | Elman Mukhtarov | Wrestling | Men's Greco-Roman 50 kg | 15 Aug |
Gold | Patimat Bagomedova | Wrestling | Women's Freestyle 52 kg | 16 Aug |
Gold | Nijat Rahimov | Weightlifting | Men's 69 kg | 17 Aug |
Gold | Ali Magomedabirov | Wrestling | Men's Freestyle 100 kg | 17 Aug |
Silver | Kanan Guliyev | Wrestling | Men's Freestyle 54 kg | 17 Aug |
Silver | Salman Alizade | Boxing | Men's Light Fly 48 kg | 25 Aug |
Silver | Elvin Isayev | Boxing | Men's Feather 57 kg | 25 Aug |
Close
Main article: Boxing at the 2010 Summer Youth Olympics
- Boys
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final |
---|---|---|---|---|
Salman Alizadeh | Light Flyweight (48kg) | Hamid (SIN) W RSC R2 2:49 |
Burnett (IRL) L 6-13 | |
Shaban Shahpalangov | Flyweight (51kg) | Abdelaal (EGY) L 4-8 |
Did not advance | 5th place Bout Vetkin (RUS) L RSC R2 2:48 |
Elvin Isayev | Featherweight (57kg) | Dashdorj (MGL) W 13-2 |
Macayo (VEN) W 10-6 |
Bril (GER) L 4-11 |
Close
- Boys
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Time Trial | Round 1 | Round 2 (Rep) | Round 3 | Round 4 | Round 5 | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | ||||||||
Radoslav Kutsev | Boys’ C1 Slalom | 1:57.56 | 7 | Babayan (ARM) W 1:54.31-2:06.43 |
Sokol (POL) W 1:53.53-1:56.59 |
Melnyk (UKR) L 1:59.31-1:48.36 |
Did not advance | ||
Boys’ C1 Sprint | 1:49.89 | 9 | Tiganu (MDA) W 1:48.33-1:51.08 |
Castaneda (MEX) L 1:54.97-1:49.45 |
Cardenas (CUB) L 1:52.31-1:47.23 |
Did not advance |
Close
Main article: Judo at the 2010 Summer Youth Olympics
- Boys
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Repechage Round 1 |
Repechage Round 2 |
Round 3 | Repechage Round 3 |
Repechage Round 4 |
Repechage Final | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | ||
Jalil Jalilov | Boys' −66 kg | Ferreira Martins (AND) W 100-000 |
Schneider (USA) L 000-111 |
Cai (DEN) L 000-010 |
Did not advance |
Close
- Team
More information Team, Event ...
Team | Event | Round 1 | Round 2 | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Munich Vita Valnova (BLR) Kęstutis Vitkauskas (LTU) Un Ju Ri (PRK) Beka Tugushi (GEO) Jalil Jalilov (AZE) Caren Chammas (LIB) Yakov Mamistavalov (ISR) |
Mixed Team | Essen L 3-4 |
Did not advance | 9 |
Close
Main article: Taekwondo at the 2010 Summer Youth Olympics
- Boys
Main article: Weightlifting at the 2010 Summer Youth Olympics
- Boys
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Snatch (kg) | Clean & jerk (kg) | Total (kg) | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | Res | 1 | 2 | 3 | Res | |||
Nijat Rahimov | -69 kg | 125 | 130 | 134 | 134 | 154 | 161 | 161 | 295 |
Close
Main article: Wrestling at the 2010 Summer Youth Olympics
- Freestyle
- Boys
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Group stage | Repechage Round | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Qualification | Round 1 | Round 2 | Round 3 | ||||
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | ||
Kanan Guliyev | −54 kg | Hernandez (COL) W 2-0 (5-0, 2-1) |
Leung (SIN) W T. Fall (6-0, 7-0) |
Lawrence (AUS) W Fall (7-1) |
Takahashi (JPN) L 0-2 (0-4, 0-4) | ||
Ali Magomedabirov | −100 kg | Enkhtugs (MGL) W 2-0 (1-0, 2-1) |
Petriashvili (GEO) W 2-0 (2-0, 3-0) |
Sualevai (ASA) W Fall (2-0) |
Conyedo Ruano (CUB) W 3-0 |
Close
- Girls
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Group stage | Repechage Round | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Qualification | Round 1 | Round 2 | Round 3 | ||||
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | ||
Patimat Bagomedova | −52 kg | Azzouz (ALG) W T. Fall (7-0, 6-0) |
Gadaeva (UZB) W Fall (3-0) |
Eustaquio (GUM) W T. Fall (6-0, 7-0) |
Yuan (CHN) W 2-0 (4-2, 1+-1) |
Close
- Greco-Roman
More information Athlete, Event ...
Athlete | Event | Group stage | Repechage Round | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Round 1 | Round 2 | Round 3 | ||||
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | ||
Murad Bazarov | −42 kg | Zhabskyy (UKR) W 2-0 (7-0, 4-0) |
Pilay (ECU) W 2-0 (1-0, 3-0) |
Peña Flores (CUB) W 2-0 (2-0, 1-0) | ||
Elman Mukhtarov | −50 kg | Pikuza (BLR) W 2-0 (3-0, 3-0) |
Rodriguez Banguela (CUB) W 2-0 (2-0, 5-1) |
Hakkulov (UZB) W 2-0 (3-0, 4-0) |
Close
- Азербайджан на I летних юношеских Олимпийских играх представят 12 спортсменов. Article by Rasim Babayev.